021 88 80 00 55

چگونه در طبیعت زنده بمانیم؟

چگونه در طبیعت زنده بمانیم؟

به نظرتان در سفر استقرار در طبیعت درباره چه مطالبی صحبت می‌شود و فراگیرهای راهنمای تور طبیعت‌گردی با چه مهارت‌هایی آشنا می‌شوند؟ این مهارت‌ها به درد چه کسانی می‌خورد؟

قیل و قال‌ها، ترافیک، آلودگی، سر و صداهای بی‌وقفه و دور تند زندگی شهری بعد از مدتی انسان را دچار رکود و یکنواختی می‌کند که دلش می‌خواهد با سرعت هر چه بیشتر فرار کند و به سکوت طبیعت پناه ببرد. دلش می‌خواهد تنها موسیقی زندگی‌اش صدای حیرت‌انگیز آب باشد که در پستی و بلندی‌ها، راه خود را پیدا می‌کند و منظره نگاهش رنگ‌های جان‌دار طبیعت. 

اما هر چیزی قاعده خودش را دارد. آدم‌های امروزی با رفاهی که در زندگی روزمره خود دارند و به نسبت فاصله‌ای که از زندگی در طبیعیت گرفته‌اند، سخت‌تر می‌توانند با طبیعت یکی شوند و بدون هیچ قاعده و قانونی چند روزی را در آن سپری کنند. بنابراین قبل از سفر، حتما باید مهارت‌های متناسب با آن را به دست آورد که هم به طبیعت کمتر آسیب وارد شود و هم خود افراد جان سالم به در ببرند و خطری جانشان را تهدید نکند.

 در سفر استقرار در طبیعت و جهت‌یابی، فراگیران دوره راهنمای تور طبیعت‌گردی یاد می‌گیرند که چگونه با امکانات بسیار کم و محدود و کمترین آسیب به فرد، در طبیعت سفر کنند.

استقرار و بقا در طبیعت

اطلاعاتی که ما باید از سفر به طبیعت داشته باشیم بسیار وسیع است که مهمترین آنها در دوره‌های راهنمای تور طبیعت‌گردی به فراگیران آموزش داده می‌شود، اما در سفر استقرار در طبیعت، فراگیرها با مواردی که در زیر به صورت خلاصه اشاره شده، آشنا می‌شوند:

  • با پیدا کردن مسیر و جهت توسط ابزار و عناصر طبیعی آشنا می‌شوند. مثلا یاد می‌گیرند که چگونه با عناصر طبیعی مثل خورشید، گیاهان و درختان، بادها و حتی لانه مورچه‌ها می‌توانند مسیر خودشان را پیدا کنند یا اگر ابزارهایی مانند قطب‌نما و GPS به همراه داشتند، بتوانند با آنها جهت‌یابی کنند.
  • باید بلد باشند که چگونه در طبیعت با ابزارهای کم و محدود آتش روشن کنند و چگونه باید آب تصفیه شده و غذای مناسب تهیه کرد. همچنین درست کردن سرپناه ابتکاری در طبیعت، نیاز به مهارت خاص خود دارد.
  • کسی که به طبیعت سفر می‌کند ممکن است با موانع طبیعی مثل رودخانه، کوه و صخره یا... برخورد کند که برای عبور از آنها نیاز به تدابیر و مهارت‌هایی دارد. پس متناسب با آن مثلا باید انواع طناب‌ها و نحوه کار با آنها را بشناسد.
  • یک طبیعت‌گرد حرفه‌ای ابزارها و تجهیزات طبیعت را می‌شناسد، می‌داند که چه ابزاری باید به همراه داشته باشد و چگونه از آنها استفاده کند. مثلا کجا و چگونه کمپ خود را مستقر کند یا در هوای بسیار سرد خود را گرم کند و...
  • یکی از نکاتی که فراگیران باید آموزش ببینند، چگونگی ساماندهی و برنامه‌ریزی گروهی است. مثلا اینکه زمان حرکت مناسبی را انتخاب کنند و همه با یکدیگر هماهنگ باشند.

استقرار و جهت یابی در طبیعت

در عین اینکه سفر استقرار پر از نکته و به ظاهر سخت است، اما معمولا برای فراگیرها یک سفر هیجان‌انگیز پر از خاطرات خوش است. به گونه‌ای که تجربیات جدیدی را در این سفر می‌چشند که شاید قبلا به آن فکر هم نکرده باشند.

08:00 , 1396/09/12
08:00 , 2017/12/03
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه