021 88 80 00 55

رازهای مهم در راه‌اندازی بخش اینکامینگ

رازهای مهم در راه‌اندازی بخش اینکامینگ

بخش اینکامینگ یا تورهای ورودی به شرط اطلاع از قوانین و رعایت اصول می‌تواند به یکی از جذاب‌ترین و پردرآمدترین قسمت‌های آژانس گردشگری تبدیل شود. پیدا کردن برخی اطلاعات کلی و عمومی درباره راه‌اندازی بخش اینکامینگ به سادگی میسر است اما در این مطلب برایتان از موضوعاتی گفته‌ایم که ممکن است زیاد درباره‌ی آن نشنیده باشید.

آنچه از روند کنونی گردشگری در کشور به چشم می‌آید علاقه‌مندی روز افزون به داشتن بخش اینکامینگ یا تورهای ورودی است. از آنجا که یکی از اهداف و فعالیت‌های مهم ارسباران همگام بودن با نیاز روز صنعت گردشگری است، در این مطلب از موضوعاتی گفته‌ایم که ممکن است در ساختن بخشی مهم از کسب و کارتان اثرگذار باشد. 


 
اولین مجوز چیست؟

طبق قوانین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تمام آژانس‌هایی که با مجور بند «ب» فعالیت می‌کنند، مجاز به کار در زمینه تورهای ورودی یا اینکامینگ هستند. در نتیجه ابتدا باید برای دریافت مجور بند ب اقدام کنید و بعد برای راه‌اندازی بخش اینکامینگ فعالیت‌هایتان را آغاز کنید. نکته مهم برای تهرانی‌ها این است که به دلیل بالا رفتن تعداد آژانس‌ها در این شهر باید پروپوزالی قوی برای ارائه داشته باشید تا فرآیند دریافت مجوز را سریع‌تر طی کنید.
 
معافیت مالیاتی بخش اینکامینگ
تمام درآمد حاصل از بخش اینکامینگ معاف از مالیات است
 

از کجا شروع کنید؟

پس از دریافت مجوز و راه انداختن دفترتان، باید به سایت وزارت امور خارجه و سامانه‎ای که برای ثبت‌نام آژانس‌ها تعبیه شده مراجعه کنید. این سامانه پس از بررسی درخواست نام کاربری و رمز عبوری به نماینده مورد تایید آژانس می‌دهند تا با آن بتواند برای درخواست ویزای مسافران اقدام کند. ضمنا این سامانه به شرکت‌های دولتی و خصوصی، سازمان‎ها، دانشگاه‌ها و... نیز این دسترسی داده تا بتوانند برای ورود مهمانان خارجی خود اقدام کنند.


وضعیت مالیات چگونه است؟

طبق قانون جدید مالیات‌ که از اول فروردین ۹۵ لازم‌الاجرا شده و ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌‌های مستقیم، ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از جذب گردشگر خارجی به ایران برای دفاتر خدمات گردشگری و زیارتی دارای مجوز و همچنین درآمدهای حاصل از اعزام زائر به سوریه، عراق و عربستان بدون محدودیت زمانی مشمول معافیت‌های کامل مالیاتی است. ضمنا اگر آژانس یا سازمانی که فعالیت گردشگری انجام می‌دهد در منطقه محروم باشد یا در هر سال تعداد کارکنانش را تا سقفی معین بتواند افزایش دهد مشمول تخفیف‌هایی در مالیات بخش‌های دیگر نیز خواهد شد. 


ورود چه گردشگرانی نیاز به مجوز خاص دارد؟

اتباع کشورهای انگلیس، کانادا و ایالات متحده آمریکا تنها در قالب تور می‎توانند به ایران سفر کنند و باید توسط آژانس‌های گردشگری ورود، برنامه سفر و خروج آنها پیگیری شود. در این بین اتباع آمریکایی باید دارای برنامه سفر کامل و مشخصی باشند به طوری که تمام جزئیات سفرشان از قبیل: زمان دقیق ورود و خروج، محل اقامت و جاده‌هایی که مورد بازدید قرار خواهند داد و در بعضی موارد مسیرهای مورد نظر برای تردد بایستی ذکر شود. ضمنا همراه این افراد باید راهنمایی باشد که مورد تایید وزارت امور خارجه است. پیدا کردن این راهنمایان کار سختی نیست و معمولا آنها خودشان را به آژانس‌ها معرفی می‌کنند ضمنا می‌توان با کمک گرفتن از سازمان میراث فرهنگی به لیست اسامی و اطلاعات تماس‌شان دست پیدا کرد.

 

گردشگران خارجی در ایران

اتباع آمریکایی باید دارای برنامه سفر کامل و مشخص باشند و راهنمای دارای مجوزهای خاص آنها را همراهی کند

 

چه کسانی در فرودگاه ویزا نمی‌گیرند؟

اتباع بیش از صد کشور می‎توانند در مرزهای ورودی ویزا دریافت کنند اما چند کشور «افغانستان، پاکستان، بنگلادش، اردن، آمریکا، انگلیس، کانادا، سومالی و کلمبیا» باید از طریق نماینده‎ی کنسولی ایران برای دریافت ویزا اقدام کنند و در فرودگاه ویزا دریافت نخواهند کرد. این شرایط برای سایر مرزهای ورودی نیز صادق است. ضمنا عراق هم جز این لیست بوده اما از حدود یک سال پیش به عراقی‌هایی که از فرودگاه مشهد وارد ایران می‎شوند ویزای فرودگاهی داده می‎شود.
 

برای ویزای فرودگاهی باید چه کار کنیم؟

در فرودگاه، بخش ویزای وزارت امور خارجه مستقر است و ویزاهایی را برای یک تا سی روز صادر می‌کند. این ویزا برای 15 روز اضافه قابل تمدید است. برای گرفتن ویزای فرودگاهی حتما به موارد زیر توجه کنید:
حداقل دو روز قبل از ورود مسافر فرم روادید فرودگاهی را پر کنید و برگه تاییده آن را بگیرید. ارائه این برگه به گیشه‎ی صدور روادید الزامی است.
هزینه باید به یورو از طریق گیشه‎ی بانک فرودگاه توسط متقاضی پرداخت شود.
ویزا هر بار که مسافر به ایران بیاید صادر می‎شود و هیچ محدودیتی در تعداد ندارد.
این روادید فقط برای کسانی که اصالتا اهل کشورهای مجاز گرفتن روادید فرودگاهی هستند و هدف از بازدیدشان گردشگری است صادر خواهد شد و برای تجارت، خبرنگاری، کارشناسی و ایرانیانی که از تابعیت ایران خارج شده‌اند و ویزای کشور دیگری را گرفته‎اند صادر نخواهد شد.
در فرودگاه‎های امام خمینی (ره)، مهرآباد، مشهد، شیراز و تبریز برای مسافران خارجی روادید صادر می‌شود.
 

سوالات دیگری دارید؟ در دوره آموزشی شرکت کنید!

ارسباران به‌منظور ارتقای دانش راهنمایان و بهبود کسب و کارهای صنعت گردشگری اقدام به برگزاری «کارگاه آموزشی صفر تا صد تورهای ورودی» کرده است. با شرکت در این دوره بیشتر درباره تورهای ورودی بدانید و اطلاعت‌تان را درباره برگزاری این تورها افزایش دهید. بی‌شک در جهان پر تکاپوی کنونی کسانی پیروز خواهند بود که با دانش‎ کافی به دنیای کسب و کارهای جدید وارد می‎شوند.
 
11:17 , 1397/05/16
11:17 , 2018/08/07     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران