021 88 80 00 55

فنون و مهارت‌های تورگردانی

فنون و مهارت‌های تورگردانی

اجرای یک تور مانند رهبری یک ارکستر است، با اینکه بسیاری از جزئیات به صورت موشکافانه طراحی شده اند، اما با این وجود محصول حقیقی همواره منحصر به فرد خالق یک تجربه تازه است. تور عادی وجود ندارد و این یکی از لذات کار راهنمای تور است که هیچ یک از روزهای کاری او به یکدیگر شباهت ندارند. حتی راهنمایانی که بر روی یک منطقه و یا جاذبه خاص کار می‌کنند نیز از این تنوع برخوردارند، زیرا بازدیدکنندگان آنها هر بار از نظر تعداد، فرهنگ، سن و یا ملیت متفاوتند.

در استاندارد بین‌المللی، یک مدیر تور پس از رسیدن تور، آن را به هتل منتقل و تور را به سوی یک برنامه هموار هدایت می‌کند. همچنین او رابط بین هتل‌ها، رستوران‌ها و جاذبه‌هاست. پس از رسیدن تور به یک شهر خاص، راهنمای محلی وظیفه اجرای تور را به عهده دارد.

همانگونه که صنعت گردشگری در حال رشد است، به همان میزان نیز تجربه‌مند و خدمات‌گرا می‌شود. مسافران نیز انتظار راهنمایی با احساس مسئولیت بیشتر، با قابلیت تطبیق بالاتر و حرفه‌ای‌تر را دارند. به هرحال یک راهنما باید اطلاعات وسیعی نسبت به کلیه مناطق مورد بازدید داشته باشد و زیباتر آن است که حتی نسبت به شهرها و مناطقی که تور در راه خود، فقط از آنان عبور می‌کند نیز اطلاعات داشته باشد. در این مقاله سعی بر این است که ابتدا به ذکر برخی مفاهیم و اصطلاحات اولیه‌ای که یک راهنما با آنها برخورد دارد پرداخته و سپس خصوصیات یک راهنما و مسائل و مشکلات معمول مطرح و بنا به وسع نگارنده راه‌حلی برای آنان پیشنهاد شود.

تعاریف مقدماتی

یک راهنما باید اشراف کلی به مسائل گردشگری داشته و با برخی اصطلاحات و مفاهیم اولیه به خوبی آشنا باشد. به همبن دلیل برخی از این اصطلاحات در ذیل ذکر شده است:

 • تور: طبق تعریف (WTO - world tourism organisation) تور به سفر از قبل برنامه‌ریزی شده اطلاق می‌شود.
 • برنامه سفر: برنامه‌ای است که توسط آژانس تهیه می‌شود و در اختیار مسافر و راهنما قرار می‌گیرد.
 • مسیر خطی: یکی از انواع طراحی برنامه سفر است که بر طبق آن سفر از یک نقطه آغاز می‌شود و پس از بازدید از عرضه‌های مختلف جهانگردی دوباره به همان نقطه باز می‌گردد و به اتمام می‌رسد.
 • مدیرتور: در همه جای دنیا به غیر از آمریکا  کسی است که در تور وظیفه هماهنگی و اجرایی دارد.
 • تور لیدر: کسی است که تور توسط او اجرا می‌شود. یعنی مرحله نهایی هماهنگی و تصمیم‌گیری‌ها به عهده اوست و وظیفه دارد بر اجرای تور نظارت کند. او حافظ منافع آژانس و تورگردان و نماینده آنهاست و به عنوان همراه و مترجم گروه تلقی می‌شود.
 • راهنمای تور: فقط مسئولیت راهنمایی تور را به عهده دارد که یا در سایت خاصی به گروه می‌پیوندد و یا همراه گروه است و فقط وظیفه توضیحات را به عهده دارد.

اجزاء تور

یک تور از اجزا مختلفی تشکیل شده است:

 1. حمل و نقل (transportation)
 2. گشت و گذار (sight seeing)
 3. راهنما (guide)
 4. اقامت (accommodation)
 5. غذا (dining) اگر در خدمات تور لحاظ شده باشد.
 6. انتقال از پایانه‌ها به هتل و برعکس (transfer) بستگی به توافق آژانس، مسافر و لیدر دارد.

خصوصیات راهنما

به یاد داشته باشیم مسافر برای لذت بردن اینجاست!

گاه بهترین تعریف برای یک مورد خاص را می‌توان از زبان مصرف‌کنندگان آن شنید. فراموش نکنیم راهنما ارائه‌دهنده خدماتی است که مصرف کننده آن، مسافر است. این خدمات در لحظه ایجاد و در لحظه مصرف می‌شوند. "گابریل چریم" مفسر دانشگاه میشیگان معتقد است که طبعی انعطاف‌پذیر و اجتماعی دارای اهمیت بالایی است و تصور او از راهنما این است که او باید فردی آگاه، مسلط و جذاب باشد که تخیلات و احساسات بیننده را جذب و جلب خود کند.

بهترین راهنما کسی است که تمامی خصوصیات زیر را داشته باشد. برخی از این خصوصیات ذاتی و برخی دیگر قابل یادگیری هستند. در عین حال ممکن است یک راهنما در برخی از این خصوصیات ضعیف‌تر از بقیه خصوصیات باشد، لذا باید تلاش کند که در عین حفظ نقاط قوت خود به تقویت قسمت‌های ضعیف بپردازد:

 • اشتیاق (enthusiasm)

یکی از خصوصیات مهم راهنما اشتیاق است. این اشتیاق باید هم نسبت به موضوع وجود داشته باشد و هم راهنما نسبت به مسافران مشتاق باشد.

 • طبیعت برون‌گرا و مهربان (an outgoing and affable nature)

با توجه به اینکه راهنمایان همواره در حال استقبال و ملاقات خارجیان هستند و بسیاری از راهنمایان این کار را به عنوان نقطه جذاب کار خود می‌نگرند، لذا ضروری است خوشرو، خوش‌برخورد و راحت باشند و با احترام و مهربانی با دیگران برخورد کنند و این روحیه را در موقعیت‌های گوناگون و افراد متفاوت حفظ نمایند.

 • اعتماد به نفس (self confidence)

اعتماد به نفس در هرکاری مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند به خصوص در کاری مانند راهنمایی، در حقیقت راهنمای بی اعتماد به نفس نمی‌تواند باعث لذت بردن مردم شود.

 • ابتکار عمل (proactive nature)

یکی از شاخص‌های مهم راهنمای واقعی و حرفه‌ای، اعتقاد به توانایی خود در تاثیرگذاری، تغییر در وضعیت و ایجاد رضایت خاطر در افراد گروه است که اغلب با تعهد نسبت به یافتن راه حل مناسب و معقول برای مشکلات سفر، همراه با حس خوشبینی خواهد بود. این ابتکار عمل که در تضاد با انعکاس عمل محسوب می‌شود، برای موفقیت شخص راهنما حیاتی است.

از آنجایی که راهنمایان اغلب درگیر موقعیت‌های غیرقابل پیش‌بینی، سخت و هیجان‌انگیز می‌شوند و لازم است که برای آنها راه‌حل‌های سریع و معقول بیابند، پی به اهمیت ابتکار عمل می‌بریم.

این واحد درسی از دروس مشترک بین دوره‌های راهنمایان تور طبیعت‌گردی و ایرانگردی و جهانگردی است.

 

دانلود جزوه فنون و مهارت‌های تورگردانی

15:27 , 1395/11/23
15:27 , 2017/02/11
صبا جلیلیان
user  صبا جلیلیان
pen کارشناس آموزش موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه