021 88 80 00 55

آشنایی با تجهیزات کوهنوردی و طبیعت‌گردی
کرامپون

آشنایی با تجهیزات کوهنوردی و طبیعت‌گردی

کرامپون

پیمایش یا صعود مسیرهای یخ‌زده در کوهستان نیازمند استفاده از کرامپون (یخ شکن) است،  کرامپون‌ها براساس نوع کاربرد و همچنین نوع اتصالات به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

گروه‌بندی براساس کاربرد:

 

1- کرامپون‌های فنی (تکنیکال):

کرامپون فنی

کرامپون‌های فنی از آلیاژهای مقاوم‌تر (نسبت به کرامپون‌های پیمایش) ساخته می‌شوند، همچنین تیغه‌های آن‌ها ضخیم‌تر بوده و قابلیت تعویض و جابجایی را دارند، این کرامپون‌ها برای صعود مسیرهای فنی از قبیل یخچال‌ها و آبشارهای یخی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

2- کرامپون‌های پیمایش:

کرامپون پیمایش

این کرامپون‌ها از آلیاژهای سبک طراحی و ساخته می‌شوند و صرفا برای پیمایش مسیرهای یخ‌زده مورد استفاده قرار می‌گیرند و قابلیت استفاده برای صعودهای فنی از قبیل یخچال‌ها و آبشارهای یخی را ندارند.

 

 

گروه‌بندی براساس نوع اتصال:

 

1- کرامپون‌های اتومات:

کرامپون اتومات

کرامپون‌های اتومات در قسمت عقب و جلو دارای زبانه هستند که بر روی لبه کفش (با قابلیت نصب کرامپون) قفل می‌شوند، کرامپون‌های فنی الزاما از نوع اتومات طراحی و ساخته می‌شوند.

 

   

2- کرامپون‌های نیمه اتومات:

کرامپون نیمه اتومات

این کرامپون‌ها در قسمت عقب دارای زبانه هستند که بر روی لبه کفش (با قابلیت نصب کرامپون) قفل می‌شود، و در قسمت جلو دارای تسمه فلزی یا پلاستیکی است که بر روی کفش با استفاده از نوارهای تسمه‌ای محکم می شود. کرامپون‌های پیمایش معمولا بصورت نیمه اتومات طراحی می‌شوند.

 

 

3- کرامپون های خاص:

کرامپون های خاص

شرکت های تولید کننده تجهیزات ممکن است کرامپون های خاصی را تولید کنند که از نظر نوع اتصال در گروه اتومات یا نیمه اتومات قرار نگیرند و برای استفاده عموم و قابل اتصال بر روی کفشهای کوهنوردی بدون لبه مخصوص کرامپون و یا صرفا جهت اتصال بر روی کفشهای خاص باشند.

 

* تذکر مهم:

تجهیزات فنی کوهنوردی همانطور که می توانند کمک بسیار بزرگی در پیمایش و صعود مسیرهای دشوار کوهنوردی داشته باشند، اما آگاهی نداشتن از مهارت و تکنیکهای لازم در بکارگیری این ابزار می تواند خطرساز و حادثه آفرین باشد، لذا قبل از استفاده از این ابزار می بایست آموزشهای لازم را زیر نظر مربیان مجرب بگذرانید.

جهت گذراندن دوره های رسمی کوهنوردی زیر نظر مربیان و مدرسان رسمی فدراسیون کوهنوردی، به صفحه دوره های کوهنوردی مراجعه نمائید.

 

* جهت اطلاعات تکمیلی و تخصصی‌تر در مورد تجهیزات کوهنوردی، نحوه انتخاب و خرید، نگهداری و... می‌توانید در کارگاه‌ آشنایی با تجهیزات کوهنوردی و طبیعت‌گردی ارسباران شرکت نمایید.

 

13:18 , 1398/01/20
13:18 , 2019/04/09
 
user حسین یوسف‌زمانیان
pen کارشناس کوهنوردی موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.
     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران