021 88 80 00 55

کرمان، جلوه ای از طبیعت کویر ایران

کرمان پرجمعیت‌ترین شهر در بین استان‌های جنوب ایران است. مساحت آن 185675 کیلومتر مربع و از شمال به استان خراسان جنوبی و یزد، از شرق به سیستان و بلوچستان، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استان فارس و یزد محدود می‌شود. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۳۴،۴۴۱ نفر بوده‌ است. بر اساس تقسیمات کشوری استان کرمان شامل شهرستان‌های زیر است:

 

کرمان پرجمعیت‌ترین شهر در بین استان‌های جنوب ایران است. مساحت آن 185675 کیلومتر مربع و از شمال به استان خراسان جنوبی و یزد، از شرق به سیستان و بلوچستان، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استان فارس و یزد محدود می‌شود. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۳۴،۴۴۱ نفر بوده‌ است. بر اساس تقسیمات کشوری استان کرمان شامل شهرستان‌های زیر است:

بافت، بردسیر، بم، جیرفت، رفسنجان، راور، زرند، سیرجان، شهربابک، کرمان و کهنوج. کرمان ناحیه‌ای باد خیز نیست و آب و هوایی پاک دارد. آب و هوای کرمان کویری است و شب‌ها هوای سردتری نسب به روز دارد. شهرکرمان با ۱۷۵۶ متر ارتفاع از سطح دریا، سومین مرکز استان بلند و مرتفع ایران محسوب می‌شود. تابستان‌های کرمان بسیار گرم و زمستانی با روزهای سرد دارد. زبان متداول در کرمان فارسی روان است و اهالی قدیم آن با گویش کرمانی صحبت می‌کنند.

استان کرمان از جهت وجود مناطق حفاظت شده و گونه‌های کمیاب از جمله مهمترین استان‌های کشور است، به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از 19 درصد از پرندگان و 46 درصد از پستانداران در این استان زندگی می‌کنند.

به علت وجود خط آهن، سفر به این استان برای کسانی که اتومبیل شخصی ندارند، کار چندان مشکلی نیست. فصل مناسب برای مسافرت به کرمان اوایل بهار است که هوای خوبی دارد. در سایر فصول، به علت کویری بودن منطقه؛ شدت گرما و سرما به حدی می‌رسد که ممکن است کمی لذت مسافرت را تحت تاثیر قرار دهد. به خصوص در اوایل صبح که سرمای هوا حتی در فصول گرم هم ممکن است آزاردهنده باشد و یا گرمای هوا در اواسط روز که کلافه کننده می‌شود. 

جاذبه های طبیعی کرمان

 

کویرشهداد

 

کویرشهداد 
از جمله جاذبه‌های طبیعی کرمان که تماشای آن به یک رویا شباهت دارد، کلوت‌های کویر است. کویر شهداد در فاصله 40 کیلومتری شرق و شمال شرق شهداد قرار گرفته و مساحت آن بیش از 11 هزار کیلومتر مربع است. در حال حاضر علاوه بر جاده آسفالته بین شهداد و کلوت‌ها، کمپ‌های کویری ساخته شده که می‌تواند برای اسکان شبانه مورد استفاده قرار گیرد.

تنگه سیمک

سیمک نام تنگه‌ای باشکوه در بین جاذبه‌های طبیعی کرمان است. این تنگه دیواره‌های بلندی دارد که دو طرف آن را احاطه کرده است. عرض این تنگه بین سه تا پنج متر است. این دره بیش از 13 آبشار دارد که با توجه به شرایط خاص منطقه مناسب فعالیت‌های آبشارنوردی و سنگ‌نوردی هستند. آبشار منطقه سیمک دارای صعود و فرودهای فنی است که این جاذبه کوهنوردان و صخره‌نوردان بسیاری را به سمت این منطقه می‌کشاند.

آبشار کشیت

دره کشیت مملو از رودخانه و آبشارهای کوچک و بزرگی است که از دیواره دره به داخل آن جریان دارد و در انتهای این دره رودخانه ای از آب شیرین تشکیل می‌دهند. دره کشیت به طول سه متر است که سرتاسر مملو از نخلستان و درختان میوه است و دیواره‌هایش پوشیده از خزه و نوعی سرخس است. در این منطقه آبشاری به طول 12 متر وجود دارد که مردم محلی به آن دریا می‌گویند. این دره در بخش غربی دهستان کشیت واقع شده است و مسیر قدیمی جریان آب بوده که عمق و درازا پیدا نموده است.

 

آبشار کشیت

 

گندم بریان

دشت گندم بریان در 80 کیلومتری شمال شهرستان شهداد در استان کرمان واقع شده است. سطح گندم بریان پوشیده از سنگ‌ها و گدازه‌های بازالتی سیاه‌رنگ آتشفشانی است. پس از رود شور زمین‌های ماسه‌ای قرار دارند که شیب تندی به سمت شمال دارند که این مکان به گدار باروت شهرت دارد. پس از آن دشت گندم بریان قرار دارد که بر روی دشت قشری از بازالت قرار گرفته است و عبور از آن را دشوار می‌کند. این سنگ‌ها از نوع آذرین بیرونی هستند و تقریبا به‌ غیر از جناح شمالی این تپه، دور تا دور آن‌ را دیواره‌ای خاکی فرا گرفته است. چنانچه از طریق تصاویر ماهواره‌ای به گندم بریان نگاه کنیم، این تپه مانند ملاقه‌ای است که دسته آن در سمت شمال قرار می‌گیرد. 

 

گندم بریان

 

پارک ملی خبر

پارک ملی خبر با مساحت 120/000 هکتار در جنوب شهر بافت قرار دارد. در سال 1379 این پارک از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان پارک ملی اعلام شده است. این پارک دارای پوشش گیاهی غنی شامل کلاه میرحسن، ارچن، سیه چوب، انواع گون، زیتون وحشی و جنگل‌های بادام وحشی، کنار، اورس، بنه و کهکم، پوشش انبوه هوم تنگس، درمنه و انواع گیاهان دارویی علفی است همچنین از گونه‌های جانوری موجود در آن می توان به کاراکال، گرگ، جبیر، کل و بز، قوچ و میش،پلنگ، یوزپلنگ، و پرندگانى مانند هوبره، دراج، کبک، تیهو، عقاب طلایى، سارگپه پا بلند و تعداد زیادى از پرندگان آوازه خوان اشاره کرد.

مناطق حفاظت شده طبیعی استان کرمان شرایط اقلیمی خاص و تنوع آب و هوایی دارد و از سه گونه آب و هوای گرمسیری، سردسیری و معتدل برخوردار است. به همین دلیل این استان از زیستگاه‌های متعدد طبیعی برای پرورش گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است که درسال‌های اخیر به حفظ و حراست آن توجه شده است و این مناطق را به جاذبه‌ی طبیعی دیدنی تبدیل نموده است.

 

پارک ملی خبر

 

دهانه آتشفشانی راین

 تعداد 14 دهانه آتشفشانی در 30 کیلومتری جنوب شرق شهر راین در استان کرمان وجود دارد. دهانه آتشفشانى به شکل هاى گرد و بیضى دیده مى‌شوند که بزرگترین آنها قطرى به اندازه 1200متر و ژرفایى نزدیک به 300متر دارد. بزرگترین دهانه در راین شبیه ریخت دهانه‌های برخوردی است. متاسفانه به علت بهره برداری غیر اصولی بسیاری از دهانه‌ها تخریب شده است.

 

دهانه آتشفشانی راین

 

غار چاه دریا

غار چاه دریا از دو فضای قیف مانند چسبیده به هم تشکیل شده است که قطر دهانه قیف بالایی حدود 60 متر و قطر پایین آن حدود 30 متر است. وجود گازهای دی اکسید کربن و سولفور هیدروژن حاصل از فعالیت گسل درونی منطقه از یک سو و نفوذ آب‌های فرورو حاصل از بارندگی از طرف دیگر و در نهایت آمیختگی آن‌ها با یکدیگر و سپس خروج آب‌های اسیدی درونی بر اثر فشار بخار و گازهای منطقه گسلی از طریق درزها و خرده گسل‌های بالایی سبب آهک خوری مسیر و زایش این فضای عظیم شده است. در گذشته دهانه چاه در امتداد شیب منفی مخروط ناقص پایین تر پدید آمده و قطری حدود 4 متر داشته است و برای اهالی تنها امکان نظاره کردن آب درون چاه وجود داشته است. 

 

غار چاه دریا

 

 

ارسباران مجری برگزاری تورهای همه‌روزه کرمان و کلوت‌های شهداد:

http://arasbaran.org/tour.cfm?id=9

 

16:12 , 1394/08/25     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه