آوای ارسباران
021 88 80 00 55

صفحه اصلی ما که هستیم؟ فعالیت‌های حمایتی و اجتماعی ارسباران

اسپانسر صعود تیم ملی دیواره نوردی ایران به قله ترانگو (بزرگترین دیواره جهان)

  در حالی‌که هر ساله گاه تا چندصد کوهنورد موفق به صعود قله اورست (بلندترین قله دنیا) می‌شوند و در مجموع بیش از 5000 نفر به این قله دست یافته‌اند اما برج بی‌نام ترانگو (Nameless Tower) با ارتفاع 6239 متر کمتر از 60 صعود در کل تاریخ دارد. موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران نیز این افتخار را دارد که در حد توان خویش، چه در زمینه مادی و چه در زمینه معنوی، اسپانسر این صعود فراموش نشدنی و اهتزاز پرچم پرافتخار ایران بر فراز این قله شد.

 در حالی‌که هر ساله گاه تا چندصد کوهنورد موفق به صعود قله اورست (بلندترین قله دنیا) می‌شوند و در مجموع بیش از 5000 نفر به این قله دست یافته‌اند اما برج بی‌نام ترانگو (Nameless Tower) با ارتفاع 6239 متر کمتر از 60 صعود در کل تاریخ دارد. موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران نیز این افتخار را دارد که در حد توان خویش، چه در زمینه مادی و چه در زمینه معنوی، اسپانسر این صعود فراموش نشدنی و اهتزاز پرچم پرافتخار ایران بر فراز این قله شد.

برج‌های عظیم ترانگو در منطقه قراقروم پاکستان از منحصر به فردترین و مشکل‌ترین اهداف دیواره نوردی دنیاست. دستیابی به قلل این ستون‌های سنگی عظیم مستلزم صعود دست کم 1000 متر مسیر عمودی در ارتفاع بالای 5000 متر است. همین ویژگی برجسته است که صعود به این قلل را با وجود ارتفاعی حدود 6000 متر، همتراز و یا حتی دشوارتر از بسیاری قلل بالای 8000 متر قرار می‌دهد. چنین صعودهایی مستلزم توانایی جسمی، فنی و روحی بالایی است که معدود کوهنوردانی تاکنون بدان دست یافته‌اند.
وویتک کورتیکا کوهنورد افسانه‌ای لهستانی که صعودهای دشوار و حماسی بر روی قلل معروف هشت هزار متری دنیا انجام داده و با بزرگانی چون جرزی کوکوچکا هم‌طناب بوده، پس از صعود برج بی‌نام ترانگو می‌گوید: «صعود به برج بی‌نام ترانگو حداقل برای خود من به مراتب دشوارتر از صعود به یک قله 8000 متری بود. ما دو نفر 120 کیلوگرم غذا و تجهیزات را به کمپ‌های بالاتر حمل کردیم و هر کدام حدود 3000 متر بر روی طناب ثابت یومار زدیم. همواره نگران آسیب دیدن طناب‌هایمان در اثر درگیری با لبه‌های تیز سنگ‌های گرانیت مسیر بودیم. گاهی اوقات تنها با نوک انگشتانمان از یک سقوط ناگهانی نجات می‌یافتیم.»
 
ساعت 14:30 شنبه 24 تیرماه 1391 یکی از روزهای به یادماندنی و فراموش ناشدنی در کوهنوردی ایران بود. تیم ملی دیواره‌نوردی ایرانی پس از تلاشی سخت و پشتیبانی 10 همنورد خود بر بلندای برج بی‌نام ترانگو که یکی از مشهورترین و در عین حال دشوارترین ستونهای سنگی دنیاست ایستاد و رویای چند ده ساله دیواره نوردان ایرانی به حقیقت پیوست. 
تیم 12 نفره ایران، روز چهارشنبه 28 تیرماه با پرواز هواپیمایی کویت، فرودگاه امام خمینی را ترک کرده و با به پایان رساندن اکسپدیشن سخت و دشواری که تهیه مقدمات و آمادگی اجرای برنامه بود خود را آماده رفتن به کشور پاکستان - قراقروم و منطقه ترانگو و صعود برج بی‌نام کردند. 
گروه پس از ورود به اسلام‌آباد از بزرگراه قراقروم که بخشی از آن زیر نفوذ طالبان است به شهر اسکاردو (پایتخت کوهنوردی پاکستان) رفتند. این بزرگراه که هفتصد کیلومتر طول دارد توسط ارتش پاکستان در حال کنترل است و یک لحظه غفلت ارتش از هر کدام از پلهای ساخته شده در این مسیر، می‌تواند با بمب گذاری و تخریب پل همراه باشد. مقصد بعدی گروه روستای آسکولی بود. مسیر اسکاردو به آسکولی یک مسیر جیپ رو 6 ساعته است. گروه پس از رسیدن به آسکولی و  تقسیم بارها بین باربرها، ساعت 7 و نیم صبح حرکت خود را آغاز کرده و پس از طی مسیری سه روزه به جایی می‌رسند که دو غول سنگی ترانگو 2 و برج پینوکیو همچون نگهبانانی نیزه به دست از گوهری گرانبها محافظت می‌کنند و این گوهر چیزی نیست جز ترانگو تاور مشهورترین برج سنگی دنیا. کمپ در ابتدای دره‌ای که به سمت برج بی‌نام می‌رود و در کنار دریاچه‌ای زیبا برپا می‌شود. راهنمای تیم، محمد امین، چهره منطقه را تا به حال این‌گونه ندیده است. حجم برف زیادی در دره ترانگو نشسته و رد تازه بهمن که از روی جبهه جنوبی گریت ترانگو ریخته همه را کاملاً متعجب کرده است. یکی از فرانسوی‌هایی که قبل از ورود گروه به منطقه آمده‌اند می‌گوید در هنگام صعود یک قارچ یخی از روی دیواره سقوط کرده و در فاصله یک متری او به دیواره برخورد کرده است. 
روز اول، عباس محمدی، حمید شفقی، سعید محمودی و مهدی فرهادی ساعت 11 به قصد برپایی کمپ پیشرفته (ABC) و همچنین شناسایی محل شروع مسیر اسلوونی کمپ اصلی را ترک می‌کنند و ساعتی بعد حسین بلند اختر و حسن گرامی نیز به سمت بالا حرکت می‌کنند. کمپ پیشرفته در ارتفاع 5000 متری برقرار می‌شود. با حرکت به سمت گردنه و حدود 50 متر افزایش ارتفاع یک سنگ عمودی بر سر راه است که روی آن طناب ثابت کهنه و مستهلکی کشیده شده است. در پشت گردنه و با ادامه دادن در مسیر طناب ثابت و طی مسافتی حدود 10 متر گروه به پای مسیر می‌رسند.
طول 2 مسیر اسلوونی از دو طریق قابل صعود است؛ مسیر دوم به دلیل شیب کم آن پر از برف است و با توجه به آنکه کلیه میانی‌های مسیر زیر برف قرار گرفته بسیار سخت شده است. مسیر اول نیز به دلیل شکل‌گیری یک قارچ یخی بزرگ در ابتدای آن قابل صعود نیست. گروه از فاصله بین این دو و از روی سینه دیواره اقدام به صعود از طول 2 و در ادامه کلاهک نفس‌گیر آن می‌کنند. 
طول 4 یک طول میکس شامل برف، یخ و سنگ است که در قسمتهایی نیز سنگهای ریزشی بزرگی دارد. در بالای این طول یک قارچ برفی بسیار بزرگ تشکیل شده که در صورت فروریختن آسیبهای بسیار جدی به فرد صعود کننده وارد خواهد کرد. در طول 6و 7 با توجه به شیب خفته و همچنین آفتاب‌خور بودن، لایه‌ای از برف بر روی سنگ تشکیل شده که میانی‌های مسیر را زیر برف برده است. این لایه نه نرم است که بتوان برف‌کوبی کرد و نه سفت که بشود با کرامپون به آن نیش کوبید. گروه با توجه به صلاح‌دید مسئول فنی و سرپرست برنامه در این دوطول صعود خود را با اتکا به طناب ثابت فرانسوی‌ها ادامه داده و در نهایت با صعود طول 20 متری آخر با درجه 5.10c خود را به طاقچه آفتاب می‌رسانند. طول 9 و 10 نیز کاملا بر روی طاقچه قرار گرفته، طاقچه‌ای که در نقاطی باریک است و عبور از آن احتیاج به طناب ثابت برای بالا بردن ایمنی دارد. در واقع خیلی از افرادی که ترانگو را صعود می‌کنند شروع صعود خود را از این نقطه می‌دانند. 
با رسیدن به روی طاقچه، گروه با یک تیغه سنگی روبه رو می‌شوند که به سمت شرق کشیده شده است. شرق این تیغه پرتگاهی200 متری است و به سمت شمال شیبی برفی به سمت پایین مشاهده می‌شود که با سقوط بر روی آن ابتدا مسافتی 50 متری را به سمت شمال سرخورده و سپس با چرخشی 180 درجه داخل دهلیز جنوبی ترانگو افتاده و از ضلع جنوبی سقوط خواهید کرد. گروه مسیر را با احتیاط طی کرده و سپس تیغه به سمت شمال می‌چرخند. 
روز نهم، طول 15 با صعود از یک شکاف و یک پاندوله به سمت شکافی دیگر در سمت راست ادامه می‌یابد. گروه در ادامه به قسمتی کاملاً صاف رسیده‌اند وصعود به صورت مصنوعی با چند پیچ اسپیت ادامه می‌یابد تا به کارگاه برسد. اولین نقطه شک گروه در این مسیر وجود همین پیچها است به این دلیل که سنگنوردان اسلوونی برای تمامی طولهای خود درجه صعود طبیعی داده بودند ولی گروه پس از کور شدن شکاف و برای رسیدن به قسمت بعدی مجبور بودند به صورت مصنوعی بر روی این پیچها با استفاده از سیم بکسل کیل و حلقه کردن آن دور پیچ رکاب بزنند. 
روز دهم، گروه در می‌یابد که طناب ثابتی که از طول 15 به 16 کشیده شده است موجب گمراهی در تشخیص درست مسیر شده است چرا که این طناب، توسط کره‌ای‌ها در گشایش مسیر The Crux Zone کشیده شده بود. طول 15 که یک طول سرسخت 45 متری بود را باز هم به صورت اریب صعود کرده و پس از طی مسافت 25 متری باز هم به مجموعه‌ای از پیچ‌های اسپیت کوبیده شده در سینه دیواره می‌رسند. اعضای گروه نمی‌دانند که در مسیر اشتباه هستند و مسیر کره‌ای‌ها را صعود می‌کنند. در کروکی، درجه این طول مسیر 5.10b درج شده ولی سختی این مسیر به نظر صعودکنندگان خیلی بیشتر است. در زمان فرود سنگ بزرگ جدا شده‌ای که پشت آن معلوم است توجه نفرات را جلب می‌کند. سنگی به مانند سنگ عدس در علم‌کوه ولی با طول حدود 50 متر و عرض 5 متر که بر روی لبه یک طاقچه تکیه داده است!
روز چهاردهم گروه متوجه اشتباه می‌شوند و حسن با انداختن دوربین روی دیواره، کارگاه‌های مسیر اسلوونی را شناسایی می‌کند. حسن و حمید شفقی ساعت 12 به روی دیواره رفته و بارها را از طول 17 به طول 15 منتقل کرده و سپس با تراورس از شکاف پیشنهادی و در نهایت با پاندوله‌ای خود را از روی مسیر کره به مسیر اسلوونی منتقل می‌کنند. در ادامه نیز با فرود، جهت طناب ثابت‌ها و کارگاههای مسیر را از حالت اریب به حالت مستقیم تبدیل می‌کنند  و ساعت 8 شب خود را به طاقچه می‌رسانند. 
طول 16 یک طول بلند 40 متری است که در ابتدا با شکاف بسیار بزرگی که به خاطر سنگ جدا شده از دیواره است شروع می‌شود. در وسطهای این طول 3 سنگ ریزشی بسیار بزرگ به طرز معجزه آسایی در حالت معلق به همدیگر گیر کرده‌اند. یکی از کیسه بارها زیر این سنگها گیر می‌کند ولی نفرات تیم صعود با تجربه آن را خلاص می‌کنند و مانع یک فاجعه می‌شوند. 
روز شانزدهم شرایط هوایی بسیار خراب می‌شود. باد دمای هوا را بسیار پایین آورده و تکه های یخ را از کلاهک شکانده و به همراه برف در هوا می‌چرخاند و به صورت اعضا می‌کوبد. با این حال حسن تاکید دارد که حتماً باید این طول با درجه سختی 5.12 را صعود کند. صعود این طول 30 متری که یک کلاهک سرسخت است در بدترین هوای ممکن در منطقه صورت می‌گیرد. 
روز هفدهم طولهای 20 و 21 و 22 و 23 مسیر صعود می‌شود. اثرات خون دست صعود کنندگان در تمام مسیر دیده می‌شود. سخت ترین طول این قسمت، طول 23 است که تقریباً به طور کامل پوشیده از یخ است. صدای ضربه تبر یخ و شکاندن یخهای این طول 2 ساعتی در منطقه طنین انداز می‌شود. حسین از ابتدای دره با دوربین حرکات تیم دیواره را رصد می‌کند. عباس و پژمان شب سختی را در روی دیواره می‌گذرانند و در فضایی کوچک تا صبح به انتظار طلوع خورشید می‌نشینند. حسین خبری غافل گیر کننده را به حاضران در کمپ اصلی می‌دهد. فردا احتمالا با صعود 7 طول انتهایی به قله خواهند رسید. برق شادی در چشمان بچه‌ها می‌درخشد. 
روز هجدهم حرکت نهایی به سمت قله آغاز می‌شود. حسن و حمید در این روز 7 طول انتهایی مسیر را صعود می‌کنند. طول 27 کلاهک بزرگی است که زیر سقف آن ابزارهای زیادی جا مانده است. همه نفرات تیم زیر طول آخر  قرار گرفته‌اند. طول 29 که با صعودی میکس و ترکیبی به سمت بالا می‌رود. در قسمت بالای این طول یک نقاب برفی بسیار بزرگ تشکیل شده که این نقاب دقیقاً بالای شکاف مسیر است و مسیر را بسیار خطرناک کرده. ناچار با تراورس به چپ به دنبال شکاف دیگری می‌گردند و با کمی پاندوله یک شکاف به سمت بالا پیدا می‌کنند. حسن بی‌سیم را روشن می‌کند. حسین از پشت بی‌سیم فریاد می‌زند که شما روی آخرین شیب منتهی به قله هستید. حسن با شادی و شعف خاصی از پشت بی‌سیم زنده باد ایران و زنده‌ باد ایرانی می‌گوید. صدای شادی و فریاد بچه‌ها از بیس کمپ و کمپ پیشرفته به گوش می‌رسد. در واقع تنها چهار نفر نهایی نیستند که پا روی قله گذاشته‌اند. حتی پرسنل آشپزخانه و محمد امین (افسر پاکستانی تیم) نیز از شادی اشک می‌ریزند. یک تیم 13 نفره به همراه یاد و خاطره کلیه سنگنوردان و بزرگان کوهنوردی ایران بر روی برج بی‌نام ترانگو پا می‌گذارند. برجی که صعود آن برای هر سنگنوردی افتخار بزرگی است، سرانجام با دیدن سرسختی و مقاومت کوهنوردان ایرانی به آنها اجازه داده تا ساعتی بر فرا‌ز آن قرار گیرند. دو ساعت طول می‌کشد تا همه چهار نفر بر فراز قله ایستاده و عکس و فیلمهای یادگاری خود را می‌گیرند.
حسین بلنداختر، مدیر وقت باشگاه ورزشهای کوهستانی ارسبارن نیز از اعضای این تیم افتخار آفرین بودند.
12:19 , 1393/09/12صفحه اصلی   پرینت   ارسال به دوستان

نظراتتان را با ما در میان بگذارید
  
در صورت تمایل در خبرنامه ما عضو شوید.
نمونه خبرنامه
طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا