آوای ارسباران
021 88 80 00 55

داشتن / نداشتن کارت راهنمای گردشگری چه مزایا و معایبی دارد؟

یک تورلیدر ممکن است در طول تورهایی که برگزار می‌کند هیچ استفاده‌ای از کارت خود ننماید و کسی هم در طول سفر از وی کارتش را نخواهد، اما این موضوع به معنی عدم نیاز به کارت نیست. 

شما برای برگزاری تورهای طبیعت گردی و یا فرهنگی باید کارت تورلیدری داشته باشید و آژانس‌ها اجازه برگزاری تور با لیدر بدون کارت را نخواهند داشت، چرا که تورلیدر مسئول هرگونه حادثه در طول برنامه است و در صورت بروز حادثه احتمالی برای تور که راهنمای سفرش کارت ندارد، تورلیدر و آژانس مقصر بوده و از سمت قانون مجرم شناخته خواهند شد.

دوره راهنمای تور طبیعت گردی (اکوتوریسم)

 
پس از گذراندن دوره های آموزشی، تورلیدری را از کجا می‌توان آغاز کرد؟

علاقمندان به کار تورلیدری بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی راهنمای تور طبیعت گردی و یا راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی) و شرکت در آزمون جامع گردشگری و دریافت کارت راهنمای گردشگری خود، می‌توانند یک رزومه از توانایی‌ها و فعالیت‌هایشان آماده نموده و به آژانس‌های فعال جهت همکاری ارسال نمایند.

همچنین می‌توانید خود را به سایت‌ها و یا انجمن‌هایی که فعالیت صنفی در زمینه گردشگری دارند مثل انجمن صنفی راهنمایان معرفی کنید.
حقوق یک راهنمای تور چقدر است؟

درآمد راهنمایان سفر طبق تعرفه سازمان گردشگری حدود 220 هزار تومان در هر روز است. اما این عدد قطعی و ثابت نیست و بر حسب توانایی‌ها و تجربه راهنما و همچنین تمایل آژانس می‌تواند کم یا زیاد شود. در حال حاضر راهنمایانی وجود دارند که همین حداقل حقوق‌ را هم دریافت نمی‌کنند ولی خوب تورلیدرهایی هم هستند که بدلیل توانایی بالا روزی 500 هزار تومان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.
چند نوع دوره آموزشی در زمینه تور لیدری داریم؟

در حال حاضر 7 نوع دوره آموزشی در زمینه تورلیدری و راهنمای تخصصی وجود دارد:

  1. دوره آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی) 
  2. دوره آموزشی راهنمای تور طبیعت گردی (اکوتور لیدری)
  3. دوره آموزشی راهنمای کوهستان
  4. دوره آموزشی راهنمای تخصصی پرنده نگری
  5. دوره آموزشی راهنمای تخصصی گردشگری کودک
  6. دوره آموزشی راهنمای تخصصی زمین گردشگری
  7. دوره آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری

از اسم این دوره‌های آموزشی کاملاً پیداست که هر کدام برای چه نوع تور و برنامه‌ای طراحی شده‌اند. اصلاً نمی‌توان گفت گرفتن کارت راهنمای تور طبیعت گردی بهتر است یا راهنمای تور فرهنگی یا راهنمای کوهستان یا... این کاملاً به علاقه و توانایی شما بستگی دارد. البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت امکان، قبل از ثبت‌نام در یکی از این دوره‌های آموزشی، با کارشناسان آموزش موسسه ارسباران در این زمینه مشورت کنید.

لازم‌به‌ذکر است که درحال‌حاضر، شرکت آموزشی و گردشگری ارسباران تنها مجری دوره‌های آموزشی راهنمای کوهستان، راهنمای تخصصی پرنده‌نگری، راهنمای تخصصی گردشگری کودک و راهنمای تخصصی گردشگری با دوچرخه در سطح کشور است.
هزینه سفرهای آموزشی چگونه محاسبه می شود؟

هزینه سفرها و بازدیدهای دوره های آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی، راهنمای طبیعت گردی، راهنمای زمین گردشگری، راهنمای تخصصی گردشگری کودک، راهنمای تخصصی پرنده نگری و راهنمای تخصصی دوچرخه سواری به صورت جداگانه از شهریه دوره محاسبه خواهند شد.

 
آیا فراگیران دوره های راهنمایان تخصصی کارت دریافت میکنند؟

کلیه فراگیران دوره‌های راهنمایان تخصصی در انتهای دوره کارت راهنمای تخصصی دریافت خواهند کرد.
آیا دوره راهنمای تخصصی گردشگری کودک نیاز به پیشنیاز دارد؟

بله، پیشنیاز دوره راهنمای تخصصی گردشگری کودک، یکی از دوره‌های راهنمای طبیعت‌گردی یا راهنمای ایرانگردی و جهانگردی است.
آیا دوره راهنمای تخصصی دوچرخه سواری پیشنیاز دارد؟

بله پیشنیاز دوره راهنمای دوچرخه سواری، دوره راهنمای طبیعت‌گردی است.
تفاوت کارت راهنمایان تخصصی با کارت های دیگر راهنمایان چیست؟

طبق مصوبه آئین نامه هیئت وزیران در سال 95، مقرر شده است که تمامی سفرها در قالب تورهای گردشگری باید راهنمای تخصصی خود را داشته باشند. بنابراین بر فرض مثال در یک تور مخصوص کودکان، باید راهنمای تخصصی گردشگری کودک، مسافران را همراهی کند و بعد از این مصوبه برگزاری تور بدون راهنمای تخصصی خلاف قانون خواهد بود که البته تا اجرایی شدن کامل چنین قانونی نیاز به زمان است.
آیا دوره راهنمای تخصصی دوچرخه سواری محدودیت سنی دارد؟

دوره راهنمای تخصصی دوچرخه سواری مختص آقایان 20 تا 40 سال است.
طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا