021 88 80 00 55

رویداد دوشنبه‌های گردشگری و حضور پیشکسوت کوهنوردی
گامی بر ناشناخته‌ها با حسین نظر

رویداد دوشنبه‌های گردشگری و حضور پیشکسوت کوهنوردی

گامی بر ناشناخته‌ها با حسین نظر

در هفته آینده، دوشنبه‌های گردشگری میزبان یکی از پیشکسوتان و اساتید به‌نام در صنعت گردشگری کوهستان می‌باشد. جناب آقای «حسین نظر» با سابقه‌ی سال‌ها فعالیت در امر صعود، آموزش و حراست از میراث جاویدان ملی و طبیعی کوهستان‌های کشور، مهمان هفته آینده ما خواهند بود.

دیدن سرزمین‌ها از فراز قله‌ها می‌تواند بسیار جذاب، غرورآفرین و به یادماندنی باشد. قله‌ها بام‌های رفیع زمین هستند و وقتی به بالای آنها می‌رسید جهان با تمام جنگ‌ها، حسرت‌ها و دلسردی‌هایش تبدیل به نقطه‌ی کمرنگ و نامفهوم می‌شود. به همین دلیل بیشتر افرادی که یک بار موفق به فتح قله‌ای شده‌اند دیگر نتوانسته‌اند از شوق رسیدن به قله‌های دیگر دست بکشند و این مسیر را با اشتیاق ادامه داده‌اند. 

در دوشنبه‌های گردشگری هفته آینده مورخ 5 شهریور 1397 پای صحبت‌های جناب آقای حسین نظر یکی از اساتید بزرگ، کوهنوردان حرفه‌ای و پیشکسوتان در امر آموزش و صعودهای حرفه‌ای خواهیم نشست.

 

از برف تا سنگ با حسین نظر

جناب آقای نظر دارای مدارک کوهنوردی، یخ‌نوردی، اسکی و... به شرح زیر هستند:

 • مربی و مدرس درجه 3 غارنوردی
 • مربی و مدرس درجه 3 سنگنوردی،
 • مربی درجه 3 کوهپیمایی
 • مربی و مدرس درجه 2 برف و یخ
 • مربی درجه 3 اسکی آلپاین
 • مربی درجه 3 و داور مسابقات اسکی کوهستان
 • دوره پیشرفته آبشار یخی
 • مربی هیمالیانوردی
 • دوره‌های ناوبری

تالیفات استاد چیست؟

جناب آقای نظر با توجه به سال‌ها فعالیت و صعودهای متعدد بخشی از تجربیات و دانش خود را در قالب کتاب‌ها و تالیفاتی در نشریه اسکی، مجله کوه و مجله صعود در اختیار علاقه‌مندان گذاشتند. در ادامه شرح کوتاهی درباره این تالیفات را بخوانید:

 1. گامی بر ناشناخته‌ها
  در سال 1384 جناب آقای نظر کتابی را برای شناساندن کوه‌های ایران منتشر کردند و در آن به گفتن از اطلاعات مفیدی درباره بیش از سی قله پرداختند. در این کتاب به آشنایی با دوره‌های زمین‌شناسی و توجه به آنها پرداخته شد و معرفی رشته کوه‌ها و اثراق اقلیمی آنها بر هر منطقه از دیگر نکات مهم این کتاب بود. همچنین در این کتاب آقای نظر از نکات و دروس بسیار مهم کوهنوردی نیز گفتنه‌اند. اینکه چگونه آسیب‌های ناشی از سرما را بشناسید و درمان کنید، بیماری ارتفاع را تشخیص دهید، مواد غذایی مفید را پیدا کنید و بدانید با خودتان چه چیزهایی ببرید و در نهایت تصاویر زیبایی که مناطق گوناگون و کوهستان‌های ایران را معرفی می‌کند را در این کتاب آورده‌اند.
 2. گامی بر کویرهای ایران
  جناب آقای نظر علاوه بر کوهنوردی در گذر از کویرها نیز استادند و کتاب کویرهای ایران را نیز به همین دلیل نوشته‌اند. آقای نظر در این کتاب از کویر، آبگیرها، کوه‌های کویری و هر آنچه می‌تواند برای مخاطبان و دوستداران کویر جذاب باشد پرداخته‌اند. 
 3. گامی بر 31 قله استان‌ها (در حال چاپ) که در آن به شرح پروژه ملی سیمرغ و صعود به سی و یک قله مرتفع کشور پرداخته‌اند.

به چه کوه‌هایی سفر کرده‌اند؟

جناب آقای نظر از سال 1356 در امر کوهنوردی اشتغال دارند و در نتیجه این سال‌ها فعالیت به کوه‌های بسیاری در سرتاسر جهان سفر کرده‌اند. در ادامه درباره برخی از این سفرها گفته‌ایم.

 1. کوه‌های خارج از مرزهای ایران
  «بالای هفت هزار متر: کورجنسکایا (پامیر)، 
  لنین (قرقیزستان)، خانتانگری (قرقیزستان)»، آیلند پیک (6200 متر)، چپروت پیک (اولین صعود ایرانیان در کشور پاکستان)، مون بلان، ال بروس، آرارات، آراکاست، کاچکار، کاچکار، برودپیک، قراقروم،  کلیمانجارو (بیش از 18 بار) و مرا پیک (4454 متر)، آکانگاگوآ (آرژانتین)، تاپا پیک (اولین صعود ایرانیان به این قله با ارتفاع 6010 متر) در کشور نپال
 2. کوه‌های داخل ایران
  کلیه قله‌های مرتفع کشور و کمتر صعود شده، صعود کننده 31 قله مرتفع کشور در 31 استان، صعود دیواره بیستون، دیواره لجور، دیواره پل خواب، دیواره‌های منطقه البرز و علم کوه

حراست از پروژه ملی سیمرغ کوه‌های ایران

در حال حاضر جناب آقای نظر در کنار فعالیت‌های گذشته خود به عنوان دبیر پروژه ملی سیمرغ کوه‌های ایران در فدراسیون کوهنوردی مشغول به فعالیت هستند و از این پروژه بسیار مهم و رو به رشد حفاظت می‌کنند و همچنین برای صعودها و هماهنگی‌های لازم در کنار کوهنوردان خواهند بود. در پروژه سیمرغ کوه‌های ایران حدود 400 نفر شرکت کرده‌اند که تا به امروز 49 نفر (شامل 11 خانم و 38 آقا) آن‌را با موفقیت به پایان رسانده‌اند. آقای نظر در کنار این فعالیت‌ها عکاس حرفه‌ای طبیعت و کارشناس صدا و سیما در امر کوهنوردی نیز می‌باشند. ایشان همچنین در ساخت فیلم‌های مستند با شبکه سوم سیما همکاری دارند که از تمام این دانش‌ها در جهت حفاظت بیشتر از کوهستان‌ها، این میراث طبیعی کشور بهره می‌برند.

 

دوشنبه منتظرتان هستیم

دوشنبه مورخ 5 شهریور 1397 در خانه فرهنگی آنسو از ساعت 20:30 تا 22:30 در انتظار دیدن روی ماهتان هستیم تا با همدیگر پای صحبت‌های جناب آقای نظر بنشینیم. 
برای شرکت در این رویداد ثبت‌نام الزامی است و تنها در صورتی که از طریق سایت «دوشنبه‌های گردشگری» حضورتان را به ما اطلاع دهید، می‌توانیم میزبان شما عزیزان باشیم. در نتیجه بسیار ممنون خواهیم بود حداکثر تا 12 ساعت پیش از آغاز رویداد ثبت‌نام خود را قطعی کنید.

 

دوشنبه در آنسو چه گذشت؟

با حضور استاد حسین نظر و علاقه‌مندان، رویداد دیگری از سلسه رویدادهای دوشنبه‌های گردشگری برگزار شد. در این رویداد جناب آقای نظر از کوه‌هایی گفتند که به آنها سفر کرده‌اند گفتند. از اولین روزهایی که کوهستان ایشان را صدا کرد، فراز و نشیب‌هایی که گذراندند و رخدادهایی که گاه با سختی و تبحر از آن گذشتند. 

حضور استاد نظر به جوانان حاضر در این برنامه انگیزه و شجاعت بسیاری داد تا آنها نیز برای ساختن روزهایی بهتر تلاش کنند و از سرنوشت ایشان بیاموزند که چگونه آن کسی که درخت دانشش پربارتر است، شاخه‌هایش افتاده‌تر است.

10:38 , 1397/05/30
10:38 , 2018/08/21     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه