021 88 80 00 55

در جشنواره تخفیف یلدا همراهمان باشید
از یلدا تا سده تخفیف بگیرید

در جشنواره تخفیف یلدا همراهمان باشید

از یلدا تا سده تخفیف بگیرید

جشن‌های باستانی ایرانی فرصتی را برایمان پیش آورد تا در کنار یادآوری این رویدادها و گفتن از تاریخچه و سابقه‌ آنها، جشنواره‌ی تخفیفی را در نظر بگیریم. در این جشنواره چه دوره‌هایی شامل تخفیف هستند و مبلغ آن چقدر است؟ در ادامه بیشتر بخوانید.

جشن یلدا نه فقط یک آیین ملی بلکه نشانه‌ای از دانش، تبحر و احساسات نیاکان‌مان است. جشنی که در آن رویدادی نجومی، طولانی‌ترین شب سال را ساخته و نشان می‌دهد که گذشتگان ما چقدر با طبیعت و آنچه در آن می‌گذشته، آشنا بودند. از سوی دیگر در آیین‌های مهر‌پرستی، زرتشت و حتی مسیحت ردپاهایی از علل شکل‌گیری این جشن وجود دارد و پیوندهای عمیقی را به تصویر می‌کشد. ارسباران پیرو رسالت آمورشی خود جشنواره‌ی «یلدا تا سده» را برگزار می‌کند تا در طی آن بیشتر از جشن‌های ملی زمستانه بگوید و در کنارش به علاقه‌مندان گذراندن دوره‌های آموزش گردشگری، فرصتی تازه را هدیه کند. این جشنواره تخفیف شامل برخی از گروه‌ها می‌شود و مدت زمان استفاده از آن از اول دی 1397 تا 10 بهمن 1397 به مدت چهل روز است. 

 

جشنواره‌ی تخفیف‌های ارسباران

ارسباران پیرو عملی ساختن اهداف آموزشی خود جشنواره تخفیف‌های از یلدا تا سده را برگزار می‌کند که در آن دوره‌های زیر دارای تخفیف ویژه هستند.

 • دوره مدیر فنی بند ب حضوری (گروه‌های C،B،A یعنی دوره‌های روزهای فرد، پنجشنبه و جمعه) دارای 17 درصد تخفیف هستند.
 • دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی حضوری (گروه‌های E و B یعنی روزهای زوج و پنجشنبه) دارای 20 درصد تخفیف هستند.
 • دوره راهنمای طبیعت‌گردی حضوری (گروه E یعنی روزهای جمعه) دارای 20 درصد تخفیف است.
 • دوره مدیر فنی بند ب و راهنمای ایرانگردی و جهانگردی مجازی دارای 25 درصد تخفیف هستند.
 • تمام این تخفیف‌ها در صورت پرداخت یکجای شهریه قابل استفاده هستند و اگر در گروه دیگری به جز گروه‌های ذکر شده می‌خواهید شرکت کنید، در صورت پرداخت یکجا می‌توانید 7 درصد تخفیف بگیرید.

 

از تمدن تا یلدا

جشن‌های باستانی ایرانی یکی از مایه‌های تفاخر و نشانه‌ای از وجود دانش در این سرزمین هستند. یلدا یکی از همین جشن‌هاست. رویدادی که هر سال در آخرین شب پاییز درست در ساعاتی قبل از انقلاب زمستانی، جشن گرفته می‌شود. در این شب که حدود یک دقیقه از شب‌های دیگر طولانی‌تر است، ایرانیان با افروختن آتش، جمع شدن دور هم و خوردن خوراکی‌های مخصوص، یلدا را جشن می‌گرفتند و در برابر اهریمن تاریکی می‌ایستادند تا اولین انوار خورشید از سه‌تیغ کوه نمایان شود. یلدا در گذر سال‌ها، هجوم اقوام گوناگون، غارت‌های تاریخ و تلاش‌های بسیار برای پاک شدن، همچنان در حافظه‌ی تاریخی سرزمین‌مان باقی مانده است و با قدرت ما را به گذشته‌ها وصل می‌کند و از پیشینه و تمدنی می‌گوید که سرزمین‌مان را شکل داده است.

تخفیف یلدا در ارسباران

ارسباران از یلدا تا جشن سده جشنواره تخفیفی را در نظر گرفته است

به پاس گرامیداشت جشن‌های کهن ایرانی ارسباران تصمیم گرفته از شب یلدا تا جشن سده به مدت چهل روز که منطبق با چله‌ی بزرگ است، تخفیف‌هایی را برای علاقه‌مندان گذراندن دوره‌های گردشگری در نظر بگیرد و در عین حال بیشتر درباره جشن‌های زمستانه‌ی باستانی ایرانی بگوید. در ادامه بیشتر درباره این جشن‌ها بخوانید.

 

جشن‌های زمستانه

ایرانیان جشن‌های گوناگونی را در فصل زمستان برگزار می‌کردند. برخی از این جشن‌ها ریشه در پدیده‌های نجومی داشتند، برخی از افسانه‌های کهن نشات گرفته‌اند و برخی در نواحی خاص رواج داشتند. ارسباران در جشنواره‌ی تخفیف زمستانه‌اش بازه‌ی بین دو جشن یلدا و سده را در نظر گرفته است اما می‌خواهد از این فرصت استفاده کند و درباره دیگر جشن‌های باستانی ایران در فصل زمستان بگوید.

 • جشن خرم‌روز: درست فردای شب یلدا یعنی اول دی ماه، خرم روز است. پیروان آیین مهر این روز را بسیار گرامی می‌داشتند و معتقد بودند خورشید در این روز متولد شده است. زرتشتیان نیز با مراسم زیبایی این جشن را برپا می‌دارند.
 • چله‌ی بزرگ و کوچک: در ایران باستان از اول دی ماه تا دهم بهمن که برف و باران بسیار می‌باریده است، چله بزرگ نام داشته و از دهم بهمن تا اول اسفند که مدت زمانش نصف چله بزرگ است و هوا کم‌کم گرم می‌شود، چله کوچک نام داشته است.
 • چار چار: به چهار روز آخر چله‌ی بزرگ و چهار روز اول چله‌ی کوچک می‌گویند و معتقدند در این ایام چله‌ی کوچک و چله بزرگ که دو برادر هستند، 8 روز کنار هم می‌مانند و درختان کم‌کم برای بیدار شدن از خواب زمستانی آماده می‌شوند.
 • اهمن و بهمن: یک روز آخر چله‎ی بزرگ و پنج روز اول چله‌ی کوچک اهم و بهمن است. افسانه‌ای قدیمی می‌گوید که اهمن و بهمن پسران ننه سرما بودند که برای تهیه آذوقه از خانه بیرون می‌روند اما آنقدر هوا سرد بوده که آنها در اثر آن می‌میرند و ننه سرما وقتی خبر را می‌شوند آنقدر ناراحت می‌شود که گردنبندش را پاره می‌کند و دانه‌های آن مثل تگرگ بر زمین می‌بارد. به این روزها که هوا ناگهان سرد می‌شود، سیاه بهاری هم می‌گویند.
 • بهمن‌گان: روز دوم بهمن، جشن بهمنگان گرامی داشته می‌شده و در این روز مردم برای جمع ‌آوری گیاهی خاص در طبیعت گشت و گذار می‌کردند. ایرانیان در زمان ساسانیان تا حمله‌ی اقوام مغول به برپایی این جشن بسیار اهمیت می‌دادند اما رفته رفته این جشن از حافظه‌ها پاک شد.

  جشن سده در ایران
  جشن سده یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است و به داستان‌های اساطیری گوناگونی اشاره می‌کند

 • جشن سده: درباره تاریخچه و علت جشن سده روایات گوناگونی در کتب مختلف نقل شده است. برخی می‌گویند این جشن مصادف با کشف آتش گرامی داشته می‌شود و برخی در کنار روایات دیگر معتقدند جشن سده مصادف با روزی است که فریدون، ضحاک را به بند کشیده است. جشن سده از دیرباز با افروختن آتش و دور هم جمع شدن مردمان همراه بود و یکی از بزرگترین جشن‌های ایرانی است که با آخرین روز چله بزرگ، منطبق است.
 • جشن سپندارمزگان: پنجم اسفند، سپندارمزگان است و به‌نام سپندارمز که فرشته‌ی زمین و زنان پارسا است، گرامی داشته می‌شود. سپندارمزگان روز تکریم زن است و مردان در این روز به زنان هدیه می‌دهند. هنوز در نواحی مختلفی از هند و ایران، جشن‌های سپندارمزگان به زیبایی برگزار می‌شود.

 

جشن سپندارمزگان در ایران

جشن سپندارمزگان برای تکریم مقام زن از هزاران سال پیش در سرزمین‎مان گرامی داشته می‎شود

17:44 , 1397/09/27
17:44 , 2018/12/18     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران