021 88 80 00 55

دوره راهنمایان سفر با دوچرخه (تغییر نگرش و رسیدن به تخصص)

در جهان امروز حرفه‌ای‌ها حرف اول را می‌زنند و حرفه‌ای شدن و رفتار حرفه‌ای خصایصی دارد که موج عظیمی از رضایتمندی در بازار تقاضا را باعث شده و حتی رفتار بهینه و صرفه‌جویی در هزینه‌های مختلف انسانی، مالی، زمانی، زیست محیطی و... از آن منتج شده است.

از آنجایی که در دنیای انسانی گرد بودن چرخ اثبات شده است ما تلاشی به سمت فعالیت حرفه‌ای متاثر از علم و تجربیات جهان را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و بذر رفتار و نگاه حرفه‌ای، علمی و استاندارد را در تاریخچه ذهنمان کاشته‌ایم و اکنون جوانه‌ای به نام دوره راهنمایان تخصصی سفر با دوچرخه یکی از نمادهای رشد بذر رفتار حرفه‌ای در صنعت گردشگری می‌باشد.

همه چیز از یک هم‌فکری بین من (محسن محمدی) و آقای شادلو شروع شد و اینکه برای تورهای دوچرخه‌سواری و طبیعت‌گردی با دوچرخه که دیگر برای خود سبکی از سفر و رشته‌ای از گردشگری علایق ویژه و حتی شاید ماجراجویانه شده، چه مشکلات، انتظارها و چه آینده‌ای در پیش‌رویش خواهد بود؟

آسیب شناسی، امکان‌سنجی و تبادل اطلاعات را خیلی جدی بررسی و پیگیری کردیم و ماحصل آن تعریف دوره‌ای تخصصی به عنوان راهنمایان سفر با دوچرخه شد که سرفصل‌ها و نیازهای بخش دوچرخه‌سواری توسط اینجانب و باشگاه تعطیلات و بخش‌های گردشگری آن توسط آقای شادلو و ارسباران ترجمه، تالیف و گردآوری شد و برای بررسی کارشناسی و دریافت تایید نهایی به فدراسیون محترم دوچرخه‌سواری و اداره کل محترم آموزش معاونت گردشگری ارسال و پس از صرف زمان نسبتا طولانی مجوز اجرا و برگزاری این دوره تخصصی صادر گردید.

سفر در فرهنگ و پیشینه ایرانیان صاحب جایگاه ویژه‌ای بوده تا جایی که گلستان و بوستان دو مجموعه فاخر زبان فارسی و حکمت‌ها و آموزه‌های آن‌ها بسیار متاثر از سفرهای سعدی شاعر بزرگ ایرانی بوده است.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر نگاه مردم به مدیریت اوقات فراغت‌شان تغییر کرده و علاقمندی به فعالیت‌های ترکیبی ورزشی و تفرجی باعث شده است تا رشته‌های میانی مانند سفر با دوچرخه، غواصی در غار و سافاری در طبیعت در بازار صنعت گردشگری به وجود آیند.

فارغ از نوع سفر و کیفیت آن که معمولا در ارتباط مستقیم با توان اقتصادی خانواده‌ها تحقق می‌یابد همیشه سفر و ارتباط با طبیعت جزئی از رفتار خانواده‌های ایرانی بوده و فارغ از رفتار امروزی ایرانیان با طبیعت (مراسم روز سیزدهم فروردین) پیشینه این مهم را برای ایرانیان نشان می‌دهد.

در کنار علاقه به سفر و گردش، همسویی برخی رشته‌های ورزشی با این شیوه زندگی بستری جدید را برای تغییر نیاز افراد و تخصصی شدن سفرها به‌وجود آورده است و اساسا سفرهای تخصصی حیات یافته‌اند و در حال پیمودن دوره گذار خود هستند. ورزش کردن در فضای طبیعت و یا سفر و گردش به شکلی خاص، خواستگاه این نوع نیاز فردی بوده که معمولا انواعی از گردشگری طبیعت‌محور (طبیعت‌گردی) را شامل شده و عده‌ای از علاقمندان به ماجراجویی‌های مختلف، گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند و به شکلی دیگر از سفر و طبیعت‌گردی می‌پردازند.

سفر با دوچرخه و یا طبیعت‌گردی با دوچرخه به عنوان زیرشاخه‌ای از سایکل توریسم در ایران و جهان طرفداران و مخاطبان خاص و روزافزون خود را داشته و گواه آن، حضور و فعالیت چندین شرکت بزرگ و نماینده برندهای معتبر جهانی در ایران جهت فروش کالا و ارائه خدمات مرتبط می‌باشد. اگر به گذشته نه چندان دور برگردیم تنها یک شرکت در ایران و در شهرهای بزرگ تنها یک فروشگاه در زمینه فروش دوچرخه و قطعات آن فعال بوده‌اند. اما امروزه استقبال بی‌نظیر هم‌وطنان در جای جای ایران (رجوع به: آمار فروش موثق چندین برند) برای استفاده از دوچرخه در ترددهای شهری (کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو) و همچنین انگیزه ورزش و گردش با دوچرخه که در تمامی شهرهای کوچک و بزرگ که یک یا چند گروه فعال دارند نمایانگر این مدعاست و انگیزه‌ی ایجاد و برگزاری چنین دوره‌ای از بررسی همین روند توسط اینجانبان ناشی می‌گردد و حتما ایجاد رشته‌ای جدید در گردشگری نیازمند بسترسازی علمی و تخصصی‌تر می‌بوده و این مهم هم خود نیازمند یک نقطه آغاز.

امروزه برقراری مجدد خطوط پروازی بزرگترین و معروف‌ترین ایرلاین‌های خارجی از مبادی مختلف خصوصا اروپا نوید حضور گردشگران را به ایران می‌دهد و رشد آمار گردشگران ورودی در این سه سال برای دست‌اندرکاران و فعالین گردشگری بسیار محسوس بوده و نوید سیر افزایشی سفر به ایران را می‌دهد.

این استقبال به شیوه‌های گوناگون نمود پیدا کرده و در کنار گردشگران فرهنگی، گردشگران متقاضی فعالیت‌های خاص اعم از اکوتوریسم و زیر‌شاخه‌هایی چون سفر با دوچرخه و... نیز افزایش چشم‌گیری داشته‌اند البته پیشینه این تغییر سلیقه بشری در سالنامه آماری سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) هم قابل بررسی است.

در سه سال گذشته باشگاه تعطیلات به تنهایی پذیرای بیش از 200 دوچرخه‌سوار خارجی جهت بازدید از مناطق مختلف ایران با دوچرخه بوده و تجربه آن را در کارنامه‌ی حرفه‌ای خود ثبت کرده است.

نپرداختن به تربیت نیروی انسانی متخصص در دل بزرگترین و گسترده‌ترین صنعت خدماتی جهان (گردشگری) در کنار دیگر محدودیت‌های زیر‌ساختی در ایران می‌تواند باعث دورماندن ایران از اهداف تعیین شده‌ی بالادستی شود لذا نیازمند آنیم تا به سمت حرفه‌ای شدن در دنیای رقابتی گردشگری امروز حرکت کنیم.

ایجاد طیف جدیدی از راهنمایان تخصصی، حمل و نقل تخصصی و دیگر خدمات تخصصی مرتبط همگی می‌توانند بستر‌ساز موفقیت کشور در اهداف پیش‌ رویش آن هم منطبق با اصول توسعه پایدار باشند.

در تمامی کشورهایی که در زمینه توریسم فعال هستند و گردشگری بخشی از درآمدهای دولتی، خصوصی و شهروندان‌شان را باعث می‌شود ردپای همین نگاه حرفه‌ای به چشم می‌خورد.

در انتها امیدواریم عطف به مسائل مطرح شده تلاش ما در تدوین و اجرای دوره راهنمای تخصصی سفر با دوچرخه بیانگر انجام مسئولیت آموزشی ما در تعالی صنعت گردشگری در کشور باشد و بتوانیم اثبات کنیم که ارسباران و باشگاه تعطیلات به این آموزه‌ی جهانی معتقد است که: جهانی بیاندیشیم، منطقه‌ای عمل کنیم.

حضور شما در دوره‌ای که صلاحیت حرفه‌ای‌تان را باعث و مستند می‌نماید را چشم انتظاریم.

محسن محمدی

ارسباران در این خصوص اقدام به طراحی و استانداردسازی دوره تخصصی راهنمایان سفر با دوچرخه به همراهی باشگاه دوچرخه سواری تعطیلات و تحت تولی اداره کل آموزش گردشگری و فدراسیون محترم دوچرخه سواری نموده است. پر واضح است عطف به آیین‌نامه جدید راهنمایان تدوین شده توسط هیئت محترم وزیران و دیده شدن سطح تخصصی راهنمایان گردشگری، فارغ التحصیلان دوره مذکور موفق به دریافت کارت و مدرک رسمی شغلی از معاونت گردشگری کشور خواهند شد.

08:00 , 1395/10/08
پایان پیام


     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه