021 88 80 00 55

مهم‌ترین روندهای گردشگری در سال 2018
پیش‌بینی‌های جالب در صنعت گردشگری

مهم‌ترین روندهای گردشگری در سال 2018

پیش‌بینی‌های جالب در صنعت گردشگری

از زاویه دید فعالین صنعت گردشگری در قاره‌ی استرالیا، روندهای گردشگری در سال 2018 باید به کدام سمت و سو می‌رفتند؟ در این مطلب از لیستی بخوانید که گردانندگان شرکت گردشگری استرالیایی بر مبنای آمار، پژوهش‌ها و تحقیقات‌شان به آن دست یافتند و برخی روندهای گردشگری را پیش‌بینی کردند.

سایت آژانس گردشگری Intrepidtravel که از سال 1989 با برگزاری بیش از 1500 برنامه سفر مختلف به مقصد 120 کشور از جمله ایران فعالیت می‌کند، پیش‌بینی‌هایی را برای جریان‌های گردشگری در سال 2018 کرده و دلایلی را برای هر کدام ارائه داده است. حال که حدود دو ماه تا پایان سال 2018 میلادی باقی مانده است و کم‌کم زمان ارائه آمارها و دستاوردها در زمینه‌های گوناگون رسیده است بررسی این لیست و آمارهای آن می‌تواند بسیار جذاب باشد. این لیست در واقع دیدگاهی را بیان می‌کند که از طریق زاویه دید گردانندگان صنعت گردشگری در سوی دیگری از جهان پدید آمده و نشان می‌دهد که اولویت‌ها، برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌های آنها بر چه مبنایی انجام می‌شود.

 

1- سفر به شرق افزایش پیدا خواهد کرد

آمارها می‌گویند سفر به شرق و خاورمیانه در سال میلادی جاری افزایش داشته است و طبق آمارهای جهانی این منطقه یکی از سریع‌ترین رشدها را در جذب توریست خواهد داشت. این آمارها باعث شده تا هتل‌های زنجیره‌ای معروف نیز برای ساختن فضاهای اقامتی جدید دست به کار شوند. تقاضای بازار باعث شده تا آژانس‌های گردشگری بسیاری در قاره‌های دیگر برای طراحی بسته‌های سفر به این منطقه که ایران نیز در بین آنهاست فعالیت‌هایی را آغاز کنند.

 

مسجد نصرالملک شیراز

جاذبه‌های گردشگری مشرق‌زمین مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است

 

2- طرح‌های جدیدی برای سفر در قاره اروپا ایجاد خواهد شد

برخی کشورهای اروپایی با ارائه طرح‌هایی سعی می‌کنند تا فشار و ازدحام توریست‌ها از مناطق خیلی معروف را کم کنند و آنها را به سمت مناطق دیگر سوق دهند. برای مثال کشور بلاروس اجازه داد تا گردشگران پنج روز بدون ویزا در کشورش اقامت کنند و کشورهایی چون لهستان و قبرس نیز به معرفی بیشتر جاذبه‎‌هایشان پرداختند. این کشورها امیدوارند با تعریف مسیرهای جدید و برپایی خطوط هوایی بتوانند سهم بیشتری از درآمدهای صنعت گردشگری در قاره سبز داشته باشند.

 

دیدنی های لهستان

لهستان یکی از کشورهایی است که برای داشتن سهم بیشتر از صنعت گردشگری تلاش می‌کند

 

3- سفرهایی برای والدین تنها ارائه خواهد شد

شرایط بسیاری از خانواده‌ها در سرتاسر جهان تغییر کرده است و والدینی هستند که به تنهایی از فرزندان‌ خود مراقبت می‌کنند. این تغییر باعث شد تا برخی از آژانس‌های گردشگری به فکر طراحی پکیج‌هایی بیافتند که این خانواده‌ها می‌توانند با آسودگی از آنها استفاده کنند. این تصمیم کمک کرد تا خرید سفرهای خانوادگی تا 16 درصد رشد کند و مردم بیشتری برای سفر کردن ترغیب شوند.

 

4- سفرهای ماجراجویانه به سمت سفرهای تجربی تغییر خواهند کرد

بر اساس تحقیقات اخیری که درباره سفرهای ماجراجویانه انجام شده است مشخص شد که تعبیر گردشگران از ماجراجویی تغییر کرده است. بر این اساس سفرهایی که به قصد شناخت فرهنگ‌ها و آداب و رسوم جدید انجام می‌شوند 45 درصد بیشتر از سفرهایی هستند که به قصد بالا بردن آدرنالین گردشگران برگزار می‌شوند. نکته جالب دیگر این بود که تقاضای سفرهایی به قصد شناخت غذاهای مناطق مختلف 20 درصد رشد داشته و سفر به مناطق روستایی و امکان تجربه شیوه و محیط زندگی آنها نیز مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

 

غذاهای محلی ایران

گردشگری غذا یکی از رو به رشدترین شاخه‌های این صنعت است

 

5- زمستان می‌تواند به فصل شلوغ گردشگری تبدیل شود

تحقیقاتی در آمریکا نشان داد که 79 درصد از آمریکایی‌ها دوست دارند در فصل زمستان سفر کنند و نکته جالب این است که 53 درصد از آنها در این سفرها به دنبال مناطق گرمسیر نیستند. در واقع فستیوال‌های زمستانی در سرتاسر جهان مورد توجه گردشگران قرار گرفته و بسیاری از آنها دوست دارند جزئی از این رویدادها باشند. این بازار تقاضا می‌تواند آمار ساخت هتل‌های اطراف مناطق سردسیر جهان را نیز افزایش دهد و فصلی نو از گردشگری را در این مناطق آغاز کند.

 

6- کشتی‌های کروز باید راهی برای حفاظت و توسعه پایدار پیدا کنند

سازمان بین‌المللی دریایی (IMO) به کشتی‌های با اندازه‌های بزرگ فشار آورده تا حجم آلودگی و آسیب‌هایی که به طبیعت وارد می‌کنند را کاهش دهند. از آنجا که پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای سفر با کشتی‌های کروز در سال‌های آینده افزایش یابد، شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این کشتی‌ها باید فعالیت‌هایی را برای استفاده از سوخت‌های پاک‌تر و کم ضررتر در پیش بگیرند.

 

7- سفرهای آگاهانه رشد خواهند کرد

آمارها نشان می‌دهد که در زمان حاضر تعداد گردشگرانی که به سلامتی و بهبود جسمانی خود اهمیت می‌دهند رو به افزایش است. مردم دوست دارند بیشتر دوچرخه‌سواری کنند، به کوه بروند و از طبیعت آرامش و انرژی دریافت کنند. تقاضا برای این سفرها با رشد امکانات بهداشتی و سلامتی جوامع رابطه مستقیم دارد و هرچه افراد جامعه‌ای آگاه‌تر شوند بیشتر به سمت این تجربیات سوق پیدا خواهند کرد.

 

سفر با دوچرخه

هرچه سطح دانش، بهداشت و معلومات جامعه‌ای بالا می‌رود سفرهای آگاهانه افزایش می‌یابد

 

8- شبکه‌های اجتماعی مناطق جدید را معرفی خواهند کرد

همزمان که شبکه‌های اجتماعی مناطق کمتر شناخته شده را به مردم نشان می‌دهند، تقاضا برای سفر به این مقاصد افزایش می‌یابد. برای مثال شبکه‌های اجتماعی اتیوپی، قزاقستان و بوتان را به گردشگران معرفی کردند و باعث شدند تا شرکت‌های گردشگری پکیج سفرهای جدید را طراحی و ارائه کنند. قطعا با ادامه روند فعالیت در شبکه‌های گردشگری معرفی مناطق جدید چه در سطح ملی و چه بین‌المللی ادامه خواهد داشت.

 دیدنی های بوتان

کشور بوتان از جمله مناطقی است که با کمک شبکه‌های اجتماعی معروف شده است

 

شما چقدر با این مطلب موافق هستید و این تغییرات را در سال جاری، در روندهای گوناگون گردشگری جهان مشاهده کردید؟ فکر می‌کنید در سال آینده چه پیش‌بینی‌هایی برای روندهای گردشگری وجود دارد و جهان این صنعت به کدام سو خواهد رفت؟

15:11 , 1397/07/30
15:11 , 2018/10/22     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران