آوای ارسباران
021 88 80 00 55
    021 22 22 20 32
صفحه اصلی دوره‌های کوتاه مدت گردشگری راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (گروه C)


راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (گروه C)

937,000 تومان |هزینه متغیر بوده و مبلغ جدید به زودی از سازمان میراث فرهنگی اعلام میشود. این مبلغ شامل هزینه سفرهای آموزشی نمی‌باشد.


وضعیت


سرفصل‌های آموزشی

دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی زمان‌های برگزاری دیگری نیز دارد. برای اطلاعات بیشتر در همین صفحه، بخش سایر خدمات را مطالعه فرمایید.

شناخت اماکن تاریخی ایران، معماری ایران و جهان، آشنایی با تاریخ سیاسی اجتماعی ایران، فرهنگ و اقوام ایران زمین، آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی ایران، جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی، شناخت موزه‌های ایران، شناخت صنعت گردشگری، شناخت روحیات ملل، اکوتوریسم و طبیعت گردی، مهارت های تورگردانی، زبان تخصصی، کمک های اولیه و الگوهای رفتاری

 

 

** مزایای ارسبارانی شدن را در اینجا مطالعه کنیم**


اطلاعات برگزاری دوره

محل برگزاری: موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
زمان برگزاری: جمعه‌ها (9 تا 16)

درباره برنامه

 

ایران، این سرزمین پهناور و کهن، سرگذشتی دیرین در تاریخ جهان دارد. فلات ایران مثلثی است بین خلیج فارس در جنوب و دریای خزر در شمال به منزله پلی بین آسیای مرکزی و آسیای غربی، جلگه‌های آسیای داخلی را به اروپا و سایر دنیا متصل میکند. این سرزمین همواره محل گذر اقوام مختلف و رویارویی تمدنهای گوناگون بوده و خود نیز به دلیل موقعیت ویژه و حاصلخیزی آن در منطقه معتدله، خاستگاه اقوام و تمدنهای بی شماری بوده است. ایرانیان کنونی از مناطقی در آسیای مرکزی و یا سیبری (شاید کمی بالاتر و یا پایین‌تر) به ایران فعلی آمده‌اند.
این سرزمین پیشینه های اسطوره ای، باستانی و تاریخی فراوانی دارد که گذشته افتخارآمیز ایرانیان را شکل می‌دهد. تاریخ این سرزمین،، معماری، میراث فرهنگی، هنرهای سنتی و فرهنگ و اقوام ایران زمین، همه پتانسیل‌های فراوانی برای مطالعه و تحقیق ایجاد کرده است.

بارها از زبان بزرگان شنیده‌ایم که آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت، خود را شناخته است. موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌کوشد تا با برگزاری دوره آموزشی راهنمایان تورهای ایرانگردی و جهانگردی (تورلیدر فرهنگی)، گامی در راستای حفاظت از میراث فرهنگی کشور عزیزمان ایران و همچنین پرورش و تربیت راهنمایانی کارآزموده بردارد.

دوره آموزشی راهنمایان تورهای ایرانگردی و جهانگردی (تورلیدری فرهنگی) یکی از دوره‌های آموزشی کوتاه مدت گردشگری، مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌باشد که در آن به مباحث مربوط به فرهنگ و تاریخ ایران پرداخته می‌شود. افرادی که تمایل دارند راهنمای تورهای ایرانگردی و جهانگردی شوند، با شرکت در این دوره آموزشی هرچه بیشتر با تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران زمین آشنا خواهند شد و اطلاعاتی جامع در مورد ایران کسب خواهند نمود.

علاقه‌مندان به حضور در این دوره آموزشی دو گروه هستند: گروه اول علاقمندان به کار تورلیدری که برای کسب مجوز و دریافت گواهینامه رسمی از سازمان گردشگری در این دوره آموزشی شرکت می‌کنند. گروه دوم نیز علاقمندانی هستند که بصورت انفرادی و یا گروهی به سفرهای ایرانگردی و جهانگردی می‌پردازند و اکنون با حضور در  این دوره آموزشی قصد دارند تا اطلاعات خود در زمینه فرهنگ و تاریخ ایران زمین را تکمیل نمایند.

فارغ‌التحصیلان این دوره، گواهینامه رسمی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت می‌کنند. در ضمن گواهینامه راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی قابل ترجمه و مورد تایید دادگستری و وزارت امور خارجه می‌باشد.

کارت فرهنگی

لازم به ذکر است که داشتن راهنمای تور (تور لیدر) با مدرک رسمی، یکی از شرایط اصلی برگزاری تور قانونی توسط آژانس‌های گردشگری و مسافرتی است. متاسفانه در حال حاضر تعدادی از افراد بدون داشتن کارت رسمی تور لیدری اقدام به برگزاری تور می‌کنند که از نظر قانونی این کار تخلف محسوب می‌شود و در صورت بروز حوادث احتمالی، آن تور تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت و مسئولیت حادثه نیز به عهده سرپرست و تور لیدر آن برنامه خواهد بود.

شما با شرکت در این دوره‌ها با دروس زیر آشنا خواهید شد:

 • شناخت اماکن تاریخی ایران
 • جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی
 • معماری ایران و جهان
 • آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی
 • آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین
 • شناخت روحیات ملل
 • زبان تخصصی
 • اکوتوریسم و طبیعت گردی
 • شناخت موزه های ایران
 • آشنایی با تاریخ سیاسی اجتماعی معاصر
 • فنون و مهارتهای تورگردانی
 • شناخت صنعت گردشگری
 • بهداشت سفر و کمکهای اولیه
 • آموزشهای عملی (اجرای تور)
 • اخلاق حرفه ای گردشگری و الگوهای رفتاری
 • سخنوری و  فن بیان
 • قوانین و مقررات گردشگری
 • اصول تفسیر میراث

دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی

*راهنمای ایرانگردی و جهانگردی فردی است که می‌تواند در اجرای تورهای داخلی و خارجی کشور شاغل شود.

*راهنمایان و علاقمندان می‌توانند به صورت تک درس در کارگاه‌های دوره ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی) شرکت نمایند.

شما برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دوره آموزشی می‌توانید به لینک دوره آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (تور لیدر فرهنگی) مراجعه کنید.

 

 


زمانبندی جلسات

ردیف کد برنامه نام برنامه روز تاریخ از ساعت تا ساعت
1 339 معماری ایران و جهان جمعه 1395/12/06 13:00 16:00
2 339 معماری ایران و جهان جمعه 1395/12/20 13:00 16:00
3 339 معماری ایران و جهان جمعه 1396/01/18 13:00 16:00
4 1628 شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین جمعه 1396/01/25 09:00 12:00
5 339 معماری ایران و جهان جمعه 1396/01/25 13:00 16:00
6 1628 شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین جمعه 1396/02/01 09:00 12:00
7 339 معماری ایران و جهان جمعه 1396/02/01 13:00 16:00
8 1628 شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین جمعه 1396/02/08 09:00 12:00
9 339 معماری ایران و جهان جمعه 1396/02/08 13:00 16:00
10 1628 شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین جمعه 1396/02/15 09:00 12:00
11 339 معماری ایران و جهان جمعه 1396/02/15 13:00 16:00
12 1628 شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین جمعه 1396/02/22 09:00 12:00
13 1628 شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین جمعه 1396/02/29 09:00 12:00

سایر خدمات

* ارسباران دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی را در 3 گروه مختلف برگزار می‌کند. شما می‌توانید مطابق با شرایط‌ شخصی خود، زمان و گروه مناسب‌تر را انتخاب کنید و در آن گروه ثبت‌نام کنید. در ضمن در صورتیکه بنا به دلایلی فرصت شرکت در یک کلاس را همراه با گروه خود از دست دادید، این امکان برای شما وجود دارد که آن کلاس مشخص را همراه با یکی دیگر از گروه‌ها در کلاس حاضر شوید.

گروه A: روزهای شنبه، دوشنبه، چهارشنبه از ساعت 5 تا 8 بعدازظهر

گروه C: روزهای جمعه از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر 

گروه D: روزهای پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر

** یکی از مهمترین مزیت‌های دوره آموزشی راهنمای تورهای ایرانگردی و جهانگردی در ارسباران این است که محدودیت زمانی برای ثبت نام و حضور در کلاس‌ها وجود ندارد و شما بلافاصله پس از ثبت نام می‌توانید در دوره شرکت کنید.

* در صورتیکه بنا به دلایلی فرصت شرکت در یک کلاس را از دست دادید، این امکان برای شما وجود دارد که آن کلاس مشخص را همراه با گروه بعدی در کلاس حاضر شوید.

* نظم اداری و رضایت فراگیران، در سرلوحه فعالیت‌های کادر آموزشی ارسباران قرار دارد.

* اساتید ارسباران در دوره راهنمایان تورهای ایرانگردی و جهانگردی (راهنمای فرهنگی)، همگی از برترین اساتید دوره‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری می‌باشند.

* آزمون‌های داخلی ارسباران بصورت آنلاین برگزار می‌شود.

* ارسباران سعی کرده است تا محیط آموزشی مناسب و مجهزی را برای فراگیران خود مهیا نماید.

* ارسباران به دلیل ارتباط گسترده با فعالین عرصه گردشگری، در زمینه کاریابی نیز به فرگیران خود کمک خواهد کرد.

* فراگیران ارسباران از امکان پرداخت شهریه دوره بصورت قسطی برخوردار هستند.

شرایط پرداخت اقساطی به صورت: پرداخت 40% از شهریه هنگام ثبت‌نام  و پرداخت مابقی طی 2 فقره چک به مدت 2 و 4 ماه پس از ثبت‌نام می‌باشد.

* ارسباران مجری دوره آموزش مدیر فنی بند ب، راهنمایان تورهای طبیعت گردی، راهنمایان کوهستان، راهنمای تور کودک ، راهنمایان تخصصی تور دوچرخه سواری، راهنمایان تخصصی زمین گردشگری و همچنین راهنمایان تخصصی پرنده‌نگری می‌باشد. لذا این امکان برای فراگیرانن ارسباران وجود دارد تا در طول دوره با فراگیران متعددی در زمینه‌ها و گرایش‌های مختلف آشنا شوند که قطعاً در آینده یک مزیت ویژه برای یکک راهنمای تور محسوب خواهد شد.

* تمامی جزوات آموزشی این دوره آموزشی، در کتابخانه الکترونیکی ارسباران (بخش جزوات و مستندات آموزشی) بصورت رایگان در اختیار فراگیران قرار دارد.


راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (گروه C)

توضیحات مهم

شما برای اینکه بتوانید گواهینامه این دوره را از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت نمائید باید در آزمون‌های مربوط به این دوره شرکت کنید و نمره قبولی در آن دریافت کنید. آزمون‌های این دوره شامل موارد زیر است:

1- آزمون جامع راهنمای تورهای ایرانگردی و جهانگردی (راهنمایان فرهنگی) که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود. این آزمون در سال 2 بار و طی ماه‌های مرداد و بهمن برگزار می‌شود. آزمون فوق از دروس ( معماری ایران و جهان، شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین، آشنایی با میراث فرهنگی و صنایع دستی، شناخت اماکن تاریخی و باستانی، شناخت صنعت جهانگردی، اکوتوریسم، جغرافیای جهانگردی و نقشه خوانی) فراگیران در صورت عدم موفقیت در یک آزمون، تا 2 بار دیگر نیز امکان شرکت در آزمون‌های بعدی را دارند.

2- آزمون‌های داخلی که توسط موسسه از تمامی دروس برگزار می‌شود.

3- مصاحبه زبان خارجی که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود. آزمون زبان 2 بار در سال برگزار می‌شود و قبولی در آن از شروط دریافت گواهینامه پایان دوره آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی) می‌باشد. انتخاب زبان خارجی به عهده فراگیران می‌باشد. یکی از این زبان‌ها نیز زبان فارسی می‌باشد. فراگیرانی که زبان فارسی را به عنوان زبان خارجی خود انتخاب می‌کنند باید طبق روال سازمان گردشگری یک پروژه انتخاب نمایند. 

 

آئین نامه انضباطی و تحصیلی فراگیران دوره های ارسباران

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام:

کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی آخرین مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس) و 3 قطعه عکس 4*3

 

منابع آزمون جامع سازمان گردشگری دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی:

 
 
 

عنوان کتاب / جزوه

عنوان درس

فصول آزمون جامع

مولف / مولفان

ناشر

1

معماری ایران و جهان 

معماری ایران و جهان

کامل 

دکتر رضا نوری شادمهانی 
 

مهکامه 

2

شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین

شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین

1-3-4-5

مهندس حمید عامریان

جهاد دانشگاهی

3

آشنایی با میراث فرهنگی

آشنایی با میراث فرهنگی


 صنایع دستی

بخش اول


کامل

فائق توحیدی


حسین یاوری

سبحان نور


 

مهکامه

4

زبان انگلیسی تخصصی برای راهنمایان

زبان انگلیسی تخصصی

کامل

کوروش اسفندیار

مهکامه

5

تاریخ فرهنگ ایران

شناخت اماکن تاریخی و باستانی

کامل

دکتر رضا نوری

مهکامه

6

شناخت صنعت گردشگری 

شناخت صنعت گردشگری

کامل

مرتضی بذرافشان

مهکامه

7

مبانی اکوتوریسم، راهکاری برای حفاظت از منابع طبیعی

اکوتوریسم

کامل

افسانه احسانی

مهکامه

8

جغرافیای جهانگردی ایران


نقشه خوانی و GPS در گردشگری

جغرافیای جهانگردی
 و
 نقشه خوانی

کامل

دکتر اسماعیل قادری


محمد براتی- رسول عسگری

مهکامه 


شرایط و مقررات مهم

دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی

چند نکته بسیار مهم:

از دیدگاه قانونی اگر کارت راهنما نداشته باشید و مسئولیت هدایت یک تور را بپذیرید. در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای در برنامه، مسئول تور مقصر شناخته می‌شود و از پوشش بیمه نیز برخوردار نخواهد شد. لذا به شما توصیه می کنیم تا زمانی که موفق به دریافت کارت راهنما نشده‌اید زیر بار مسئولیت سرپرستی تور نروید.

بیمه در صورت بروز حادثه در یک تور، از مجریان تور، مجوز حقوقی (مجوز آژانس یا باشگاه) و مجوز حقیقی (کارت راهنما و حکم ماموریت سرپرست برنامه) برگزاری تور را درخواست می کند و در صورت ایراد در هر یک از موارد فوق زیر بار مسئولیت نمی رود و آن حادثه را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

 

اخبار مهم دوره آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی:

با عنایت به برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی متعدد و با توجه به حضور فراگیران مختلف در موسسه آموزشی ارسباران، تمامی اخبار و اطلاعات مورد نیاز کارآموزان در زمینه دوره آموزشی راهنمایان تور ایرانگردی و جهانگردی (تور لیدر فرهنگی)، به صورت آنلاین از طریق سایت موسسه در اختیار کارآموزان عزیز قرار می‌گیرد. لذا مسئولین واحد آموزش در خصوص عدم اطلاع فراگیران از زمان برگزاری کلاس‌ها، آزمون‌ها و امتحانات و همچنین سفرهای آموزشی هیچگونه مسئولیتی به عهده نخواهند داشت.

 سئوالات متداول مربوط به «راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (گروه C)»


نکات مهم در هنگام ثبت نام

 

آسانترین، مدرن‌ترین و البته روش پیشنهادی ما به شما عزیزان برای ثبت‌نام در برنامه‌های ارسباران، ثبت‌نام یا همان خرید الکترونیکی است که با داشتن هر یک از کارت‌های عضو شتاب و البته داشتن رمز دوم، به سادگی امکان‌پذیر می‌باشد. برای ثبت‌نام در برنامه‌های ارسباران، تنها کافیست برنامه مورد نظر خود را انتخاب و سپس کلمه خرید یا رزرو را انتخاب نمایید. پس از انجام مراحل رزرو شما وارد سیستم بانکی شده و با ارائه مشخصات کارت بانک خود و رمز دوم آن می‌توانید ثبت‌نام‌تان را کامل و شماره پیگیری دریافت نمایید. 

توجه داشته باشید که پیش از ثبت‌نام در یک تور یا برنامه آموزشی، قرارداد مربوط به شرکت در آن برنامه را بطور کامل مطالعه و در صورت تأیید اقدام به ثبت‌نام در آن برنامه نمایید.

روش دیگر برای ثبت‌نام در برنامه‌های ارسباران، مراجعه به باجه‌های خودپرداز (ATM) و واریز مبلغ ثبت‌نام به:

شماره کارت: 6219861031943151

شماره حساب: 1-2059729-40-809

در بانک سامان به نام مؤسسه آموزشی و گردشگری آوای ارسباران و اعلام شماره پیگیری به پرسنل واحد اداری از طریق شماره تماس 88800055 می‌باشد.

نکته:

روش دریافت قرارداد و تأییدیه:فرم ثبت نام یا رزرو سفر

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام و نام خانوادگی موبایل ایمیل
(بر اساس نوع ثبت نام) هر نفر: 937,000 تومانطراحی سایت گردشگری و CRM : همورا