021 88 80 00 55

سیمرغ، بر فراز کوه‌های ایران به پرواز در می‌آید

چهارمین جشنواره صعودهای برتر کوهنوردی که در 19 تیر در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، میزبان مهمان‌های گرانقدری بود. این مراسم رویدادهای مختلفی از جمله رونمایی و آغاز رسمی جشنواره سیمرغ کوه‌های ایران را در پی داشت.

عصر دوشنبه 19 تیرماه 1396، در فرهنگسرای اندیشه، چهارمین جشنواره صعودهای برتر کوهنوردی و صعودهای ورزشی برگزار شد. در این مراسم، مسئولان، مربّیان، قهرمانان، پیشکسوتان، ملّی‌پوشان و فعالان عرصه کوهنوردی، صعودهای ورزشی، گردشگری و محیط زیست، همه حضور داشتند.

امّا در برنامه چه گذشت؟

بعد از شروع برنامه، جناب آقای رضا زارعی (رئیس فدراسیون کوهنوردی)، از موفقیت‌های حوزه کوهنوردی و صعودهای ورزشی در سال 95-96 گفت و بر لزوم گزارش‌نویسی در برنامه‌ها تأکید کرد.

در این مراسم از رکوردهای رضا علیپور (سریع‌ترین سنگ‌نورد جهان)، تقدیر شد. سپس از طرح و نشان سیمرغ کوه‌های ایران به صورت رسمی رونمایی و رضا زارعی از شروع جشنواره آن خبر داد.

در ادامه مراسم، تولیدکننده برتر (شرکت تولیدی ژاک - آپامهر -) و واردکننده برتر (شرکت کوه‌ویسی) حوزه کوهنوردی، معرفی و از آنها تقدیر شد. سپس برگزاری مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در مجتمع مگاپارس تهران اعلام و از پرویز مشهدی به عنوان ناشر برتر در این زمینه، تقدیر شد.

نامزدهای صعود برتر در بخش صعودهای ورزشی

  • صعود طبیعی مسیر پیتون بر دیواره بیستون کرمانشاه، به سرپرستی امین پیلارام
  • صعود سرعتی چهار جبهه علم‌کوه در 17 ساعت، توسط فرشاد میجوجی و جلیل عباسی‌زاده (حاضران به احترام زنده‌یاد جلیل عباس‌زاده یک دقیقه سکوت کردند)
  • گشایش مسیر بن‌رود دنا به سرپرستی آذران حمیدی (این برنامه به عنوان صعود برتر انتخاب شد)

در ادامه از کوهنورد جانباز، آقای سامیان تقدیر شد و مقام کوهنوردان پیشکسوت، خانم رضوان سلماسی و آقای حسین رضایی گرامی داشته شد. همچنین از شهدای آتشنشان، به خصوص کوهنورد آتشنشان (زنده‌یاد مجتبی جراحی)، تجلیل شد. 

حامد ارشدی‌فرد به نمایندگی از پایگاه امداد دربند، با ذکر نکاتی در مورد صعود مسئولانه و اجتناب از صعودهای انفرادی و بدون اطلاع، حاضران را با فداکاری‌های امدادگران ناحیه کوهستان آشنا کرد.

در این مراسم، حمید اولنج از همدان، عنوان «کوهنورد دوران» را دریافت کرد و از حمید نظام‌دوست (رییس کارگروه حفظ محیط کوهستان استان خراسان رضوی) به پاس تلاش در حفاظت از منطقه کمر مقبولا، تجلیل شد.

چهارمین جشنواره صعودهای برتر

سیمرغ ارسباران که راهی مراسم فدراسیون کوهنوردی شد

در ادامه برنامه با دعوت از رضا زارعی، دکتر رضا شجیع (سرپرست دفتر محیط‌زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانانمحرم سلطانی (رییس هیئت مدیره ارسباران)، علی شادلو (مدیر عامل ارسباران) و حسین رسایی (مجری طرح سیمرغ‌های ایران)، از طرح و نشان سیمرغ کوه‌های ایران رونمایی و آغاز جشنواره سیمرغ کوه‌های ایران کلید خورد.

علی شادلو ابتدا به صورت خلاصه درباره طرح سیمرغ و ارتباط آن با تهدیدهای سرزمینی سخن گفت، سپس به تاریخچه سیمرغ کوه‌های ایران اشاره کوتاهی کرد. این طرح توسط سعید صبور (از فعّالان عرصه‌های کوهستان) مطرح و طی توافقاتی با پیگیری و جدیت ارسباران و اجرای قابل تحسین حسین رسایی انجام شد. ایشان همچنین درباره ارتباط حفاظت از کوهستان به عنوان مادر طبیعت و منشأ ذخیره آب، نکاتی چند را به حاضران یادآور شد.  

رونمایی از سیمرغ

لحظات پایانی...

در بخش دیگر برنامه، نامزدهای کلنگ طلایی صعود برتر در بخش کوهنوردی هم معرفی شدند:

  • صعود زمستانی دیواره شمالی آزادکوه، به سرپرستی محسن سعیدزاده
  • صعود زمستانی درهیخار، توسط سینا حیدری و میلاد ریاضیات و نجات کوهنوردان لهستانی در بازگشت از صعود
  • صعود زمستانی گرده آلمان‌ها، توسط احمد ایران‌فر و مجتبی قهیه‌ای 

در نهایت صعود زمستانی ارزشمند دره یخار (دهلیز عبّاس‌جعفری) که با عملیات نجات انسان‌دوستانه همراه بود، به عنوان صعود برتر شناخته و شایسته دریافت کلنگ طلایی صعودهای برتر شد.

در پایان، با قرائت بیانیه پایانی هیئت داوران توسط خانم نادیا اسمی‌خانی، مراسم به پایان رسید.

14:41 , 1396/04/20
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه