آوای ارسباران
021 88 80 00 55
    021 22 22 20 32
صفحه اصلی دوره‌های کوتاه مدت گردشگری راهنمای کوهستان


راهنمای کوهستان

|هزینه این دوره شامل دو بخش راهنمای طبیعت و دروس کوهستان است. (هزینه دروس کوهستان از سمت فدراسیون اعلام می گردد)


وضعیت


تعداد اجرا

1 بار با 1 نفر برای مشاهده سوابق کلیک کنید!

سرفصل‌های آموزشی

آشنایی با طبیعت و طبیعت‌گردی، کارآموزی کوهپیمایی، پزشکی مقدماتی کوهستان، هواشناسی کوهستان، نقشه‌خوانی و کار با قطب‌نما،  کارآموزی GPS، کارآموزی سنگ‌نوردی مقدماتی، کارآموزی سنگ‌نوردی پیشرفته، کارآموزی برف مقدماتی، کارآموزی برف پیشرفته، بهمن‌شناسی و غار برفی، مبانی جستجو و نجات در کوهستان، مبانی محیط زیست

 

** مزایای ارسبارانی شدن را در اینجا مطالعه کنیم**


اطلاعات برگزاری دوره

زمان برگزاری:

درباره برنامه

 اگر بپذیریم که گستره نه چندان پهناور اما بسیار مهم و اثرگذار به لحاظ ارزش‌های جغرافیایی و ظرفیت‌های گردشگری از سرزمین ما را کوهستان در برگرفته است و اگر به اهمیت کوه‌ها، جاذبه‌های آنها، چشم‌اندازهای بدیع و همچنین تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی محیط کوهستان توجه کنیم، آنگاه می‌توان این واقعیت را دریافت که مخاطبین تورهای طبیعت گردی (خارجی و داخلی) برای پیمایش کوه‌ها، صعود قله‌ها و به نظاره نشستن چشم‌اندازها و گونه‌های جانوری و گیاهی نیازمند راهنمایانی مجرب و آشنا به فنون کوهنوردی خواهند بود و امنیت سفرهای طبیعت‌گردی در عرصه کوهستان نیز در پیوند با آموزش فنون و مهارت‌های کوهنوردی به راهنمایان این عرصه معنا پیدا می‌کند.
در حال حاضر وقتی راهنمایان طبیعت‌گردی بر پایه آموزش‌های این دوره پا به عرصه کوهستان می‌گذارند، در مواجهه با خطرات احتمالی کوهستان آموزش‌های لازم برای مقابله با بحران را پشت سر نگذاشته‌اند. از سوی دیگر، کوهنوردان آموزش دیده در خصوص کوهستان نیز با اصول و مفاهیم اکوتوریسم و صنعت گردشگری آشنا نیستند و آنها نیز نمی‌توانند مسافران خویش را با آگاهی و توانمندی همه جانبه هدایت نمایند.

این موضوع برای آژانس‌های گردشگری فعال در عرصه طبیعت‌گردی و کوهنوردی تبدیل به یک معضل بزرگ شده بود؛ لذا این امر ضرورت پرورش راهنمایانی که ضمن آشنایی با اصول و قواعد اکوتوریسم و گردشگری، با شرایط و محیط کوهستان نیز آشنا باشند را دوچندان می‌کرد. لذا کارشناسان سازمان گردشگری و فدراسیون کوهنوردی تصمیم به طراحی دوره آموزشی راهنمایان کوهستان گرفتند.

ارسباران این افتخار را دارد که با همکاری سازمان گردشگری و همچنین فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی برای اولین بار در ایران اقدام به برگزاری دوره آموزشی راهنمایان کوهستان نموده است.

شما با شرکت در این دوره‌ها با دروس زیر آشنا خواهید شد:

 • آشنایی با علم هواشناسی
 • پزشکی کوهستان
 • دوره جهت‌یابی، کار با قطب‌نما
 • دوره کار با GPS
 • کارآموزی کوهپیمایی
 • کارآموزی و پیشرفته سنگ‌نوردی
 • کارآموزی و پیشرفته برف و یخ
 • مبانی جستجو در کوهستان
 • نجات فنی
 • بهمن‌شناسی
 • مبانی محیط زیست

سایر خدمات

* ارسباران مجری دوره آموزش مدیر فنی بند ب، راهنمایان تورهای فرهنگی، راهنمایان طبیعت‌گردی، راهنمای تور کودکان و همچنین راهنمایان تخصصی پرنده‌نگری میباشد. لذا این امکان برای فراگیران ارسباران وجود دارد تا در طول دوره با فراگیران متعددی در زمینه‌ها و گرایشهای مختلف آشنا شوند که قطعاً در آینده یک مزیت ویژه برای یک راهنمای تور محسوب خواهد شد.


راهنمای کوهستان

توضیحات مهم

 دوره آموزشی راهنمایان کوهستان از 4 بخش اصلی تشکیل می‌شود.
1 - آشنایی با طبیعت و صنعت توریسم 

آشنایی با اکوتوریسم - آشنایی با گیاهان ایران - آشنایی با پرندگان ایران - آشنایی با خزندگان ایران - آشنایی با پستانداران ایران - ژئوتوریسم و پدیده‌شناسی فلات ایران - اقوام و عشایر ایرانی - آشنایی با روحیات ملل - کمک‌های اولیه و مدیریت بحران در سفر - زبان تخصصی توریسم - شناخت صنعت گردشگری - فنون و مهارت تورگردانی، هدایت و سرپرستی گروه 

حضور در دوره آموزشی راهنمایان طبیعت (این دوره علاوه بر دروس مربوط به آشنایی با طبیعت دوره راهنمایان کوهستان، شامل دروس دیگری نیز از جمله فنون عکاسی، آشنایی با نجوم  و ... می باشد. دوره راهنمایان طبیعت حدود 9 ماه به طول می انجامد و کلاسها نیز روزهای زوج از ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر برگزار می شود)

2 - مهارت های عمومی کوهنوردی

آشنایی مقدماتی با علم هواشناسی - پزشکی مقدماتی کوهستانی - جهت‌یابی، نقشه‌خوانی و کار با قطب‌نما - کار با GPS- کارآموزی کوهپیمایی  -کارآموزی مقدماتی سنگ‌نوردی - کارآموزی مقدماتی برف و یخ - کوهنوردی در مناطق زمستانه (بهمن شناسی)- مبانی محیط زیست

3- مهارت های پیشرفته کوهنوردی 

کارآموزی پیشرفته سنگ‌نوردی - کارآموزی پیشرفته برف و یخ - مبانی جستجو و نجات در کوهستان

4- دفترچه ثبت و ارزیابی فعالیت کارآموز 

بدون شک با پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی، یک فرد را نمی توان راهنمایی مجرب قلمداد کرد و تنها در سایه کسب تجربه است که یک راهنما می تواند به توانایی و قابلیت هدایت یک تیم طبیعت‌گردی یا کوهنوردی نائل آید. برای رسیدن به این منظور، دفترچه ثبت و ارزیابی فعالیت در اختیار  کارآموزان دوره راهنمای کوهستان قرار می‌گیرد. میزان فعالیت های ثبت شده در این دفترچه یکی از فاکتورهایی است که مشخص می کند آیا یک فرد قابلیت و تجربه لازم برای دریافت کارت راهنمای کوهستان را دارد یا نه.

لازم به ذکر است که در آینده ای نزدیک این دفترچه ملاکی برای تمدید کارت راهنمای کوهستان و همچنین شاخصی برای میزان توانایی و سطح تجربه یک راهنمای کوهستان قرار خواهد گرفت.                                  

** مدارک لازم برای ثبت‌نام در دوره آموزشی راهنمایان کوهستان:
• 4 قطعه عکس 3.4  • رونوشت کارت ملی  • رونوشت کارت بیمه ورزشی سال جاری  • رونوشت شناسنامه  • رونوشت آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی اشتغال به تحصیل  • رونوشت گواهینامه یا ریزنمرات آخرین کلاسهای گذرانده شده (کوهپیمایی، نقشه‌خوانی و کار با قطب‌نما، کار با GPS، پزشکی مقدماتی کوهستان، هواشناسی کوهستان، سنگ نوردی مقدماتی، سنگ نوردی پیشرفته، برف و یخ مقدماتی، برف و یخ پیشرفته، بهمن‌شناسی، مبانی جستجو و نجات در کوهستان، مبانی محیط زیست، مبانی اکوتور) 

** دوستانی که تمایل به شرکت در دوره آموزشی راهنمایان کوهستان را ندارند نیز میتوانند به صورت تک درس در این کلاسها شرکت نمایند.

** تمامی مدارک قبلی که مورد تأیید کمیته راهنمایان کوهستان فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی باشد مورد پذیرش قرار می‌گیرد و نیازی به گذراندن مجدد آن دوره نمی‌باشد.
*** مدرک دوره راهنمایان کوهستان تنها مدرکی است که به امضای مشترک رئسای سازمان گردشگری و فدراسیون کوهنوردی می‌رسد.

** ارسباران از تمامی باشگاه‌ها و گروه‌های کوهنوردی برای برگزاری مشترک دوره آموزشی راهنمایان کوهستان دعوت به عمل می‌آورد.

 

آئین نامه انضباطی و تحصیلی فراگیران دوره های ارسباران


شرایط و مقررات مهم

دوره راهنمای کوهستان

از دیدگاه قانونی اگر کارت راهنما نداشته باشید و مسئولیت هدایت یک برنامه کوهنوردی یا طبیعت‌گردی را بپذیرید، در صورت بروز هرگونه حادثه ای در برنامه، مسئول تور مقصر شناخته می‌شود و از پوشش بیمه نیز برخوردار نخواهد شد. لذا به شما توصیه می‌کنیم تا زمانی که موفق به دریافت کارت راهنما نشده اید زیر بار مسئولیت نروید.

بیمه در صورت بروز حادثه در یک برنامه کوهنوردی از شما مجوز حقوقی (مجوز آژانس یا باشگاه) و حقیقی (کارت راهنما و حکم ماموریت سرپرست برنامه) برگزاری تور را درخواست میکند و در صورت ایراد در هر یک از موارد فوق زیر بار مسئولیت نمی‌رود و آن حادثه را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.نکات مهم در هنگام ثبت نام

 

آسانترین، مدرن‌ترین و البته روش پیشنهادی ما به شما عزیزان برای ثبت‌نام در برنامه‌های ارسباران، ثبت‌نام یا همان خرید الکترونیکی است که با داشتن هر یک از کارت‌های عضو شتاب و البته داشتن رمز دوم، به سادگی امکان‌پذیر می‌باشد. برای ثبت‌نام در برنامه‌های ارسباران، تنها کافیست برنامه مورد نظر خود را انتخاب و سپس کلمه خرید یا رزرو را انتخاب نمایید. پس از انجام مراحل رزرو شما وارد سیستم بانکی شده و با ارائه مشخصات کارت بانک خود و رمز دوم آن می‌توانید ثبت‌نام‌تان را کامل و شماره پیگیری دریافت نمایید. 

توجه داشته باشید که پیش از ثبت‌نام در یک تور یا برنامه آموزشی، قرارداد مربوط به شرکت در آن برنامه را بطور کامل مطالعه و در صورت تأیید اقدام به ثبت‌نام در آن برنامه نمایید.

روش دیگر برای ثبت‌نام در برنامه‌های ارسباران، مراجعه به باجه‌های خودپرداز (ATM) و واریز مبلغ ثبت‌نام به:

شماره کارت: 6219861031943151

شماره حساب: 1-2059729-40-809

در بانک سامان به نام مؤسسه آموزشی و گردشگری آوای ارسباران و اعلام شماره پیگیری به پرسنل واحد اداری از طریق شماره تماس 88800055 می‌باشد.

نکته:

روش دریافت قرارداد و تأییدیه:فرم ثبت نام یا رزرو سفر

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام و نام خانوادگی موبایل ایمیل
(بر اساس نوع ثبت نام)طراحی سایت گردشگری و CRM : همورا