021 88 80 00 55

بیانیه چشم انداز و ماموریت

بیانیه چشم انداز و ماموریت

هر شرکت و سازمانی باید قبل از شروع فعالیت، برای خود مشخص کند که چه اهداف و افق دیدی دارد و قرار است در چه مسیری حرکت کند. به همین منظور، برای مشخص شدن روند فعالیت‌های ارسباران، در اینجا چشم‌انداز و بیانیه مأموریت نوشته شده است.

چشم‌انداز

ارسباران آینده‌ی خود را چنین تصور کرده است که برند اول گردشگری دانش­‌محور، مسئولانه و پایدار در کشور باشد و جایگاه شایسته­‌ای در جامعه جهانی برای ایران عزیزمان کسب کند. این مهم، از ترکیب فعالیت­‌های آموزشی و اجرایی گردشگری اتفاق می‌افتد.

علم، گردشگری را ابزار و راه رهایی از صُوَر مختلف فقر (اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی زیست‌محیطی) می­‌داند و ارسباران بر آن است از طریق پرداختن به امر آموزش افراد درون سازمان خود و دیگر افراد جامعه، در این مسیر گام بردارد و اثر خود را بر روی افزایش خرد و آگاهی اجتماعی (با استفاده از مفاهیم و منافع توسعه صنعت گردشگری)، اعمال کند.

ارسباران یک سازمان چند عملکردی است که فعالیت خود را بر روی اکوتوریسم  و تمامی شکل‌های آن متمرکز کرده، مانند: پرداختن به اصل آموزش، اجرای گشت‌ها و اکوتورهای خاص منطبق با اصول گردشگری پایدار، ایجاد ظرفیت‌های خدماتی محلی (با محوریت بوم‌گردی) و توسعه کوهنوردی علمی و حرفه‌ای با خصایص دنیای امروز.

ارسباران از طریق توجه دانش‌محور به فرآیندهای درونی سازمان و وظایف و آرمان­‌های مورد تصورش، خود را در جایگاهی که در نظر دارد، می­‌بیند و المان­‌های اصلی فرهنگ سازمانی خود را با توجه به اصول علمی مدیریت در گردشگری بر آموزش دائمی، پایش، ارزیابی عملکرد و پیشرفت پرسنل و مدیران خود قرار داده است. ارسباران برای رسیدن به خواسته‌هایش در راستای اهداف و مسیر سازمان، از اصل مشارکت و کار گروهی استفاده می کند و در عین حال امکان آزمون و خطا را برای افراد سازمان خود (به شرط مطالعه قبل از اقدام و یا مکتوب کردن تجربه‌ی حاصل بعد از آن) در نظر می‌گیرد.

از سوی دیگر ارسباران در طول مسیر تحقق اهداف سازمانی­‌اش، به حیطه­‌های پردرآمدی که جهان امروز آن را به عنوان پول­‌شویی سبز (Green Washing) به معنای استفاده‌ی خارج از ظرفیت طبیعت و کسب درآمد سرشار از آن معنی می­‌کند، وارد نمی‌شود.

پس ما قرارمان این نیست که به هر قیمتی سفر کنیم و به خانه­‌ی خود و آیندگانمان «زمین»، خیانت کنیم.

همه این­‌ها در حالی است که ارسباران به عنوان یک سازمان خدماتی، تمرکز بر روی رضایت مشتریان و کیفیت حداکثری خدمات را اولین توفیق خود می‌داند و افق نگاهش را تا جایی گسترانده که مشتری نهایی‌اش طبیعت، جوامع محلی و منافع نسل­‌های آینده است.

ارسباران در مسیر حصول تمامی این مسائل، خود را ملزم به صیانت، حفظ ارزش­‌ها، پایداری محیط‌زیست و رصد بازتاب­‌های اخلاقی، فرهنگی، عملی و علمی رفتارهای سازمان خود (حتی آموزش این نوع تفکر)، می‌داند.

ارسباران در نهایت قائل به اصل مشارکت با جوامع محلی (به عنوان صاحبان اصلی اقلیم­‌ها) و حفظ منافع آنهاست. آموزش باعث ایجاد رفاه، غنای اجتماعی و مشارکت دادن افراد در حفاظت از منابع سرزمینی­‌شان است که سرلوحه و اصلی‌ترین فعالیت ارسباران است.

ارسباران سیستمی است که از ورود افراد علاقه‌مند تا تبدیل شدن آنها به افراد حرفه‌ای صنعت گردشگری را در دل خود جای داده است.

حتماً مسیر تحقق بخشیدن به آرمان­‌های ارسباران پر فراز و نشیب است که آن را درخواهیم نوردید.

 

بیانیه ماموریت

ارسباران سازمانی است که از انگیزه‌ی والای انتقال دانش و آگاهی، ایجاد مسئولیت و تولید شغل، ثروت و ارزش در عین حفاظت از منابع طبیعی کشورمان، جان می‌­گیرد و در حالی که فعالیت سازمانش را سمت و سو داده، امیدوار است تأثیر مأموریت سازمانی‌­اش بر روی جامعه عیان شود. همچنین استفاده از گردشگری برای توسعه پایدار را مأموریت اصلی سازمانش می­‌داند.

ارسباران با برنامه­‌ریزی و سرمایه­‌گذاری در حوزه آموزش، می‌­کوشد تا نقش خود را در حفظ سرزمین و منافع آیندگان ایفا کند و در عین حال آمادگی دارد تا از طریق مشارکت و پذیرش هر نوع همراهی علمی، عملی، حرفه‌­ای و غیره از سوی افراد هم دغدغه با خود، همت گمارده، مسیرش را جهت رسیدن به اهدافش بپیماید و مسئولیت خود را به انجام برساند.

آنچه ارائه می­‌دهیم:

  1. آموزش‌­های علمی و کاربردی صنعت گردشگری در قالب دوره‌­های کوتاه‌مدت و بلند مدت است که اصلی­‌ترین نتیجه آن، اشتغال و درآمدزایی برای افراد علاقمند جامعه است. در این راستا، با توجه به نیاز این آموزش‌ها در سطح سرزمینمان، از طریق ابزارهای امروز دنیای مجازی، آموزش را به دست علاقمندان آن می‌رسانیم.
  2. ارائه خدمات مختلف سفرهای گروهی، اکوتوریسمی، ماجراجویانه و تخصصی در مقاصد مختلف به هموطنان و بازار جهانی گردشگری طبق اصول حرفه‌­ای.
  3. ایجاد یا مشارکت در ساخت ظرفیت‌های محلی اکوتوریسمی مانند اکولوژها، اکوپارک‌ها و غیره.
  4. ارائه خدمات مختلف در رشته‌ی کوهنوردی در قالب باشگاه کوهنوردی ارسباران مانند آموزش‌های مرتبط و تخصصی و برنامه‌ی صعودهای هدفمند.

اصلی­‌ترین دلیل دعوت ارسباران از علاقمندان به سفر برای همراهی با خود، توجه سازمانی­‌اش به سفر (متشکل از آموزش همراه با سرگرمی) جهت مدیریت اوقات فراغت است؛ چون با استفاده از پتانسیل­‌های علمی و تجربیات عملی که با آنها زاده شده و به بلوغ رسیده، قصد دارد تا مفهوم سفر را به مفاهیم امروزی و جهانی آن (Edutainment، که حاصل ترکیب مفاهیم Education و Entertainment است)، نزدیک­‌تر کند تا علاوه بر تفریح، تفرج و استراحت از طریق تفسیر میراث‌، سفرها را به قله‌های زندگی همراهان خود تبدیل کند.

ارسباران مشتاق و مفتخر است که با نهایت سرعت ممکن در کسب رضایت مشتریان خود از طریق توجه به خواسته­‌هایشان و حتی تأثیر در افق دید و سطح توقعشان، گام بردارد و از طریق تولید محصول علمی‌تر، فنی‌تر و حرفه‌ای‌تر که مخاطبان و مشتاقان خود را دارد، خانواده‌ای همسان و سفر دوست را گرد‌هم آورد.

ارسبارانی­‌ها گردشگری را بهترین ابزار تقسیم ثروت برای طبقات قرار گرفته در قاعده هرم اقتصادی جوامع محلی و حتی طبقات محروم می‌­دانند و از طریق پایبندی و تلاش برای حفظ ارزش­‌های خود، پاداش­‌های ممتازی را برای خود و همراهانشان به انتظار نشسته­‌اند.

ارسباران سیستمی را ایجاد نموده تا بتواند پس از ورود افراد علاقه‌مند، ایشان را تا تخصص و اشتغال پایدار در این صنعت پردازش کند، پرورش دهد و ایشان را به سلولی فعال در کالبد خود یا صنعت گردشگری بدل کند.

ما با استمرار امید، مفهوم اصلی موفقیت و مقصودمان را تولید ارزش، اشتغال و ثروت برای سرزمینمان می­‌دانیم.

انتقال آگاهی، ایجاد مسئولیت، حفاظت و صیانت از منافع آیندگان و همچنین بهبود فرآیندها و کیفیت عملکردمان، دغدغه هر روزمان است.

10:50 , 1393/09/23
10:50 , 2014/12/14
     

بحث و تبادل نظر
ناشناس
1399/07/13 12:08
بيانيه چشم انداز و ماموريتتون لذت بخش و قابل احترام بود.با آرزوي موفقيت روزافزونتون در اين مسير.با سپاس و احترام فراوان...
پاسخ دهید...
ارسباران
1399/07/21 14:31
سلام دوست عزیز.
ممنون از حسن توجه شما
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه