021 88 80 00 55

وظیفه یک راهنمای تور چیست؟

راهنمای تور وظیفه اجرای درست تور و هماهنگ کردن نفرات زیر دست را مطابق با برنامه تور بر عهده دارد.
مصاحبه زبان در دوره‌های آموزش گردشگری به چه صورت است؟

برای گرفتن کارت راهنمای تور به هر زبانی به غیر فارسی نیاز است که در آزمون مصاحبه زبان شرکت نمایید. مصاحبه زبان فصلی یک بار توسط انجمن موسسات و زیر نظر وزارت میراث فرهنگی برگزار می‌شود.

مصاحبه تک مرحله ای و شفاهی خواهد بود.

 
گرفتن کارت راهنمای تور چقدر طول می‌کشد و چه مدارکی نیاز دارد؟

گرفتن کارت راهنمای تور چند مرحله دارد.در مرحله اول باید دوره را در موسسه بگذرانید (آزمون داخلی) و در آزمون جامع و مصاحبه زبان شرکت نمایید. در مرحله دوم  باید در موسسه فرم تکمیل پرونده پر نمایید و حدود 1 تا 2 ماه طول خواهد کشید تا لوح دوره شما توسط وزارت میراث فرهنگی صادر شود. در مرحله سوم پس از گرفتن لوح به همراه مدارکی که در زمان تحویل لوح به شما اعلام خواهد شد به میراث استان برای صدور کارت خواهید رفت.
نداشتن کارت راهنمای گردشگری چه معایبی دارد؟

شما برای برگزاری تور حتما باید کارت تورلیدری داشته باشید و آژانس‌ها اجازه برگزاری تور با لیدر بدون کارت را ندارند، چرا که تورلیدر مسئول هرگونه حادثه در طول برنامه است و در صورت بروز حادثه احتمالی برای تور که راهنمای سفرش کارت ندارد، تورلیدر و آژانس مقصر بوده و از سمت قانون مجرم شناخته خواهند شد.
پس از گذراندن دوره های آموزشی، تورلیدری یا همان راهنمای تور را از کجا می‌توان آغاز کرد؟

ارسباران با آژانس‌های مسافرتی همکاری دارد و در ارتباط است واز طریق‌های زیر جذب نیرو را اطلاع رسانی خواهد کرد:

 • در برد آموزشی موسسه اطلاع‌رسانی می‌کند.
 • در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کند.

طبیعتا تضمینی برای همکاری وجود ندارد و به عملکرد خود فرد بستگی دارد.
حقوق یک راهنمای تور چقدر است؟

درآمد راهنمایان سفر طبق تعرفه وزارت میراث برای راهنمایان فرهنگی روزانه 350,000 و راهنمایان طبیعت گردی 450,000 تومان بر یک روز است. اما این عدد قطعی و ثابت نیست و بر حسب توانایی‌ها و تجربه راهنما و همچنین تمایل آژانس می‌تواند کم یا زیاد شود. در حال حاضر راهنمایانی وجود دارند که همین حداقل حقوق‌ را هم دریافت نمی‌کنند ولی خوب تورلیدرهایی هم هستند که بدلیل توانایی بالا روزی 500 هزار تومان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.آیا کارت راهنمای تور فرهنگی (تورلیدر ایرانگردی و جهانگردی ) باید تمدید شود؟

بله، اعتبار کارت راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی یک سال است و پس از انقضا می‌بایست تمدید شود. لازم به ذکر است که برای تمدید کارت راهنمای ایرانگردی و جهانگردی باید به سامانه ta.ichto.ir مراجعه نموده، در سایت ثبت نام و مدارک لازم را بارگذاری نمایید.
راهنمای تور فرهنگی (راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی) به چه کسی گفته می‌شود؟

راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی یا راهنمای تور فرهنگی (Cultural tour Leader) به کسی است که دارای کارت رسمی راهنمای تور فرهنگی است و سرپرستی و مدیریت اجرایی یک تور ایرانگردی و جهانگردی را بر عهده دارد.
سرفصل‌های دوره آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی) چیست؟

دوره راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی شامل 20 سرفصل است که شرح آن به صورت زیر است:

 1. شناخت اماکن تاریخی ایران
 2. مبانی جغرافیای جهانگردی و نقشه خوانی
 3. معماری ایران و جهان
 4. آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی
 5. آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین
 6. شناخت روحیات ملل
 7. زبان تخصصی
 8. مبانی اکوتوریسم و واژگان و اصطلاحات فرهنگی
 9. شناخت موزه‌های ایران
 10. آشنایی با تاریخ سیاسی اجتماعی معاصر
 11. فنون و مهارت‌های تورگردانی
 12. شناخت صنعت گردشگری
 13. بهداشت سفر و کمک‌های اولیه
 14. اخلاق حرفه‌ای گردشگری و الگوهای رفتاری
 15. سخنوری و  فن بیان
 16. قوانین و مقررات گردشگری
 17. اصول تفسیر میراث
 18. فرهنگ عامه
 19. آشنایی با تاریخ ایران (قبل و بعد از اسلام)
 20. کاربرد فناوری اطلاعات در سفرآزمون جامع گردشگری چند بار در سال برگزار می‌شود؟

دو بار در سال، ماه‌های مرداد یا شهریور و بهمن یا اسفند.

بازه ثبت‌نام آزمون جامع، حدوداً 1 ماه قبل از هر آزمون است که از طریق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاع رسانی می‌شود.
مراحل تکمیل پرونده دوره‌های تورلیدری برای صدور لوح چیست؟

پس از پایان دوره و گذراندن تمامی سرفصلهای آموزشی دوره، قبولی در تمام دروس آزمون جامع، آزمونهای داخلی و مصاحبه زبان (که برای راهنمایان هر زبانی میتواند باشد ولی برای مدیران فنی فقط زبان انگلیسی قابل قبول است) و همچنین شرکت در تمامی سفرهای آموزشی دوره (برای راهنمایان) و دوره کارورزی(برای مدیران فنی)، باید با مسئول تکمیل پرونده تماس گرفته و هماهنگ کنید حضوراً برای تکمیل پرونده به موسسه مراجعه و فرم تکمیل پرونده پر کنید. در مورد مدارک مورد نیاز هم باید عکس پرسنلی، کپی کارت ملی، کپی شناسنامه و مدرک تحصیلی (لیسانس) همراه داشته باشید.
تفاوت راهنمای طبیعت گردی با راهنمای ایرانگردی و جهانگردی چیست؟

سفرهای طبیعت‌گردی، سفر به مناطق بکر طبیعی است که شب‌مانی آن معمولا طبیعت و کمپ است. از زیر مجموعه سفرهای طبیعت‌گردی می‌توان به جنگل‌نوردی و دره‌نوردی اشاره کرد. راهنمایان طبیعت‌گردی لیدر سفرهای این‌چنینی هستند که در دوره آموزشی دروسی را در رابطه با محیط طبیعی مانند آشنایی با گیاهان، آشنایی با تنوع زمین‌شناسی و استقرار و بقا در طبیعت می‌گذرانند. 

اما سفرهای ایرانگردی و جهانگردی که اصطلاحاً به آن سفرهای فرهنگی می‌گویند، سفرهایی هستند که مسافران از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و هنر و معماری مقصد سفر بازدید خواهند کرد و اقامت این‌گونه سفرها عمدتاً هتل است. راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی لیدر سفرهای فرهنگی هستند که در دوره آموزشی خود با هنر و معماری ایران و جهان، شناخت اماکن تاریخی و شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین آشنا می‌شوند.
هزینه سفرهای آموزشی چگونه محاسبه می شود؟

هزینه سفر و بازدیدهای دوره‌های آموزشی به صورت جداگانه از شهریه دوره محاسبه می‌شوند.

 
آیا مدرک نهایی دوره‌های حضوری و مجازی متفاوت از هم است؟

مدرک دوره‌های حضوری و مجازی تفاوتی با یکدیگر ندارند.
آیا شرکت در دوره‌های راهنمای تور محدودیت سنی دارد؟

دوره راهنمای گردشگری کودک محدودیت سنی 22 تا 55 سال و راهنمای گردشگری تخصصی دوچرخه سواری محدودیت سنی 20 تا 40 سال دارند، ولی سایر دوره‌ها بدون محدودیت امکان ثبت نام دارند.
آیا شرکت در سفرها و بازدیدهای آموزشی دوره‌ها اجباری است؟

بله. شرکت در سفرها و بازدیدهای آموزشی، اجباری بوده و بخشی از روند تکمیل پروسه آموزشی محسوب می‌شود.
آزمون های داخلی دوره‌های مجازی به چه شکل برگزار می‌شود؟

به صورت آنلاین بر روی سامانه فراگیران موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران برگزار می‌شود.
آیا شهریه دوره‌های حضوری و مجازی با هم متفاوت است؟

شهریه دوره‌های آموزشی گردشگری حضوری و مجازی یکسان است.
آیا دوره‌های حضوری و مجازی از نظر کیفیت با هم تفاوت دارند؟

دوره‌های حضوری و مجازی از نظر کیفیت تدریس اساتید تفاوتی با هم ندارند. اساتید دوره‌های حضوری موسسه، در دوره‌های مجازی نیز تدریس می‌کنند.
برای شرکت در آزمون جامع مرور جزوات کلاس کفایت می‌کند؟

منابع آزمون جامع از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام می‌شود و سوالات آزمون از همان منابع طرح می‌شود، تدریس اساتید نیز طبق منابع اعلام شده سازمان است ولی از آنجایی که ممکن است پاورپوینت استاد موارد جزئی را شامل نشود، برای آزمون جامع بهتر است علاوه بر جزوه استاد، منبع معرفی شده از سمت وزارت میراث فرهنگی نیز مطالعه شود.
شرایط ثبت نام برای افراد با مدرک دیپلم و فوق دیپلم چگونه است؟

علاقمندان به دوره‌های تورلیدری با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم در صورت داشتن تخصصی خاص (ویژه دوره راهنمای طبیعت‌گردی) و تسلط به زبانی غیر از زبان انگلیسی (ویژه دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی) می‌توانند در کمیسیون فنی سازمان میراث جهت دریافت مجوز گذراندن دوره‌های گردشگری با مدرک زیر لیسانس شرکت کنند.

روند شرکت در این کمیسیون به شرح زیر است:

 1. تماس با موسسه و ارائه مدارک مرتبط با زبان یا تخصص ویژه 
 2. ارسال مدارک توسط موسسه به اداره معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 3. تماس با فرد متقاضی از سمت معاونت گردشگری برای شرکت در جلسه کمیسیون برای متقاضیان دوره راهنمای طبیعت گردی و شرکت در مصاحبه زبان های غیرانگلیسی برای متقاضیان دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردیحوزه امتحانی فراگیران دوره‌های مجازی در شهرستان‌ها چگونه تعیین می‌شود؟

طبق اعلام سازمان وزارت فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، فراگیران باید در شهر موسسه آموزشی خود آزمون جامع را شرکت نمایند، بنابراین فراگیران شهرستان که موسسه محل تحصیل آنها تهران است می بایست آزمون جامع را تهران شرکت نمایند.
آیا کسانی که در دوران لیسانس خود دروس مشترک با دوره گردشگری دارند امکان تطبیق آن دروس را دارند ؟

دروس مشترک در دوره کارشناسی فقط مربوط به رشته مدیریت جهانگردی و جغرافیا و برنامه ریزی توریسم است که اگر فردی فارغ‌التحصیل این رشته‌ها باشند برای ثبت نام در دوره‌های گردشگری رشته مرتبط محسوب شده و نیاز به گذراندن دوره‌های راهنمای فرهنگی و مدیریت فنی بند ب ندارد و پس از تشکیل پرونده در موسسه، برای شرکت در آزمون جامع معرفی می‌گردد.

در رشته‌های دیگر تشابه دروس منجر به تطبیق در دوره‌های آموزشی گردشگری نخواهد شد.
آیا این امکان وجود دارد که دوره را در شهر دیگری بگذرانند و در همان استان خودشان هم امتحان بدهند؟

بنا به مصوبه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فراگیران می‌بایست آزمون جامع را در شهر موسسه خود امتحان دهند. بنابراین به عنوان مثال امکان اینکه فراگیر موسسه‌ای در شهر تهران باشید و آزمون جامع را در شهر محل سکونت خود آزمون دهید وجود نخواهد داشت.
آیا کسانی که دوره شون را شروع کرده باشند و هنوز درس های مرتبط با آزمون جامع را نگذرانده باشند می‌توانند برای آزمون جامع ثبت‌نام کنند و اینکه از طرف موسسه تایید می‌شوند ؟

خیر، فرد حداقل می‌بایست دروس آزمون جامع را گذرانده باشد. در صورت عدم رعایت این موضوع و ثبت نام برای آزمون جامع، فرد از سمت موسسه تایید نخواهد شد.
من جز اتباع خارجی در ایران هستم آیا می توانم در دوره‌های گردشگری شرکت کنم؟

خیر نمی‌توانید باید مقیم ایران باشید.
برای مصاحبه زبان چی باید بخونیم؟

در سرفصل زبان تخصصی دوره و جزوه آن، کلمات کلیدی و مکالمات آن دوره آموزش داده می‌شود، همچنین قبولی در آزمون مصاحبه زبان به مهارت شخص در زبان بستگی دارد.
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه