021 88 80 00 55

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مجوز برگزاری دوره آموزشی راهنمای تورهای طبیعت‌گردی (اکوتور لیدری)

نظر به فعالیت آن موسسه در سال جاری و با عنایت به بند 8 قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی ماده 12 آیین نامه اجرایی آن، مجوز برگزاری دوره راهنمایان طبیعت گردی به مدت یکسال از تاریخ 1/9/1392 لغایت 1/9/1393 در چارچوب قوانین، مقررات و آیین نامه‌­های آموزشی،  موافقت می­‌گردد به مدیر عاملی جناب آقای امامی تمدید می­‌گردد.

 

موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌کوشد تا با برگزاری دوره آموزشی راهنمای تورهای طبیعت گردی (اکوتور لیدری)، گامی در راستای حفاظت از میراث طبیعی کشور عزیزمان ایران و همچنین پرورش و تربیت طبیعت گردانی کارآزموده بردارد. علاقه‌مندان به حضور در این دوره آموزشی دو گروه هستند:

 گروه اول علاقمندان به کار تورلیدری که برای کسب مجوز و گواهینامه رسمی از سازمان گردشگری در این دوره آموزشی شرکت می‌کنند. گروه دوم نیز علاقمندانی هستند که بصورت انفرادی و یا گروهی به طبیعت گردی می‌پردازند و اکنون با حضور در  این دوره آموزشی قصد دارند تا اطلاعات خود در زمینه طبیعت را تکمیل نمایند.

فراگیران با حضور در این دوره آموزشی علاوه بر فراگیری مهارت‌های مختلف و کسب تجاربی گرانبها، با دریافت مدرک راهنمای تورهای طبیعت گردی (اکو تور لیدری) از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌توانند به عنوان راهنما (تور لیدر) در صنعت توریسم کشور مشغول به کار شوید. این دوره در طول مدت تقریبی 6 ماه و با ارائه بیش از 20 عنوان درسی برگزار می‌شودد. همچنین دانشجویان دوره برای کسب تجربه و مهارت‌های لازم، چندین سفر آموزشی - تخصصی خواهند داشت. این سفرها شامل سفر آموزشی اصول استقرار و بقاء در طبیعت، سفر آموزشی آشنایی با گیاهان ایران، سفر آموزشی آشنایی با پرندگان ایران و همچنین سفر آموزشی آشنایی با پستانداران ایران می‌باشد.

فارغ‌التحصیلان این دوره، گواهینامه رسمی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت می‌کنند. در ضمن گواهینامه راهنمای تور طبیعت گردی قابل ترجمه و مورد تایید دادگستری و وزارت امور خارجه می‌باشد.

لازم به ذکر است که داشتن راهنمای تور (تور لیدر) با مدرک رسمی، یکی از شرایط اصلی برگزاری تور قانونی توسط آژانسهای گردشگری و مسافرتی است. متاسفانه در حال حاضر تعدادی از افراد بدون داشتن کارت رسمی تور لیدری اقدام به برگزاری تور می‌کنند که از نظر قانونی این کار تخلف محسوب میشود و در صورت بروز حوادث احتمالی، آن تور تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت و مسئولیت حادثه نیز به عهده سرپرست و تور لیدر آن برنامه خواهد بود.

افراد علاقمند به فعالیت در این عرصه می‌توانند با تاسیس موسسه و مراجعه به معاونت آموزش گردشگری، تقاضای مجوز برگزاری این دوره را نمایند. بدیهی‌ست که موسسه باید شرایط مد نظر معاونت آموزش گردشگری را داشته باشد تا امکان صدور مجوز برای آن فراهم شود.

شیوه نامه صدور مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی

فرآیند صدور مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت

 

1. موسسه متقاضی، درخواست کتبی خود را جهت برگزاری دوره‌های آموزشی به دفتر برنامه‌ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه می نماید.

 تبصره: این امر در استان‌ها از طریق سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری استان انجام خواهد گرفت.

2.  موسسه متقاضی، شیوه‌نامه صدور مجوز را از دفتر برنامه‌ریزی آموزشی دریافت و نسبت به تکمیل پرسش‌نامه پیوست اقدام می‌نماید. لازم به ذکر است تکمیل کلیه پرسش‌های موجود در پرسش‌نامه الزامی است.

3. متقاضی باید پرسش‌نامه تکمیل شده را به همراه سوابق و کلیه مدارک مورد نیاز، طی مکاتبه ای رسمی به دفتر برنامه‌ریزی آموزشی ارائه نماید.

تبصره:متقاضیان در استان‌ها پرسش‌نامه تکمیل شده را به همراه کلیه سوابق و مدارک مورد نیاز به سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری استان ارائه خواهند نمود.

4. کارشناس مسئول رسیدگی به پرونده، اقدام به بررسی مدارک و مستندات ارائه شده توسط متقاضیان می نماید.

5. پس از اعلام نظر کارشناسی درصورت وجود نواقص احتمالی در مدارک ارسالی، موسسه متقاضی از تاریخ اعلام 30 روز مهلت دارد تا نسبت به تکمیل پرونده اقدام نماید، در غیر اینصورت به منزله انصراف تلقی خواهد شد.

6. پس از اظهار نظر کارشناسی مبنی بر تکمیل بودن پرونده متقاضی، موضوع در جلسه تخصصی واحد ارزیابی و نظارت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

7. مستندات پرونده توسط واحد ارزیابی و نظارت دفتربرنامه‌ریزی آموزشی بررسی و نظر کارشناسی جهت تایید نهایی به مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزشی ارائه می گردد.

8. پس از تایید، دفتر برنامه‌ریزی آموزشی طی مکاتبه رسمی موافقت نهایی خود را با برگزاری دوره‌های آموزش کوتاه مدت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام می دارد.

9. پس از برگزاری یک دوره، تمدید مجوز منوط به ارائه گزارش تفصیلی عملکرد مناسب موسسات مجری است که توسط واحد نظارت و ارزیابی دفتر برنامه ریزی آموزشی در تهران و یا واحد آموزش استانها انجام می پذیرد.

10. کلیه موسساتی که موفق به اخذ مجوز برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزشی میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از دفتر برنامه ریزی آموزشی گردیده اند، در صورت ایجاد وقفه یک ساله در فعالیت های آموزشی، مجوز برگزاری دوره مذکور منتفی تلقی خواهد گردید.

 

شرایط لازم برای احراز موافقت نامه جهت برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت:

 

1. شرایط عمومی:

1-1.موسسه متقاضی باید از مراجع ذیصلاح مجوز تاسیس را دریافت کرده باشند بنابراین موسسات و یا شرکت هایی که دارای مجوز از مراجع ذیصلاح هستند می توانند تقاضای برگزاری دوره آموزشی را نمایند.

2-1. در بند موضوع اساسنامه موسسه متقاضی انجام فعالیت های آموزشی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ذکر شده باشد.

3-1. ارائه اصل و رونوشت اساسنامه و چاپ در روزنامه رسمی جهت متقاضیان در استان تهران و ارائه تاییدیه تمامی مدارک ممهور به مهر و امضای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانها جهت متقاضیان استان ها الزامی است.

4-1. در صورت هرگونه تغییر در نام موسسه مجری مراتب باید به طور قانونی از طریق مراجع ذیصلاح صورت گرفته و به این دفتر منعکس گردد.

 

2. امکانات و تجهیزات آموزشی:

1ـ2. کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای هر درس با نور و سیستم تهویه مناسب, تخته سفید, صندلی و میز مدرس, صندلی استاندارد آموزشی دسته‌دار (به تعداد حداقل 20 عدد), با در نظر گرفتن فواصل مناسب و نیز تجهیزات استاندارد برای همان درس در برنامه‌های آموزشی اعم از ثابت و قابل حمل

2-2- دارا بودن کتابخانه مناسب برای استفاده مدرسان و فراگیران شامل لغت‌نامه‌های عمومی و تخصصی به زبان‌های فارسی و بین المللی مورد آموزش و چند زبانه, کتاب‌های تخصصی به ازای هر درس حداقل دو عنوان, کتاب‌های درسی و جزوات آموزشی دوره‌های مورد آموزش از هر کدام حداقل سه عنوان, مجلات تخصصی در زمینه دوره‌های آموزشی مرتبط فارسی و بین المللی و قرائت‌خانه دانشجویی در شرایط افزایش فراگیران در حال آموزش از یک‌صد نفر.

3ـ2. فضای کافی برای اجتماع و استراحت فراگیران در زنگ تفریح

4ـ2. استفاده متناسب از تصاویر,عکس‌ها و نوشتارهای آموزشی و مرتبط با موضوع دوره‌ها در فضاهای آموزشی و عمومی

5ـ2. دستشویی و توالت‌ مجزا برای خانم‌ها و آقایان

تبصره 1: هرگونه جابه‌‌جایی در محل برگزاری دوره‌ها می بایست با اخذ موافقت قبلی از دفتر برنامه‌ریزی آموزشی صورت پذیرد.

تبصره 2: به منظور آشنایی بیشتر مؤسسات متقاضی با استانداردهای دفتر برنامه‌ریزی آموزشی درخصوص امکانات و تجهیزات فضای آموزشی، نمونه فرم بازدید از فضای آموزشی مؤسسات متقاضی ارائه می‌گردد. (پیوست شماره 2).

 

3. مدرسان و مربیان آموزشی:

1ـ3. مدرسان و مربیان باید فرم مربوط به تدریس را تکمیل نموده و به همراه مدارک و مستندات از طریق موسسه متقاضی به دفتر برنامه ریزی آموزشی ارسال نمایند.(پیوست شماره3)

تبصره(1): مدرسان باید دارای مدرک تحصیلی معتبر دانشگاهی باشند.

تبصره(2): جهت تدریس دروس عملی مدرسان باید دارای حداقل5  سال تجربه عملی در زمینه مورد نظر باشند.

2-3.شرط لازم جهت تدریس مربیان و مدرسان در دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی، کسب حدنصاب امتیاز مورد نظر واحد ارزیابی و نظارت دفتر برنامه ریزی آموزشی می باشد.

3-3. حداقل تعداد مدرسان معرفی شده از سوی موسسات که موفق به کسب امتیاز لازم برای تدریس از سوی واحد ارزیابی و نظارت دفتر برنامه ریزی آموزشی می گردند، به شرح ذیل می باشد:

-          دوره آموزش راهنمایان طبیعت گردی حداقل 10 نفر

-          دوره آموزش راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی حداقل هشت نفر

-          دوره آموزش مدیریت فنی خدمات مسافرتی حداقل 5 نفر

-          دوره آموزش تخصصی هتلداری (اقامتی- پذیرایی) حداقل 4 نفر

4-3. مدرسان و مربیانی که توسط موسسات متقاضی به عنوان عضو ثابت معرفی می شوند، تنها می توانند در دو موسسه عنوان مدرس یا مربی را داشته باشند.

5-3. درصورت هرگونه تغییر در ترکیب مدرسان موسسات مجری دوره های آموزشی، مراتب باید طی مکاتبه رسمی به دفتر برنامه ریزی آموزشی اعلام گردد.

6-3.مدرسان حائز شرایط جهت تدریس، تنها مجاز به تدریس در 2 عنوان درسی اعلام شده طبق فرم ارزیابی دفتر برنامه ریزی آموزشی خواهند بود.

7-3- متقاضیان تدریس دوره های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می بایست از طریق یکی از موسسات دارای مجوز یا موسسه متقاضی درخواست برگزاری دوره های کوتاه مدت دفتر برنامه ریزی آموزشی معرفی گردند.

تبصره: موسسات نیز ترجیحاً می بایست افراد حائز شرایط دارای مدرک تحصیلی مرتبط با درس مورد تقاضا جهت تدریس را معرفی نمایند.

 

4. امور آموزشی:

1ـ 4. مدیر عامل، مسئول حسن اجرای موافقت‌نامه آموزشی و رعایت کلیه قوانین و آیین نامه های مصوب دفتر برنامه ریزی آموزشی شناخته می‌شود.

2ـ 4. مسئول آموزش، شغل تمام وقت محسوب می شود و مانع اشتغال رسمی فرد در دوایر دولتی و خصوصی می گردد.

3-4. انتصاب مسئول آموزش مؤسسه مستلزم تأیید واحد ارزیابی و نظارت دفتر برنامه‌ریزی آموزشی است که دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و پنج سال تجربه در امور آموزشی از جمله این شرایط می‌باشد.

تبصره(1): در صورت معرفی یک‌نفر به عنوان مدیر عامل و مسئول آموزش مؤسسه, فرد معرفی شده باید شرایط احراز هر دو پست را دارا باشد.

تبصره(2): درصورت تغییر مسئول آموزش موسسه، مراتب طی مکاتبه رسمی ضمن معرفی مسئول آموزش جدید همراه با ارسال مدارک و سوابق مثبت به این دفتر اعلام گردد.

4ـ4. ثبت‌نام متقاضیان در دوره‌های آموزشی مستلزم رعایت شرایط تعیین شده از سوی دفتر برنامه‌ریزی آموزشی از جمله مدرک تحصیلی, سوابق تجربی, سن وغیره برای هر دوره می‌باشد.

5ـ4.عدم رعایت ضوابط و آیین‌نامه‌‌های مصوب دفتر برنامه‌ریزی آموزشی توسط مؤسسه مجری در مرحله اول منجر به اعلام اخطار و در صورت تکرار موجب عدم تمدید مجوز خواهد شد. بدیهی است تصمیم‌گیری در این خصوص از سوی واحد ارزیابی و نظارت صورت می‌پذیرد.

6ـ4. کلیه کسانی که مایلند در دوره‌های آموزش های تخصصی خدمات مسافرتی و گردشگری ثبت‌نام کنند در صورت لزوم باید در آزمون ورودی (کتبی و شفاهی) دوره‌ها که به صورت سراسری توسط دفتر برنامه‌ریزی آموزشی برگزار می‌شود، شرکت کرده و حد نصاب نمره ورودی راکسب نمایند.

7ـ4. میزان شهریه دوره‌هایی که مجوز برگزاری آن‌ها صادر گردیده باید از سوی آنها به دفتر برنامه ریزی آموزشی اعلام تا پس از بررسی مورد تایید قرار گیرد.

8ـ4. شرکت فراگیران در آزمون پایان دوره مشروط به گذراندن کامل برنامه آموزشی, از جمله رعایت حضور به موقع و قبولی فراگیر در آزمون‌های داخلی مؤسسه می‌باشد.

9ـ4. صدور گواهی‌نامه پایان دوره برای دوره‌های مصوب دفتر برنامه ریزی آموزشی از سوی موسسات مجری ممنوع می‌باشد.

10ـ4. مسئول آموزش در مؤسسه مجری موظف به نظارت بر اجرای مؤثر برنامه‌های کارورزی و ارائه گزارش به دفتر برنامه‌ریزی آموزشی می باشد.

 

5. سایر شرایط:

1ـ5. نام مؤسسات آموزشی دارای مجوز, در فهرست مؤسسات مجری دوره‌های آموزشی دفتر برنامه‌ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درج و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

2ـ5.مؤسسات آموزشی دارای مجوز برگزاری دوره‌ها مجاز به درج نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آرم سازمان در فراخوانها، سربرگ‌ها, کارت شناسایی و تابلوی مؤسسه خود نمی باشند و تنها می‌توانند  خود را به‌عنوان مجری دوره‌های آموزشی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معرفی نمایند.

3ـ5. موسسات مجری برگزاری دوره های آموزشی ملزم به معرفی فضای آموزشی مناسب و مستقل می باشند. در صورت استفاده از فضای موقت و استیجاری می بایست اجاره نامه (حداقل یکساله) معتبر ارائه نمایند.

4-5. موسسات مجری دوره های آموزشی که طی توافقنامه با مراکز و موسسات مختلف از فضای آموزشی آنها جهت برگزاری دوره ها استفاده می نمایند، مجاز به درج نام، عنوان و یا مکاتبه رسمی با سربرگ موسسه مذکور نمیباشند.

5ـ5. به مؤسسات آموزشی دارای مجوز برای مشارکت در طرح‌ها، برنامه‌های پژوهشی و برنامه‌ریزی آموزشی در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فرصت‌های آموزشی داخل و خارج از کشور اولویت داده خواهد شد.

6ـ5. برای دریافت مجوز برگزاری دوره‌های پیشرفته، تربیت مدرس و مربی, علاوه بر شروط مذکور در این آیین‌نامه, تجربه موفق اجرای دو دوره آموزش پایه در هر رشته و تکمیل پرسش‌نامه درخواست ضروری است.

7ـ5. ارزیابی فعالیت آموزشی مؤسسه, توسط کارشناسان واحد ارزیابی و نظارت دفتر برنامه‌ریزی آموزشی انجام و در استانها توسط سازمان در استان صورت پذیرفته و جهت تمدید مجوز مؤسسه به واحد ارزیابی و نظارت دفتر برنامه ریزی آموزشی ارائه می‌گردد.

تبصره: در صورتی که فعالیت مؤسسه کمتر از حد قابل قبول ارزیابی گردد, طبق مقررات دفتر برنامه ریزی آموزشی تصمیم گیری خواهد شد.

8 ـ5. درصورت بروز اختلاف بین مؤسسات مجری و فراگیران درخصوص دوره‌های آموزشی، موضوع طی یک کمیته سه‌جانبه متشکل از فراگیر, مدیر عامل مؤسسه آموزشی و یا نماینده مدیر عامل مؤسسه به همراه نماینده دفتر برنامه‌ریزی آموزشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. درصورت عدم حصول نتیجه مورد قبول طرفین, نظر دفتر برنامه‌ریزی آموزشی حکم قطعی خواهد بود. در صورت عدم اجرای حکم، پرونده به دفتر حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جهت رسیدگی ارسال می گردد.

 

6. سایر استانداردها:

1ـ6. درصورت قبولی در آزمون ورودی و مصاحبه، فراگیر فرصت خواهد داشت تا حداکثر ظرف مدت 2 سال نسبت به ثبت نام و گذراندن دوره اقدام نماید.

2ـ6. پذیرفته شدگان در آزمون ورودی جهت گذراندن دوره، باید به همان موسسه ای مراجعه نمایند که ثبت نام آزمون ورودی را در آن انجام داده اند. درصورت تمایل داوطلب جهت گذراندن دوره در موسسات دیگر، این امر باید با توافق طرفین و تایید دفتر برنامه ریزی آموزشی صورت پذیرد.

3ـ6. ثبت نام از فراگیران در موسسات جهت گذراندن دوره های آموزشی پس از قبولی در آزمون ورودی و مصاحبه امکان پذیر می باشد، در غیر اینصورت با موسسه متخلف طبق مقررات برخورد خواهد شد.

4ـ6.آزمون پایان دوره طبق دستورالعمل پیوست برگزار خواهد شد. (پیوست 4)

5ـ6. حدنصاب نمره قبولی در آزمون ورودی مدیریت فنی دفاتر خدمات سیاحتی 50% نمره کل و برای دوره های راهنمایان کسب حدنصاب 60% نمره کل الزامی می باشد.

6ـ6.در کلیه آزمون‌ها, اسامی قبول شدگان اعلام خواهد شد, مهلت اعتراض برای رسیدگی مجدد، دو هفته بعد از تاریخ اعلام نتایج است که غیر قابل تمدید می‌باشد.

7ـ6. ظرفیت استاندارد برای کلاس‌های نظری بیست ‌نفر و کارگاه‌های عملی شانزده نفر می‌باشد, مگر در مواردی که در برنامه درسی استاندارد دیگری تعریف عنوان شده باشد.

عدم رعایت ضوابط و آئین نامه های مصوب دفتر برنامه ریزی آموزشی توسط موسسه مجری در مرحله اول منجر به اعلام اخطار و در صورت تکرار موجب عدم تمدید مجوز خواهد شد. بدیهی است تصمیم گیری در این خصوص از سوی دفتر برنامه ریزی آموزشی صورت می پذیرد.

13:45 , 1393/09/19
     

بحث و تبادل نظر
محسن کیخسروی
1394/01/17 15:47
احتراما با توجه به علاقمندی و قصد اینجانب نسبت به ثبت نام در دوره فوق خواهشمند است شرایط و هزینه ثبت نام را اعلام نمایید . 09146998499
پاسخ دهید...
مینو فرشیدنیا
1394/02/14 10:02
با سلام
آقای کیخسروی جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره 88800055 یا 22222032 تماس بگیرید.
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه