021 88 80 00 55

دست در دست هم توسعه گردشگری را افطار کنیم!

در زمینه گردشگری راه‌های نرفته زیاد داریم. باید یک به یک راه‌ها را بشناسیم و هر چه با کیفیت‌تر در مسیر حرکت کنیم. از همینجا بود که تصمیم گرفتیم مراسمی ترتیب دهیم و تلاش کنیم شبی به یاد ماندنی را برای مهمانانمان رقم بزنیم.

2 سال از پیگیری‌های جدی ارسباران در جهت راه انداختن آموزش مجازی گردشگری می‌گذرد و لازم بود با سرو سامان گرفتن آن، با اساتید یک دل و زبان شویم. به همین منظور، مجلسی به صرف افطار در عصرگاه روز سه‌شنبه 23 خردادماه ترتیب دادیم.

اساتید به نوبت وارد جلسه شدند. آقای شادلو (مدیر عامل شرکت آموزشی و گردشگری ارسباران)، جلسه را با توضیحاتی درباره آموزش گردشگری و نبود کیفیت لازم آن در کشور، شروع کردند. بعد از آن، صحبت از عملکرد ارسباران در زمینه کیفی شدن آموزش‌ها شد؛ از ساختن پروفایل فراگیران گرفته تا راه اندازی آموزش‌های مجازی. امّا با وجود عدم نگاه اقتصادی به آموزش‌های گردشگری، درباره گذشته مالی ارسباران بحث شد؛ اینکه با تمام سرمایه‌گذاری‌ها، هنوز درآمدهای اقتصادی حاصل نشده است. 

برای بهتر شدن روندها و کیفیت آموزش‌های گردشگری، با اساتید همفکری کردیم که بتوانیم بهترین راه‌حل را برای این شرایط دشوار پیدا کنیم.

صحبت از آموزش‌های مجازی گردشگری شد و به دنبال آن سوالاتی در ذهن همه شکل گرفت؛ مثلا جایگاه احساس و واقعیت در این فضای غیر واقعی کجاست؟ یا اینکه قسمت‌های عملی و سفرهای آموزشی چه می‌شود؟ و سوالاتی از این دست، که جناب آقای دکتر میربها (بنیانگذار سیستم‌های آموزش مجازی در کشور) به سوالات پاسخ دادند و توضیح دادند تمام این موارد از جمله سهم احساس، (با توجه به تلاش پیشروان این سیستم)، در آن دیده شده و به آن فکر شده است و سفرها و قسمت‌های عملی به هیچ عنوان کم نمی‌شود و به صورت عملی برگزار خواهد شد. با اتمام توضیحات و پرسش و پاسخ‌های بعد از آن، موضوع به خوبی شفاف و ابهام‌ها برطرف شد.

در حالی که اساتید مشغول بحث و تبادل نظر بودند، حیاط و آشپزخانه ارسباران در حال آماده شدن برای یک پذیرایی بود. ارسبارانی‌ها که میزبان پذیرایی افطار اساتید بودند، افطاری ساده‌ای را برای مهمان‌ها تدارک می‌دیدند.

افطاری اساتید گردشگری

با تمام شدن روز و نزدیک شدن به اذان مغرب، همه کم‌کم به سمت حیاط آمدند و برای یک افطار خانگی و دورهمی آماده شدند. 

بعد از افطار و کمی گپ زدن، استاد کیومرث غفّاری با زبان شیرین و گیرایشان، از مهمان‌ها خواستند که خودشان را معرفی کنند. همزمان با معرفی، ما ارسبارانی‌ها از اینکه میزبان چنین بزرگانی بودیم به خودمان می‌بالیدیم و از طرف دیگر، سنگین‌تر شدن بار مسئولیت را در قبال لطف آنها، بر دوش خود احساس کردیم! به این فکر می‌کردیم که چند روز پیش که با آنها تماس گرفتیم، توقع حضورشان را نداشتیم چون بر این باور بودیم که شأنشان بسیار بالاست و شاید در کالبد ارسباران نگنجد، امّا آمدنشان (حتی در دقایق پایانی)، برای ما بسیار معنادار بود.

دورهمی اساتید گردشگری

امید به نتیجه بخش بودن تلاش‌های ارسباران در زمینه ارتقای سطح گردشگری داریم و اینکه قادر باشیم حلقه‌های این زنجیر را (که مهمترین آن اساتید هستند)، به هم وصل کرده و آنچه لایق گردشگری سرزمینمان است را به دست بیاوریم.

07:00 , 1396/03/30
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه