آوای ارسباران
021 88 80 00 55

صفحه اصلی خدمات برگزاری دوره های آموزشی دوره های کوتاه مدت گردشگری

راهنمایان کوهستان

اگر بپذیریم که گستره پهناوری از سرزمین ما را کوهستان در برگرفته است و اگر به اهمیت کوه‌ها، جاذبه‌های صعود، چشم‌اندازهای بدیع و همچنین تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی محیط کوهستان توجه کنیم، آنگاه می‌توان این واقعیت را دریافت که مخاطبین تورهای طبیعت گردی (خارجی و داخلی) برای پیمایش کوه‌ها، صعود قله‌ها و به نظاره نشستن چشم‌اندازها و گونه‌های جانوری و گیاهی نیازمند راهنمایانی مجرب و آشنا به فنون کوهنوردی خواهند بود و امنیت سفرهای طبیعت گردی در عرصه کوهستان نیز در پیوند با آموزش فنون و مهارت‌های کوهنوردی به راهنمایان این عرصه معنا پیدا می‌کند.

اگر بپذیریم که گستره پهناوری از سرزمین ما را کوهستان در برگرفته است و اگر به اهمیت کوه‌ها، جاذبه‌های صعود، چشم‌اندازهای بدیع و همچنین تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی محیط کوهستان توجه کنیم، آنگاه می‌توان این واقعیت را دریافت که مخاطبین تورهای طبیعت گردی (خارجی و داخلی) برای پیمایش کوه‌ها، صعود قله‌ها و به نظاره نشستن چشم‌اندازها و گونه‌های جانوری و گیاهی نیازمند راهنمایانی مجرب و آشنا به فنون کوهنوردی خواهند بود و امنیت سفرهای طبیعت گردی در عرصه کوهستان نیز در پیوند با آموزش فنون و مهارت‌های کوهنوردی به راهنمایان این عرصه معنا پیدا می‌کند.
در حال حاضر وقتی راهنمایان طبیعت گردی بر پایه آموزش‌های این دوره پا به عرصه کوهستان می‌گذارند، در مواجهه با خطرات احتمالی کوهستان آموزش‌های لازم برای مقابله با بحران را پشت سر نگذاشته‌اند. از سوی دیگر، کوهنوردان آموزش دیده در خصوص کوهستان نیز با اصول و مفاهیم اکوتوریسم آشنا نیستند و آنها نیز نمی‌توانند مسافران خویش را با آگاهی و توانمندی همه جانبه هدایت نمایند.

این موضوع برای آژانس‌های گردشگری فعال در عرصه طبیعت‌گردی و کوهنوردی تبدیل به یک معضل بزرگ شده بود؛ لذا این امر ضرورت پرورش راهنمایانی که ضمن آشنایی با اصول و قواعد اکوتوریسم، با شرایط و محیط کوهستان نیز آشنا باشند را دوچندان کرد. لذا کارشناسان سازمان گردشگری و فدراسیون کوهنوردی تصمیم به طراحی دوره آموزشی راهنمایان کوهستان نمودند.

ارسباران این افتخار را دارد که با همکاری سازمان گردشگری و همچنین فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی برای اولین بار در ایران اقدام به برگزاری دوره آموزشی راهنمایان کوهستان نموده است.

دوره آموزشی راهنمایان کوهستان از 4 بخش اصلی تشکیل می شود.


1 - آشنایی با طبیعت و صنعت توریسم 

آشنایی با اکوتوریسم - آشنایی با گیاهان ایران - آشنایی با پرندگان ایران - آشنایی با خزندگان ایران - آشنایی با پستانداران ایران - ژئوتوریسم و پدیده شناسی فلات ایران - اقوام و عشایر ایرانی - آشنایی با روحیات ملل - کمک‌های اولیه و مدیریت بحران در سفر - زبان تخصصی توریسم - شناخت صنعت گردشگری - فنون و مهارت تورگردانی، هدایت و سرپرستی گروه 

نکته: فراگیران برای پشت سر گذاشتن این بخش می توانند یکی از دو روش زیر را انتخاب کنند.

 - روش اول: حضور در دوره آموزشی راهنمایان طبیعت عادی (این دوره علاوه بر دروس مربوط به آشنایی با طبیعت دوره راهنمایان کوهستان، شامل دروس دیگری نیز از جمله فنون عکاسی، آشنایی با نجوم  و .... می‌باشد. دوره راهنمایان طبیعت حدود 5 ماه به طول می انجامد و کلاسها نیز روزهای زوج از ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر برگزار می‌شود)

- روش دوم: حضور در دوره نیمه فشرده آشنایی با طبیعت (در این دوره که طی 8 روز  و در دو بخش 4 روزه برگزار خواهد شد، دروس اصلی به صورت فشرده به فراگیران ارائه می شود). لذا فراگیران باید دروس باقیمانده و سفرهای آموزشی را نیز همراه با فراگیران دوره آموزشی راهنمایان طبیعت (دوره عادی) که کلاسهای آنها طی روزهای زوج از ساعت 5 تا 8 برگزار می شود پشت سر بگذارند.

2 - مهارت های عمومی کوهنوردی

آشنایی مقدماتی با علم هواشناسی - پزشکی مقدماتی کوهستانی - جهت یابی، نقشه خوانی و کار با قطب نما - کار با GPS- کارآموزی کوهپیمایی  -کارآموزی مقدماتی سنگ نوردی - کارآموزی مقدماتی برف و یخ - کوهنوردی در مناطق زمستانه (بهمن شناسی)

3- مهارت های پیشرفته کوهنوردی 

کارآموزی پیشرفته سنگ نوردی - کارآموزی پیشرفته برف و یخ - مبانی جستجو در کوهستان

4- دفترچه ثبت و ارزیابی فعالیت کارآموز 

بدون شک با پشت سر گذاشتن دوره‌های آموزشی، یک فرد را نمی‌توان راهنمایی مجرب قلمداد کرد و تنها در سایه کسب تجربه است که یک راهنما می‌تواند به توانایی و قابلیت هدایت یک تیم طبیعت گردی یا کوهنوردی نائل آید. برای رسیدن به این منظور، دفترچه ثبت و ارزیابی فعالیت در اختیار  کارآموزان دوره راهنمای کوهستان قرار می‌گیرد. میزان فعالیت‌های ثبت شده در این دفترچه یکی از فاکتورهایی است که مشخص می‌کند آیا یک فرد قابلیت و تجربه لازم برای دریافت کارت راهنمای کوهستان را دارد یا نه.

لازم به ذکر است که در آینده ای نزدیک این دفترچه ملاکی برای تمدید کارت راهنمای کوهستان و همچنین شاخصی برای میزان توانایی و سطح تجربه یک راهنمای کوهستان قرار خواهد گرفت.                                  

** مدارک لازم برای ثبت نام در دوره آموزشی راهنمایان کوهستان:
• 4 قطعه عکس 3.4  • رونوشت کارت ملی  • رونوشت کارت بیمه ورزشی سال جاری  • رونوشت شناسنامه  • رونوشت آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی اشتغال به تحصیل  • رونوشت گواهینامه یا ریزنمرات آخرین کلاسهای گذرانده شده (کوهپیمایی، نقشه خوانی و کار با قطب نما، کار با GPS، پزشکی مقدماتی کوهستان، هواشناسی کوهستان، سنگ نوردی مقدماتی، سنگ نوردی پیشرفته، برف و یخ مقدماتی، برف و یخ پیشرفته، بهمن شناسی، مبانی اکوتور) 

 

** دوستانی که تمایل به شرکت در دوره آموزشی راهنمایان کوهستان را ندارند نیز می‌توانند به صورت تک درس در این کلاسها شرکت نمایند.

** تمامی مدارک قبلی که مورد تأیید کمیته راهنمایان کوهستان فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی باشد مورد پذیرش قرار می‌گیرد و نیازی به گذراندن مجدد آن دوره نمی‌باشد.
*** مدرک دوره راهنمایان کوهستان تنها مدرکی است که به امضای مشترک رئسای سازمان گردشگری و فدراسیون کوهنوردی می‌رسد.

** ارسباران از تمامی باشگاه ها و گروه های کوهنوردی برای برگزاری مشترک دوره آموزشی راهنمایان کوهستان دعوت به عمل می آورد.

چند نکته بسار مهم:

از دیدگاه قانونی اگر  کارت راهنما نداشته باشید و مسئولیت هدایت یک برنامه کوهنوردی یا طبیعت گردی را بپذیرید. در صورت بروز هرگونه حادثه ای در برنامه، مسئول تور مقصر شناخته می شود و از پوشش بیمه نیز برخوردار نخواهد شد. لذا به شما توصیه می کنیم تا زمانی که موفق به دریافت کارت راهنما نشده اید زیر بار مسئولیت نروید.

بیمه در صورت بروز حادثه در یک برنامه کوهنوردی از شما مجوز حقوقی (مجوز آژانس یا باشگاه) و حقیقی (کارت راهنما و حکم ماموریت سرپرست برنامه) برگزاری تور را درخواست می‌کند و در صورت ایراد در هر یک از موارد فوق زیر بار مسئولیت نمی رود و آن حادثه را تحت پوشش قرار نمی دهد

21:35 , 1393/09/22صفحه اصلی   پرینت   ارسال به دوستان

نظراتتان را با ما در میان بگذارید
  
در صورت تمایل در خبرنامه ما عضو شوید.
نمونه خبرنامه
طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا