021 88 80 00 55

نقدهایی که ما را از پلکان ترقی بالا می‌برند

نقدهایی که ما را از پلکان ترقی بالا می‌برند

مسیرهای اشتباه اصلاح نمی‌شود مگر اینکه مسئولیت پذیر باشیم و به اندازه سهم خود در اصلاح آن تلاش کنیم.

روز از پس روزی دیگر می‌گذرد و زمان بی وقفه به جلو حرکت می‌کند. در این شتاب زمان، ارسباران نیز تلاش می‌کند بهترین خود را ارائه دهد و روز به روز و لحظه به لحظه به اهداف خود در توسعه آموزش گردشگری، نزدیک شود. ارسباران سعی می‌کند بی نقص و با توان حداکثری، مسیر خود را طی کند اما بدون شک در چنین مسیر سخت و صعب العبوری، ممکن است مثل هر سازمان دیگری پایش بلغزد، اینجاست که نقدهای سازنده فراگیران مسئولیت‌پذیرش، دستش را می‌گیرند و قوت از دست رفته را به او بازمی‌گردانند.

بر حسب عادت، نقدهای صحیح و متداول فراگیران را در صفحات سایت می‌گذاریم که هم به وجود داشتن چنین فراگیران دلسوزی که شتاب در توسعه ارسباران را می‌خواهند، افتخار کنیم و هم پاسخی که برای بیشتر نقدهای فراگیران وجود دارد را با شما به اشتراک بگذاریم.

چندی پیش، فراگیران دوره راهنمای طبیعت گردی، نقدهای خود را به صورت منظم و تدوین شده‌ای به آقای شادلو (مدیر عامل مجموعه ارسباران)، ارائه کردند و اعتراضات خود را در زمینه سفرهای آموزشی، بیان کردند که در زیر به اعتراض آنها و پاسخ‌های آقای شادلو می‌پردازیم.

 • کیفیت سفرهای آموزشی مناسب نیست، مانند کیفیت حمل و نقل، اقامت و...

پاسخ: کیفیت و هزینه‌های سفر، رابطه مستقیمی با هم دارند. به عبارتی دیگر، کیفیت بالاتر، هزینه‌های بیشتر را در پی دارد، این در حالی است که فراگیران ترجیح می‌دهند سفرها با حداقل هزینه انجام شود. اما از آنجایی که فدا کردن کیفیت در قبال دریافت هزینه کم در استانداردهای ارسباران نیست، معمولا سعی می‌کنیم به نقطه تعادلی در کیفیت نسبی با هزینه متوسط دست یابیم.

 • سفرها دیر به دیر برگزار می‌شود، بهتر است تاریخ سفرها نزدیک به هم باشد.

 پاسخ: ترجیح ما هم برگزاری سفرها با فاصله کوتاهی از یکدیگر است اما این مسئله، با مشکلات متعددی همراه است، مانند: به حد نصاب نرسیدن ظرفیت برای اجرای سفر، واقعیت‌های اقلیمی و عدم وجود شرایط اقلیمی مناسب برای سفر، بالا رفتن قیمت‌ها به علت سر شکن شدن قیمت بر افراد کمتر (که این مسئله بیشتر از همه مورد اعتراض فراگیران قرار می‌گیرد)، کمبود وقت اساتید برای سفر و روزهای خالی آنها.

اعتراض به سفرها

 • در سفرهای آموزشی سطح علمی فراگیران یکسان نیست و رفتار فراگیران گاها مناسب نیست.

پاسخ: با توجه به تحصیلات و سطح مطالعه فراگیران، نمی‌توان انتظار داشت که همه در یک سطح علمی، علاقمندی و تجربه باشند. از طرفی سفرها برای همه افراد اجباری است و ما باید این تنوع در علاقمندی و توانمندی را در مناسبات سفرهای آموزشی مدنظر قرار دهیم. تعدادی از افراد شرکت کننده، هدف یادگیری از سفر در اولویت‌ آخرشان قرار دارد و معمولا به دنبال خوشگذرانی و لذت بردن از سفرهای آموزشی با دوستانشان هستند که این مسئله سبب آزرده خاطر شدن تیم اجرایی ارسباران و دوستانی می‌شود که هدفشان یادگیری است.

 • مقصد سفرها گاها نامناسب است.

پاسخ: انتخاب مقصد سفر با توجه به اهداف درس، بر عهده استاد است و پس از آن هزینه‌های اقتصادی سفر مورد توجه قرار می‌گیرد که برای فراگیران مقرون به صرفه باشد. مثلا در سفر درس گیاهان، قبلا فراگیران به جنگل‌های شمال ایران سفر می‌کردند اما جهت کاهش هزینه‌ها و صلاحدید استاد، مقصد به باغ گیاهشناسی تغییر کرد، چرا که فراگیران با هزینه کمتر می‌توانستند گونه‌های بیشتری را ببینند. البته برگزاری سفر گیاهان در طبیعت هم برای اجراهای متناسب نیاز فراگیران، همچنان در دستور کار ارسباران قرار دارد. از طرفی سفر پیشرو برای اجرا با حداکثر کیفیت هم هزینه‌های قابل توجهی را به هزینه‌های تمام شده سفر اضافه می‌کند، اما تمام سعیمان بر این است تا از طریق ارتباط با جوامع محلی،  اجراهای سفرهای آموزشی با کمبود اطلاعات روبه‌رو نشوند.

 • مناسب نبودن کیفیت وسیله نقلیه سفر و راننده.

پاسخ: ارسباران از طریق قرارداد با شرکت‌های حمل و نقل رسمی، سعی بر آن دارد تا از وسایل نقلیه مناسب برای سفرهای آموزشی استفاده کند اما گاها کمبود وسایل نقلیه در تعطیلات یا عوض شدن ماشین، دقیقا شب قبل از سفر، باعث آزرده خاطر شدن فراگیران می‌شود. علاوه بر آن، چون آموزشی برای راننده‌ها مبنی بر سفرهای گروهی وجود ندارد، گاهی با راننده‌های غیر حرفه‌ای مواجه می‌شویم. اما مثل بسیاری از موارد دیگر، تلاش برای کاهش هزینه‌ها، ما را برای استفاده از بهترین کیفیت حمل و نقل محدود می‌کند.

اعتراض به سفرها

 •  سفرهای آموزشی خارج از برنامه کلاس‌ها و سرفصل‌ها اجرا نمی‌شود.

پاسخ: ارسباران بارها ترتیب سفرهای آموزشی فرابرنامه را داده است اما تعداد کمی از افراد هستند که وقت و علاقه شرکت در این برنامه‌ها را دارند و معمولا به حد نصاب نمی‌رسد.

 • اطلاعات استاد و تور لیدر درباره بعضی مقاصد کم بوده و بهتر است قبل از سفر آموزشی، یک سفر پیشرو برگزار شود.

پاسخ: ارسباران ترجیح می‌دهد فراگیران با مسیرها و مکان‌های جدید آشنا شوند، اما برگزاری سفر پیشرو قبل از سفر آموزشی بسیار هزینه بر است قیمت تمام شده‌ی سفرهای آموزشی را بالا می‌برد و معمولا رابطه معنی داری بین مقاصد بکر و اطلاعات موجود از آنها، سفرهای روتین و معمولی و اطلاعات مربوط به آن مقاصد، وجود دارد و هر چه بکرتر، پر حاشیه‌تر...

 • گاهی تور لیدر و استاد نسبت به وظایف و نقش خود توجیه نیستند.

پاسخ: با توجه به عدم وجود استاندارد و شرح وظایف برای اساتید و تور لیدرهای سفرهای آموزشی در آیین نامه اجرای دوره‌های گردشگری، گاها ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که ناشی از عدم توجیه آنها باشد، به همین منظور ارسباران در تلاش است استانداردها و شرح وظایفی را برای استاد و تور لیدر در سفرهای آموزشی تعریف کند که این مشکل برطرف شود.

همچنین ارسباران در تلاش است با وجود مشکلات فراوان و عطف به نظارت و پیشنهادات فراگیران محترم، در زمینه موارد زیر اصلاحاتی انجام دهد و استانداردهای قابل قبول و منطبق با اصول جهانی سفرهای آموزشی دوره‌های گردشگری، تعریف و اجرایی نماید (برای مثال استانداردهایی چون گردشگری ماجراجویانه):

 • اصلاح، تدوین و استانداردسازی شرح وظایف تور لیدر و استاد
 • برگزاری سفر پیشرو
 • استاندارد اجرا و برنامه‌ریزی سفر آموزشی و محتوای هر سفر
 • کیفیت آموزش و کاربردی بودن آن
 • افزایش اجرای سفرهای آموزشی در طول سال‌های تحصیلی
 • تعریف سفرهای آموزشی فرا برنامه
 • متناسب سازی هزینه سفر با وجود کیفیت حداکثری

اعتراض گردشگری 

اما با توجه به همه مواردی که گفته شد و اینکه در زمینه سفرهای آموزشی استاندارد و تعریف مشخصی از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وجود ندارد، ارسباران سعی می‌کند تا جای ممکن سفرها را با بالاترین کیفیت که در وسع فراگیران باشد، برگزار کند و از طرفی با گرفتن بازخورد آنها تا حد ممکن، ایرادات را اصلاح کند. اما از طرف دیگر پیگیر تعریف استاندارد سفرها در کمیسیون فنی آموزش استان تهران نیز هستیم و در این خصوص مکاتبات اداری لازم با معاونت گردشگری اداره کل استان تهران هم انجام شده است در تلاشیم تا جای ممکن  سفرهای کیفی با بیشترین بهره‌وری برای فراگیران محترم را اجرا کنیم.

امید داریم با همراهی و مسئولیت پذیری شما عزیزان، این جاده سخت و ناهموار پیش رو را به بهترین شکل ممکن درنوردیم.

09:01 , 1396/11/23
09:01 , 2018/02/12
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران