021 88 80 00 55

ما به حق محکوم شدیم

ما به حق محکوم شدیم

 اعتراضی که از آن درسی بزرگ گرفتیم. اینکه اعتراض برای ما فرصتی است تا پیشرفت کنیم و از جایی که ایستاده‌ایم فراتر برویم.

گاهی یک سطحی‌نگری سبب خسرانی بزرگ می­­‌شود، قطعا پس از درسی که از این موضوع گرفتیم با فکر و چشمی بازتر و هوشمندانه­‌تر به حتی ساده‌­ترین اعتراض‌­ها، واکنشی مثبت نشان خواهیم داد.

سرکار خانم سیر از فراگیران موسسه، در پی وجود مشکل در آزمون­‌های داخلی به واحد آموزش مراجعه کرده و مشکل را عنوان کردند ولی به اعتراض ایشون پاسخ مشخصی داده نشد تا مشکلشان حل شود. در ادامه، ایشان ایمیلی در خصوص اشتباه بودن پاسخ آزمون­‌ها به ارسباران ارسال کردند و اعلام نمودند مستنداتی در این خصوص تهیه نموده‌­اند که آقای شادلو در پاسخ به ایشان درخواست نمودند مستندات مبنی بر وجود چنین مشکلی را در اختیار موسسه قرار دهند تا با کمک ایشان نقص موجود در سیستم آزمون­‌ها رفع شود. در راستای این پاسخ سرکار خانم سیر مستندات را به پرسنل اداری ارائه کرده ولی با برخورد مسئولانه‌­ای روبرو نشدند و حتی مستندات به دست آقای شادلو نیز نرسید. ایشان مصرّانه مسئله را پیگیری کردند و چندین بار به مسئولین آموزش مراجعه کرده و اعتراض خود را عنوان نمودند که متاسفانه پرسنل برحسب سهل­‌انگاری و کم­‌کاری نابخشودنی موضوع را به مراتب بالاتر جهت پیگیری و رفع نقص اطلاع ندادند و خانم سیر با وجود پیگیری و نگرانی زیاد به خاطر عدم رسیدگی از سمت مسئولین آموزش و بی­‌توجهی که با آن روبرو شدند، در نهایت طی تماس با آقای شادلو و صحبت با ایشان موضوع را شخصاً طرح کردند و از آنجایی که خانم سیر از وجود مستندات اطلاع داده بودند و آقای شادلو طی ارتباط قبلی منتظر ارائه مستندات از ایشان بودند تا مسئله را بررسی کنند، بدون اینکه بدانند مستندات مفروض به ارسباران ارائه شده است و پرسنل آموزش موضوع را منتقل نکرده‌­اند، دچار این تصور شدند که ایشان از مستنداتی که وجود ندارد صحبت می‌­کنند و شاید با یک بهانه­‌جویی غیرمستدل طرف هستند، لذا در نهایت از ایشان خواسته شد تا موضوع شکایت خود را در صورت اطمینان از صحت آن در معاونت گردشگری استان تهران مطرح نمایند.

پس از طرح شکایت و تماس از اداره کل استان تهران برای پاسخگویی و پیگیری موضوع خانم سیر، مدیریت مجدد مسئله را از واحد آموزش موسسه پیگیری نمود که مسئول آموزش با تکیه بر سابقه اساتید، با اطمینان عنوان کردند که امکان اشتباه بودن پاسخ سوالات وجود ندارد. با تکیه به این جواب، نامه‌­ای مبنی بر عدم وجود مشکل در سامانه آزمون­‌های داخلی موسسه و حساسیت زیاد خانم سیر به گرفتن نمرات کامل در آزمون به اداره کل استان تهران ارسال شد.

در نهایت روز 96/06/07 مدیریت موسسه به حراست میراث استان تهران برای پاسخگویی به شکواییه خانم سیر فراخوانده شد.

در این جلسه خانم سیر به حق بیشترین اعتراضشان به عدم دریافت پاسخ شفاف از پرسنل آموزش در خصوص مشکل آزمون‌­ها بود که چنین بی‌توجهی به ارباب رجوع حتی غیرعمد قابل پذیرش از سوی ارسباران نبوده و نخواهد بود و این کم­‌کاری واحد آموزش بوده است که در اولین مراجعه ایشان به آموزش و طرح موضوع اختلال در سیستم پاسخ‌­های آزمون‌­های داخلی، این مورد را بررسی و چک نکرده است در صورتی که توجه خانم سیر به آموخته‌­های خود و پیگیری آزمون­‌ها و انطباق با کتاب و پیدا کردن نقص در آزمون‌­ها نه تنها می‌­توانست کمک شایانی به کیفی­‌تر شدن روند آزمون‌­ها و حل مشکل بکند، بلکه ما را در پاسخگویی به فراگیران تواناتر میکرد.

اعتراض دیگر ایشان به عدم درج پاسخ صحیح سوالات در روند آزمون­‌های آن­لاین بود که پس از بررسی سوالات اساتید، مشخص شد اساتید پس از طرح سوالات آزمون‌­های داخلی، پاسخنامه‌­های اشتباهی را به ارسباران ارسال کرده­‌اند. و این مورد از سوی خانم سیر در موسسه عنوان شده بود که اگر در همان ابتدا سوالات چک می­‌شد و نقص موجود رفع می‌­شد، خاطر ایشان تا این حد مکدّر نمی­شد و حتی ارسباران فرصت حل مسئله را پیدا می­‌کرد.

در آخر هم اعتراض دیگر خانم سیر به کیفیت تدریس یکی از اساتید بود که این اعتراض هم وارد بود؛ البته موسسات آموزشی از کمبود اساتید باتجربه (تحت هجر) هستند.

در این خصوص سیستم نظرسنجی آنلاین در ارسباران طراحی شده تا بتوان به کیفی‌­تر شدن اساتید و حل این مسئله پرداخت و شایان ذکر است تاکنون در سبقه آموزش گردشگری کشور، برگزاری هیچ دوره تربیت مدرس یا بازآموزی برای مدرسین گردشگری وجود ندارد. لذا اقداماتی در دستور کار ارسباران قرار گرفت که به آن پرداخته ­‌شود.

در پایان جلسه رسیدگی به پرونده خانم سیر، ارسباران نسبت به تمامی موضوعات مطرح شده به درستی محکوم شناخته شد و مقرر شد شهریه هر دو دوره آموزشی فراگیر بازگردانده شود.

چنین شکایت و اتفاقی نه تنها خسران بزرگی به آبرو و اعتبار موسسه وارد نمود بلکه به شخصیت آموزشی و در عین حال یادگیرنده ارسباران هم لطمه زد و نیز به تلقی یک هموطن از فضای صنعت گردشگری هم طعم تلخ داد تا جایی که ایشان عنوان کردند نه تنها در ارسباران بلکه در هیچ موسسه دیگری قصد گذراندن دوره‌­های گردشگری را ندارند.

هیچ دلجویی و عذرخواهی چنین تفکری را از بین نخواهد برد، بابت چنین اتفاقی با تمام وجود متاسفیم.

پس از جلسه رسیدگی در میراث استان تهران، جلسه‌­ای در موسسه با حضور آقای شادلو، مدیر داخلی و پرسنل آموزش جهت بررسی موضوع پیش آمده برگزار شد.

در این جلسه با بررسی موضوع از ابتدا تا انتها، عنوان شد مگر نه آنکه ارسباران در بیانیه ماموریت خود بارها بر رسیدگی به مشکلات فراگیران و استقبال از انتقادات ایشان تاکید داشته و در راستای بهبود فعالیت­‌های خود بر آن صحه گذاشته است، پس سهل­‌انگاری در رفتار و گذشتن از مسئله‌ی عنوان شده از سمت فراگیران قابل پذیرش نیست، چرا که می‌­توانست به بهبود روند آزمون‌­ها و کیفیت خدمت رسانی ما و رفتار مسئولانه در امر پاسخ‌­دهی شفاف و دقیق به مشتری منجر شود ولی سبب رنجش یک انسان و رسوب تفکری منفی از گردشگری در ذهن او شد.

در پایان جلسه طبق نامه ارسالی از میراث استان تهران در نتیجه بررسی شکایت خانم سیر مقرر شد:

  • تمامی سوالات آزمون‌­های داخلی مجدد با اساتید و یکسان‌­سازی با جزوه چک شود تا پاسخ اشتباهی وجود نداشته باشد.
  • قرارداد اساتید جهت ویرایش بندهای مرتبط با ارسال سوالات آزمون پس از تدریس و معتبر بودن پاسخ‌­ها به متن قرارداد ایشان اضافه شود.
  • پس از ارسال سوال از جانب اساتید، پاسخ‌­ها با اساتید همکار و توسط مسئول آموزش مجدد چک شود.
  • مقرر شد با توجه به اینکه تاکنون هیچ دوره تربیت مربّی و مدرّسی در تاریخ آموزش گردشگری کشور برگزار نشده، مکاتبات لازم با اداره کل استان تهران صورت پذیرد و طرح تربیت مدرس که توسط ارسباران تدوین شده، برای برگزاری به معاون گردشگری استان پیشنهاد شود.
  • اقای شادلو بابت دلجویی از خانم سیر با ایشان صحبت کنند و همچنین مقرر شد تمامی هزینه­‌های مالی مربوط به رفت و آمد برای طرح شکایت و پیگیری موضوع به سرکار خانم سیر بازپرداخت شود و برای تشکر از پیگیری‌های ایشان و جبران کوتاهی انجام شده، مقرر شد در هرکدام از دوره­‌های آموزشی که تمایل داشته باشند به صورت رایگان در ارسباران شرکت کنند.

اعتراض مسئولانه

بهترین عذرخواهی و دلجویی‌­ها، استرس و دلخوری فراگیر مسئول ما را جبران نخواهد کرد. مجموعه ارسباران خالصانه از خانم سیر عذرخواهی می‌کند و احساس مسئولیت و نحوه پیگیری ایشان را می‌ستاید.

ما به حق محکوم شدیم و این محکومیت را به فرصتی برای اصلاح روند فعالیت‌­های خود در آینده تبدیل خواهیم کرد.

09:19 , 1396/07/06
09:19 , 2017/09/28
نرگس کاظمی فرد
user ندا مهدوی
pen مدیر آموزش شرکت ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه