021 88 80 00 55

کویر مصر

 • کویر مصر

کویر مصر در نزدیکی روستای مصر و میان دشت کویر (کویر مرکزی) ایران از توابع استان اصفهان واقع شده است. این روستا در 60 کیلومتری شمال خور و 45 کیلومتری شرق جندق درست در بین راه دامغان به نایین و اصفهان می‌باشد و طبق سرشماری در حال حاضر در این روستا تقریبا 41 خانوار ساکن هستند.

 • تاریخچه نامگذاری روستای مصر

این روستا توسط فردی به نام یوسف برپا شد که فردی متمول بود. به همین دلیل این روستا را در ابتدا مزرعه یوسف می‌نامیدند تا اینکه روزگاری آب این روستا کم و رو به خشکی رفت و یوسف تصمیم به حفر چاه آب گرفت. مدتی به این روال گذشت اما مجدد سفره‌های آب زیرزمینی روستا پایین‌تر رفت و دیگر چاه پاسخگوی رساندن آب به اهالی نبود. بار دیگر یوسف تصمیم گرفت چاه عمیق‌تری بنا کند و همین دلیلی شد تا اهالی به خاطر این چاه عمیق و طویل، روستا را چاه‌دراز بنامند. اما یوسف این اسم را نپسندید لذا از مردم خواست تا با توجه به نام خودش و داستان حضرت یوسف که در مصر اتفاق افتاده بود این روستا را مصر بنامند و اهالی هم که برای یوسف احترام بسیاری قائل بودند پذیرفتند و این نام بر روستا نهاده شد.

 •  جاذبه‌هایی که گردشگران را به کویر مصر می‌آورد:
 1. سافاری در تپه‌های شنی
 2. شتر سواری
 3. آسمانی صاف برای نجوم
 4. اقامت در خانه‌های بازسازی شده قدیمی
 5. سرسبزی منطقه بیابانی و درخچه‌های گز
 6. نی‌زارهای وسیع و سبز در نزدیکی روستا
 7. برپایی کمپ و آتش شبانه
 8. سوژه‌های جذاب عکاسی

شترسواری در کویر مصر

 • پوشش گیاهی و جانوری کویر مصر

کویر مصر جزء مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع در دشت کویر مرکزی ایران است که از نظر پوشش جانوری بسیار غنی می‌باشد که اگر کمی زرنگ باشید می‌توانید جانورانی همچون:

 1. روباه شنی
 2. گربه شنی
 3. خرگوش
 4. کاراکال
 5. انواع مارها
 6. عقرب
 7. دوپای پا‌مسواکی
 8. و...

را در سفر به آنجا ببینید.

دوپای پامسواکی

گونه‌های گیاهی کویر مصر هم مانند گیاهان رایج شوری پسند موجود در اکثر کویرهای ایران هستند:

 1. انواع گون
 2. گز
 3. تاغ
 4. درمنه
 5. قیچ و...

در خشکی و بستر بیابانی و بی‌آب و علفی کویر وجود همین گونه‌های گیاهی است که باعث سبزی، جنب و جوش و حیات در آن می‌شوند و وجود آنها، کویر مصر را به یکی از زیستگاه‌های ارزشمند برای گونه‌های مختلف جانوری به خصوص جانوران در خطر انقراض کرده است.

وقتی حرف از سفر به کویر به میان می‌آید کویر مصر می‌تواند جزء پر‌رنگ‌ترین مقاصدی باشد که به ذهن هر گردشگری خطور می‌کند. کویر مصر هم مانند کویرهای دیگر ایران محل مناسبی برای تمدد اعصاب و دور ماندن از هیاهو و شلوغی شهرهای پر‌جمعیت است که همچنین می‌تواند محل مناسبی برای تجربه‌های هیجان انگیزی مانند: سافاری، پرواز، شتر سواری و... باشد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر از سفرهای ارسباران به کویر و تجربه هیجان در سافاری اینجا کلیک کنید.

 

 

08:00 , 1395/08/26
پایان پیام


     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه