021 88 80 00 55

گردشگری فرهنگی چیست؟ تور لیدر فرهنگی کیست؟

گردشگری فرهنگی چیست؟ تور لیدر فرهنگی کیست؟

بی شک صنعت گردشگری از پربازده­‌ترین فعالیت‌های اقتصادی در دنیاست که به صورت مستقیم و غیر مستقیم سایر فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این وجود گردشگری به تنهایی منجر به توسعه نمی‌گردد، ولی با ورود گردشگر به تدریج نیاز به تغییر و ایجاد امکانات اسکان و اقامت، حمل و نقل و دیگر فعالیت‌های مرتبط احساس می‌شود. که مجموعه این تغییرات توسعه را در پی خواهد داشت و در مدت زمان طولانی سبب افزایش تاسیسات و امکانات می‌گردد. آنچه در بحث گردشگری اهمیت بیشتری دارد پرداختن به جلوه‌های فرهنگ‌های سنتی است. در جهان سنتی، فرهنگ شامل میراثی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و به نسل امروزی رسیده است. این فرهنگ در بازار گردشگری امروزه می تواند سبب جذب گدشگرانی شود که علاقمند به بازدید از مکان‌هایی با فرهنگ سنتی و کهن هستند.

 

بی شک صنعت گردشگری از پربازده­‌ترین فعالیت‌های اقتصادی در دنیاست که به صورت مستقیم و غیر مستقیم سایر فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این وجود گردشگری به تنهایی منجر به توسعه نمی‌گردد، ولی با ورود گردشگر به تدریج نیاز به تغییر و ایجاد امکانات اسکان و اقامت، حمل و نقل و دیگر فعالیت‌های مرتبط احساس می‌شود. که مجموعه این تغییرات توسعه را در پی خواهد داشت و در مدت زمان طولانی سبب افزایش تاسیسات و امکانات می‌گردد. آنچه در بحث گردشگری اهمیت بیشتری دارد پرداختن به جلوه‌های فرهنگ‌های سنتی است. در جهان سنتی، فرهنگ شامل میراثی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و به نسل امروزی رسیده است. این فرهنگ در بازار گردشگری امروزه می تواند سبب جذب گردشگرانی شود که علاقمند به بازدید از مکان‌هایی با فرهنگ سنتی و کهن هستند.

آن بخش از جریان گردشگری که به جذابیت‌های فرهنگی خاص توجه می‌کند را گردشگری فرهنگی می‌گویند. که شامل موزه‌ها، نمایشگاه‌ها، آثار باستانی و... می‌شود. در کشورهای توسعه یافته جاذبه‌های فرهنگی شامل حوزه‌های هنری، ارکسترها، نمایشنامه‌ها و کارهای هنری و موسیقایی است. گردشگری فرهنگی صرفآ محدود به محصولات فرهنگی کهن نیست، بلکه فرهنگ معاصر و شیوه‌ی معیشت یک منطقه را نیز شامل می‌شود. بنابراین گردشگری فرهنگی را می‌توان مرتبط با اشیاء بازمانده از گذشتگان و همچنین تولیدات معاصر فرهنگی دانست. 

 

گردشگری فرهنگی

 

بر اساس اصول جهانی گردشگری فرهنگی بر دو قسم است:

  1. دیدار از پدیده‌های ملموس مانند: موزه‌ها، آثار تاریخی، باستان شناسی و معماری.
  2. بازدید از میراث ناملموس شامل: فرهنگ، آداب و رسوم و نوع معیشت که جنبه مردم شناسی و علمی دارد.

گردشگران فرهنگی اغلب ویژگی‌هایی از جمله: بالا بودن میانگین سنی، تمایل به آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف، علاقمند به چشم‌اندازهای فرهنگی، علاقمند به شناخت آیین‌ها و سنت‌ها، شاغل بودن و تحصیلات دانشگاهی را دارند.

هر تور فرهنگی نیازمند یک راهنمای آموزش دیده در دوره‌های آموزشی تور لیدری است که مجوز برگزاری و راهنمایی سفرهای فرهنگی را دارا باشد، تا مسافران سفری خاطره‌­انگیز همراه با یادگیری اطلاعات مفید از میراث و تاریخ منطقه مورد بازدید داشته باشند. در اصل راهنمای ایران‌گردی و جهانگردی فردی است که می‌تواند در اجرای تورهای داخلی و خارجی کشور شاغل شود.

دوره آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (تور لیدر فرهنگی) از دوره‌های کوتاه مدت آموزش گردشگری مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. در این دوره به مباحثی در رابطه با تاریخ، فرهنگ، هنر و معماری ایران پرداخته می‌شود.

علاقمندان به شرکت در دوره راهنمای فرهنگی شامل علاقمندان به سفرهای تاریخی و فرهنگی و علاقمندان به فعالیت در حوزه تور لیدری و دریافت گواهینامه رسمی فعالیت از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند.

فارغ‌التحضیلان دوره آموزشی تور لیدری پس از دریاقت کارت تور لیدری می‌توانند به عنوان راهنمای سفرهای فرهنگی فعالیت نموده و تورهای ایران‌گردی را اجرا نمایند.

 

گردشگری فرهنگی

08:00 , 1394/10/19
08:00 , 2016/01/09     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه