021 88 80 00 55

راهنمای تخصصی حیات‌وحش شوید

راهنمای تخصصی حیات‌وحش شوید

اگر از دوستداران حیات‌وحش هستید، می‌خواهید بیشتر از دنیای موجودات و گیاهان سر درآورید و بتوانید اطلاعات خود را به دیگران منتقل کنید، در دوره‌های تخصصی راهنمای حیات‌وحش منتظر شما هستیم.

ما براین باوریم که آموزش، زاویه‌ی دیدمان را نسبت به محیط اطراف گسترش می‌دهد. فکرش را بکنید در جنگل قدم می‌زنید و می‌توانید از صدای پرنده‌ها و دنبال کردن چند دقیقه‌ای آنها، گونه‌شان را تشخیص دهید. کمی جلو‌تر روی گیاهان، خزنده‌ای را می‌بینید، از او چه می‌دانید؟ کمی بعد به دریاچه‌ای می‌رسید، فکر می‌کنید چه موجوداتی را آنجا خواهید دید؟ سفر ایمن و هدفمند در حیات‌وحش، مستلزم دانستن و آموزش دیدن است. در این مطلب بیشتر از حیات وحش و دوره راهنمای تخصصی آن خواهیم گفت.

 

حیات وحش چیست؟

پیش از آنکه راهنما شوید باید بدانید حیات‌وحش به چه جایی گفته می‌شود. حیات‌وحش به معنی جایی است که انسان‌ها در خلق آن نقشی نداشته‌اند. این محیط شامل تمام جانداران مانند پستانداران، خزندگان، پرندگان، دوزیستان و حتی گیاهان می‌شود.

 

راهنمای حیات وحش کیست؟

راهنمای حیات وحش کسی است که مسافران و طرفداران سفرهای اکوتوریسمی را با این نوع سفر آشنا و ایشان را در طی آن هدایت می‌کند تا به دنیای پر رمز و راز حیات وحش وارد شوند. راهنمایان حیات‌وحش نگهبانانی هستند که با جان و دل از سرزمین‌ها محافظت می‌کنند و در جهت حفظ و بالا بردن آگاهی‌های مربوط به آن کوشا هستند.

راهنمای حیات وحش

راهنمای تخصصی حیات‌وحش بدون آسیب زدن به محیط زندگی موجودات درباره آنها دانش خود را افزایش می‌دهد

 

چه یاد می‌گیریم؟

در دوره‌های راهنمای حیات وحش با مباحث گوناگونی آشنا می‌شویم که در ادامه آنها را معرفی کرده‌ایم.

 • حشرات و پروانه‌ها
 • بوم‌شناسی و حیات وحش
 • نماد‌ها، اسطوره‌ها، باورها در حیات وحش
 • تاریخچه حفاظت از حیات وحش در ایران
 • زوج‌ سمان و فرد سمان ایران
 • پستانداران دریایی
 • گوشت‌خواران ایران
 • آثار و نمایه‌های جانوران
 • پرنده‌نگری تکمیلی
 • پرنده‌نگری و شناسایی پرندگان پیشرفته
 • مارمولک‌های ایران
 • لاک‌پشت‌های ایران
 • مارهای ایران
 • تاریخچه حفاظت از حیات وحش در ایران

در ادامه برخی از مهم‌ترین دروس این دوره را بیشتر معرفی کرده‌ایم.

 

حشرات و پروانه‌ها

حشرات گسترده‌ترین شاخه جانوری و بزرگ‌ترین رده در بین بندپایان هستند. از این روی برای برخی از افراد مطالعه آنها بسیار جذاب است. حدودا یک میلیون گونه از حشرات شناسایی و نام‌گذاری شده‌اند این در حالی است که حدود ده میلیون گونه حشره مختلف، روی کره زمین وجود دارد. این جانوران را در سر تا سر خشکی‌ها و آب‌های شیرین جهان می‌توان یافت. حشرات جزء اولین موجوداتی هستند که پرواز را تجربه کردند و این تجربه به 350 میلیون سال قبل برمی‌گردد که در واقع خیلی قبل‌تر از پرواز خفاش‌ها و پرندگان بوده است.

آشنایی با حشرات

آشنایی با حشرات و بندپایان یکی دیگر از مباحث مهم راهنمایان تخصصی حیات‌وحش است

یکی از گونه‌های حشرات پروانه‌ها هستند. پروانه‌ها حشراتی از راسته بال پولک‌داران هستند که اکثرا دارای چهار بال بزرگ با فلس‌های درخشان و رنگارنگ می‌باشند. همچنین پروانه‌ها از جمله حشراتی هستند که نوزاد آنها از نظر شکل و نحوه تغذیه با حشره بالغ کاملاً متفاوت است و دگردیسی کاملی دارند. جالب است بدانید مشاهده بعضی از رنگ‌های زیبا بر بال پروانه‌ها حاصل شکست و بازتاب نور بر پولک‌های بال آنها است. شما با آموختن، مشاهده کردن و مطالعه حشرات و پروانه‌ها می‌توانید تا حدودی رفتار این موجودات را تحلیل و این بخش از حیات‌وحش را بهتر درک کنید.

 

گشت در جهان پرنده‌ها

همه کسانی که به پرنده‌نگری (زیرشاخه اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی) علاقمندند، می‌دانند که پرنده‌نگری لذت بردن و آموختن از دنیای شگفت‌انگیز پرندگان است. مهم‌ترین ابزار پرنده‌نگری داشتن دوربین دوچشمی خوب است تا با استفاده از آن بتوانید پرندگان را دسته بندی و گونه‌های مختلف را شناسایی کنید. شناسایی پرندگان تنها از راه صدایشان کار دشواری است بنابراین شما به نشانه‌های دیگری برای شناسایی آن احتیاج دارید مثلا، نوع و رنگ منقار، مدل بال، پا و دم، رنگ پرها، نوع رفتار پرنده هنگام شروع پرواز و... که در دوره‌های راهنمای حیات‌وحش بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

دوره های پرنده نگری ارسباران با استاد بختیاری

استاد پرویز بختیاری در دوره‌‌های تخصصی برای فراگیران از پرنده‌نگری می‌گویند

دوستداران این رشته با شرکت در دوره‌های تخصصی با مباحثی چون، پرنده‌شناسی، پرنده‌نگری پیشرفته، تالاب‌ها و IBAهای ایران، آشنایی با تجهیزات تخصصی پرنده‌نگری و طبیعت‌گردی، گزارش نویسی و ثبت پرندگان، قوانین و مقررات بایدها و نبایدها، آشنایی با نیاز عکاسان حیات وحش، تفسیر موثر میراث جاندار (پرندگان)، کد رفتارهای WTO آشنا می‌شوند.

 

آشنایی با جهان زیر آب‌ها

آشنایی با پستانداران دریایی یکی دیگر از دروس مهم راهنمایان حیات‌وحش است. پستانداران دریایی شامل پنج نوع اصلی هستند که به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

 • آب بازسانان
 • گاو دریایی‌ها
 • فک‌ها، شیردریایی‌ها و گراز دریایی.
 • سمور دریایی
 • خرس قطبی (گاهی به عنوان نوعی پستاندار دریایی دسته‌بندی می‌شود که علت آن وابستگی این جانور به دریا است.)

همه پستانداران دریا به غیر از گاودریایی‌ها که بیشتر گیاه خوار هستند، گوشتخوارند. شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های راهنمای حیات وحش اطلاعات بسیاری را درباره این موجودات و شیوه زندگی آنها به دست بیاورید.

 

نماد‌ها، اسطوره‌ها و باورها در حیات وحش

اگر از معاشرت با افراد بومی لذت می‌برید، حتما درباره قصه‌های قدیمی که با حیات وحش آن منطقه عجین شده، خواهید شنید. این همبستگی و باورها چون میراثی کهن به ما رسیده و ارزش حیات‌وحش را به ما نشان می‌دهد. مثلا نقش بز، یوزپلنگ و لک‌لک روی سفالینه‌های قدیمی ایرانی وجود دارند که گواهی بر این همبستگی هستند. خط هیروگلیف مصریان که به معنی کنده‌کاری مقدس است و روی تندیس‌ها، جام‌ها و مهر‌های باقی مانده از 3000 سال پیش از مسیح می‌توانیم آثار آن‌را ببینیم، با نقش‌هایی از حیوانات شکل گرفته است.

سفال های قدیمی ایرانی

نیاکان ما ارتباط عمیقی با حیات‌وحش داشتند و روی سفال‌های قدیمی آثار بسیاری را به‌جا گذاشته‌اند

 

این همبستگی فقط محدود به حیوانات نیست و حتی گیاهان هم از گذشته نقش مهمی در جوامع داشته‌اند. مثلا اهمیت گل لوتوس یا همان نیلوفر آبی، بین مردمان ایران، هند و بخشی از خاور دور دارای  مفهوم مشترک است و در سرزمین‌های دیگری مانند مصر به مفاهیمی چون زندگی پس از مرگ و نمادی از خورشید اشاره دارد.

 

در دوره‌ی راهنمای تخصصی حیات‌وحش برای گفتن و شنیدن درباره رمز و رازهای این جهان اسرارآمیز منتظرتان هستیم. در این دوره خواهیم آموخت که چگونه با نشانه‌هایی که طبیعت به ما می‌دهد، جهان را زیباتر کشف کنیم و به شهودی والا دست یابیم.

16:05 , 1397/10/16
16:05 , 2019/01/06     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران