021 88 80 00 55

تجهیزات پرنده‌نگری
5 ابزار مهم پرنده‌ نگری

تجهیزات پرنده‌نگری

5 ابزار مهم پرنده‌ نگری

اگر گذرتان به اینجا افتاده است، می‌شود حدس زد که شما از دوستداران طبیعت هستید و بدتان نمی‌آید با همسایه‌های بالدار خود بیشتر آشنا شوید. شاید باورتان نشود که آن‌ها هم آشنایی با شما را دوست دارند؛ اما در صورتی که مزاحمشان نشوید!

پرنده‌نگری از شاخه‌های رو به رشد طبیعت‌گردی است که علاوه بر آسان و قابل دسترس بودن برای علاقه‌مندان به طبیعت و حیات وحش، تفریح آموزنده‌ای است که کنجکاوی، دانش و دقت شما را بالا می‌برد.

اگر مایلید دلایلی برای پرداختن به این فعالیت پیدا کنید، مطالعه‌ی این مطلب به شما کمک خواهد کرد.

پرنده‌نگری سرگرمی کم‌دردسری است که خصوصاً در ابتدای کار، به تجهیزات و هزینه زیادی احتیاج ندارد. اما در هر صورت در اختیار داشتن چند ابزار ضروری خواهد بود و تفریح شما را لذت‌بخش‌تر و پیشرفت شما را در آن تسریع می‌کند.

 

1. دوربین دوچشمی:

دوربین دوچشمی نوعی دوربین است که برای منظورهای مختلفی به کار گرفته می‌شود و برای تشخیص سوژه از راه دور کاربرد دارد که جزو ضروریات پرنده‌نگری است.

با توجه به میزان حرفه‌ای بودن، اقتصادی بودن و سلیقه شخصی افراد انواع مختلفی از دوربین دوچشمی در بازار موجود است که بسته به توانِ بزرگنمایی و قطر عدسی، حجم و وزن، پرنده‌نگر می‌تواند مناسب‌ترین دوربین را برای خود انتخاب و تهیه کند.

 

دوربین دوچشمی

 

2. نوشت افزار همراه:

مشاهدات شما در طبیعت، بدون آن که ثبت شوند فایده چندانی نخواهند داشت. با به همراه داشتن قلم و دفترچه برای ثبت بلافاصله‌ی آنچه می‌بینید، آموخته‌های خود را غنی می‌کنید و به علاوه مستنداتی خواهید داشت که بعداً مراجعه به آن‌ها بتوانید از آنچه مشاهده نموده‌اید، گزارش تهیه کنید.

 

3. راهنمای میدانی منطقه:

پیش از سفر به هر منطقه برای پرنده نگری، بهترین کار آن است که به صورت پیشینی منطقه را شناسایی کرده و با حیات وحش و گونه‌های مختلف پرندگان آن آشنا باشید تا بدانید که به دنبال چه چیزی باید بگردید و کجا باید آن را پیدا کنید. آشنایی با اقلیم منطقه و شمایل گونه‌های نیز آن می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. برای این منظور می‌توان از کتابچه‌های راهنما، اینترنت، راهنمایان مسلط و یا راهنمایان محلی کمک گرفت.

همواره به یاد داشته باشید که در آغاز کار، بودن در کنار یک کارشناس ماهر پرنده‌نگری و الگو گرفتن از او، سرعت کسب تجربه و مهارت را در شما چند برابر خواهد کرد.

 

4. اسکوپ و سه‌پایه:

اسپاتینگ اسکوپ (فیلد اسکوپ) که در بین پرنده‌نگرها به تلسکوپ پرنده‌نگری نیز شهرت دارد. این وسیله خصوصاً در محیط‌های باز مانند دشت‌ها یا تالاب‌ها کارایی زیادی دارد. اسکوپ روی سه‌پایه مخصوص آن نصب می‌شود که بهتر است سبک و ساده‌حمل باشد.

 

اسپاتینگ اسکوپ

 

5.لباس استتار:

 

از آنجا که پرندگان نسبت به رنگ‌ها حساس هستند، با دیدن رنگ‌های تند و ناهمگون با محیط، به سرعت احساس خطر کرده و از شما دور خواهند شد. پوشش مناسب یک پرنده‌نگر باید طوری باشد که با رنگ‌ها و فرم‌های محیط اطراف مخلوط شده و پرندگان را فراری ندهد. می‌توانید لباس استتار تهیه کنید و یا لباس‌هایی با کمترین میزان جلب توجه به تن کنید.

 

نمونه‌ای از لباس استتار

 

علاوه بر آنچه گفته شد، امر پرنده‌نگری نکات ظریف و حائز اهمیت زیادی اعم از توجه به صداها، حرکات بدن، بایدها و نبایدها و... دارد که با شرکت در دوره‌های تخصصی پرنده‌نگری، می‌توانید آن‌ها را به طور کامل فرا بگیرید.

 

 

08:00 , 1398/06/27
08:00 , 2019/09/18     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه