آوای ارسباران
021 88 80 00 55

صفحه اصلی ما که هستیم؟ تاریخچه، ماموریت و چشم انداز

چرا نام ارسباران را انتخاب کردیم؟

 نام ارسباران از منطقه حفاظت شده ارسباران ایران گرفته شده است. ارسباران از دید نام‌های کهن و ریشه‌دار فارسی به معنی بسیار توانگر است و واژه‌ای ترکی فاریست. منطقه ارسباران از نظر تنوع گونه‌های درختی، درختچه‌ای، علفی و خشبی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره‌گاه بی‌نظیر در سرزمین زیبای ماست و جزء یکی از 9 ذخیره گاه بیوسفر ایران و تحت برنامه انسان و کره مسکون (M&B) یا اندوختگاه های زیست سپهر یونسکو قرار داده است. ارسباران با حدود 130 هزار هکتار وسعت، از شهرتی جهانی برخوردار است و دارای بیش از 1000 گونه گیاهی و 300 گونه جانوری می‌باشد.

نام ارسباران از منطقه حفاظت شده ارسباران ایران گرفته شده است. ارسباران از دید نام‌های کهن و ریشه‌دار فارسی به معنی بسیار توانگر است و واژه‌ای ترکی فاریست. منطقه ارسباران از نظر تنوع گونه‌های درختی، درختچه‌ای، علفی و خشبی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره‌گاه بی‌نظیر در سرزمین زیبای ماست و جزء یکی از 9 ذخیره گاه بیوسفر ایران و تحت برنامه انسان و کره مسکون (M&B) یا اندوختگاه های زیست سپهر یونسکو قرار دارد. ارسباران با حدود 130 هزار هکتار وسعت، از شهرتی جهانی برخوردار است و دارای بیش از 1000 گونه گیاهی و 300 گونه جانوری می‌باشد. این منطقه از شمال به رود مرزی ارس، از جنوب به ارتفاعات شهرستان‌های تبریز و سراب و از شرق به مرز استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی و از غرب به شهرستانهای جلفا و مرند و... محدود می‌شود.

ارسباران از نظر تنوع زیستی بسیار متنوع بوده و یگانه زیستگاه یکی از نادرترین پرندگان دنیا به نام سیاه خروس است. علاوه بر خروس سیاه می توان از خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گراز، شوکا، کل و بز، کبک دری، کبک چیل و قرقاول به عنوان دیگر گونه‌های جانوری این منطقه نام برد.
منطقه جنگلی ارسباران در گذشته نه چندان دور، دارای وسعت چشم‌گیری بوده که به علت قطع یکسره جنگل برای تامین ذغال، وسعت زیادی از این جنگل از بین رفته است. گونه‌های گیاهی ارسباران: بلوط اوری، بلوط سفید، ممرز، کرب، کرکو، کیکم، سرخدار، بارانک، گیلاس وحشی، آردوج، بنه، تیس، ملچ، اوجا، ذغال اخته، قره غات، ال و از جمله گونه های مهم و اندمیک ارسباران می توان پر، آردوج، قره غات، بلوط سفید، ذغال اخته، هفت کول را نام برد.
میانگین بارندگی در جنگل های ارسباران حدود 300 تا 450 میلی متر گزارش شده است. شاید با این بارندگی بسیار کم بگویید که چطور چنین جنگلی به وجود آمده است؟ این نکته بسیار مهمی است که در هیچ یک از این 5 ناحیه رویشی این اتفاق نمی افتد و این همان باران های مخفی (مه بارش) می‌باشد، که روی میزان بارنگی جنگل‌های ارسباران تاثیر دارد که این عامل میزان بارندگی 450 میلی متر را به 750 میلی متر رسانده است، شاید دلیل اصلی تنوع و گستردگی گونه های ارسباران همین موضوع باشد.

اما انتخاب نام ارسباران علاوه بر تمام ویژگی‌های آن به این خاطر بود که اولین سفر هیئت موسس ارسباران در آنجا اتفاق افتاد.

10:55 , 1393/09/18صفحه اصلی   پرینت   ارسال به دوستان

نظراتتان را با ما در میان بگذارید
  
در صورت تمایل در خبرنامه ما عضو شوید.
نمونه خبرنامه
طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا