021 88 80 00 55

بدون شک اعتراض صحیح ما را نمی‌کشد، قوی‌تر می‌کند!

عده‌ای از فراگیران ارسبارانی، معترض به برخی موارد در برگزاری کلاس‌ها بودند. امّا با شجاعت تمام، برای بهبود و اصلاح ساختارها، این موضوع را با مدیریت ارسباران مطرح کردند. پیشنهاد می‌کنیم این متن را از ابتدا تا انتها بخوانید!

ماه پیش بود که تعدادی از فراگیرها (دوره تور لیدری طبیعت‌گردی روزهای زوج) تصمیم گرفتند نامه اعتراضی بنویسند و مواردی که برایشان جای سوال داشت را با مدیریت مجموعه (آقای علی شادلو) مطرح کنند. بازخورد دقیق فراگیرها در بهبود روند این دوره به ما کمک کرد و این موضوع باعث خوشحالی آقای شادلو شد. بنابراین تصمیم گرفتیم که این سوالات را در وبلاگ مطرح کنیم که شاید سوال دیگران هم باشد. بنابراین در زیر ابتدا سوالات فراگیران و در پی آن پاسخ‌ها نوشته شده‌اند:

  •   در زمان ثبت‌نام کارشناسان فروش مجموعه ارسباران با قطعیت اعلام نمودند که تا قبل از آزمون جامع مردادماه، سرفصل‌های اصلی و مورد نیاز توسط مجموعه آموزش داده شده و امکان شرکت در آزمون مذکور را خواهیم داشت، امّا هنگامی که خواهان ارائه برنامه کامل آموزشی شدیم، اعلام شد که برنامه به صورت ماهیانه روی سایت قرار خواهد گرفت؛ در حالیکه با توجه به مدّت زمان باقیمانده (کمتر از یک ماه تا برگزاری آزمون)، هنوز تعدادی از سرفصل‌های مورد نیاز در برنامه آموزشی گنجانده نشده.

در خصوص برگزاری دروس تا قبل از آزمون جامع باید گفت تمام سعی ارسباران، برگزاری این درس‌ها در ابتدای دوره است، امّا برنامه کاری، نحوه حضور اساتید، تعطیلات رسمی و غیره، گاهی ما را در انجام این موضوع ناتوان می‌کند، البته از این پس در توضیح این مورد به فراگیران در زمان ثبت‌نام، دقّت لازم را لحاظ کرده و در عین حال، تلاش می‌شود درس‌های آزمون جامع قبل از آزمون تمام شود.

  • کیفیت اساتید به کار گرفته شده در برخی دروس به شدّت پایین است؛ به صورتی که تنها سعی در سپری کردن زمان داشته و انسجام و نحوه‌ی انتقال مطالب دارای ضعف‌های جدّی است.

درباره کیفیت پایین تدریس برخی اساتید، لازم به توضیح است که این مهم، مسئله‌ای ریشه‌ای است که قبلا به صورت مکتوب به اداره کل آموزش گردشگری، گزارش شده است که:

  1. در برخی درس‌ها به شدّت با محدودیت استاد روبه‌رو هستیم.
  2. برای ارتقای کیفی اساتید، نظام ارزشیابی سیستماتیک در پرونده الکترونیکی فراگیران طراحی شده تا نقاط ضعف اساتید جهت ارتقاء و رفع به ایشان اطلاع‌رسانی شود.
  3. تا کنون هیچ دوره آموزشی یا تربیت مدرس و همچنین هیچ بازآموزی و یکسان‌سازی علمی برای مدرس‌ها از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار نشده، ما به نوبه خود در حال پیگیری این مسئله از اداره کل آموزش هستیم.
  • برنامه‌ریزی برای تورهای آموزشی به کندی صورت گرفته و گاهی فاصله میان مباحث تئوریک و سفر آموزشی طولانی است و با توجه به حجم اطلاعات منتقل شده، این فاصله زمانی باعث فراموشی و هدر رفتن آنها می شود.

 درباره برنامه‌ریزی برای تورهای آموزشی همواره با 4 محدودیت بزرگ در مسیر خدمات‌رسانی موسسه روبه‌رو هستیم:

  1. زمان خالی اساتید برای حضور در سفرها
  2. شرایط طبیعی و اقلیمی مختلف برای امکان اجرای سفر
  3. مشکلات عدیده با جامعه محلّی، بسیج روستاها، سازمان محیط‌زیست و غیره. که هر یک به نوعی، همکاری و همراهی لازم با برنامه‌های آموزشی در مسیر توسعه گردشگری را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
  4. برخی فراگیران محترم دوره‌ها که برای شرکت در سفرهای آموزشی هیچ‌گونه همکاری ندارند، در صورت برگزاری سفر هم دائما معترض هستند.

امّا موسسه تعهد می‌کند تمام تلاش خود را برای افزایش تعداد سفرها و اجرای آنها به کار بندد. پر واضح است که در برخی موارد، عدم مشارکت فراگیران در سفرها، باعث افزایش سرانه قیمت سفرهای آموزشی شده که در نتیجه آن، این سفرها به مرحله اجرا نمی‌رسند.

اعتراض فراگیران دوره تورلیدری

امّا در میان بحث و گفتگوها، موارد دیگری هم مطرح شد که در ادامه برای روشن شدن مطلب، پاسخ‌های داده شده را توضیح می‌دهیم:

درباره امکانات آموزشی و عدم کیفیت کافی آنها لازم به توضیح است که توان مالی موسسه و منطق مالی دوره‌های آموزشی گردشگری، امکان کیفیت‌بخشی بیشتر به امکانات فیزیکی و سخت افزاری محیط موسسه را از ما گرفته و حتّی عدم همکاری فراگیران در نگهداری از آنها هم کار را سخت‌تر کرده است؛ برای مثال نشستن بر روی دسته صندلی‌ها و شکستن آنها، چسباندن آدامس به روی دسته و کف صندلی و غیره. امّا اخلاقا تعهد می‌کنیم در بهبود شرایط فیزیکی موسسه بکوشیم.

درباره تأخیر شروع کلاس‌ها توسط اساتید و همینطور تأخیر در ساعت پایان کلاس، باید گفت در دورهمی اساتید که در تیرماه برگزار شد، بابت نظم حضور اساتید در کلاس‌ها، درخواست همکاری بیشتر شد و در عین حال درباره زمان اضافی برای هر درس، به درخواست اساتید و فراگیران، موسسه نهایت همکاری ممکن را از صمیم قلب انجام می‌دهد. امّا جلسات اضافه هزینه زیادی را به موسسه تحمیل می‌کند، چرا که افراد شاغل در موسسه نیازمند نظم زمانی در زندگی خود هستند و تا حدّی می‌توانند نوسان‌هایی را که فراگیران و اساتید به ساعات موسسه تحمیل می‌کنند، مدیریت و تحمل کنند. امّا نهایت سعی خود را در برطرف شدن این مشکل، داریم.

در خصوص دافعه در رفتار یا رفتار انقباضی پرسنل ارسباران و نپرداختن به حل‌مسئله و یافتن راهکار، باید گفت که چنین رفتاری به هیچ عنوان از ارسبارانی‌ها پذیرفته نیست و فردی که درک درستی از جایگاه یک برند و شخص حقوقی آموزشی ندارد، در بین ما جای نخواهد داشت. البته این موضوع به معنی پاسخ دادن به زیاده‌خواهی‌ها و توقعات عجیب و غریب برخی از فراگیران نیست. معمولا ارسباران برای درصد زیادی از خلقیات سازمانی و فرآیندهای عملکردی خود، دلایل و تجربیاتی دارد که توضیح و تشریح آنها در اینجا ممکن نیست. امّا همیشه برای اصلاح و ارتقای عملکرد فردی و سازمانی خود آماده‌ایم.

در انتها...

انسان‌های مسئول، نقدهای خود را به پیشنهادی مسلّح می‌کنند و با قانون مسئولیت اجتماعی و فردی، موضوع را تا حصول نتیجه دنبال می‌کنند.

چشم به راهتان هستیم... 

10:38 , 1396/06/07
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه