021 88 80 00 55

چگونه یک آژانس مسافرتی داشته باشیم؟

چگونه یک آژانس مسافرتی داشته باشیم؟

چگونه می‌توانیم خودمان یک آژانس مسافرتی داشته باشیم؟ برای تأسیس آن، چه مجوّز و مدارکی لازم است؟ اصلاً از کجا باید شروع  و چه مسیری را باید طی کرد؟

مجوّز بند (ب) چیست؟

فکرهایتان را کرده‌اید و تصمیمتان برای تأسیس یک آژانس مسافرتی قطعی شده یا شاید هم ایده‌ی اداره‌ی یک دفتر خدمات مسافرتی را در ذهن دارید، اما هنوز خام است. همانطور که می‌دانید، تأسیس یک شرکت خدمات مسافرتی مثل هر کار دیگر، سختی‌ها و پستی و بلندی‌های خودش را دارد، اما قبل از هر چیز، پیش‌نیازهایی مانند عشق و علاقه به کار، مهارت کافی، تجهیزات لازم و... نیاز دارد. برای بیشتر پخته شدن این ایده، یک‌بار مسیر دریافت مجوز دفاتر خدمات مسافرتی را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

قبل از اینکه مراحل دریافت مجوز بند (ب) را مرور کنیم، ابتدا تعریفی از اینکه این مجوز چیست و با آن چه فعالیتی می‌توان انجام داد، ارائه می‌دهیم.

شرکت‌هایی که مجوز بند (ب) دارند، می‌توانند به برنامه‌ریزی، سازماندهی، اجرا و نظارت یک برنامه سفر در قالب پکیج تور یا بسته سفر اقدام کنند؛ به عبارتی دیگر، می‌توانند از یک تور یک روزه داخل شهر تا تورهای دور دنیا را برنامه‌ریزی و قیمت‌گذاری کنند و در آن راستا، برای گرفتن مسافر در رسانه‌های گروهی تبلیغ کنند. این شرکت‌ها می‌توانند با معرفی لیدرهای خارجی زبان خود، اقدام به دریافت ویزا برای مسافران کرده و در سراسر جهان، هتل رزرو کنند.

 

تفاوت مجوز بند (ب) با (الف) و (پ) چیست؟

شرکت‌هایی که مجور فعالیت بند الف دارند حق صدور بلیط هواپیما (به هر صورت) و انجام خدمات مسافرت هوایی را دارند. این شرکت‌ها با رعیت قوانین هواپیمایی کشور، اقدام به صدور و فروش بلیط می‌کنند. 

شرکت‌هایی که در مسیرهای مکه، مدینه، کربلا، سوریه و دیگر مسیرهای زیارتی کار می‌کنند، باید دارای مجوز بند (پ) باشند. این مجوز با همکاری سازمان حج و زیارت ارائه می‌شود و متقاضیان پس از طی مراحل قانونی می‌توانند مجوز مربوطه را دریافت کنند. 

شرکت‌هایی که مجور بند (ب) دارند  حق صدور بلیط هواپیما و حق فعالیت در مسیرهای زیارتی را به هیچ وجه ندارند و شرکت‌هایی که مجور بند (الف) و (پ) دارند نیز نمی‌توانند در حوزه‌هایی که شرکت‌های بند (ب) فعالیت دارند، سفر یا مسافری را قبول کنند.

 

شرایط دفتر و مدیر فنّی باید چگونه باشد؟

مساحت دفتر خدمات مسافرتی باید 40 الی 70 مترمربع باشد (بستگی به میزان تقاضا و موقعیت دارد با تشخیص مرجع صدور مجوز). علاوه بر آن که، محل دفتر باید کاربری تجاری یا اداری داشته باشد. مدرک معتبر رسمی مبنی بر تصرف مالکانه یا استیجاری محل دفتر باید ارائه شود. در مکانی قابل دسترس و دید عموم (مانند طبقه اول یا دوم) باشد. در مکانی باشد که با صنف‌های همسایه با او سنخیت داشته باشند. تجهیزات و امکانات مناسب فعالیت خود با تأیید مرجع صدور مجوز داشته باشد.

متقاضیان تأسیس دفتر باید یک نفر را به عنوان مدیر فنی به مراجع مربوط، معرفی کنند. مدیر فنی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. مسلط به یکی از زبان‌های خارجی (ترجیحاً انگلیسی)
 2. ارائه‌ی گواهینامه فارغ‌التحصیلی از آموزشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و مدارس حرفه‌ای خدمات مسافرتی و سیاحتی - جهانگردی یا مراکز آموزشی وزارتخانه‌های مرتبط

چگونه مجوز بند ب بگیریم؟

 

شرایط صدور مجوز چیست؟

 1.  ارائه‌ی محل مناسب برای دفتر کار
 2. معرفی یک فرد به عنوان مدیر فنی دفتر
 3. متقاضی باید نام و نشان دفتر خود را به مرجع صدور مجوز اعلام کند تا بعد از تأیید، مورد استفاده قرار بگیرد. تغییر نام و نشان بدون تأیید مرجع صدور مجوز ممنوع است. این نام و نشان باید مفهوم متناسب با فعالیت دفتر داشته باشد که نامتعارف نباشد. تغییر محل دفتر حتما باید با موافقت مرجع صادر کننده مجوز باشد.
 4. متقاضی دریافت مجوز باید حداقل پنجاه میلیون ریال برای صدور مجوز به عنوان تضمین معتبر، به مرجع صدور مجوز پرداخت کند. این مبلغ هر دو سال یک بار با توجه به شاخص تورم که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، توسط مرجع صدور مجوز قابل افزایش است.
 5. شخص حقوقی و حقیقی، تابعیت ایران داشته باشند.
 6. موضوع فعالیت شخص حقوقی با فعالیت‌های موضوع آیین‌نامه ارتباط داشته باشد.
 7. شخص حقیقی متدین به دین اسلام یا سایر ادیان رسمی در قانون اساسی باشد.
 8. بنا به تأیید مراجع ذی‌صلاح، به مواد مخدر اعتیاد نداشته باشد.
 9. گواهی عدم سوء پیشینه کیفری داشته باشند.
 10. برای متقاضیان مرد، فرد حقیقی کارت پایان‌خدمت نظام وظیفه یا معافیت از آن را باید داشته باشد.
 11. حداقل مدرک کارشناسی را داشته باشد.
 12. شغل دیگر مانع فعالیتش، نداشته باشد.
 13. حداقل 25 سال سن داشته باشد.
 14. حداقل 3 سال سابقه کار مفید مرتبط با فعالیت مرتبط و صلاحیّت شغلی داشته باشد.

 

مراحل تقاضای مجوّز مدیر فنی

 1. شروع ثبت‌نام در سایت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری
 2. مطالعه شرایط و ضوابط 
 3. در صورت داشتن شرایط آن، ثبت‌نام مدیر عامل
 4. پر کردن پرسشنامه
 5. نوشتن سوابق بیمه
 6. عدم اشتغال
 7. ثبت مدارک در سایت (عکس پرسنلی، تصویر کارت ملی، تصویر صفحه اول، صفحه وسط و آخر شناسنامه، تصویر کارت پایان خدمت (برای آقایان) و تصویر آخرین مدرک تحصیلی
 8. بازبینی اطلاعات

 

مجوزها چگونه تمدید می‎شوند؟

اعتبار مجوز یک سال است و دارنده‌ی مجوز موظف است یک ماه قبل از انقضای مدت آن، نسبت به تمدید اقدام کند. برای تمدید مجوز بند ب، طبق مصوبات آیین‌نامه و قوانین توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مبلغی دریافت خواهد شد و پس از بررسی‌های مورد نیاز مجوز تمدید می‎شود. دفتر باید اطلاعات مورد درخواست و گزارش عملکرد فعالیت خود را در مدتی که مراجع مربوط تعیین می‌کنند، ارائه دهد. 

 

مراحل دریافت مجوز مدیر فنی

مدیر عامل در صورتی که شرایط مدیر فنی (همانگونه که در بالا ذکر شد) را داشته باشد، می‌تواند مدیر فنی هم باشد. اما باید گفت که یک دفتر، تنها یک مدیر فنی دارد که باید تمام وقت در دفتر حاضر باشد. در صورت عدم حضور مدیر فنی (در شرایط ضروری)، حضور دارنده مجوز در دفتر الزامی است. همه اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به فعالیت‌های مسافرتی، سیاحتی و جهانگردی می‌کنند، باید مجوزهای لازم را دریافت کنند؛ در غیر این صورت نیروی انتظامی با معرفی مرجع مربوط، مانع از فعالیت آنها می‌شود و متخلفان را به محاکم دادگستری می‌سپارد. 

پس اگر قصد دارید یک آژانس مسافرتی داشته باشید، از مسیر قانونی وارد شوید. ارسباران می‌تواند در قدم اول که گرفتن مدرک مدیر فنی بند (ب) است، با شما همراه باشد.

08:00 , 1397/04/26
08:00 , 2018/07/17
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
تارا
1397/10/22 09:45
سلام من 4سال سابقه کار تو آژانس هواپیمایی بند الف رو دارم برای سابقه کار کافیه؟
پاسخ دهید...
واحد ثبت نام ارسباران
1397/10/25 16:35
سلام و عرض ادب
بله مورد تایید می باشد.یکی از شرایط تاسیس آژانس دفاتر خدمات مسافرتی، 3 سال سابقه کار مرتبط و معرفی فردی که دارای مدرک مدیر فنی بند ب می باشد و اینکه برای کسب اطلاعات بیشتر با سازمان میراث فرهنگی کشور تماس حاصل فرمائید.
A
1397/09/30 17:13
سلام وقت به خیر ببخشید الان برای اینکه مجوز بند ب بگیرم‌ باید حتما مدیر فنی معرفی کنم؟؟؟من فقط می خوام مجوز بند ب رو بگیرم و تور های یک روزه برگذار کنم
پاسخ دهید...
کارشناس واحد ثبت نام
1397/10/02 10:07
سلام و عرض ادب
دوست عزیز
برای تاسیس آژانس دفاتر خدمات مسافرتی، داشتن مجوز بند ب یکی از معیارهای اصلی می باشد.یا اینکه شخصی رو که دارای مدیر فنی بند ب باسابقه کار مربوطه می باشد به سازمان میراث فرهنگی کشور معرفی کنید.
ناشناس
1397/09/01 09:03
سلامتوضیحاتتون خیلی عالی بود؛؛منم متقاضی هستم و میخام بند ب بگیرم باید چیکار کنم شما فرمودین ارسباران کمک میکنهشماره تماستون لطفا؛؛و من میخام برا شهر اصفهان بگیرم؛؛شما میتونین کمک کنین
پاسخ دهید...
کارشناس واحد ثبت نام
1397/09/17 10:49
دوست گرامی
سلام، وقت بخیر
برای دریافت مجوز بند ب (تاسیس آژانس) باید از طریق سازمان میراث فرهنگی استان محل سکونتتون اقدام کنید، ارسباران به عنوان یک مجموعه آموزشی میتونه در زمینه گذراندن دوره آموزشی مدیریت فنی بند ب، که یکی از مدارک مورد نیاز برای تاسیس آژانس هست در خدمتتون باشه.
درسا علیزاده پاسبان
1397/08/27 19:16
سلام و خسته نباشید عرض میکنم.مطالبتون بسیار عالی بود و ممنونم از شما. فقط اینکه گرفتن مدرک مدیر فنی بند ب و راهنمای طبیعت باهم منافاتی نداره؟ چون شنیدم که فقط یکیشو گرفت!!!!!!!!!! دوم اینکه با گرفتن مدیر فنی بند ب توی آژانسها میتونیم کار کنیم؟
پاسخ دهید...
مسئول آموزش
1397/08/29 09:17
سلام، شما میتوانید مدرک هر دو دوره را دریافت کنید ولی به صورت همزمان نمیتوانید با هر دو کار کنید. با گرفتن مدرک مدیر فنی در آژانس ها میتوانید به عنوان مدیر فنی شاغل شوید.
زهره
1397/08/09 11:47
سلام ممنون از توضیحات خوب شما. سوالم این هست کسی که میخواد مدیرعامل بشه و مجوز بند ب دریافت کنه اگه شغل دولتی داشته باشه براش مشکلی پیش نمیاد؟ میتونه همزمان هر دو را داشته باشه؟سپاس از شما
پاسخ دهید...
آموزش ارسباران
1397/08/19 13:45
سلام
روزتون بخیر
سوال شما به شرایط اخذ مجوز بند ب جهت تاسیس آژانس مسافرتی مربوط میشه، فکر میکنم سازمان میراث فرهنگی بهترین مرجع برای پاسخ گویی به این قبیل سوالات هست.
آموزش ارسباران
1397/08/19 13:45
سلام
روزتون بخیر
سوال شما به شرایط اخذ مجوز بند ب جهت تاسیس آژانس مسافرتی مربوط میشه، فکر میکنم سازمان میراث فرهنگی بهترین مرجع برای پاسخ گویی به این قبیل سوالات هست.
مریم بهره ور بصیرپور
1397/07/30 14:19
سلام، من و همسرم می خوایم تو این زمینه شروع به فعالیت کنیممی خوایم از کشورهای خارجی گردشگر بیاریم، هم در زمینه طبیعت گردی و هم کوهنوردیچه مجوزی نیاز هست و آیا اصلا برای این کار مجوز می خواد؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1397/07/30 16:41
برای فعالیت در زمینه گردشگری به عنوان تور اپراتور بایدابتدا اقدام به دریافت مجوز بند ب از سازمانی میراث فرهنگی کنید. و برای فعالیت به عنوان راهنمایان تور باید در دوره ی راهنمای تورهای طبیعت گردی و دوره راهنمای کوهستان شرکت کنید.
ناشناس
1397/07/30 16:42
برای فعالیت در زمینه گردشگری به عنوان تور اپراتور بایدابتدا اقدام به دریافت مجوز بند ب از سازمانی میراث فرهنگی کنید و برای فعالیت به عنوان راهنمایان تور باید در دوره ی راهنمای تورهای طبیعت گردی و دوره راهنمای کوهستان شرکت کنید.
ارزو
1397/07/06 17:01
سلام ، من میخام هم سفر زیارتی به عراق داشته باشیم هم سفر داخل ایران ، کدوم بند ها رو باید اخذ کنم ؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1397/07/30 10:52
سلام دوست گرامی، شما باید بندهای ب و پ را اخذ بفرمایید.
منصور
1397/07/02 09:41
سلام .بجای 50میلیون ضمانت نمیشه سند گذاشت.مدیر فنی فقط باگذروندن دوره داخلی برای مجوزگرفتن کافیه?یابایدحتما آزمون جامع شرکت کنه؟
پاسخ دهید...
مسئول آموزش
1397/07/02 15:51
دوره آموزشی باید حتما گذرانده شود و پس از شرکت در آزمون جامع و مصاحبه زبان انگلیسی مدرک را دریافت کنید.
منصور
1397/06/31 13:15
سلام. توکار گردشگری زیاد علاقه وسابقه دارم ولی دیپلم دارم .چه مجوزی میتونم بگیرم.زبان عربی تسلط کامل دارم لطفا راهنمایم کنید.
پاسخ دهید...
مسئول آموزش
1397/07/01 15:42
شما میتوانید از طریق کمیسیون سازمان میراث مرتبط با دیپلمه ها برای راهنمای فرهنگی از طریق تسلطتون به زبان عربی استفاده کنید.
کامیار حمزه
1397/05/04 19:39
سلام.ازاینکه شناخت پیدا کردم خوشحالم و خیلی از سوالات ام پاسخ داده شد. من نیز فوق لیساس جغراقیا وبرنامه ریزی گردشگری -برنامه ریزی گردشگری منطقه ای هستم که امسال فارغ التحصیل شدم.البته بایدبگویم که بازنشسته میباشم وبیکارهستم وجویای کاری مناسب می باشم
پاسخ دهید...
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران