021 88 80 00 55
خانه راهنمای تور و مدیریت فنی راهنمای تخصصی کوهستان


راهنمای تخصصی کوهستان

|هزینه این دوره شامل دو بخش راهنمای طبیعت و دروس کوهستان است. (هزینه دروس کوهستان از سمت فدراسیون اعلام می شود)


وضعیت

 • کد برنامه: 13
 • 16 ماه سرفصل‌های طبیعت‌گردی در ارسباران و سرفصل‌های کوهستان در فدراسیون کوهنوردی با توجه به شروع دوره هر فرد آغاز می‌شود.
 • پیشنیاز: گذراندن دوره راهنمای طبیعت‌گردی
 • مدرک: گواهینامه مشترک فدراسیون کوهنوردی و سازمان گردشگری
 • استان: تهران

سرفصل‌های آموزشی

دوره‌ راهنمای تخصصی کوهستان دارای 13 سرفصل عملی است که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و فدراسیون کوهنوردی برگزار می‌شود. برای اطلاع دقیق از سرفصل‌ها، قسمت «درباره برنامه» را در همین صفحه مطالعه کنید.

** مزایای ارسبارانی شدن را در اینجا مطالعه کنیم**


اطلاعات برگزاری دوره

زمان برگزاری: سرفصل‌های طبیعت‌گردی در ارسباران و سرفصل‌های کوهستان در فدراسیون کوهنوردی با توجه به شروع دوره هر فرد آغاز می‌شود.

درباره برنامه

یکی از شاخه‌های بسیار مهم راهنمای تور طبیعت‌گردی، راهنمای تخصصی کوهستان است. منظور از راهنمای تخصصی کوهستان، فردی‌ست که به صورت تخصصی تورهای کوهنوردی و صعودهای ورزشی را برگزار می‌کند. قطعاً چنین فردی باید تخصص‌های خاصی داشته باشد و با مهارت‌های مخصوص کوهنوردی و فضای کوهستان آشنا باشد. 

با توجه به نیاز گردشگری امروز به داشتن راهنماهای حرفه‌ای و تخصصی در هر زمینه‌ای، دوره راهنمای تخصصی کوهستان زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی شکل گرفت.

لازم به ذکر است که برگزاری تور بدون داشتن کارت راهنمای تور تخصصی آن، مشکلات فراوانی دارد و لازم است که راهنمای تور، حتما کارت راهنمای سفر از سازمان میراث فرهنگی داشته باشد؛ در غیر این صورت، مسئولیت بروز حوادث احتمالی بر عهده شخص برگزار کننده است.

سرفصل‌های دوره راهنمای تخصصی کوهستان به صورت زیر است:

 1. آشنایی با علم هواشناسی
 2. پزشکی کوهستان
 3. دوره جهت‌یابی، کار با قطب‌نما
 4. دوره کار با GPS
 5. کارآموزی کوهپیمایی
 6. کارآموزی و پیشرفته سنگ‌نوردی
 7. کارآموزی و پیشرفته برف و یخ
 8. مبانی جستجو در کوهستان
 9. نجات فنی
 10. بهمن‌شناسی
 11. مبانی محیط زیست

دوره آموزشی راهنمای تخصصی کوهستان از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

دریافت کارت راهنمای کوهستان


پیشنیاز

گذراندن دوره راهنمای طبیعت‌گردی

سایر خدمات

با توجه به دغدغه ارسباران در زمینه کیفی‌تر و حرفه‌ای‌تر شدن مشاغل گردشگری، علاوه بر دوره راهنمای تور کوهستان، دوره‌های آموزش گردشگری مختلفی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و تدریس اساتید حرفه‌ای و بنام، برگزار می‌کند که عبارتنداز: دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی بند (ب)، راهنمای تور طبیعت‌گردی، راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی، راهنمای تور دوچرخه سواری، راهنمای تخصصی گردشگری کودک، راهنمای تخصصی تور پرنده‌نگری و راهنمای زمین‌گردشگری.


راهنمای تخصصی کوهستان

توضیحات مهم

 مدارک لازم برای صدور گواهینامه راهنمایان کوهستان:

 • یک قطعه عکس 4*3
 • تصویر برابر اصل شده مدارک شناسایی شامل (صفحه اول شناسنامه و کارت ملی)
 • تصویر برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • تصویر برابر اصل شده لوح طبیعت‌گردی
 • تصویر برابر اصل شده مدارک کوهنوردی شامل (کارآموزی کوهپیمایی، نقشه‌خوانی و کار با قطب‌نما، کار با GPS، پزشکی مقدماتی کوهستان، هواشناسی کوهستان، سنگ نوردی مقدماتی، سنگ نوردی پیشرفته، برف و یخ مقدماتی، برف و یخ پیشرفته، بهمن‌شناسی، مبانی جستجو در کوهستان، نجات فنی، مبانی محیط زیست) 

آئین نامه انضباطی و تحصیلی فراگیران دوره های ارسباران


شرایط و مقررات مهم

شرایط پرداخت هزینه دوره

شما می‌توانید هزینه دوره را به دو صورت پرداخت کنید:

 • پرداخت کامل شهریه؛ که در این صورت تخفیف به شما تعلق می‌گیرد.
 • پرداخت اقساط؛ که 40% شهریه را هنگام ثبت نام پرداخت می‌کنید و مابقی را طی دو فقره چک برای 2 و 4 ماه بعد پس از ثبت نام.
 • فراگیران باید توجه داشته باشند، پس از ثبت نام در صورت انصراف از دوره، شهریه پرداختی از زمان ثبت نام تا یک هفته قبل از شروع اولین جلسه کلاس با کسر 10% و از 7 روز تا قبل از شروع اولین جلسه کلاس با کسر 50% عودت داده می‌شود.انصراف فراگیر بعد از شروع اولین جلسه کلاس، حتی در صورت شرکت نکردن در کلاس شامل عودت وجه نمی‌شود.
 • سقف غیبت‌ها، کمتر از یک سوم هر درس و دوره است و در صورت غیبت بیشتر، فرد باید مجدد دوره را بگذراند.

اخبار مهم دوره آموزشی راهنمای تخصصی کوهستان

با عنایت به برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی متعدد و با توجه به حضور فراگیران مختلف در موسسه آموزشی ارسباران، تمامی اخبار و اطلاعات مورد نیاز فراگیران در زمینه دوره آموزشی راهنمایان تخصصی کوهستان، به صورت آنلاین از طریق سایت موسسه در اختیار فراگیران عزیز قرار می‌گیرد، لذا فراگیران موظف به بازدید از سایت قبل از کلاس‌ها هستند.سئوالات متداول مربوط به «راهنمای تخصصی کوهستان»


نکات مهم در هنگام ثبت نام

روش ثبت‌نام در سفرهای آموزشی:

ثبت نام در سفرهای آموزشی فقط از طریق خرید الکترونیکی امکان‌پذیر است. با داشتن هر یک از کارت‌های عضو شتاب و البته داشتن رمز دوم، به سادگی امکان‌پذیر است. برای ثبت‌نام در این روش، تنها کافیست سفر مورد نظر خود را انتخاب و سپس کلمه خرید یا رزرو را انتخاب نمایید. پس از انجام مراحل رزرو شما وارد سیستم بانکی شده و با ارائه مشخصات کارت بانک خود و رمز دوم آن می‌توانید ثبت‌نام‌تان را کامل و شماره پیگیری دریافت نمایید.

روش‌های ثبت‌نام در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی:

1- آسان‌ترین، مدرن‌ترین و البته روش پیشنهادی ما به شما عزیزان برای ثبت‌نام در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی ارسباران، ثبت‌نام یا همان خرید الکترونیکی است که با داشتن هر یک از کارت‌های عضو شتاب و البته داشتن رمز دوم، به سادگی امکان‌پذیر است. برای ثبت‌نام در این روش، تنها کافیست برنامه مورد نظر خود را انتخاب و سپس کلمه خرید یا رزرو را انتخاب نمایید. پس از انجام مراحل رزرو شما وارد سیستم بانکی شده و با ارائه مشخصات کارت بانک خود و رمز دوم آن می‌توانید ثبت‌نام‌تان را کامل و شماره پیگیری دریافت نمایید. 

توجه داشته باشید که پیش از ثبت‌نام در یک دوره یا کارگاه آموزشی، قرارداد مربوط به شرکت در آن برنامه را بطور کامل مطالعه و در صورت تأیید اقدام به ثبت‌نام در آن برنامه نمایید.

2- روش دیگر برای ثبت‌نام در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی ارسباران، مراجعه به باجه‌های خودپرداز (ATM) و واریز مبلغ ثبت‌نام به:

شماره کارت: 6219861031943151

شماره حساب: 1-2059729-40-809

در بانک سامان به نام مؤسسه آموزشی و گردشگری آوای ارسباران و اعلام 4 رقم آخر شماره کارت به پرسنل واحد فروش از طریق شماره تماس 88800055 (داخلی 1) است.

3- روش سوم جهت ثبت‌نام در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی ارسباران، مراجعه به دفتر ارسباران و پرداخت وجه از طریق دستگاه پوز است.

نکته

 •  در روش کارت به کارت قبل از واریز وجه باید نسبت به رزرو تلفنی اقدام فرمایید.
 •  در صورت انصراف از شرکت در برنامه، جریمه کنسلی طبق شرایط مندرج در قرارداد دریافت خواهد شد.

 

روش دریافت قرارداد و تأییدیه ثبت نام

 • تماس تلفنی با شماره 88800055 جهت دریافت ایمیل (قرارداد توسط شما مطالعه شده و پس از امضاء به دفتر ارسباران ایمیل و یا فکس می‌شود).
 • مراجعه حضوری به دفتر و مطالعه و تأیید قرارداد.

 فرم ثبت نام یا رزرو سفر

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام و نام خانوادگی موبایل ایمیل
(بر اساس نوع ثبت نام)تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران