021 88 80 00 55

بر بلندای آفریقا، کلیمانجارو

قله کلیمانجارو با 5895 متر ارتفاع بلندترین کوه آفریقا است. این کوه که جزو قلل هفتگانه دنیا است، آتشفشانی نیمه خاموش است که در کشور تانزانیا قرار دارد. این آتشفشان در داخل پارک ملی کلیمانجارو در منطقه میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است و از معدود مکان­هایی بر روی زمین است که هر نوع منطقه زیستی را داراست که شامل جنگل­‌های گرمسیری، زمین­‌های هموار و گیاهانی در دامنه کوهستان آلپ است.

 

قله کلیمانجارو با 5895 متر ارتفاع بلندترین کوه آفریقا است. این کوه که جزو قلل هفتگانه دنیا محسوب می‌شود، آتشفشانی نیمه خاموش است که در کشور تانزانیا قرار دارد. این آتشفشان در داخل پارک ملی کلیمانجارو در منطقه میراث جهانی یونسکو قرار گرفته  و از معدود مکان­هایی بر روی زمین است که هر نوع منطقه زیستی را داراست که شامل جنگل­‌های گرمسیری، زمین­‌های هموار و گیاهانی در دامنه کوهستان آلپ است.

کلیمانجارو تا یک قرن پیش با کلاهک برفی خود در آفریقای گرم و سوزان به عنوان یکی از سمبل­‌های حیات تلقی می‌­شد و امروز در میان مردم منطقه و کارشناسان محیط‌­زیست به نماد تغییرات جوی زمین معروف گردیده است. کارشناسان معتقدند تا 2 دهه آینده، اثری از برف­‌های کلیمانجارو باقی نخواهد ماند. و تمامی لایه‌­های برفی این کوه را از بین خواهد برد.

 

کلیمانجارو

 

 کلیمانجارو پس از داستان کوتاه ارنست همینگوی در سال 1938، که شخصیت اصلی داستان از این قله به عنوان قله‌­ای « به پهنای سراسر جهان، بزرگ، بلند و زیر آفتاب بی­‌نهایت سفید» یاد کرده بود، شهرت بسیاری یافت.

از مهمترین مقاصد گردشگری شرق آفریقا منطقه کوهستانی کلیمانجارو است که به گردشگران این امکان را می‌­دهد تنها به فاصله 5 روز کوهنوردی، 2 اقلیم گرمسیری و یخچالی را باهم تجربه کنند. همین قابلیت ویژه موجب شده تا سالانه بیش از 40 هزار گردشگر به سوی این منطقه سرازیر شوند.

مسیرهای رسیدن به قله شامل: مسیر Marangu، مسیر Machame، مسیر Rongai، مسیر Lemosho و مسیر Machame است. Marangu ساده ترین مسیر، اگر چه رسیدن به لبه دهانه دشوار است. صعود به کلیمانجارو آسان و نیاز به کوهنوردی فنی و یا داشتن تجربه ندارد. چالش بزرگ آن ارتفاع بالا است.

 

کلیمانجارو

 

تانزانیا مامن کلیمانجارو

این کشور در شرق آفریقا است که از شمال با کنیا و اوگاندا، از غرب با رواندا، بوروندی و جمهوری دموکرانیک کنگو و از جنوب با زامبیا، مالاوی و موزامبیک همسایه است و از شرق به اقیانوس هند محدود می‌­شود. این کشور از اتحاد دو کشور تانگانیا و زنگار به وجود آمد به این ترتیب که تانگانیکا در دسامبر 1961 از بریتانیا اعلام استقلال کرد؛ و سرانجام دو ملت "تانگانیا" و "زنگبار" در 26 آوریل 1964 با یکدیگر ادغام شده و جمهوری مستقل تانگانیکا را تشکیل دادند. شش ماه بعد نام این کشور به " تانزانیا " تغییر یافت.

 

کلیمانجارو

 

بیشتر خاک تانزانیا از یک فلات با پوشش گیاهی بوته‌زار و علفزار تشکیل شده است. علی‌رغم مجاورت با خط استوا، ارتفاع زیاد این سرزمین، باعث شده که دمای هوا بین ۲۹–۱۸ درجه سانتی گراد ثابت بماند. بیش از 70% نیروی کار در تانزانیا زراعت معیشتی دارند. کشت‌های نقدی شامل قهوه، چای، پنبه و تنباکو و منابع معدنی شامل الماس و طلا می‌‏باشد. تانزانیا اقتصاد برنامه‌­ریزی شده‌­ای داشت ولی از سال 1985 سیاست­های واقع­‌بینانه‌­تری را به اجرا گذاشت.

وجود قله کلیمانجارو، دریاچه های متنوع مانند دریاچه نیاسا، دریاچه تانگانیا و ویکتوریا و نیز جزایر ساحلی مختلف مانند زنگبار، دیدنی‌های زیادی در این کشور ایجاد کرده است.

 

کلیمانجارو

14:52 , 1394/08/27     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه