021 88 80 00 55

پاکسازی مجموعه تاریخی پاسنگان توسط "کمپین قلب من برای میراثمان می‌تپد"

پاکسازی مجموعه تاریخی پاسنگان توسط "کمپین قلب من برای میراثمان می‌تپد"

 

محوطه و آثار ملی مجموعه تاریخی پاسنگان شامل آب انبارها و محیط کاروانسرای صفوی، به همت کمپین «قلب من برای میراثمان می‌تپد» پاکسازی شد.

بیش از 50 نفر از اعضای کمپین مردم نهاد « قلب من برای میراثمان می تپد» روز جمعه 18 دی ماه سال جاری در قالب سفری مسئولانه، نسبت به پاکسازی آب انبار سنگی ایلخانی، آب انبار آجری صفوی و محیط اطراف کاروانسرای صفوی پاسنگان  اقدام کردند.

کمپین قلب من برای میراثمان می‌تپد تحت حمایت معنوی موسسه آموزشی و گردشگری آوای ارسباران، باشگاه فرهنگ و طبیعت، اتحادیه انجمن‌های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری کل کشور، اداره کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست، دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در زمینه حفاظت، نکوداشت و حمایت از میراث ملموس و ناملموس بشری فعالیت می‌کند و با آن که فعالیت خود را به تازگی آغاز کرده است، اقدامات موثری چون پاکسازی، احیا و بهسازی محوطه چشمه‌های رنگین باداب سورت، پاکسازی مسیرهای کوهستانی منتهی به برج تاریخی کلکچال، مناطق گردشگری دربند و درکه و مجموعه تاریخی پاسنگان را در کارنامه خود دارد.

مجموعه تاریخی پاسنگان شامل یک کاروانسرای صفوی و دو آب انبار ایلخانی و صفوی است. کاروانسرای تاریخی پاسنگان با امکانات رفاهی، سکونتی و رصد ستارگان آسمان کویر، از پتانسیل‌های گردشگری کشور و از یادگار‌های دوران صفویه است. این اثر، یکی از مجموعه ۹۹۹ کاروانسرای شاه عباسی است که در مسیر جاده ابریشم و در ۲۰ کیلومتری جاده قدیم قم - کاشان واقع شده  و در خرداد ماه سال ۱۳۲۱ هجری شمسی به شماره ۳۵۷در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. آب انبار سنگی متعلق به دوره ایلخانی و آب انبار آجری مربوط به دوره صفویه نیز در نزدیکی این کاروانسرا وجود دارند که متاسفانه به صورت غیر قانونی به عنوان محل انباشت زباله‌های درمانی  و دارویی مرغداری‌های اطراف مورد استفاده قرار گرفته و در معرض خطر نابودی قرار داشتند که توسط هم‌وطنان متعهد و فهیم عضو کمپین قلب من برای میراثمان می‌تپد، پاکسازی و زباله‌های آن به کمک بخشداری مرکزی و دهیاری روستای جنت آباد به مرکز پسماند زباله منتقل شد.

شایان ذکر است مدیران اداره کل محیط زیست استان قم نیز با حضور در محل، حمایت خود را از این اقدام مردمی، خرد محور و مسئولانه اعلام کردند.

 *** برای مشاهده دیگر برنامه‌های کمپین قلب من به لینک زیر مراجعه نمایید.***

 

10:12 , 1394/10/20
10:12 , 2016/01/10     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران