021 88 80 00 55

کودکان در سفر کردن مستقل می‌شوند!

کودکان در سفر کردن مستقل می‌شوند!

کودک با وجود کوچکی‌اش، سرشار از پیچیدگی‌های مهم است که اگر پیچ و خم‌های آن را خوب نشناسیم، در آینده با مشکلات روبه‌رو خواهد شد. پس کسی که کودک را سفر می‌برد باید یک راهنمای آموزش دیده باشد...

چرا کودک نیاز به راهنمای سفر دارد؟

تربیت راهنماهای متخصص و کارآزموده برای تور کودکان بسیار ارزشمند و مهم است؛ زیرا شخصیت و زندگی کودکان بر پایه آنچه می‌آموزند بنا می‌شود و اگر اطلاعات نادرست و رفتار ناشایستی به آنها منتقل شود اصلاح آن در دوره بزرگسالی سخت و حتّی غیرممکن است. پس باید آنچه که یاد می‌گیرند، درست و علمی باشد.

ماریا مونتسوری می‌گوید: «اگر نیروهای درونی و نهانی یک کودک را آزاد کنید، می‌توانید گام گذاشتن او به جهان را به تماشا بایستید».

این جمله‌ای حماسی و سرشار از جریان زندگی است. راهنمای گردشگری کودکان این فرصت را دارد که این لحظه را ببیند و درک کند. 

راهنمایان گردشگری کودک به علت همین اهمیّت آموزش در کودکان، آموزش می‌بینند. در دوره ‌آموزشی کوتاه‌مدت راهنمای گردشگری کودک، مباحث مختلفی تدریس می‌شود که راهنما را با کودک و روحیات او آشنا می‌کند. اینکه چطور یک راهنما می‌تواند کودکان را سرگرم کند و مهارت‌های آنها را به کار بندد، از دروس این دوره است.

جالب است بدانید که یک راهنمای گردشگری کودک، اول کودک درون خود را می‌شناسد و بعد چگونگی تربیت و رفتار با کودک درون، سپس کودکان دیگر را می‌آموزد. بنابراین گاه دیده شده که افراد بعد از گذراندن دوره کودک، نگاه جدیدی به زندگی پیدا می‌کنند.

در ادامه، معرفی کوتاهی از چند واحد درسی دوره گردشگری کودک را ارائه داده‌ایم تا بیشتر با راهنمایان گردشگری کودک آشنا شوید.

راهنمای کودک

کارگاه‌های دوره راهنمای گردشگری کودک

  • کارگاه فعال کردن کودک درون راهنمایان

در این کارگاه، راهنمایان با کودک درون خود روبه‌رو شده و یاد می‌گیرند که چگونه آن را فعال نگاه دارند. مهارت چگونه شاد زیستن و شیطنت کردن را کسب می‌کنند و آموزش می‌بینند که در همه موقعیت‌ها خود واقعی‌شان باشند و خود سانسوری برای ابراز عقاید و احساسات خود نداشته باشند.

  • کارگاه توانایی عشق ورزیدن به تمام کائنات

تا زمانی که آدمی به تمام موجودات زنده و غیر زنده عالم عشق نداشته باشد نمی تواند راهنمای خوبی باشد به خصوص زمانی که با کودکان کار می‌کند؛ چرا که کودکان، وجود ما را درک خواهند کرد و از احساسات درونی ما باخبر هستند. این عشق و درونی کردن آن را در این کارگاه یاد خواهند گرفت.

  • کارگاه شعرخوانی و بررسی تأثیر شعر و موسیقی بر کودک و آموزش موسیقی به وسیله طبیعت

راهنمای کودک باید بتواند از طریق شعر خواندن و آواز، با کودکان ارتباط برقرار کند. کودکان عاشق شعر و آواز هستند. در این کارگاه، راهنمایان یاد خواهند گرفت که شعرهای مناسب برای کودکان چه خواهد بود. تمرین شعرخوانی خواهند کرد و اینکه چگونه می‌توانند با ابزار طبیعی در طبیعت موسیقی و ریتم ایجاد کنند.

  • کارگاه روانشناسی رشد کودکان

در این کارگاه، راهنمایان با مراحل رشد کودک و ویژگی‌های آن آشنا خواهند شد.

  • کارگاه مشاهده‌گری

راهنمایان خود، باید مشاهده‌گران حرفه‌ای باشند تا بتوانند نتایج مشاهده خود را با کودکان در میان بگذارند و به آن‌ها هم روش‌های مشاهده‌گری را آموزش دهند و به اشتراک بگذارند. آن‌ها در این کارگاه، توانایی دنبال کردن سؤال‌ها و نزدیک شدن به جواب‌های آن را به دست می‌آورند.

  • کارگاه درماندگی آموخته شده (آسیب شناسی آموزشی)

آموزش بد، بسیار بدتر از عدم آموزش است. در این کارگاه، راهنمایان با نحوه درست آموزش دادن و انتقال منطقی آن آشنا می‌شوند. سفر کردن برای کودکان بهانه‌ای است تا بتوانند با آموزش درست، راه زندگی خود را پیدا کنند.

  • کارگاه مشارکت و مهارت‌های کار گروهی

یکی از اهداف مهم برگزاری تور کودکان، حل شدن در گروه و انجام کار تیمی است. در این کارگاه، راهنمایان با نحوه کار گروهی آشنا خواهند شد.

راهنمای گردشگری کودک

  • کارگاه تفکر سیستمی

در این کارگاه، راهنمایان با انواع تفکر سیستمی آشنا خواهند شد.

  • کارگاه پرورش خلاقیت کودکان

راهنمایان نیاز به پرورش قدرت خلاقیت دارند تا بتوانند بستر خلاقیت کودکان را آماده کنند. در این کارگاه، آن‌ها با خلاقیت و روش خلاق بودن آشنا می‌شوند.

  • کارگاه تکنیک‌های گفتگو و رفتار با کودک

راهنمایان باید نحوه رفتار و گفتگوی درست با کودکان را یاد بگیرند. در این کارگاه، آن‌ها با نحوه برقراری ارتباط با کودکان و آموزش درست به آنها به وسیله سخن گفتن و رفتار درست و مؤثر با کودکان آشنا خواهند شد.

 

07:00 , 1396/04/21
07:00 , 2017/07/12
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه