021 88 80 00 55

داستان شکل‌گیری دوره‌های تخصصی راهنمایان گردشگری
در ارسباران متخصص گردشگری شوید

داستان شکل‌گیری دوره‌های تخصصی راهنمایان گردشگری

در ارسباران متخصص گردشگری شوید

ارسباران به منظور ارتقای دانش‌های بنیادی سال‌هاست که اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی گردشگری کرده است. پس از تلاش‌های بسیار در پاییز سال 1397 اولین کارت راهنمایان تخصصی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر شد و بعد از آن یکی پس از دیگری کارت‌های تخصصی دیگر از راه می‌رسند. چگونه به اینجا رسیدیم؟ ارسباران چه دوره‌های تخصصی را برگزار می‌کند و کارت‌ها چگونه صادر می‌شوند؟ در این مطلب بخوانید:

در عصر پرتکاپوی صنعت گردشگری و ترکیب آن با دنیای دیجیتال آنچه که باقی خواهد ماند، تخصص و تسلط به دانش‌هایی است که از زاویه‌ی دید مسئولانه به توریسم نگاه می‌کنند. آینده گردشگری از آن راهنمایان متخصصی است که با جان و علاقه بر حوزه‌های خاصی مسلط شده‌اند و می‌توانند گردشگران را با توجه به اصول توسعه پایدار با شگفتی‌های گوناگونی آشنا کنند. 

در همین راستا ارسباران از سال‌ها پیش برگزاری دوره‌های تخصصی گوناگونی را آغاز کرد و تلاش کرد تا جامعه راهنمایان را به سمتی ببرد که نه فقط برای امروز که برای آینده صنعت گردشگری آماده و مهیا شوند. اما در این مسیر بر ما چه گذشت و امروز به کجا رسیده‌ایم؟ 

 

تولد دوره‌های تخصصی راهنمایان

از سال 1389 اولین تلاش‌ها برای راه‌اندازی دوره‌های تخصصی راهنمایان گردشگری آغاز شد. در بین سال‌های 90 تا 91 در بین اساتید و راهنمایان پیش‌کسوت که بیشتر در بخش گردشگری کوهستان و پرنده‌نگری فعال بودند، کم‌کم زمزمه‌ی ایجاد دوره‌های تخصصی شنیده شد. 

اساتید و مربیان دوره‌های گوناگون کوهستان که در صلاحیت علمی و دانش آنها شکی نبوده و نیست معتقد بودند که برای کمک به حفاظت از اکوتوریسم کوهستان و بهبود شرایط لازم است که راهنمایانی تخصصی تربیت شوند. کسانی که علاوه بر تسلط بر دانش‌های تخصصی کوهنوردی به صنعت گردشگری اشراف دارند و می‌دانند چگونه باید با این ستون‌های مستحکم زمین برخورد کرد. 

آنها معتقد بودند که ایجاد شغلی پایدار که در راستای حفاظت از محیط‌زیست است و تسلط بر کارکرد و مفهوم گردشگری کوهستان می‌تواند از بی‌مهری‌هایی که به طبیعت می‌شود بکاهد و شرایطی را پدید آورد که هدایت تورهای کوهنوردی در دست افرادی باشد که دانش و تبحر کافی دارند.

 

راهنمای تخصصی کوهنوردی

راهنمایان تخصصی کوهستان به حفاظت از طبیعت و منابع کوهستان کمک می‌کنند

از سوی دیگر اساتید پرنده‌نگری نام‌آشنا چون استاد پرویز بختیاری و استاد هاشمی با توجه به شرایط بسیار عالی ایران که دارای گونه‌های متنوع است و به‌عنوان گذرگاه مهم پرندگان مهاجر بی‌شماری تلقی می‌شود، اولین خشت‌های راهنمای تخصصی پرنده‌نگری را بنا گذاشتند.

 

دوره تخصصی پرنده نگری

دوره تخصصی راهنمای پرنده‌نگری به همت اساتید بزرگی چون استاد بختیاری و استاد هاشمی بنا گذاشته شد

در اواخر سال 1394، اولین نشست‌ها برای معرفی رشته تخصصی پرنده‌نگری برگزار شد.

 

چگونه به رسمیت شناخته شدیم؟

پس از ایجاد دوره‌ها و مشخص شدن سرفصل‌ها اولین راهنمایان تخصصی بر سر کلاس‌های درس حاضر شدند و از همان روزها ارسباران با کمک اساتید و بزرگواران بی‌شماری تلاش کرد تا علت وجودی دوره‌های راهنمایان تخصصی را با همراهی سازمان‌های زیربط پیش ببرد و آنها را با خود همراه سازد. این موضوع باعث شد تا در حوالی سال‌های 93 و 94، موضوع راهنمایان تخصصی به آیین‌نامه هیئت محترم وزیران برسد و این سطح به رسمیت شناخته شود. 

اولین گواهی‌های راهنمایان تخصصی کوهستان در پاییز سال 1394 برای چهار استاد بزرگوار، جناب آقای حسین نظر، جناب آقای محمود نظریان، جناب آقای کاوه کاشفی و جناب آقای محمدهادی بنکدار صادر شد.

در همین دوران، دوره‌ی راهنمای تخصصی گردشگری کودک با کمک‌ها و همکاری استاد ریحانه جمالی پایه‌گذاری شد و برای اولین بار به گردشگری کودک با دیدگاهی تخصصی به این مقوله نگاه شد. 

 

سفر آموزشی راهنمای تخصصی کودک

راهنمایان تخصصی کودک در سفرها به‌صورت عملی مباحث گوناگون را می‌آموزند

این دوره رسما از مورخ 95/10/11 در موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران برگزار شد و گزارش آغاز به کار دوره راهنمای تخصصی کودک در تاریخچه ارسباران ثبت شد. در پایان سال 1395 نیز جلساتی برای ارزیابی و بازبینی این دوره نیز برگزار شد.

 

راهنمای تخصصی گردشگری کودک

راهنمای تخصصی گردشگری کودک از دوره‌هایی است که اثری پایدار بر آموزش‌های نسل‌های بعد خواهد داشت

پس از آن به موجب درخواست‌های مکرر و نیاز روز افزان در سرزمین‌های گوناگون با همت استاد محسن محمدی، دوره‌ی راهنمای تخصصی گردشگری با دوچرخه پایه‌گذاری شد. گردشگری با دوچرخه در همان روزهای ابتدایی طرح‌ریزی، با فدراسیون محترم دوچرخه‌‌سواری مطرح شد تا تمام استانداردهای لازم برای راهنمایان در نظر گرفته شود. دوره راهنمایان سفر با دوچرخه بر آن بود تا با تغییر نگرش‌ها به تخصص دست یابد و راهنمایان را به سمت شرایطی والا سوق دهد.

 

سفر آموزشی راهنمایان دوچرخه

راهنمایان تخصصی گردشگری با دوچرخه همراه با استاد طراح این دوره به سفر آموزشی رفتند

در تابستان سال 1397، اولین دوره از راهنمای تخصصی دوچرخه‌سواری با موفقیت در ارسباران به‌صورت رسمی و با موفقیت برگزار شد.

 

راهنمای تخصصی گردشگری با دوچرخه

سفرهای آموزشی یکی از ارکان اصلی در دوره‎های راهنمایان تخصصی گردشگری است

 

کارت‌های راهنمایان تخصصی از راه رسیدند

در پاییز سال 1397 خبری خوش از راه رسید و اولین کارت‌های راهنمایان تخصصی گردشگری صادر شدند. کارت‌هایی که با پیگیری بندهای مصوب در هیئت محترم وزیران، تلاش‌های ارسباران و فراگیرانی که از سال‌ها پیش این دوره‌ها را گذرانده‌اند به دست راهنمایان تخصصی رسیده‌اند. 

 

کارت راهنمای تخصصی کوهستان

اولین کارت راهنمای تخصصی کوهستان در پاییز 97 صادر شد

این روزها کارت راهنمایان تخصصی کوهستان و راهنمایان تخصصی دوچرخه‌سواری در حال صادر شدن هستند و امیدواریم به زودی کارت‌های راهنمایان تخصصی دیگر نیز رونمایی شوند.

 

کارت راهنمایان تخصصی خانم

راهنمایان تخصصی کارت‌های خود را یکی پس از دیگری دریافت می‌کنند

 

دوره‌های تخصصی جدید در راه است

پس از گذشتن از مسیری پر فراز و نشیب، حالا ارسباران به عنوان تنها موسسه برگزار کننده‌ی دوره‌های تخصصی، برگزاری دو دوره راهنمای تخصصی جدید را در دستور کار قرار داده است. نخست دوره‌ی راهنمای سافاری (وحش‌گشت) و یا آفرود مسئولانه که در نظر داریم از بهار سال 1398 آن‌را با بالاترین استانداردها برگزار کنیم. ارسباران این دوره را در پاسخ به آن افرادی ایجاد کرد که دغدغه‌های سرزمینی دارند، ساماندهی آفرود سواران برایشان اهمیت دارد و نمی‌خواهند حضورشان در طبیعت موجب آسیب به گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، فرهنگ‌ها و اقلیم‌‌ها شود و از سوی دیگر به آفرود علاقه‌مندند. 

 

راهنمای تخصصی سافاری

راهنمای تخصصی سافاری از دوره‎های جدید ارسباران است

دوم دوره‌ی تخصصی راهنمای گردشگری دریایی که با حضور اساتید به‌نام در حال بررسی و آماده‌سازی است. دوره‌ای که همزمان با ارسباران موسسه دیگری در هرمزگان نیز در حال بررسی و تدوین آن بوده است و برای ثبت آن تلاش‌های مستمری جریان دارد. امید است این دوره تخصصی از ایجاد و انتشار فیلم‌هایی چون «نهنگ رحمت» که در آن پسری جنوبی سوار بر یک وال کوسه می‌شود جلوگیری کند و اقلیم وسیع دریایی ایران به خصوص در جنوب کشور مورد حمایت و پشیبانی افراد بیشتری قرار بگیرد. 

 

به‌نام وطن

آنچه تا امروز برایش تلاش کردیم تنها برای وطن بود و خواستیم و توانستیم که با کمک آموزش‌های تخصصی به دوره‌ها کیفیت ببخشیم و دیدگاه گردشگری مسئولانه را بیشتر انتشار دهیم. ما می‌خواهیم حضورمان در طبیعت، روستاها، در میان فرهنگ‌ها و اقوام گوناگون نه‌تنها باعث آسیب نباشد بلکه باعث اعتلا، رشد و بهبود حفاظت از سرزمین‌مان باشد.

در صورتی که مایل هستید بیشتر درباره‌ی دوره‌های تخصصی گردشگری که در ارسباران برگزار می‌شود بدانید، می‌توانید از طریق لینک‌های زیر دوره‌ی مورد نظر خود را بررسی بفرمایید:

11:51 , 1397/08/08
11:51 , 2018/10/30     

بحث و تبادل نظر
شهلا هوشمند
1397/09/01 11:08
سلام من علاقمند به طبیعت گردی و پرنده نگری می باشم ولی تجربه ای ندارم چه گونه می توانم در کلاسهای شما شرکت نمایم و هزینه ان چه مقدار می باشد
پاسخ دهید...
کارشناس واحد ثبت نام
1397/09/17 10:59
خانم هوشمند عزیز
سلام، وقت بخیر
از علاقه مندی شما برای شرکت در این کلاسها سپاسگزاریم، شما میتوانید برای انتخاب دوره مورد نظر و کسب اطلاعات کافی در زمینه ثبت نام از مشاوره رایگان همکاران ما در واحد ثبت نام بهره مند شوید.
شماره تماس: 02188800055
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران