021 88 80 00 55

وظیفه یک راهنمای تور چیست؟

راهنمای تور وظیفه اجرای درست تور و هماهنگ کردن نفرات زیر دست را مطابق با برنامه تور بر عهده دارد.
مصاحبه زبان در دوره‌های آموزش گردشگری به چه صورت است؟

برای گرفتن کارت راهنمای تور به هر زبانی به غیر فارسی نیاز است که در آزمون مصاحبه زبان شرکت نمایید. مصاحبه زبان فصلی یک بار توسط انجمن موسسات و زیر نظر وزارت میراث فرهنگی برگزار می‌شود.

مصاحبه تک مرحله ای و شفاهی خواهد بود.

 
گرفتن کارت راهنمای تور چقدر طول می‌کشد و چه مدارکی نیاز دارد؟

گرفتن کارت راهنمای تور چند مرحله دارد.در مرحله اول باید دوره را در موسسه بگذرانید (آزمون داخلی) و در آزمون جامع و مصاحبه زبان شرکت نمایید. در مرحله دوم  باید در موسسه فرم تکمیل پرونده پر نمایید و حدود 1 تا 2 ماه طول خواهد کشید تا لوح دوره شما توسط وزارت میراث فرهنگی صادر شود. در مرحله سوم پس از گرفتن لوح به همراه مدارکی که در زمان تحویل لوح به شما اعلام خواهد شد به میراث استان برای صدور کارت خواهید رفت.
نداشتن کارت راهنمای گردشگری چه معایبی دارد؟

شما برای برگزاری تور حتما باید کارت تورلیدری داشته باشید و آژانس‌ها اجازه برگزاری تور با لیدر بدون کارت را ندارند، چرا که تورلیدر مسئول هرگونه حادثه در طول برنامه است و در صورت بروز حادثه احتمالی برای تور که راهنمای سفرش کارت ندارد، تورلیدر و آژانس مقصر بوده و از سمت قانون مجرم شناخته خواهند شد.
پس از گذراندن دوره های آموزشی، تورلیدری یا همان راهنمای تور را از کجا می‌توان آغاز کرد؟

ارسباران با آژانس‌های مسافرتی همکاری دارد و در ارتباط است واز طریق‌های زیر جذب نیرو را اطلاع رسانی خواهد کرد:

  • در برد آموزشی موسسه اطلاع‌رسانی می‌کند.
  • در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کند.

طبیعتا تضمینی برای همکاری وجود ندارد و به عملکرد خود فرد بستگی دارد.
حقوق یک راهنمای تور چقدر است؟

درآمد راهنمایان سفر طبق تعرفه وزارت میراث برای راهنمایان فرهنگی روزانه 350,000 و راهنمایان طبیعت گردی 450,000 تومان بر یک روز است. اما این عدد قطعی و ثابت نیست و بر حسب توانایی‌ها و تجربه راهنما و همچنین تمایل آژانس می‌تواند کم یا زیاد شود. در حال حاضر راهنمایانی وجود دارند که همین حداقل حقوق‌ را هم دریافت نمی‌کنند ولی خوب تورلیدرهایی هم هستند که بدلیل توانایی بالا روزی 500 هزار تومان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.آزمون جامع گردشگری چند بار در سال برگزار می‌شود؟

دو بار در سال، ماه‌های مرداد یا شهریور و بهمن یا اسفند.

بازه ثبت‌نام آزمون جامع، حدوداً 1 ماه قبل از هر آزمون است که از طریق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاع رسانی می‌شود.
هزینه سفرهای آموزشی چگونه محاسبه می شود؟

هزینه سفر و بازدیدهای دوره‌های آموزشی به صورت جداگانه از شهریه دوره محاسبه می‌شوند.

 
تفاوت کارت راهنمایان تخصصی با کارت های دیگر راهنمایان چیست؟

طبق مصوبه آئین‌نامه هیئت وزیران در سال 95، مقرر شده است که تمامی سفرها در قالب تورهای گردشگری، باید راهنمای تخصصی خود را داشته باشند.راهنمای فرهنگی و طبیعت دو دوره عام تر هستن و تخصص باعث میشود  شما بتوانید تورهای تخصصی کار کنید که زمینه بکر تری دارید و زمینه کاری زیادتری موجود است.
آیا امکان شرکت در دوره‌ها به صورت غیرحضوری بگذرانیم و فقط آزمون‌های پایانی را شرکت کنیم؟

خیر، طبق مصوبه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بخش تئوری و عملی دوره‌های آموزش گردشگری باید گذرانده شوند و امکان شرکت غیرحضوری و فقط حضور در آزمون جامع گردشگری وجود ندارد.
آیا شرکت در سفرها و بازدیدهای آموزشی دوره‌ها اجباری است؟

بله. شرکت در سفرها و بازدیدهای آموزشی، اجباری بوده و بخشی از روند تکمیل پروسه آموزشی محسوب می‌شود.
برای شرکت در آزمون جامع مرور جزوات کلاس کفایت می‌کند؟

منابع آزمون جامع از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام می‌شود و سوالات آزمون از همان منابع طرح می‌شود، تدریس اساتید نیز طبق منابع اعلام شده سازمان است ولی از آنجایی که ممکن است پاورپوینت استاد موارد جزئی را شامل نشود، برای آزمون جامع بهتر است علاوه بر جزوه استاد، منبع معرفی شده از سمت وزارت میراث فرهنگی نیز مطالعه شود.
اگر در تاریخ برگزاری آزمون داخلی، آزمون را شرکت نکنیم چه می‌شود؟

آزمون‌های داخلی دو هفته پس از اتمام هر درس، در یک بازه زمانی دو روزه برگزار می‌شوند. اگر شما در تاریخ مقرر آزمون را شرکت نکنید به منزله غیبت بوده و تنها در طی 10 روز آینده زمان دارید تا در آزمون شرکت و غیبت خود را جبران کنید.
غیبت در کلاس‌ها به چه شکل است؟

فراگیران دوره‌های آموزشی مجاز هستند 1/3 ساعت هر درس را غیبت داشته باشند. غیبت بیش از این حد سبب حذف فرد از درس شده و فراگیر باید آن درس را مجدد اخذ کرده و شرکت نماید. در نهایت غیبت بیش از 1/3 ساعات کل دوره منجر به حذف فراگیر از دوره آموزشی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایید.
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه