021 88 80 00 55

آشنایی با تجهیزات کوهنوردی و طبیعت‌گردی
قمقمه و کیسه آب

آشنایی با تجهیزات کوهنوردی و طبیعت‌گردی

قمقمه و کیسه آب

کمبود آب بدن در هنگام کوهنوردی علاوه بر کاهش توان و انرژی عضلات، می‌تواند باعث ارتفاع‌زدگی شده و یا منجر به گرمازدگی و حتی سرمازدگی شود، لذا نوشیدن آب به‌طور مداوم و به‌میزان کافی در طول کوهنوردی بسیار مهم و حیاتی است.

همراه داشتن قمقمه آب کمک می‌کند تا کوهنورد به راحتی به آب دسترسی داشته باشد و مصرف آب خود را مدیریت نماید. امروزه براساس نوع فعالیت ورزشی، قمقمه‌ها با طرح‌ها و جنس‌های متنوع طراحی و ساخته می‌شوند تا پاسخگوی نیاز ورزشکاران در فعالیت‌های مختلف ورزشی باشند. در ادامه به برخی از انواع قمقمه‌ها اشاره می‌کنیم:

1- قمقمه با بدنه سیلیکونی نرم:

قمقمه دوچرخه

بدنه این قمقمه‌ها انعطاف‌پذیر هستند و در صورت وارد آمدن ضربات خفیف آسیب نمی‌بینند، اکثر قمقمه‌های مخصوص دوچرخه‌سواری از این جنس ساخته می‌شوند.

 

2- قمقمه با بدنه پلاستیکی تاشو:

قمقمه آب

بدنه این قمقمه‌ها از جنس پلاستیک ساخته شده و کاملا تاشو هستند، این مدل قمقمه‌ها به‌دلیل قابلیت تغییر حجم (به نسبت پر یا خالی بودن) برای کوهنوردی بسیار مناسب هستند.

 

3- قمقمه با شلنگ آب (کیسه آب):

قمقمه آب

نوعی دیگری از قمقمه‌های پلاستیکی با شلنگ طراحی و ساخته می‌شوند، به این گروه از قمقمه‌ها اصطلاحا کیسه‌ آب هم گفته می‌شود، کیسه‌ آب برای ورزش‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری، دوی کوهستان و کوهپیمایی (در فصول گرم) بسیار مناسب است.

 

* جهت اطلاعات تکمیلی و تخصصی‌تر در مورد تجهیزات کوهنوردی، نحوه انتخاب و خرید، نگهداری و... می‌توانید در کارگاه‌ آشنایی با تجهیزات کوهنوردی و طبیعت‌گردی ارسباران شرکت نمایید.

14:55 , 1398/01/31
14:55 , 2019/04/20
 
user حسین یوسف‌زمانیان
pen کارشناس کوهنوردی موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه