021 88 80 00 55

زیست کره ایران کجاست و چگونه می‌توان به آن سفر کرد؟

درباره جنگل‌ها و منطقه ارسباران چه می‌دانید؟ چه جاذبه‌هایی در منطقه ارسباران وجود دارد؟ از چه مسیرهایی می‌توان به آن سفر کرد؟

ارتفاعات 256 تا 2896 متری منتهی الیه استان آذربایجان را که بالا می‌رویم کم‌کم چشممان به یک نوار ممتد رود می‌افتد، خوب که نگاه می‌کنیم می‌بینیم به رود ارس با جنگل‌های انبوه ارسباران رسیده‌ایم. بدون شک نام گذاری آن به عنوان «زیست‌کره» توسط یونسکو، با انبوه گیاهان، کوه‌های در هم تنیده و انواع جانوران، کاملا به حق است.

ارسباران به عنوان پارک ملی شناخته شده است اما به علت شکنندگی و از بین رفتن چشم‌انداز بکر، این منطقه در سال‌های 50 تا 52 به عنوان منطقه ممنوعه شناخته شد.

این منطقه از ییلاق ایلات به حساب می‌آید و مردم محلی آن در اطراف جنگل‌های ارسباران به دامداری، باغبانی، زنبورداری، صنایع دستی و فعالیت‌های گردشگری مشغول‌اند.

ارسباران کجاست و نام آن از کجا آمده است؟

ارسباران در استان آذربایجان شرقی و در محدوده رود ارس حد فاصل جلفا تا مغان و کوه‌های سبلان، بزقوش و سهند بود اما با توجه به تخریب‌های اخیر جنگل‌ها، این محدوده به مرزهای شهرستان کلیبر، ورزقان و اهر محدود شد. در شمال جنگل‌های ارسباران رود ارس، در غرب ایگنه‌چای، در شرق کلیبر چای و در جنوب ارتفاعات سایگرام قرار دارد.

منطقه ارسباران دارای اقلیم مدیترانه‌ای و تا حدودی خزری و قفقازی است. وسعت آن 78560 و سالانه 461 میلی‌متر بارش دارد.

نام ارسباران از گذشته تا کنون تغییرات مختلفی داشته است اما ریشه همه نام‌های آن بیشتر از رود ارس و کوه قره داغ گرفته شده است. این نام‌ها عبارتند از: ارسبار، آرازبار، قره قاط، قراچه داغ.

جنگل های ارسباران

سفر ارسبارانی‌ها به منطقه ارسباران

تنوع گیاهی و جانوری ارسباران چگونه است؟

 تنوع گیاهی این منطقه بسیار زیاد است. با وجود اینکه بخش‌های جنوبی آن بیشتر مرتع هستند، 15 درصد گونه‌های گیاهی کشور در این جنگل‌ها پیدا می‌شوند. درخت‌ها و گیاهان این منطقه عبارتند از: بوته‌های تمشک و زغال اخته، بلوط، کیکم، سماق، زرشک، انار وحشی، سیب وحشی و میوه بومی آن قره قات است. همچنین تنوع قارچ‌های این منطقه بیش از 250 نوع است.

علاوه بر تنوع گیاهی فراوان، این منطقه دارای طیف گسترده و مختلفی از جانوران است به گونه‌ای که در آن 220 گونه پرنده، 38 گونه خزنده، 5 گونه دوزیست، 48 گونه پستاندار و 22 گونه ماهی یافت می‌شود. از پستانداران شاخصی که در این منطقه بسیار یافت می‌شوند می‌توان به کل، بز، گراز، خرس قهوه‌ای و پلنگ اشاره کرد و پرندگان مطرح آن عبارتند از: مرغ قفقازی سیاه (قره خروس قفقازی)، کبک، دراج و قرقاول.

در ارسباران چه مکان‌هایی را ببینیم؟

 بسیاری از افراد فکر می‌کنند که جاذبه‌های منطقه ارسباران تنها به جنگل‌ها و جاذبه‌های طبیعی آن محدود می‌شود، اما باید گفت که منطقه ارسباران جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی جالب و بسیار کهن هم دارد. تعدادی از جاذبه‌های مشهور آن عبارتند از: قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقه، بقعه شیخ شهاب الدین اهری، بازار اهر، قصر آیینه لو، کلیسای آینالو، قلعه آوارسین، کلیسای وینق، کلیسای ناپشته و غیره. چشمه‌های آب گرم کلیبر هم از جاذبه‌های بسیار مهم آن هستند که اخیرا بزرگترین مجتمع آب درمانی کشور در فاصله نزدیکی از منطقه در روستای آبش احمد کلیبر تاسیس شده است.

جاذبه های ارسباران

قلعه بابک در منطقه ارسباران

چگونه به ارسباران سفر کنیم؟

 برای سفر به منطقه ارسباران راه‌های مختلفی وجود دارد:

  • هوایی: سفر با هواپیما تا تبریز و از تبریز تا منطقه ارسباران با ماشین سواری.
  • ریلی: سفر تا جلفا یا تبریز با قطار و باقی مسیر با ماشین سواری.
  • اتوبوس: سفر تا منطقه اهر با اتوبوس (که فاصله بسیار کمی تا ارسباران دارد).
  • ماشین سواری: با ماشین سواری می‌توانید به تبریز رفته و از آنجا به کلیبر بروید.

 

ارسباران از آن مناطقی است که سفر به آن شما را دچار شگفت‌زدگی و حس خوب می‌کند، چرا که در یک منطقه می‌توانید انواع جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی، حیات وحش و... را در کنار هم ببینید.

شرکت آموزشی و گردشگری ارسباران نیز با توجه به شگفتی این منطقه، نام خود را «ارسباران» انتخاب کرده است. داستان انتخاب نام ارسباران برای این شرکت را می‌توانید در اینجا بخوانید.

15:19 , 1396/09/14
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه