021 88 80 00 55

سفر به سرزمین ناشناخته ها - آفریقا

قاره آفریقا با جاذبه‌های طبیعی و حیات‌وحش غنی، طبیعت بکر و دست‌نخورده با مردمانی مهربان و خوشرو برای اکثر مردم ایران ناشناخته است. تانزانیا از اتحاد دو کشور تانگانیا و زنگبار شکل گرفته است که در غرب اقیانوس هند در همسایگی اوگاندا، رواندا، کنیا، زامبیا، موزامبیک، بوروندی و مالاوی قرار دارد. از معروف‌ترین مناطق تانزانیا میتوان سرنگیتی، جزیره زنگبار و کلیمانجارو را نام برد. میزان باسوادی در تانزانیا برخلاف دیگر کشورهای آفریقایی از درصد بالایی برخوردار است. همین عامل از بزرگترین موفقیت‌های کشور تانزانیا در چند دهه اخیر بوده است.

 

قاره آفریقا با جاذبه‌های طبیعی و حیات‌وحش غنی، طبیعت بکر و دست‌نخورده با مردمانی مهربان و خوشرو برای اکثر مردم ایران ناشناخته است و هر ساله تورهای مختلفی در آفریقا اجرا می‌شود و گردشگران زیادی به این سرزمین پا می‌گذارند.

  • تانزانیا

تانزانیا از اتحاد دو کشور تانگانیا و زنگبار شکل گرفته است که در غرب اقیانوس هند در همسایگی اوگاندا، رواندا، کنیا، زامبیا، موزامبیک، بوروندی و مالاوی قرار دارد. از معروف‌ترین مناطق تانزانیا می‌توان سرنگیتی، جزیره زنگبار و کلیمانجارو را نام برد.

میزان باسوادی در تانزانیا برخلاف دیگر کشورهای آفریقایی از درصد بالایی برخوردار است. همین عامل از بزرگترین موفقیت‌های کشور تانزانیا در چند دهه اخیر بوده است.

 

تانزانیا

 

پایتخت کشور تانزانیا، شهر ساحلی دارالسلام با حدود 1/5 میلیون نفر جمعیت که با زبان‌های سواحلی و انگلیسی صحبت کرده و دین غالب آنها مسیحیت و اسلام است. واحد پول این کشور شلینگ تانزانیا است. آب و هوای حاکم بر منطقه در طول سال آب و هوای استوایی است. از دریاچه‌های طبیعی این کشور می‌توان دریاچه نیاسا، دریاچه تانگانیا و دریاچه ویکتوریا را نام برد.  

  • جزیره زنگبار

در شرق تانزانیا و در اقیانوس هند جزیره مهم زنگبار قرار دارد، زنگبار به معنی ساحل سیاهان و یا سرزمین سیاهان است. از دوره هخامنشیان ایرانی‌ها با جزیره زنگبار به تجارت و دادوستد می‌پرداختند، در سده سیزدهم میلادی، دوره بعد از اسلام مردمان بسیاری از شیراز، شوشتر و سیراف به زنگبار مهاجرت کرده و در آنجا ساکن شدند.

یکی از سازمان یافته‌ترین مهاجرت‌ها در سواحل شرق آفریقا و زنگبار، مهاجرت شیرازی‌ها به جزایر شرق آفریقا و تشکیل امپراطوری زنج بوده و هنوز هم بعد از گذشت قرون متوالی در جزیره زنگبار اصل و نسب شیرازی نوعی نجیب‌زادگی به حساب می‌آید. مهاجرت شیرازی‌ها منجر به ایجاد دگرگونی‌ها و تغییر و تحول‌های عمیق در بافت اجتماعی و فرهنگی و حتی پیدایش زبان سواحیلی گردید.        

 

جزیره زنگبار

 

از زمان‌های مناسب سفر به این منطقه برای مشتاقان طبیعت نیمه دی ماه تا اوایل اسفند می‌باشد که منطقه از نظر آب و هوایی در گرم و خشک‌ترین وضعیت خود قرار دارد و همین عامل تماشای حیات وحش غنی این منطقه را امکان‌پذیر می‌سازد.

از طرفی تیر ماه تا شهریور نیز زمان مهاجرت میلیونی حیوانات از سرنگیتی در تانزانیا به سمت ماسایی‌مارا در کنیا می‌باشد که گردشگران بسیاری برای تماشای این مهاجرت به این منطقه سفر می‌کنند.

  • دارالسلام 

بزرگترین و مرفه‌ترین شهر و نیز پایتخت اقتصادی تانزانیا دارالسلام در ساحل اقیانوس هند و شرق تانزانیا است.

 

دارالسلام

 

  • سواحل تانزانیا

کشور تانزانیا از مجموعه سواحلی اعجاب انگیز با زیست گاه‌های دریایی به طول تقریبی 25 کیلومتر که از تپه‌های ماسه‌ای، جزایر مرجانی، مجمع‌الجزایر سانگو در مجاورت کانال Mafia واقع است. منطقه وسیعی از جنگل‌های حرا (مانگرو) نیز در این منطقه وجود دارند که به جریان رودخانه وابسته هستند. مجمع الجزایر زنگبار به قدری جذاب می‌باشد که به تنهایی دلیل کافی برای سفر به تانزانیا است.

دیدار از مجمع‌الجزایر زنگبار به تنهایی دلیل کافی برای سفر به تانزانیا را فراهم می کند. جزایر مافیا، پمبا و زنگبار از جاذبه‌های بسیاری برخوردارند، بهترین و معروفترین سواحل زنگبار Matemwe, Pongwe, Bwejuu و Kizimkazi هستند.

در کنار آبهای نیلگون اقیانوس هند، سواحل طلایی زنگبار از درخشش ویژه‌ای برخوردار هستند و زیبایی منحصر به فردی به منطقه بخشیده است.

 

سواحل تانزانیا

 

شهر سنگی از بناهای تاریخی و بخش قدیمی جزیره زنگبار است که قدمت تاریخی و اهمیت اولیه منطقه را خاطرنشان می‌کند و از جاذبه‌های فرهنگی منطقه به شمار می‌آید. شهر سنگی را به علت اینکه تمامی ساختمان‌هایش را از سنگ‌های مرجانی ساخته‌اند شهر سنگی (Stonetown) نامیده‌اند.

  • گرونگرو (نگورونگرو)

کشور تانزانیا از فلاتی با پوشش گیاهی بوته‌زار و علفزار در برخی مناطق نیز جنگلی تشکیل شده است و مجموعه‌ای از بزرگترین پارک‌های حیات‌وحش نظیر: Serengeti، Ngorongoro، Manyara، Tarangire در تانزانیا وجود دارد که یکی از جذاب‌ترین فرصت‌های گردشگری را به عنوان سافاری برای گردشگران فراهم می‌کند. در این پارک‌های ملی حیات‌وحش دیدنی، مناظر آتش فشانی بسیار جذاب و قبایل محلی وجود دارد.

منطقه گرونگرو زیستگاه طبیعی در غرب آروشا است و اهمیت بسیار بالای آن به بخاطر وجود فسیل‌های چند میلیون ساله و حیات وحش متنوع و بی نظیر است.

 

نگورونگرو

 

پارک ملی سرنگیتی در قسمت شمالی کشور تانزانیا قرار دارد و از  قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین پارک‌های ملی این کشور است و نیز یکی از ده منطقه شگفت‌انگیز جهان است که بیش از 70 گونه پستاندار و 500 گونه پرنده در آن یافت می‌شود. این پارک همچنین به واسطه مهاجرت حیوانات گوناگونش در نزد تمامی دوستداران طبیعت شناخته شده و مشهور است.

 

شما می‌توانید برنامه این جاذبه‌های طبیعی قاره آفریقا، در تور بام آفریقا، کلیمانجارو را در لینک زیر مشاهده نمایید و در این سفر همراه ما باشید.

 

08:00 , 1394/11/04     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه