021 88 80 00 55

سفر آموزشی پستانداران - پارک ملی گلستان - آذر 94

سفر آموزشی پستانداران - پارک ملی گلستان - آذر 94

روز چهارشنبه ساعت 19:10 شب، 32 نفر از فراگیران دوره 13 راهنمای طبیعت گردی از محل ایستگاه راه آهن تهران راهی استان گلستان-شهر گرگان شدند. ساعت 05:30 روز پنج شنبه بود که به ایستگاه راه آهن شهر گرگان رسیده و طبق هماهنگی قبلی صورت گرفته از طرف موسسه سوار بر مینی بوس شده و پس از صرف صبحانه در میانه راه در ساعت 10:00 به روستای تنگه راه رسیده و طی هماهنگی قبلی در یکی از خانه های محلی روستا اسکان یافتند.

 

روز چهارشنبه ساعت 19:10 شب، 32 نفر از فراگیران دوره 13 راهنمای طبیعت گردی از محل ایستگاه راه آهن تهران راهی استان گلستان-شهر گرگان شدند. ساعت 05:30 روز پنج شنبه بود که به ایستگاه راه آهن شهر گرگان رسیده و طبق هماهنگی قبلی صورت گرفته از طرف موسسه سوار بر مینی بوس شده و پس از صرف صبحانه در میانه راه در ساعت 10:00 به روستای تنگه راه رسیده و طی هماهنگی قبلی در یکی از خانه های محلی روستا اسکان یافتند. پس از توجیه توسط استاد اسلامی، استاد شادلو و راهنمای محلی، فراگیران لباس های استتار متناسب با فصل و پوشش گیاهی منطقه بر تن نموده و با در دست داشتن دوربین دو چشمی و یک وعده ناهار عازم منطقه حفاظت شده میرزابایلو و آلمه شدند. در میانه راه، راهنمای محلی اشاره به وجود کل و بز در بعضی مناطق حاشیه جاده نمود و در منطقه ای مناسب با نگه داشتن خودروها فراگیران را تشویق به دوربین کشی نمود که پس از چند دقیقه دوربین کشی فراگیران با هیجان وصف ناپذیری یک گله کل و بز را مشاهده نمودند که در صخره ای پرشیب در حال حرکت و چرا بودند. گروه پس از مشاهده این پستاندار زیبا و سخت زی ادامه راه داده و در ساعت 13:00 ظهر به پاسگاه محیط بانی منطقه حفاظت شده میرزابایلو و آلمه رسیدند. پس از هماهنگی های اداری با پاسگاه وارد منطقه شده و در یک اتفاق عجیب و هیجان انگیز در فاصله کمی از پاسگاه گله های زیاد آهو را مشاهده نمودند. این مشاهده به نحوی بود که در برخی مواقع فراگیران موفق به عکاسی از فاصله چند متری از این پستانداز زیبا و تیزپا شدند. بعد عبور از دشت میرزابایلو که زیستگاه اصلی آهو در آن منطقه بود؛ در فاصله بین دشت و دره آلمه گروه استراحت کوتاهی کرده و ناهار صرف نمودند. پس از صرف ناهار فراگیران با پای پیاده وارد دره آلمه شدند. به گفته استاد و راهنمای محلی این دره یکی از اصلی ترین زیستگاه های قوچ و میش بود که در ادامه راه و دوربین کشی مداوم، این امر به واقعیت مبدل شده و گروه موفق به مشاهده چند راس میش شدند. در ادامه پس از غروب آفتاب، برنامه پروژکتورکشی در یکی از دره های منطقه صورت گرفت. هدف این بخش از برنامه مشاهده پلنگ بود ولی متاسفانه به دلیل صعب العبور بودن مسیر، خودروها فقط بخشی را پیمایش نموده و گروه موفق به دیدن پلنگ نشد. پس از یک روز هیجان انگیز و بار آموزشی بالا، گروه شبانه به روستای تنگه راه بازگشته و پس از صرف شام به استراحت پرداختند. صبح روز جمعه مورخه 6/9/94 پس از صرف صبحانه، گروه عازم منطقه جنگلی حاشیه روستا شدند. این منطقه یکی از مهم ترین زیست های مرال و شوکا می باشد. فصل خزان زیبایی وصف ناپذیری را به جنگل بخشیده بود. خوشبختانه راهنمای محلی این برنامه از کارشناسان ارشد رشته محیط زیست بود و مطالب آموزنده ای را در خصوص زیستگاه مرال و شوکا ارائه نمود. علاوه بر آن استاد اسلامی و استاد شادلو نیز با پیشینه علمی و عملی خود اطلاعات مفیدی را درخصوص برنامه ارائه نمودند. پس از پیمایش بخشی از منطقه، راهنمای محلی گروه را به سمت منطقه برقراری کمپ محیط بانان هدایت نمود. به گفته ایشان آن منطقه یکی از زیستگاه‌های اصلی مرال است و در فصل گاوبانگی که احتمال شکار توسط شکارچیان بیشتر است، در آن محل محیط بانان چادری را برپا نموده و با گشت های شبانه روزی با تمام وجود از جمعیت مرال‌های آن منطقه حفاظت می نمایند. در ادامه فراگیران در کنار یکی از چشمه‌های منطقه ناهار صرف کرده و پس از پیمایش مسیر برگشت به روستا بازگشتند.

سفر آموزشی پارک ملی گلستان برای 32 نفر از فراگیران دوره 13 راهنمای طبیعت گردی پس از بازگشت به شهر گرگان و عزیمت از طریق قطار گرگان به تهران به پایان رسید.

خوشحالی، هیجان، پربار بودن مباحث آموزشی و ایجاد حس صمیمیت و رفاقت میان فراگیران دوره 13 از جمله نتایج مثبت این سفر بود.

15:54 , 1394/09/24
15:54 , 2015/12/15     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران