021 88 80 00 55

توصیه ‎هایی برای زنده ماندن در طبیعت
طبیعت ‎گردی، هیجان یا کله‎ شقی؟

توصیه ‎هایی برای زنده ماندن در طبیعت

طبیعت ‎گردی، هیجان یا کله‎ شقی؟

آیا می‎دانید طبیعت‎گردی درجه سختی‎های متفاوتی دارد و فراموش کردن یکی از ضروریات سفر و هرگونه اشتباه، هرچند کوچک ممکن است باعث بروز ضررهای جبران‌ناپذیری شود؟ آیا میدانید کوله‎ی طبیعت‎گردی خود را چطور ببندید که سبک‎بار سفر کنید؟ و بسیاری آیا میدانیدهای دیگر که لازم است قبل از آغاز یک سفر طبیعت‎گردی پاسخ آنها را بدانید زیرا طبیعت همیشه با شما مهربان نخواهد بود. ما در این مطلب سعی کردیم به تعدادی از این سوالات پاسخ دهیم. با ارسباران همراه باشید.

طبیعت‎گردی به چه نوع سفری می‎گوییم؟

سفرهای طبیعت‎‎گردی بسیار بسیار متفاوت‎تر از سفرهای فرهنگی‎ای است که شما در آن به بازدید یک شهر تاریخی، موزه، کاخ و یا پارک ملی می‎روید و شب را در هتل و یا اقامتگاه بومگردی که از قبل رزرو نمودید سپری می‎کنید.

سفرهای طبیعت‎گردی فواید روحی و جسمی بسیاری دارد. به طور مثال از پوکی استخوان جلوگیری کرده و باعث کاهش استرس نیز می‎شود. اما در سفرهای طبیعت‎گردی نکاتی وجود دارد که با رعایت کردن آنها از طبیعت‎گردی لذت بیشتری خواهید برد، چرا که تنها یک اشتباه کوچک ممکن است باعث بروز اتفاقاتی شود که شما را از سفر دلسرد کرده و باعث شود این تفریح هیجان‌انگیز را برای همیشه کنار بگذارید.

هیجان طبیعت گردی

یک اشتباه کوچک می‌تواند شما را از طبیعت‎گردی دلسرد کند 

طبیعت‎گردی در واقع پنج درجه سختی دارد: طبیعت‌گردی سبک، متوسط، سخت، سنگین و فوق سنگین. و در این تقسیم‌بندی پنج شاخصه‌ی مهم وجود دارد که آنها عبارتند از: میزان مسافت، ارتفاع، میزان شیب، شرایط آب و هوا و اقامت.

بطور مثال در درجه سختی متوسط، شما چهار الی پنج ساعت در روز پیاده‎روی خواهید کرد، برای اقامت در مکانی کمپ می‎کنید و در سفر مجبورید از توالت به صورت صحرایی استفاده کنید.

در درجه سختی سنگین، شما حدود هشت ساعت در روز پیاده‎روی خواهید داشت و ارتفاع ممکن است به بالای چهار هزار متر برسد. شرایط آب و هوایی هم متغیر است. در این نوع سفرها حضور شرکت‌کنندگان تنها با تایید سرپرست گروه اتفاق می‎افتد و قطعا شما باید آمادگی جسمانی خوبی داشته باشید و از نظر شرایط روحی نیز در وضعیت مناسبی باشید.

درجه سختی طبیعت گردی

قبل از شروع سفر، از درجه سختی سفر خود آگاه باشید

 

توصیه‎های سفر طبیعت‎گردی ایمن

1. در سفرهای طبیعت‎گردی کوله خود را سبک ببندید. هر چه کوله شما سبک‎تر باشد، انرژی کمتری را صرف خواهید کرد. یکی از مزایای سبک سفر کردن این است که می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

2. در انتخاب وسایل مورد نیاز سفر موارد زیر بر محتویات کوله‌ی شما تاثیری مستقیمی می‌گذارد: شرایط آب و هوا، هدف شما از سفر، مقصد، طول مسیر، سن و جنسیت، وسیله حمل و نقل و شرایط اجتماعی_فرهنگی جامعه میزبان.

3. کفش و جوراب مناسب در سفرهای طبیعت‌گردی نقش مهمی دارد، چرا که آسیب‌دیدگی و یا درد پا کافی‌ست تا سفر شما را به خاطره‎ای ناخوشایند تبدیل کند. امروزه کفش‎های سبک بسیار مرغوبی در بازار وجود دارند که بسیار کارآمد هستند. در انتخاب جوراب نیز، جوراب‎های نخی را فراموش کرده و به جای آن از جوراب‎های پشمی و یا جوراب‎هایی با مواد مصنوعی استفاده کنید.

کفش کوه

کفش و جوراب مناسب را در سفرهای طبیعت‎گردی فراموش نکنید

4. لباسی که یک طبیعت‌گرد انتخاب می‌کند باید بهترین باشد. لباس‌های نخی به راحتی مرطوب می‌شوند و در همان حالت باقی می‌مانند و حس ناخوشایندی به شما می‌دهند. لباس‌های با الیاف مصنوعی جز بهترین انتخاب‌ها می‌تواند باشد.

5. مواد دفع‌کننده حشرات، کیف کمک‌های اولیه، ضدآفتاب، عینک آفتابی، لیوان، قاشق و چنگال، چاقوی جیبی چندکاره، چراغ قوه، مسواک، کلاه آفتابی و ژل ضدعفونی کننده از لوازمی است که توصیه می‌شود در سفر همراه خود داشته باشید.

6. خوراکی‌هایی که همراه دارید در طول مسیری که قصد پیمایش آن را دارید نقش بسیار مهمی دارد، در مواقعی که خسته، بی‎حوصله یا کلافه هستید این خوراکی‎ها به دادتان میرسند. حتما مقداری نان در گوشه ای از کوله خود جای دهید و روی روشن کردن آتش حساب باز نکنید. در طبیعت هزاران اتفاق غیرمترقبه می‌افتد و شما ممکن است شانس روشن کردن آتش را از دست بدهید.

خوراکی‎های طبیعت‎گردی

خوراکی‎هایی که در سفر همراه خود دارید، در مواقع بحرانی به دادتان می‎رسد

7. آگاهی از آب و هوای منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید از دیگر نکات مهم طبیعت‌گردی است. هم، زمانی که مسیر خود را انتخاب کردید آب و هوا را چک کنید و هم چند ساعت قبل از شروع سفر. این کار این امکان را به شما میدهد که لباس‌های مورد نیازتان را به خوبی انتخاب کنید.

8. در مسیرهای طبیعت‌گردی از نقشه استفاده کرده و گزارشات موجود را پیش از سفر مطالعه کنید. نقطه شروع و پایان مسیر خود را مشخص کرده و اگر احتمال می‌دهید که ممکن است در نقطه‌ای از مسیر اشتباها مسیر دیگری را دنبال کنید، آن را روی نقشه علامت بزنید.

9. سعی کنید با نور خورشید حرکت کنید و پس از غروب، فعالیت خود را کم کنید. به این دلیل که پیاده‎روی در شب اجازه لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت را از شما می‌گیرد و ممکن است در معرض هجوم حیوانات قرار بگیرید. پس شب را استراحت کرده و بی‌خطر بگذرانید.

 استفاده از نقشه در سفرهای طبیعت گردیدر سفرهای طبیعت‎گردی استفاده از نقشه از ضروریات سفر است

 

10. حتما به چند نفر از افرادی که در طول سفر همراهتان نیستند، برنامه‌ی خود را اطلاع دهید که در زمان تاخیر بیش از اندازه شما و در زمان نگرانی اقدامات لازم را انجام دهند. چند ساعت تاخیر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. مثل پیاده‌روی آرام‌تر، عکاسی از مناظر دیدنی، پیچ خوردن مچ پا و اتفاقات دیگر

11. از محلی‌ها برای یافتن مسیر مناسب کمک بگیرید، از صنایع دستی جوامع محلی خرید کنید. از این طریق هم به اقتصاد منطقه کمک می‌کنید و هم خاطره‌ی سفر را از یاد نمی‌برید.

12. "در طبیعت به جز رد پا چیزی از خود برجای نگذارید" این جمله بدان معناست که طبیعت را همانطور که به آن قدم گذاشته‌اید رها کنید و توجه داشته باشید که طبیعت برای همه است و باید طوری از آن نگهداری کنید که برای فرد بعدی هم همان تجربه خوشایند را داشته باشد.

اقامتگاه بومگردی

خرید صنایع دستی در سفر به رونق اقتصادی منطقه کمک می‌کند

امیدواریم با رعایت این نکات سفری ایمن و آسان داشته باشید و از طبیعت‌گردی لذت ببرید. ما معتقدیم که آموزش، قدم اول برای شروع یک سفر طبیعت‌گردی است. موسسه آوای ارسباران با برگزاری دوره‌های راهنمایان طبیعت‌گردی، فوت و فن سفرهای طبیعت‌گردی و فنون بقا در طبیعت را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهد.

 

17:09 , 1398/04/10
17:09 , 2019/07/01
مینا صبری
user مینا صبری
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران