آوای ارسباران
021 88 80 00 55

صفحه اصلی وبلاگ کتابخانه جاذبه‌ها و ظرفیت های گردشگری همه چیز و همه جا

راهنمای ایرانگردی و جهانگردی کیست؟ (قسمت اول)

وظایف راهنمای ایرانگردی و جهانگردی چیست؟

ابتدا بهتر است با راهنمای ایرانگردی و جهانگردی و حیطه فعالیتش در گردشگری آشنا شویم.

راهنمای ایرانگردی و جهانگردی، تورلیدر سفرهای ایرانگردی و جهانگردی است. سفری که با بازدید از آثار تاریخی و باستانی، هنر و معماری مقصد همراه است.

خوب بنابر تعریف ذکر شده در بالا، وظایف راهنمای ایرانگردی و جهانگردی این‌گونه بیان می‌گردد:

  • نخستین وظیفه راهنمای ایرانگردی و جهانگردی همراهی مسافران در طول سفر است. راهنما از دقایق آغازین سفر تا لحظه آخر همراه مسافران است.
  • راهنمای ایرانگردی و جهانگردی به عنوان یک مفسر وظیفه دارد جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی را به گونه‌ای تفسیر نماید که مسافر از نظر ذهنی دقیقا در همان موقعیت قرار گیرد. تفسیر راهنمای ایرانگردی و جهانگردی از جاذبه‌ها باید به نحوی باشد که قدرت فراگیری و درک مسافر از ارزش‌ها و نهایتاً حفظ مکان‌های تاریخی و شگفتی‌های طبیعت را افزایش دهد.
  • تور لیدر ایرانگردی و جهانگردی مفسر فردی است که تخت جمشید را به گونه‌ای تفسیر نماید که گویی داریوش بر تخت و سپاهیانش در گذر و مسافر میهمانی از آینده در میان آنهاست. مسافری که از دیدن شکوه و عظمت حالت حاضر تخت جمشید حس غرور وجودش را فراگیرد و در دل عزمی راسخ برای حفظ این آثار و فرهنگ غنی گذشتگان برای نسل آینده یابد.
  • از آنجایی که اقامت اکثر سفرهای فرهنگی هتل است، راهنمای ایرانگردی و جهانگردی وظیفه مدیریت مسافران در هتل را نیز برعهده دارد.

حال با این همه وظایف، راهنمای ایرانگردی و جهانگردی چگونه تورلیدر مجربی می‌شود؟

راهنمای فرهنگی

مجوز کار راهنمای ایرانگردی و جهانگردی چیست؟

جواب کاملاً روشن و ساده است. برای اینکه تورلیدر ایرانگردی و جهانگردی دارای مجوز کار شوید، می‌بایستی دوره آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی) را بگذرانید. دوره‌ای 9 ماهه با 19 سرفصل درسی در حیطه آثار تاریخی، هنرهای سنتی، تاریخ معاصر و معماری ایران و جهان که در انتها آزمون سراسری سازمان میراث؛ تعیین کننده صدور کارت یا همان مجوز کار راهنما می‌گردد.

بپردازیم به دروس راهنمای ایرانگردی و جهانگردی برای آشنایی بیشتر با دوره آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی و تورلیدر فرهنگی. از دروس این دوره می‌توان به شناخت صنعت گردشگری و شناخت اماکن تاریخی ایران اشاره نمود.

 

شناخت صنعت گردشگری

پیش از هر عنوانی یک راهنمای ایرانگردی و جهانگردی می‌بایستی با ارکان و ابعاد صنعتی که در آن به فعالیت خواهد پرداخت آشنایی یابد. درس شناخت صنعت گردشگری برای آشنایی با این اصول طراحی گردیده و تدریس می‌شود.

راهنمای تور فرهنگی

آشنایی جامع با صنعت گردشگری و اصول و مفاهیم مرتبط با گردشگر و گردشگری در این مبحث صورت می‌گیرد. از سرفصل‌های مطروحه در این درس می‌توان به: 

  • تاریخچه گردشگری، انواع گردشگری
  • مدیریت اثرات گردشگری و توسعه پایدار
  • انگیزه‌ها و اهداف سفر، روند و الگوهای مسافرتی
  • مقاصد و بازارهای گردشگری
  • تأسیسات و تجهیزات گردشگری
  • و گردشگری الکترونیک اشاره نمود.

 

شناخت اماکن تاریخی

این درس از آشنایی با علم باستان‌شناسی و تاریخ آغاز می‌شود. از شهرنشینی و تمدن‌های عیلامی و بابلی می‌گوید تا سلسله‌های باستانی ایران (سلوکی‌ها، اشکانی‌ها، سلجوقیان و...) دوران اسلامی و معاصر.

در این مبحث فراگیران با بناهای تاریخی ایران در سه دوره باستانی، اسلامی و معاصر آشنایی می‌یابند. آشنایی با داستان ساخت ابنیه تاریخی در سده‌های گذشته تا عصر حاضر هیجان‌انگیز و آموزنده است.

 

08:00 , 1395/03/29
ادامه دارد...

برچسب
آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی گردشگری

مطالب مرتبط
ما به حق محکوم شدیم ثبت اطلاعات فراگیران در سامانه جامع آموزش گردشگری برای آزمون جامع بهمن 96 ارسباران از متخصص‌های گردشگری دعوت به همکاری می‌کند نتایج آزمون جامع مرداد 96 شنبه باز هستیم!


صفحه اصلی   پرینت   ارسال به دوستان

نظراتتان را با ما در میان بگذارید
  
در صورت تمایل در خبرنامه ما عضو شوید.
نمونه خبرنامه
طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا