021 88 80 00 55

تاریخچه صعود 8000 متری‌ها
اولین صعود قله گاشربروم 1 و 2

تاریخچه صعود 8000 متری‌ها

اولین صعود قله گاشربروم 1 و 2

7 جولای 1956 مصادف با 16 تیر 1335، قله گاشربروم2 (8034 متر) برای اولین بار صعود شد، همچنین 2 سال بعد از آن در تاریخ 5 جولای 1958 مصادف با 14 تیر 1337، قله گاشربروم 1 (8080 متر) برای اولین بار فتح شد.

گاشربروم 1

 گاشربروم۱ ((Gasherbrum I  یا کی 5 یا قله پنهان) با ارتفاع 8080 متر در منطقه قراقروم در هیمالیا واقع شده است و در همان رشته کوههای گاشربروم جای گرفته است. مردم محلی آن را "rgasha" (گاشا) به معنای "کوهستان زیبا" می‌نامند.

گاشربروم I جزو دوردست‎ترین قلل مرتفع منطقه قراقروم می‎باشد که در شمال شرقی یخچال 36 مایلی بالترو قرار دارد. گاشربرو I بلندترین قله از مجموعه قله های گاشربروم است که بصورت نیم دایره در اطراف یخچال جنوبی گاشربرومها قرار گرفته اند. قللی تیز با برجهای سنگی و خط الراسی بسیار خشن که یالهای پرشیب و دیواره ها و برجهایی فراوان آنها را احاطه کرده اند.

گاشربروم I را هیدن پیک (قله پنهان) نیز می نامند و این نامی است که در سال 1892 ویلیام مارتین بر روی آن نهاد که بسیار هم پر معنی بود. زیرا تا قبل از ورود به دره گاشربرومها امکان مشاهده کوه وجود ندارد.
اما نام گاشربروم به معنای دیواره درخشان است که برگرفته از دیواره طلایی کوه گاشربروم IV است و بدین شکل نام تمامی قلل این خط الراس را هم گاشربروم نهادند و به احتمال زیاد این نام از زبان ترکی و کلمه گاشکابرون (پیشانی سفید) گرفته شده است.
نام دیگر این کوه k5 می باشد و این نامی است که مونت گومری در 1856 بر روی آن نهاد. مونت گومری یک مساح بود و بدون داشتن اطلاعاتی دقیق از نام کوههای منطقه قلل رفیع آنرا به نامهای قراقروم 1 تا 7 نامگذاری کرد، و نام کی1 تا کی 7 را برآنها نهاد که برگرفته از حرف اول karakoram بود. اما بعدها تنها نام کی 2 به عنوان تنها کوه مرتفعی که یک مساح آنرا نامگذاری کرده بود بر روی دومین قله رفیع جهان باقی ماند و سایر نامها تغییر کرد.
اما توده عظیم گاشربرومها جزو رفیعترین قلل مرتفع دنیا به شمار می روند. در واقع اگر برودپیک را هم جزوی از این بخش به حساب آوریم سه قله گاشربرومI با 8068 متر یازدهمین، برودپیک با 8047 متر دوازدهمین و گاشربرومII با 8035 متر سیزدهمین کوه مرتفع دنیا به شمار می روند. ضمن آنکه گاشربروم III با 7952 متر به عنوان پانزدهمین کوه مرتفع دنیا شناخته می شود و البته معروفترین کوه این خط الراس گاشربروم IV با 7925 متر ارتفاع و دیواره درخشانش یکی از صعب العبورترین و مشهورترین قلل دنیا به شمار می رود.
گاشربرومها در سال 1861 توسط گادوین آستین علامت گذاری شدند. اولین تلاش بر روی گاشربروم I نیز در سال 1934 بوسیله سوئیسیها و به سرپرستی دیرن فورث صورت گرفت و آندره روش و هنس آرتل تا ارتفاع 6300 متری بالا رفتند. دو سال بعد اعضای یک تیم فرانسوی به سرپرستی فرانسیس هنری تا ارتفاع 7000 متری کوه از مسیر جنوبی بالا رفتند ولی بدلیل فرا رسیدن فصل بارشهای موسمی مجبور به بازگشت شدند.

در نهایت در سال 1958 تیمی از آمریکا که از تلاش ناموفق خود بر روی کی 2 به گاشربروم I آمده بود توانست با صعود دو نفر از اعضایش بر این کوه فایق آید.
اما پس از این صعود تا 17 سال بعد گاشربروم I هیچ فاتحی برخود ندید تا اینکه در سال 1975 راینولد مسنر و پیتر هبلر موفق شدند در یک صعود به سبک آلپی برفراز کوه بایستند و نخستین صعود آلپی بر روی یکی از قلل 8000 متری را انجام دهند. مسنر 9 سال بعد یعنی در 1984 بار دیگر به گاشربرومها بازگشت و اینبار وی به همراه هنس کمرلندر موفق به انجام کار جدید دیگری شدند. اینبار آنها غیر ممکن دیگری را با تراورس گاشربروم II به I عملی ساختند. گمان می رود آنها تراورس گاشربرومها را از صعود سال قبل ارهارد لرتان، مارسل رودی و سان نویل الهام گرفته باشند که در مدت دو هفته توانستند سه قله گاشربروم I,II و برودپیک را صعود کنند. هرچند بنیو شامو و اریک اسکوفیر کوهنوردان توانمند فرانسوی در سال 1985 توانستند در مدت 20 روز علاوه بر گاشربروم II و I قله کی2 را هم فتح کنند، که کاری بس درخشان بود. (بعدها اسکوفیر در برودپیک، مارسل رودی در ماکالو و بنیو شامو در کانچن چونگا کشته شدند).

  • صعود کوهنوردان ایرانی به گاشربروم I

- در سال 1382 تیم ملی کوهنوردی ایران در تلاش برای صعود قله تا ارتفاع 7800 متر، که بدلیل ریزش بهمن محمد اوراز یکی از بهترین کوهنوردان خود را از دست داد و همچنین مقبل هنرپژوه آسیب دید.

- در سال 1386، مهدی اعتمادی فر اولین ایرانی بود که به بالای این قله رسید.

- در سال 1390 صعود محمود هاشمی، ایرج معانی، حسین مقدم، عظیم قیچی ساز و کوروش نگهبان.

- در سال 1391 صعود موفقیت آمیز صحبت اله بهادرانی و رضا بهادرانی از کرمانشاه.

 

قله گاشربروم 2

قله گاشربروم 2 - عکس از: www. kobler-partner.ch

گاشربروم ۲

گاشربروم ۲ (به انگلیسی: Gasherbrum II) که با نام کِی۴ نیز شناخته می‌شود، سیزدهمین کوه مرتفع در سطح خشکی‌های زمین است که در منطقه گیلگیت از ایالت بلتستان کشور پاکستان واقع شده و در نزدیکی مرز چین قرار دارد. این کوه بر روی رشته کوه گاشربروم‌ها و در کنار گاشربروم ۱ قرار گرفته است.

مسیر رایج صعود به این قلّه، جبهه جنوب غربی آن است که نسبتاً کم خطرتر می‌باشد. گاشربروم ۲ را نخستین بار یک گروه اتریشی با همراهی یوزف لارش، فیتز موراوج و هانس ویلنپارت در تاریخ ۷ ژوئیه سال ۱۹۵۶ میلادی صعود کرد.

  • صعود کوهنوردان ایرانی به گاشربروم 2

 گاشربروم ۲ در سال ۱۹۹۷ توسط تیم ملی کوهنوردی ایران فتح شد. رسول نقوی، محمد حسن نجاریان و حمید رضا اولنج فاتحان این قلّه بودند. عظیم قیچی‌ساز، لیلا اسفندیاری، محمود هاشمی، حسین مقدم، مهیار مصطفوی نیز این قله را در سال ۱۳۹۰ صعود کردند.

لیلا اسفندیاری کوهنورد ایرانی در روز ۳۱ تیر سال ۱۳۹۰ پس از صعود به این قلّه به‌علت سقوط در کوهستان جان خود را از دست داد.

 

منابع: سایت کوهنوردان زرتشتی ایران، ویکی پدیا

13:18 , 1398/04/18
13:18 , 2019/07/09
حسین یوسف زمانیان
user حسین یوسف‌زمانیان
pen کارشناس کوهنوردی ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران