آوای ارسباران
021 88 80 00 55

صفحه اصلی آرشیو ارسباران آرشیو خاطرات جاودانه‌ها

داوود خادم

30 خرداد سال 1336 در محله عباسی تهران چشم به جهان گشود، ورزش را با رشته کشتی در باشگاه قدیمی نادر از سال 1355 آغاز کرد و بعد به عنوان مربی در همان باشگاه به کار خود ادامه داد، کوهنوردی را به طور جدی از سال 1360 آغاز کرد و از سال 77 تا 82 عضو تیم ملی کوهنوردی کشور بود.

30 خرداد سال 1336 در محله عباسی تهران چشم به جهان گشود، ورزش را با رشته کشتی در باشگاه قدیمی نادر از سال 1355 آغاز کرد و بعد به عنوان مربی در همان باشگاه به کار خود ادامه داد، کوهنوردی را به طور جدی از سال 1360 آغاز کرد و از سال 77 تا 82 عضو تیم ملی کوهنوردی کشور بود.

از کارهای جالب او این بود  گاشربروم 1 را در سال 82 تا ارتفاع 7850 متری و اورست را تا گردنه جنوبی صعود کرده بود، چوآیو، شیشاپانگما، ماکالو و لوتسه هشت هزارمتریهائی هستند که او با موفقیت آنها را صعود کرد، راستی چه کارنامه درخشانی هنوز خیلی از مشتاقان هشت هزارمتریهای ایرانی نصف این افتخارات را کسب نکرده اند و سرانجام در مرداد ماه سال 1383 هنگام تلاش مستقل در قله K2  در سن ۴۷سالگی ناپدید شد.

حادثه K2: سال 82 هنگام صعود به گاشربروم 1 با شرکت توریستی “اشرف امان” مذاکرات اولیه را انجام می دهد و از ایران به کمک آقای عبدالله اشتری مکاتبات خود را پی گیری می کند، سال ۸۳به گروهی که مجوز K2 و برادپیک را داشتند ملحق می شود وتا بارگاه چهارم در ارتفاع هشت هزارمتری یال آبروزی صعود می کند، سال مذکور مصادف با پنجاهمین سال صعود K2 بوده که توجه ویژه ای به اخبار این قله وجود داشته، در 28 جولای الکساندر، کوهنورد قزاق جایی بالاتر از دهلیز یخی زیر قله بر روی تراورس یخی از رسیدن یک جبهه هوای نامناسب باخبر می شود ولی به آن اهمیتی نمی دهد وبه صعود خود ادامه می دهد، در همان موقع سرگی سوکولوف روس و خادم در بارگاه چهارم در انتظار او بودند و این انتظار چهار روز ادامه می یابد و بی توجه به هشدارهای هواشناسی تا اول آگوست منتظر الکساندر می مانند، ساعت دو بعدازظهر همان روز مصادف با 6 مرداد سال 83 از رادیوی بارگاه اصلی به سختی صدایی شنیده می شود که می گوید ازهمنورد قزاق خبری نیست ما بارگاه چهار را به قصد بارگاه سوم ترک کردیم، دیگر خبری از آنها نمی شود تا چند روز بعد که یک گروه ژاپنی که اولین گروه صعود کننده بعد از این حادثه بودند اعلام می کنند که نشانی از حیات روی مسیر وجود ندارد.

نوشته های بالا برگرفته از وبلاگهای متعدد کوهنوردی کشور در مورد دنیای کوهنوردی زنده یاد داود خادم بود، اما خادم دنیای دیگری نیز داشت، او با یک دختر کلمبیایی ازدواج کرده بود که حاصل این ازدواج دو دختر دوقلوی بسیار زیبا بود، جایی نوشته بودهرگاه از دخترهای او سئوال می کنند فورا” یک لبخند عمیق بر لبان او نقش می بندد، همسر او بعد از شنیدن حادثه ناپدید شدن داود به پاکستان عزیمت می کند و هزینه هنگفتی صرف جستجوی بی حاصل او می کند و بعد از برگشت به ایران بنا به دلایلی به همراه دختران خود ناچارا” برای همیشه ایران را ترک می کند، چند سال پیش سعی در تماس با خانواده او را داشتیم.

پنجاه  و پنج سال از تاریخ 30 خرداد سال 1336 می گذرد، برای آرامش روحت دعا می کنیم و امیدواریم که مادرت در سلامت کامل  ، همسرت در زیر بار سنگین زندگی سربلند و فرزندانت در خوشبختی کامل بسر ببرند.

داود خادم هیمالیانوردی که همزمان مربی کشتی هم بود. متخصص صعودهای زمستانی در ارتفاعات ایران. عضو تیم ملی کوهنوردی در صعود سال ۱۳۷۷ به اورست بود که تا ارتفاع ۸۰۰۰ متر بالا رفت. دو سال بعد به قله‌های چوآیو و شیشا پانگما در تبت صعود کرد. سال۸۰ به قله ماکالو و بهار ۸۱ به قله لوتسه صعود کرد.

طی دوران اقامت ۱۰ ساله در ژاپن، بیش از ۸۰ بار قله فوجی یاما را فتح کرد و عضو افتخاری تیم امداد و نجات توکیو بود. هم‌طناب محمد اوراز و مقبل هنرپژوه در گاشربروم. او نیز مانند بسیاری از هیمالیانوردان ایرانی، در تمام برنامه‌ها هزینه‌اش را خودش پرداخت می‌کرد. خادم سال ۸۳ هنگام تلاش مستقل در قله k2  در سن ۴۶ سالگی ناپدید شد. تا سال‌ها بعد، مادرش همچنان در بالکن خانه چشم انتظار بازگشت داود بود.

گردآورنده:حسین نظر

18:54 , 1393/08/17


لینک
http://wikimountain.ir


صفحه اصلی   پرینت   ارسال به دوستان

نظراتتان را با ما در میان بگذارید
  
در صورت تمایل در خبرنامه ما عضو شوید.
نمونه خبرنامه
طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا