021 88 80 00 55

آیا فراگیران دوره‌های راهنمای تخصصی کارت تور لیدری دریافت می‌کنند؟

کلیه فراگیران دوره‌های راهنمایان تخصصی در انتهای دوره کارت راهنمای تخصصی دریافت می‌کنند. به این شکل که تخصص فرد در کارت تورلیدری ایشان قید می شود.
آیا گذراندن دوره های کوهنوردی محدودیت سنی دارد؟

خیر، در حال حاضر هیچ محدودیت سنی برای گذراندن دوره‌های کوهنوردی تعریف نشده است، اما متقاضیان دریافت گواهینامه "راهنمای کوهستان" می بایست دارای حداقل 22 سال سن باشند.
آیا گذراندن دوره های کوهنوردی پیش نیاز تحصیلی دارد؟

خیر، در حال حاضر کلیه علاقمندان با حداقل سواد خواندن و نوشتن می‌توانند در دوره‌های کوهنوردی مصوب فدراسیون کوهنوردی شرکت کنند.
دوره های کوهنوردی زیر نظر چه سازمانی برگزار می شود؟

دوره های کوهنوردی زیر نظر مدرسان و مربیان رسمی فدراسیون کوهنوردی برگزار شده و در صورت قبولی کارآموز در آزمون پایان دوره، گواهینامه با مهر و امضای فدراسیون کوهنوردی صادر می شود.
مدرک راهنمای کوهستان توسط چه سازمانی صادر می شود؟

گواهینامه "راهنمای کوهستان سطح باشگاه‌ها" توسط فدراسیون کوهنوردی و گواهینامه "راهنمای کوهستان سطح ملی" توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر می شود.

دارندگان مدرک راهنمای کوهستان سطح باشگاه‌ها صرفا می توانند در باشگاه‌های کوهنوردی اقدام به سرپرستی و اجرای برنامه‌های کوهنوردی نمایند. اما راهنمایان کوهستان سطح ملی می‌توانند در باشگاه‌ها و یا آژانس‌های گردشگری اقدام به اجرای تورهای کوهنوردی نمایند.

* مدرک راهنمای کوهستان سطح باشگاه‌ها، پیش نیاز مدرک راهنمای کوهستان سطح ملی است.
آیا دارندگان مدرک راهنمای کوهستان کارت راهنمای تور هم دریافت می‌کنند؟

بله، دارندگان گواهینامه راهنمای کوهستان سطح ملی، پس از طی مراحل اداری می‌توانند کارت راهنمای تخصصی دریافت نمایند به این شکل که تخصص "کوهستان" در کارت راهنمای تور ایشان قید می‌شود.
داشتن کارت راهنمای تخصصی چه مزایائی دارد؟ آیا بدون داشتن این کارت نمی شود تور اجرا کرد؟

طبق مصوبه آئین نامه هیئت وزیران در سال 95، مقرر شده است که تمامی سفرها در قالب تورهای گردشگری، باید راهنمای تخصصی خود را داشته باشند.

شما برای برگزاری تور حتما باید کارت تورلیدری داشته باشید و آژانس‌ها اجازه برگزاری تور با لیدر بدون کارت را ندارند، چرا که تورلیدر مسئول هرگونه حادثه در طول برنامه است و در صورت بروز حادثه احتمالی برای تور که راهنمای سفرش کارت ندارد، تورلیدر و آژانس مقصر بوده و از سمت قانون مجرم شناخته خواهند شد.
آیا یک مربی کوهنوردی با مدرک مربیگری می‌تواند سرپرستی یک تور کوهنوردی را برعهده بگیرد؟

خیر، از مولفه‌های اساسی یک تور قانونی، داشتن راهنمای سفر رسمی است. در صورتی که سرپرست تور فاقد کارت تورلیدری باشد آن برنامه غیرقانونی محسوب می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه