آوای ارسباران
021 88 80 00 55
    021 22 22 20 32

راهنمای تور طبیعت گردی (اکوتور لیدر) به چه کسی گفته می شود؟

راهنمای تور طبیعت گردی یا اکوتور لیدر (EcoTour Leader) به کسی گفته میشود که سرپرستی و مدیریت اجرایی یک تور طبیعت گردی را بر عهده دارد. در واقع این شخص سرپرست و همه کاره یک تور طبیعت گردی محسوب میشود و تمام عوامل دیگر تور زیر نظر راهنمای تور فعالیت می‌کنند.

نکته قابل توجه اینست که متاسفانه افرادی که دارای مجوز رسمی راهنما یا همان کارت تورلیدری نیستند نیز مسئولیت تورها را بر عهده میگیرند و این در حالیست که طبق قانون، در صورتیکه راهنمای یک تور طبیعت گردی یا کوهنوردی دارای کارت رسمی راهنما نباشد، آن تور تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد و راهنمای آن تور مسئول حوادث احتمالیست و از نظر قانون مجرم شناخته میشود.
وظیفه یک راهنمای تور طبیعت گردی ( اکوتور لیدر) چیست؟

 راهنمای تور طبیعت گردی ( اکوتور لیدر) وظیفه اجرای درست تور و هماهنگ کردن نفرات زیر دست را مطابق با برنامه تور بر عهده دارد. در واقع وقتی توری توسط یک آژانس گردشگری طراحی و برنامه ریزی میشود، مسئولیت هدایت و سرپرستی تور به عهده راهنمای تور خواهد بود. البته باید به این نکته توجه شود که یک تور (مخصوصاً تورهای طبیعت گردی) ممکن است طبق برنامه‌ریزی پیش نرود و این هنر راهنماست که با استفاده از دانش و تجربه خود تو را مدیریت نموده تا خاطره خوبی برای مسافران ار تو رباقی بماند.
برای راهنمای تور شدن چه ملزوماتی لازم است؟

تور لیدری همانند همه کارهای دیگر نیاز به کمی استعداد، تخصص تجربی، دانش علمی و صد البته مدرک رسمی سازمان گردشگری دارد.
استعداد: طبیعتاً استعداد یک امر خدادادی است اما با تمرین مستمر و افزایش تجربه میشود وجود نقص در این زمینه را جبران کرد.
تخصص تجربی: بهترین راه کسب تخصص، قرار گرفتن در جایگاه یک کمک راهنماست تا فرد کم کم فنون اجرای یک تور طبیعت گردی‌ رو را آموزش ببیند.
دانش علمی: شما با حضور در دوره آموزشی راهنمای تورهای طبیعت گردی (اکوتور لیدری) یا راهنمای تورهای ایرانگردی و جهانگردی دانش نسبتاً جامعی در زمینه تورلیدری بدست خواهید آورد. اما علاوه بر حضور در این دوره آموزشی، یک تورلیدر مجرب میبایست اطلاعات کاملی از آثار طبیعی، باستانی، فرهنگی و جاذبه‌های منطقه مورد بازدید مسافران داشته باشد.
مدرک: مجوز فعالیت تورلیدر در حوزه سفر، داشتن کارت تورلیدری است که این کارت از طریق شرکت در دوره‌های کوتاه مدت آموزش گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شامل دوره راهنمای تورهای طبیعت گردی حاصل می‌گردد. در صورت اینکه فردی بدون داشتن کار تورلیدری برنامه‌ای را برگزار کند آن برنامه غیرقانونی است و فرد از سوی قانون مجرم شناخته خواهد شد.

 

 
دوره راهنمای تور طبیعت گردی ( اکوتورلیدری یا تور لیدر طبیعت ) چیست؟

 

دوره راهنمای طبیعت گردی یکی از دوره های آموزشی مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با 26 سرفصل درسی در حوزه طبیعت و سفرهای طبیعت گردی است. این دوره علاوه بر دروس تئوری 6 سفر و بازدید عملی برای توانمندسازی فراگیران دوره آموزشی طبیعت گردی دارد. فراگیران در انتها آزمون جامع گردشگری و یک مصاحبه زبان را خواهند داشت که در صورت کسب حدنصاب در این موارد کارت اکوتور لیدری خود را دریافت خواهند نمود.
در خصوص کار یک راهنمای تور طبیعت گردی (اکوتور لیدر) جنسیت چقدر مهم است؟

با توجه به اینکه فعالیت اصلی یک راهنمای تور طبیعت گردی، حضور در عرصه‌های طبیعی است، پس داشتن شرایط فیزیکی مناسب، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک راهنمای تور طبیعت گردی (تورگاید طبیعت) است. پس در عرصه فعالیت راهنمای تور طبیعت گردی (اکوتور لیدر) مهمتر از جنسیت، توان و آمادگی فیزیکی یک فرد است.

البته تورهای طبیعت گردی هم دارای طبقه بندی‌های بسیار متنوعی هستند. از سطوح با فعالیت بسیار کم تا فعالیت‌های بسیار بالا در تورهای ماجراجویانه، تورهای کوهنوردی و ...
سرفصل های دوره آموزشی راهنمایان تورهای طبیعت گردی ( اکوتور لیدری) چیست؟
 1. مبانی اکوتوریسم
 2. آشنایی با تنوع زمین شناسی ایران
 3. آشنایی با بندپایان و پروانه نگری
 4. آشنایی با ماهیان و آبزیان ایران
 5. آشنایی با دوزیستان و خزندگان ایران
 6. آشنایی با پرندگان ایران و پرنده نگری
 7. آشنایی با پستانداران ایران
 8. آشنایی با گیاهان ایران
 9. مدیریت بحران و پاسخ به شرایط اضطراری
 10. فنون استقرار در طبیعت و جهت یابی
 11. فنون و مهارت های تورگردانی
 12. الگوهای رفتاری و آداب معاشرت در گردشگری
 13. آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیلگری
 14. آشنایی با روحیات ملل
 15. شناخت صنعت گردشگری
 16. زبان تخصصی اکوتوریسم
 17. آشنایی با اکو سیستم های ایران و جغرافیایی طبیعت گردی
 18. آشنایی با اکولوژی و حفاظت
 19. آشنایی با قوانین و مقررات تورگردانی
 20. اصول تفسیر میراث
 21. پروژه های مدیریت مقاصد اکوتوریسم
 22. آشنایی با میراث فرهنگی و معنوی
 23. اقلیم شناسی
 24. آشنایی با تجهیزات طبیعت گردی
 25. آشنایی با نجوم و صور فلکی
 26. عکاسی و تصویربرداری در طبیعتانتخاب زبان تخصصی در دوره آموزشی راهنمایان تورهای طبیعت گردی چگونه است؟

 

فراگیران دوره های آموزشی تورلیدری طبیعت گردی و ایرانگردی و جهانگردی می‌بایستی یک زبان را جهت مصاحبه زبان تخصصی برای قید در لوح و کارت خود انتخاب نمایند. این انتخاب زبان می‌تواند انگلیسی، فارسی یا هر زبان دیگری که فراگیر به آن تسلط دارد باشد.

توجه داشته باشید در صورت انتخاب زبان انگلیسی، در آزمون جامع گردشگری سوالات زبان انگلیسی باید پاسخ داده شود و همچنین مصاحبه شفاهی هم به زبان انگلیسی خواهد بود. فراگیران دوره‌های راهنمای طبیعت گردی و راهنمای ایرانگردی و جهانگردی که زبان فارسی را انتخاب می‌نمایند، باید دقت کنند که پس از صدور کارت فقط در حیطه تورهای داخلی می‌توانند فعالیت کنند.
گرفتن کارت راهنمای تور چقدر طول می کشد و چه مدارکی نیاز دارد؟

بعد از گذراندن دوره آموزشی راهنمایان تورهای طبیعت گردی (تور لیدر طبیعت) یا راهنمای ایرانگردی و جهانگردی و قبولی در آزمونها (آزمونهای داخلی، ازمون جامع گردشگری، آزمون زبان) مدارک شما توسط موسسه به سازمان گردشگری ارسال میشه. حدود 2 ماه طول میکشه تا گواهینامه شرکت در دوره برای شما صادر بشه. برای گرفتن کارت باید گواهینامه و مدارک شناسایی خودتون‌رو به سازمان گردشگری استان تهران واقع در خیابان کریم خان، خیابان نجات اللهی، نبش کوچه ارشد ببرید. سازمان گردشگری استان تهران به شما 3 نامه استعلامی میده. 1- استعلام حراست سازمان گردشگری  2- استعلام عدم سوء پیشینه و 3- استعلام عدم اعتیاد

شما برای گرفتن کارت راهنمای تور طبیعت گردی ( اکوتور لیدری ) باید جواب این 3 استعلام‌ رو بگیرید و به سازمان گردشگری استان تهران تحویل بدید که تقریباً 1 ماه طول میکشه.

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سازمان گردشگری استان تهران جهت صدور کارت راهنمای طبیعت گردی:

- تصویر کلیه صفحات شناسنامه (2 نسخه)
- تصویر آخرین مدرک تحصیلی (2 نسخه)
- تصویر کارت پایان خدمت و یا گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان (2 نسخه)
- تصویر کارت ملی (2 نسخه)
- تصویر گواهینامه پایان دوره آموزشی راهنمای تور طبیعت گردی (2 نسخه)
- تکمیل فرم تقاضای صدور کارت
- 6 قطعه عکس 3*4

* تمامی مدارک ذکر شده در بالا می‌بایست برابر اصل شوند.
داشتن / نداشتن کارت راهنمای تور چه مزایا و معایبی دارد؟

یک تورلیدر ممکن است در طول تورهایی که برگزار می‌نماید هیچ استفاده‌ای از کارت خود ننماید و کسی هم در طول سفر از وی کارتش را نخواهد، اما این موضوع به معنی عدم نیاز به کارت نیست. 

شما برای برگزاری تورهای طبیعت گردی و یا فرهنگی می‌بایست کارت تورلیدری داشته داشته باشید و آژانس‌ها اجازه برگزاری تور با لیدر بدون کارت را نخواهند داشت، چرا که تورلیدر مسئول هرگونه حادثه در طول برنامه است و در صورت بروز حادثه احتمالی برای تور که تورلیدرش کارت تدارد، تورلیدر و آژانس مقصر بوده و سمت قانون مجرم شناخته خواهند شد.+

 
تورلیدری را از کجا میتوان آغاز نمود؟

علاقمندان به کار تورلیدری پس از گذراندن دوره های آموزشی راهنمای طبیعت گردی و یا راهنمای ایرانگردی و جهانگردی و شرکت در آزمون جامع گردشگری و دریافت کارت فعالیت خود، می‌توانند یک رزومه از توانایی‌ها و فعالیت‌هایشان آماده نموده و به آژانس‌های فعال جهت همکاری ارسال نمایند.

همچنین می‌توانید خود را به سایت‌ها و یا انحن‌هایی که فعالیت صنفی در زمینه گردشگری دارند معرفی مکنید. برای مثال می‌توانید در سایت ارسباران، بخش معرفی راهنمایان تور عضو بشید. یا در سایت انجمن صنفی راهنمایان برای خود پروفایل بسازید.
بازار کار راهنمای تور طبیعت گردی (اکوتور لیدری) چطور است؟

بازار کار برای یک راهنمای تور طبیعت گردی کاملاً به میزان توانایی فرد بستگی دارد، اگر دنبال بازار کار مناسب برای تورلیدری هستید می‌بایستی دانش و توانایی خود را افزایش دهید. در حال حاضر تور لیدرهایی هستند که به علت توانایی بالا در برگزاری سفرها پیشنهادهای کاری فراوانی دارند و در عین حال برخی راهنمایان هم پیشنهاد کاری برای برگزاری تور ندارند. از جمله توانایی‌های اساسی برای یک تورلیدر تسلط با زبان‌های خارجی است که تاثیر بسیاری در بازار کار او دارد.
حقوق یک راهنمای تور چقدر است؟

درآمد یک راهنمای تور طبیعت گردی یا راهنمای تورهای ایرانگردی و جهانگردی طبق تعرفه سازمان گردشگری حدود 140 هزار تومان در هر روز است. اما این عدد قطعی و ثابت نیست و بر حسب توانایی‌ها و تجربه راهنما و همچنین تمایل آژانس می تواند کم یا زیاد شود. در حال حاضر راهنمایانی وجود دارند که همین حداقل حقوق‌رو هم دریافت نمی‌کنند ولی خوب تورلیدرهایی هم هستند که بدلیل توانایی بالا روزی 300 هزار تومان حق الزحمه دریافت می‌کنند.
آیا کارت راهنمای تور طبیعت گردی ( تورلیدری طبیعت ) باید تمدید شود ؟

 بله، کارت راهنمای تور طبیعت گردی یا همان تورلیدر طبیعت گردی هر 2 سال یکبار می‌بایستی تمدید گردد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تازگی تصمیم به برگزاری دوره‌های بازآموزی برای تمدید کارت راهنمایان طبیعت گردی گرفته است.

لازم به ذکر است که برای تمدید کارت تورلیدری طبیعت گردی باید به ساختمان حج و زیارت ( معاونت گردشگری ) واقع در خیابان آزادی مراجعه کنید.


 
آیا یک مربی کوهنوردی با مدرک مربیگری می‌تواند سرپرستی یک برنامه کوهنوردی (غیر آموزشی) یا تور طبیعت گردی را برعهده بگیرد؟

از مولفه‌های اساسی یک تور قانونی، داشتن راهنمای سفر رسمی است. در صورتی که سرپرست تور فاقد کارت تورلیدری باشد آن برنامه غیر قانونی محسوب می‌گردد و تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت. 

مربیان کوهنوردی می‌بایستی توجه داشته باشند که با کارت مربیگری نمی‌توانند سرپرستی برنامه‌های کوهنوردی را برعده گیرند، و در صورت بروز حادثه آن برنامه تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

لذا در صورت عهده دار شدن سرپرستی یک برنامه کوهنوردی غیر آموزشی، مسئول حوادث احتمالی خواهند بود و از نگاه قانون مجرم شناخته خواهند شد.

مربیان کوهنوردی در صورت تمایل به برگزاری برنامه‌های کوهنوردی غیر آموزشی می‌توانند با گرفتن کارت راهنمای تخصصی کوهستان مجوز قانونی رات دریافت نمایند.
چند نوع دوره آموزشی در زمینه تور لیدری داریم؟

ددر حال حاضر چهار نوع دوره آموزشی در زمینه تورلیدری وجود دارد:

 1- دوره آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی و تاریخی) 

2 - دوره آموزشی راهنمای تور طبیعت گردی ( اکوتور لیدری )

3 - دوره آموزشی راهنمای کوهستان

4 - دوره آموزشی راهنمای تخصصی پرنده نگری

از اسم این دوره‌های آموزشی کاملاً پیداست که هر کدام برای چه نوع تور و برنامه‌ای طراحی شده‌اند. اصلاً نمی‌توان گفت گرفتن کارت راهنمای تور طبیعت گردی بهتر است یا راهنمای تور فرهنگی یا راهنمای کوهستان، این کاملاً به علاقه و توانایی شما بستگی دارد. البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت امکان، قبل از ثبت نام در یکی از این دوره‌های آموزشی، با کارشناسان آموزشی موسسه ارسباران در این زمینه مشورت کنید.

لازم به ذکر است که در حال حاضر، موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران تنها مجری دوره های آموزشی راهنمای کوهستان و راهنمای تخصصی پرنده نگری در سطح کشور می‌باشد.
مراحل تکمیل پرونده دوره های تورلیدری برای صدور لوح چیست؟

فراگیران برای تکمیل پرونده آموزشی خود جهت ارسال به سازمان و صدور لوح راهنمای طبیعت گردی و یا راهنمای ایرانگردیو جهانگردی 4 مرحله را باید طی کنند:

1. آزمون داخلی

آزمون های داخلی پس از پایان بخش تئوری هر درس توسط موسسه برگزار می‌گردد و فراگیران می‌بایستی تمامی سرفصل‌های مصوب دوره را آزمون داخلی دهند.

2. مصاحبه زبان تخصصی 

فراگیران می‌بایستی یک زبان را به عنوان زبان تخصصی که بر روی کارتشان درج می‌گردد انتخاب نموده و مصاحبه همان زبان را شرکت نمایند.

3. آزمون جامع گردشگری

فراگیران می‌بایستی در آزمون جامع گردشگری که دو بار در سال (مرداد و بهمن) برگزار می‌گردد، شرکت نمایند. آزمون جامع گردشگری از تعدادی از دروس دوره می‌باشد.

در نهایت پرونده فراگیر با مدارک شخصی، شامل تصویر کارت ملی، شناسنامه، مدرک تحصیلی و 1 قطعه عکس توسط موسسه تکمیل و جهت صدور حکم به سازمان ارسال می‌گردد.
طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا