021 88 80 00 55

اگر از بچه‌ها متنفری، راهنمای کودک شو!

اگر از بچه‌ها متنفری، راهنمای کودک شو!

شاید به نظرتان عجیب باشد امّا از همان ابتدا که شروع به شناخت یک کودک می‌کنید، دائم شگفت‌زده می‌شوید. این نظر بسیاری از فراگیرهایی است که دوره راهنمای کودک را گذرانده‌اند. اگر باورتان نمی‌شود، مطلب زیر را بخوانید.

«اگر نیروی‌های درونی و نهانی کودک را آزاد کنید، می‌توانید گام گذاشتن او به جهان را به تماشا بایستید» این جمله از ماریا مونتسوری  (بنیانگذار روش مونتسوری و محقق در زمینه علوم کودک)، پر از معناست. مونتسوری با این جمله به ما می‌گوید که اول از همه کودک را بشناسید و سعی کنید با شناختی که از او پیدا می‌کنید، نیروهای او را آزاد کنید. 

کودک‌ها گرچه به ظاهر ساده به نظر می‌رسند و بزرگترها تصور می‌کنند که چون آنها کوچکند، چیزی نمی‌فهمند و عقلشان کم است، دائم در حال یادگیری هستند و بسیار بیش از آنچه بزرگترها فکر می‌کنند، می‌فهمند و دقّت می‌کنند. امّا مشکل اینجاست که همین بزرگترها با عینک خودشان به کودکان نگاه می‌کنند و این آغاز تمام مشکلات است!

در نتیجه‌ی این مشکلاتی که از عدم درک‌ها ایجاد می‌شود، عده‌ای متوجه شدند که کودک‌ها از سفر کردن چندان لذّتی نمی‌برند. امّا دلیل آن که پیدا شد، دانشمندان فهمیدند ایراد از علاقه نداشتن کودکان به سفر نیست، بلکه سفر کردن به روش بزرگترها آنها را خسته و بی‌حوصله می‌کند. بنابراین متخصصان گردشگری بحث سفر برای کودکان را مطرح کردند. سفری که آنها بتوانند با توجه به علاقه‌هایشان از آن لذت ببرند و در کنار این خوشگذرانی کردن، هوشمندانه یاد بگیرند.

شاید تعجب کنید امّا سفر کودکان سخت‌تر از سفر آدم بزرگ‌هاست و راهنمای کودک بودن هم به مراتب سخت‌تر! دلیل این سختی نه مسیرها و نه مقصد سفر است، بلکه هوشمندانه عمل کردن، خلاق بودن، علاقه به بچه‌ها و خسته نشدن از پاسخ به سوال‌ها و هیجان‌هایشان سختی کار را تشکیل می‌هد که برای کسی که عاشق بچه‌هاست، تمام اینها هم لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است.

تورلیدر کودک

خیلی از کسانی که نام دوره کودک به گوششان می‌خورد، دوست دارند دوره تورلیدری کودک را بگذرانند امّا نگرانند که نکند مهارت خاصی لازم داشته باشد یا لازم باشد در رشته روانشناسی کودک تحصیل کرده باشند، امّا در واقع چنین نیست و مهارت‌ها و دانش لازم در این زمینه به افراد آموزش داده می‌شود. زیاد نگران اینکه شاید برای این کلاس مناسب نیستید، نباشید. امّا قطعا مهم است که به این زمینه کاری علاقه داشته باشید. 

امّا یک واقعیت که درباره این دوره وجود دارد این است که افراد بعد از گذراندن دوره، دیدگاه‌های جالب و متفاوتی پیدا می‌کنند. با فراگیرهای اولین دوره راهنمای گردشگری کودک که صحبت می‌کردیم، متوجه شدیم که آنها علاوه بر مهارت‌هایی که نسبت به رفتار با کودک و سرگرم کردن او یاد گرفته‌اند، نوع نگاهشان به کودک و شاید به زندگی، تغییر کرده است و از این بابت بسیار احساس خوبی داشتند. یکی از فراگیرها با ذوقی که با تعجب آمیخته بود می‌گفت من قبل از اینکه دوره را بگذرانم علاقه‌ای به بچه‌ها نداشتم و اصلا به این فکر نمی‌کردم که بچه‌ها انقدر جالب و پیچیده باشند. 

پس چالش را برای خودتان آغاز کنید، حتّی اگر بچه‌ها را دوست ندارید به دنبال راهی برای ایجار این علاقه باشید.

اطلاعات شرکت در دوره راهنمای تور کودک را می‌توانید در این لینک ببینید.

09:41 , 1396/05/29
09:41 , 2017/08/20
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه