021 88 80 00 55

کمپین قلب من برای میراثمان می تپد و پاکسازی چشمه های باداب سورت

کمپین قلب من برای میراثمان می تپد و پاکسازی چشمه های باداب سورت

کمپین" قلب من برای میراثمان می تپد" در تیر ما 1394 خورشیدی با هدف حفاظت از میراث ملموس و ناملموس بشری،گسترش فرهنگ نگاهداشت طبیعت و تاریخ و هدایت تلاشی همگانی برای ساختن آینده ای روشن برای فرزندانمان تشکیل شد. این کارزار با حضور جمعی از راهنمایان گردشگری، فعالان محیط زیست و علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ آغاز به کار کرد. این کمپین یک سازمان مردم نهاد و غیر انتفاعی است که برای پیشبرد اهداف جمعی خود نیازمند همت، حمایت و همیت تمامی سازمان ها و افرادی است که به سرنوشت میراثمان علاقه مند هستند.

هدف کلی از این سفر پاکسازی محیط، نصب تابلوهای تفسیری و تحذیری، احداث مسیر تردد، آموزش فرهنگ حفاظت از میراث به ایران و ایرانیان است.

معرفی منطقه:

چشمه پلکانی و تراورتنی باداب سورت در روستای اروست بخش چهاردانگه ی شهرستان ساری می باشد که در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. این مکان شامل چندین چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. دارای آب شور و استخری با قطر حدود 15 متر و عمق زیاد و چمه دوم بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است. جریان های آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها در این سال ها در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه پلکانی زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده است که در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصربه فرد چشمه های باداب سورت است. اما در حال حاضر این چشمه ها در حال نابودی کامل هستند. با وجود بازدید انبوه گردشگران از باداب سورت و عدم وجود حصار، نگهبانی و حتی تابلوی اعلانات برای راهنمایی و هشدار در شرایط اتلاف وقت گردشگرانی که عموم آنها از آگاهی لازم برای حفاظت از باداب سورت برخوردار نیستند و مرتب در منطقه حضور می یابند و شرایطی را فراهم می کنند که شاید به زودی به کالبدی مرده و فاقد جذابیت گذشته تبدیل شود.

سفر اعضای کمپین و همراهانی که همگی قلبشان برای میراثشان می­تپید روز پنجشنبه 23 مهر ماه از تهران آغاز شد.

در طی راه آقای شادلو مدیر عامل ارسباران پیرامون کمپین، اهداف آن و برنامه سفر صحبت کردند و از اعضای شرکت کننده درخواست کردند تا طبق برنامه سفر پیش بروند ایشان به صحبت راجع به ژئوسایت های گردشگری در دنیا و اهمیت حفاظت از آنها پرداختند و اینکه ما با ناسپاسی خود هر روزه این میراث گرانبها را از دست می دهیم.

شب قبل از برنامه پاکسازی، از  افراد شرکت کننده در سفر معارفه ای صورت گرفت و از پیشینه کاری و تحصیلی و اهداف خود صحبت کردند. پس از معارفه افراد حاضر توسط سرگروه ها گروه بندی شدند و مسئولیت های روز بعد برای هر گروه مشخص شد. گروه هایی مسئول پاک سازی منطقه و گروه های دیگر مسئول ایجاد تریل و مشخص کردن مسیر برای گردشگران شدند.

روز جمعه اعضای شرکت کننده شامل 70 نفر از طبیعت گردان، راهنمایان تورهای گردشگری و گردشگران و تیم اجرایی در محل چشمه­ها با پخش دستکش و کیسه زباله طبق تقسیم وظایف شب گذشته مشغول شدند. گروه های اول شروع به پاکسازی منطقه کردند و گروه های دیگر شروع به جمع آوری سنگ برای سنگچین و ایجاد مسیر اقدام کردند.

برای اینکه آسیب کمتری به چشمه ها وارد شود تنها سه نفر از اعضای کمپین با پای برهنه به پاکسازی آن پرداختند و در حین کار به کسانی که با کفش وارد چشمه ها می شدند تذکر داده می شد و از اهمیت این سنگ ها و چشمه های زنده برای آنها صحبت و باعث آگاه سازی بیشتر بازدیدکنندگان می شد.

گروهی از دانشجویان دانشگاه دامغان که با استادان خود برای بازدید از باداب سورت آمده بودند پس از آشنایی با کمپین و مشاهده تابلوهای تفسیری به کمک اعضا شتافتند و در جمع آوری سنگ و پاکسازی به گروه ها کمک کردند. سپس حلقه ی انسانی  با کمک این گروه در کنار اثر و مسیر ساخته شده برای عبور گردشگران از سنگچین ها زده شد.

در نهایت بنر کمپین که حاوی معرفی و هدف کمپین که همانا حفاظت و پاسداری از باداب سورت بود توسط آقای امیری و نامدار با کارگاه فرود دو نفره نمایش داده شد.

در این برنامه آقای روزبه محبی از برنامه ی صبحی دیگر شبکه آموزش، فاطیما کریمی از خبرگزاری مهر، شیرین نجوان از روابط عمومی معاونت گردشگری و نرگس فاضلی از کمیته ملی طبیعت گردی برای تهیه گزارش و تصویر گروه را همراهی کردند.

اسپانسرها و حامیان معنوی و مادی کمپین شامل: موسسه آوای ارسباران، بانک کشاورزی، باشگاه فرهنگ و طبیعت، اداره کل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، کمیته ملی طبیعت گردی ایران، دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان، کنوانسیون راهنمایان گردشگری 2017 و گروه اکوسافاری بود.

و در نهایت از کادر اجرایی کمپین:

-آقای علی شادلو مدیر عامل شرکت آموزشی و گردشگری آوای ارسباران

-آقای مسعود سلمان زاده و فرید فرهاد از باشگاه فرهنگ و طبیعت

-فریبا خرمی از روابط عمومی  بانک کشاورزی

-امیرمحمد امیری،ثمر کاظم نظری،فرزانه هاشمی،ریحانه رجبی،مهتاب فتحی از راهنمایان طبیعت گردی

که بانی شروع چنین حرکت ارزشمندی در جهت پاسداری و پاکسازی میراث ایران عزیزمان بودند متشکر و سپاس گزاریم.

 

 *** برای مشاهده دیگر برنامه‌های کمپین قلب من به لینک زیر مراجعه نمایید.***

16:21 , 1394/07/26
16:21 , 2015/10/18     

بحث و تبادل نظر
کربلایی
1394/12/24 20:40
ممنون از اینکه کاری برای باداب سورت انجام دادین.
پاسخ دهید...
نگار میناپور
1394/11/29 10:55
]با سلام . چگونه میتوان عضو این کمپین شد؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/06/28 14:39
دوست عزیز این لینک کانال کمپین قلب من برای میراثمان میتپد myheartourheritage@
و برای اطلاعات بیشتر هم با آقای نیکو تماس حاصل فرمایید 09128080345
hamed
1394/07/30 12:06
سلام خدمت دوستان حرکت خوبی بود ولی خصوصیت چشمه های تراورتن اینست که پس از مدتی خشک میشوند و از جای دیگری آب چشمه دوباره بیرون میزند و دوباره شروع به ساختن حوضچه می کند پس جای نگرانی نیست
پاسخ دهید...
ارمان جديديان
1394/07/29 17:21
با سلام برايتان موفقيت و بهروزي ارزومندم و اميدوارم در پروژه هاي بعدي موفقتر باشيد
پاسخ دهید...
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران