021 88 80 00 55

سفر آموزشی چگونه نرخ‌گیری می‌شود؟

سفر آموزشی چگونه نرخ‌گیری می‌شود؟

نرخ‌گیری و برنامه‌ریزی سفرها و بازدید‌های آموزشی در موارد بسیاری، متفاوت از سفرهای تفریحی انجام می‌شود که عدم آگاهی از این موضوع، در خیلی از موارد شبهاتی را به همراه خواهد داشت. ارسباران جهت پاسخگویی به سوالات متداول و رفع ابهامات فراگیران، متن حاضر را تهیه نموده است.

نرخ‌گیری چگونه انجام می‌شود؟

معمولا فراگیران به قیمت سفرهای آموزشی معترضند، برای پاسخ به موضوع لازم است موارد زیر مد نظر قرار گیرد:

1- نرخ گیری و هزینه‌های سفر و رابطه آن با کیفیت

قیمت سفرهای آموزشی نتیجه محاسبه مواردی است که در ادامه به آن اشاره شده است:

 • حق التدریس استاد
 • حق الزحمه لیدر (لزوم برگزاری سفرهای آموزشی و گرفتن بیمه مسئولیت، طبق قوانین گردشگری، لیدر کارت‌دار است)
 • هزینه حمل و نقل (با توجه به لزوم کیفیت وسیله نقلیه و درک راننده از خصایص سفرگروهی و آموزشی، ارسباران برای مدیریت مشکلات احتمالی مانند خرابی، عدم حضور به موقع وسیله نقلیه، تضمین کیفیت خدمات، طبق قرارداد مشخص از شرکت های قانونی اجاره ماشین اقدام به تهیه وسیله نقلیه می کند، پرواضح است که خدمات مذکور متضمن هزینه بیشتر و نهایتا قیمت تمام شده بالاتر در اجرای سفرهاست. گاها فراگیران تقاضا دارند تا در این موضوع از خدمات ارزان‌تر استفاده شود که می‌تواند خسران‌های دیگری را در پی داشته‌باشد و مصداق بارز رفتار غیرحرفه‌ای است. لذا پیشنهاد ماشین آشنا و ارزان قیمت از انتفاع خارج است.
 • هزینه اقامت و پذیرایی: مسلم است استفاده از امکانات اقامت و پذیرایی با کیفیت در مقصد سفر به دو نکته اساسی بستگی دارد. یک: خدمات موجود در مقصد سفر. برای مثال آیا در مقصد سفر، اقامتگاه استانداردی وجود دارد یا خیر؟ دو: رابطه بین میزان هزینه پرداختی و کیفیت ارائه خدمات انکارناپذیر است و در اکثر مواقع قدرت چانه‌زنی موسسه با تامین کننده‌های محلی پایین بوده اما با وجود همه محدودیت‌های مذکور، موسسه تمام تلاش خود را برای هماهنگی‌های بهتر انجام می‌دهد، درضمن به جز تمام مسائل فوق ترافیک فصل مناسب سفر به مقاصد هم گاهی مزید برگرانی و یا نیافتن خدمت‌رسان با کیفیت می‌شود.
 • بیمه: منطق بیمه مصداق بارز ضرب المثل  «میزان آش به پولی که می‌دهی برمی‌گردد» است. لذا با توجه به احترام و اهمیت فراگیران برای ارسباران، ما از گران‌ترین بیمه‌های مسئولیت سفر استفاده می‌کنیم، پس ریسک قرارداد بیمه‌ایی ضعیف برای کم کردن هزینه‌ها از انتفاع خارج است.
 • هزینه مجوز: خوشبختانه یا متاسفانه طبق قانون میراث فرهنگی تنها مرجع مجاز برگزاری سفرهای گروهی دفاتر یا آژانس‌های خدمات مسافرتی هستند و برگزاری سفر بدون مجوز آژانس تخلف صد در صد لازم به توضیح است. خرید مجوز کانتر هم از مصادیق دیگر تخلف بوده و این قائده حتی در موسسات آموزشی هم مستثنی نیست و آئین‌نامه فعالیت موسسات آموزشی، آنها را مجاز به برگزاری سفرهای گروهی و حتی آموزشی نمی‌کند. از آنجایی که داشتن مجوز بند ب هزینه‌های بالاسری خود اعم از مکان اداری، مدیر فنی، بیمه، مالیات و... را به دنبال دارد، در اجرای سفرهای قانونی برهر فرد (مسافر یا فراگیر) هزینه‌ای به عنوان هزینه بالاسری (غیر مستقیم) یا هزینه مجوز تعلق می‌گیرد. تخطی از این موضوع ارسباران را روبه روی قانون و دستگاه قضایی قرار می‌دهد که هدف هیچ یک از ما نیست.
 • هزینه پیش بینی نشده: درهمه سفرها و طبق قانون نرخ‌گیری، موارد پیش بینی نشده‌ایی وجود دارد که معمولا هزینه آن به سفر پرداز تحمیل می‌شود. بسته به نوع سفر و سختی آن این هزینه‌ها بین 5 تا 15د رصد از قیمت تمام شده هر نفر در نظر گرفته می‌شود. آنچه مسلم است این ردیف از هزینه‌ها هم جزو موارد محاسبه قیمت سفر آموزشی در ارسباران می‌باشد. خالی از لطف نیست که بدانید این هزینه گاهی به یک‌باره و در یک سفر خاص به برگزار کننده تحمیل می‌شود و ضرر هنگفتی را تحمیل می‌کند.
 • تعداد فراگیران شرکت کننده در سفر با قیمت تمام شده سفر رابطه عکس دارد، یعنی هرچه فراگیران بیشتری در یک سفر آموزشی شرکت کنند طبیعتا قیمت تمام شده سفر پایین‌­تر می­‌آید. در عین حال رابطه بین تعداد فراگیران شرکت کننده در یک سفر با کیفیت آموزشی آن نیز رابطه عکس دارد، برای مثال در سفر پرنده‌نگری که تعداد افراد نمی‌بایست بیشتر از 15 نفر باشد با سفری که با 30 نفر هم اجرا می‌شود تفاوت فاحشی وجود دارد. این یعنی برگزاری سفر آموزشی ارزان با تعداد فراگیر بیش از حد مجاز مساوی است با کیفیت پایین اجرای سفر آموزشی و از دگر سو لازمه افزایش تعداد فراگیران، افزایش تعداد راهنما و اساتید و یا استادیار­ها است که باز هزینه‌­های بیشتری را باعث خواهد شد. لذا سعی بر آن است تا سفرهای آموزشی در نقطه تعادلی بین همه واقعیات مذکور اجرا شوند.

آنچه لازم به تاکید می‌باشد انجام امور سفر برابر با قوانین جاری در سفرپردازی و صنعت گردشگری است و ارسباران در انجام سفرهای آموزشی سودی برای فعالیت خود در نظر نمی‌گیرد، اما در نرخ‌گیری مراتب فوق را ملحوظ می‌دارد.

 

2- تکرار سفرهای آموزشی و انتخاب مقاصد

طبیعتا بهترین زمان برای انجام سفر­ها زمانی ست که به عنوان فصل شلوغ یا High Season شناخته می­‌شود و شرایط اقلیمی مناسبی در مقصد حکم‌فرم است. در این ایام مشکل، قیمت‌های حداکثری خدمات است که هزینه تمام شده سفر را به شدت بالا می‌برد لذا موسسه معمولا قبل­‌تر یا بعد­تر از فصل پرترافیک اقدام به برگزاری سفر­های آموزشی می‌کند که در چنین مواقعی محدودیت‌های اقلیمی و جوی کاملا اجرای سفرها را تحت تاثیر قرار می دهند. تکرار سفرهای آموزشی متاثر از چند عامل است:

 • زمانی که استاد برای اجرای سفر در اختیار موسسه قرار می‌دهد.
  یکی از عواملی که ما را در سفرهای آموزشی محدود می‌کند، بازه زمانی است که اساتید برای اجرای سفرها در اختیار موسسه قرار می‌دهند و همین‌طور دفعات و تکرار این بازه زمانی.
  غالبا بیشترین بازده از سفرهای آموزشی توسط اساتیدی حاصل می‌شود که علاوه بر دانش علمی، تجارب عملی زیادی دارند و خصوصا اینکه خود راهنمای فعال گردشگری هستند، این بدان معناست که اولا ترافیک کاریشان در فصل سفر بسیار زیاد است و گرفتن وقت برای اجرای سفر آموزشی از ایشان محدود و دشوار. از دگر سو درآمد ناشی از راهنمایی یک تور ورودی ده روزه با حق التدریس یک سفر آموزشی 2 روزه اصلا برای یک راهنما و استاد حرفه ای قابل قیاس نیست. لذا در خیلی از موارد در فصل مناسب امکان برگزاری سفر توسط اساتید برتر برای موسسه ممکن نمی‌شود اما معمولا در قبل یا بعد فصل پرترافیک یا از طریق روابط انسانی موسسه سعی بر آن دارد تا بیشترین تعداد اجرای سفر را با اساتید برتر در بهترین مقاصد ممکن اجرا کند. پرواضح است این موضوع هزینه‌های خاص خود را داراست.
 • آب و هوا و اقلیم مناطقی که به عنوان مقصد سفر در نظر گرفته می‌شود
  موقعیت‌های اقلیمی کاملا سفرها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. برای مثال در زمان زادآوری و یا جفت‌گیری حیات وحش نمی توان وارد مناطق حفاظت شده شد، یا اقلیم‌های بیابانی و گرم و خشک در فصل تابستان مناسب سفر نیستند و یا در پاییز سفر به مقاصد فرهنگی نزدیک مثل کاشان یا اصفهان به شدت متاثر از فصل پرترافیک سفر هستند. از طرفی تعطیلات رسمی با زمان مناسب هم مورد استفاده برای سفرهای شخصی اساتید و یا فراگیران واقع می‌شود و امکان اجرای سفرها را پایین می‌آورد.
 • اجازه دستگاه‌های متولی مانند محیط زیست و غیره
  گاهی امکان حضور در یک مکان و در یک زمان مشخص برای گردشگران به دلایل مختلفی مانند اجرای عملیات باستان شناسی، تولید مثل حیات وحش و غیره توسط ارگان‌های متولی صادر نمی‌شود و این هم یکی دیگر از محدودیت‌ها برای اجرای سفرهای آموزشی است.
 • ثبت نام فراگیران در بازه زمانی معین و به حد نصاب رسیدن سفرها:
  گاهی به دلایل شخصی مختلف، فراگیران در بازه زمانی تعیین شده درسفرها ثبت نام نمی‌کنند و این باعث می‌شود تا سفرها به حد نصاب نرسیده و اجرای آنها کنسل شود. این مهم علاوه بر طولانی کردن زمان تحصیل خودشان، هزینه زمانی را به دیگر فراگیران دوره هم تحمیل می‌کند.

با وجود همه موارد مذکور سعی ارسباران بر این است تا تناسب منطقی بین اجرای سفرهای آموزشی و فراگیران دوره‌ها وجود داشته باشد.

 

3- یکسان نبودن سطح علمی، توان عملی و علاقمندی فراگیرانی که در سفرها شرکت می‌کنند

با توجه به تحصیلات و سطح مطالعه فراگیران، نمی‌توان انتظار داشت که همه در یک سطح علمی، علاقمندی و تجربه باشند. ازطرفی سفرها برای همه افراد اجباری است و ما باید این تنوع در علاقمندی و توانمندی را در مناسبات سفرهای آموزشی مدنظر قرار دهیم. اساسا گردشگری و سفر، محیطی برای تجربه حداکثری سلایق مختلف افراد می‌باشد و این مهم باعث افزایش انعطاف‌پذیری آنها می‌شود، حال توقع می‌رود فراگیران دوره‌های تورلیدری که راهنمایان آینده گردشگری خواهند بود، بتوانند این تنوع سلایق را به راحتی درک و مدیریت کنند که زمینه آن در همین سفرهای آموزشی به وجود می‌آید.

 

4- سفرهای آموزشی فوق برنامه

برخی فراگیران بابت اجرای سفرهای فوق برنامه و تخصصی‌تر مطالباتی را مطرح می کنند.

موسسه برای پاسخ به این مطالبه با چند موضوع و مسئله روبه‌روست:

 • عدم اقبال این سفرهای فوق برنامه بین فراگیران از بابت قیمت، نحوه اجرا و غیره، لازم به توضیح است برخی فراگیران از شرکت در سفرهای دوره هم سر باز می‌زنند، پس به حد نصاب رسیدن یکی از مشکلات اصلی است که با افزایش علاقمندان به دوره‌ها و حرفه‌ای‌تر شدن نگاه ایشان این مشکل مرتفع خواهد‌ شد.
 • مسائلی مانند تعداد افرادی که می‌توانند در یک سفر حرفه‌ای شرکت کنند برای مثال سفر تخصصی حیات وحش با تعداد شرکت کننده بیش از 12 نفر از خصایص حرفه‌ای برخوردار نخواهد بود. همچنین سفر با 12 نفر نیز به شدت گران تمام می‌شود.

اما در هر حال انجام اینگونه سفرها در دستور کار آموزش ارسباران قرار دارد.

 

5- سفرهای آموزشی دوره‌های پنج شنبه و جمعه

این دوره‌ها برای افرادی تشکیل می‌شود که در روزهای زوج و در اجرای عادی دوره‌ها نمی‌توانند حضور پیدا کنند. این بدان معنا نمی باشد که فراگیران محترم این روزها می‌توانند برای شرکت در سفرهای آموزشی در کلاس‌های دیگر غیبت کنند، البته حق استفاده از غیبت موجه طبق قوانین برای افراد محفوظ است که البته با توجه به کاهش کیفیت آموزش در این حالت اصلا موسسه شرکت در سفرها را به قیمت غیبت در دوره توصیه نمی‌کند. لذا انتظار می‌رود با توجه به تکرار دائمی سفرها فراگیران محترم به نحوی در سفرها شرکت کنند که از دوره های تئوری محروم نشوند.

البته به شرط حد نصاب و هماهنگی استاد، ارسباران آمادگی خود را برای برگزاری سفرها در روزهای غیر از پنج شنبه و جمعه اعلام می‌دارد که این متضمن همکاری تمامی فراگیران دوره خواهد بود.

 

6- بازدیدها و سفرها

در دروسی مثل گیاه‌شناسی، سفر به یک منطقه رویشی، عامل آشنایی با سفر و ارکان آن، جامعه محلی و خصایص دیگر اقلیمی خواهد بود اما تنوع گیاهی مورد بازدید محدود به آن منطقه جغرافیایی می‌شود این درحالی است که بازدید از باغ ملی گیاه‌شناسی، آشنایی با تنوع گیاهی بیشتری را ممکن ساخته و فراگیران را با خصایص چند مقصد گردشگری آشنا می‌کند و البته از نظر مالی، زمانی و جنس تجربیات هم متفاوت است. بازدید دروس دیگری مثل خزندگان، حشرات و غیره هم از این قائده مستثنی نیست. با توجه به دشواری‌ها، راحتی‌ها، هزینه‌ها و دیگر تفاوت‌های هر یک از موارد مذکور و عطف به استقبال فراگیران و به شرط حد نصاب رسیدن سفر برای اجرا، موسسه هر دو حالت را برای دروس شامل بازدید در دستور کار دارد.

 

7- سفر و بحران­های احتمالی

سفرها گاها با مشکلاتی اعم از تاخیر راننده و ماشین، پیشامد مشکلی برای استاد درس و به تبع آن عدم حضورشان در سفر، تغییرات جوی در خرده اقلیمها، ممانعت دستگاه­های متولی علی­رغم هماهنگی­های قبلی و.... رو­به­رو می­شوند. تمام سعی موسسه بر این است تا از مشکلات این‌چنینی جلوگیری کند اما بروز مشکلاتی از این دست فرصتی مغتنم برای یادگیری نحوه مدیریت بحران­ها و پاسخ به شرایط اضطراری توسط فراگیران دوره­های راهنمایان است.

 

8- همکاری با شرکت­های حقوقی حمل و نقل

این شرکت‌ها با تفاوت قیمت در ارائه خدمات‌شان امکانات بیشتری را برای سفرپردازان از قبیل موسسات آموزشی گردشگری و آژانس‌های مسافرتی فراهم می­‌کنند مثلا راننده آشنا به خصایص صنعت گردشگری، خودرو با کیفیت، رعایت قوانین بیمه و راهنمایی و رانندگی، تامین ماشین دوم در صورت نقص‌ فنی یا هر اشکال دیگری از این دست. لذا سفر ارزان به هر قیمت گاهی هزینه­‌های هنگفت و چند وجهی را به فراگیران، اساتید و موسسه تحمیل می‌کند.

 

9- سفر استقرار در طبیعت و تفاوت‌های آن با بقا در طبیعت

این‌ها دو سطح از مهارت سفر به طبیعت بوده و با هم تفاوت دارند. سطح اول که شامل مهارت‌های عمومی­ و ابتدایی است به عنوان سفر عملی دوره برگزار می‌­شود و دوره­ بقا در طبیعت معمولا به عنوان سفر تکمیلی و تخصصی در دستور کار موسسه قرار می­‌گیرد. معمولا سطوح مختلف تجربه، توانایی و توقع افراد در این سفرها چالش‌هایی را به وجود می­‌آورند.

11:26 , 1397/09/13
11:26 , 2018/12/04
رایحه اصغر پور
user  رایحه اصغرپور گل‌ رودباری
pen  کارشناس آموزش شرکت ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران