021 88 80 00 55

پرویز ستوده شایق

پرویز ستوده شایق

پرویز ستوده شایق از مربیان و مدرسان فعّال فدراسیون کوهنوردی بود که در سال 1340 متولد شد. وی از اولین راهنمایان کوهستان بود که فعّالیت‌های مثبت فراوانی در این زمینه انجام داد امّا متاسفانه در سال 1392 از بین ما رفت!

معرفی

پرویز ستوده شایق در 20 تیر سال 1340 متولد شد. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه شهید بهشتی تهران بود و از مربیان و مدرسان فعّال فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی و عضو پرتلاش و بااخلاق هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران به شمار می‌رفت.

پرویز ستوده از نخستین راهنمایان رسمی کوهستان محسوب می‌شود و در این عرصه به خوبی فعّالیت داشته است. 

درگذشت

پرویز ستوده را متاسفانه در روز 24 آبان‌ماه 1392، به علّت حمله قلبی در ارتفاعات توچال (بالاتر از ایستگاه پنجم تله‌کابین توچال)، از دست دادیم.

در زیر جملاتی از دست‌نوشته‌های ایشان در وبلاگ نشاط کوهستان می‌خوانیم:

من چه کسی هستم، من خویشاوند نزدیک هر انسانم. من کوه‌گردی بودم در دایره زندگی. در این دایره فرصتی دست داد که کوهها را بپیمایم، طبیعت را و کوهستان را جور دیگری دیدم، قدرت و عظمت خدا را، خردی و ضعف انسان را، زیبایی طبیعت را، جلوه های بی‌بدیل الهی را همانند تابلوی زنده در کوهستان یافتم و عاقبت کوهنورد شدم. الان هم که عشق کوه‌ام و نشاط کوهستان بستر شکوفایی من است. بدون حضور دیگران، وحشت مرگ را زیر پوستم احساس می‌کنم. من به تو دوست مهربانم و دوستان تو نیاز دارم. من انسانی هستم میان انسان‌های دیگر بر سیاره‌ی مقدس زمین، که بدون دیگران معنایی ندارم. ما از کوه رفتن درس‌های زیادی می‌آموزیم، ما می‌آموزیم به خودمان و طبیعت آسیبی نرسانیم. کوهنوردی هم علمی شده است. آموزش نقش مهمی را ایفا می‌کند. با آموزش کافی می‌توانیم از فعالیت‌هایمان در کوهنوردی لذت ببریم، سالم به کوه برویم و سالم بازگردیم. من یک لر بلوچ کرد فارس، یک فارسی زبان ترک هستم.

همچنین درباره خود می‌نویسد:

مربی و مدرس کوهپیمایی، همکاری با کارگروه کوهپیمایی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، نویسنده، مسئول کارگروه فنی گروه کوهنوردی، راهنمای گردشگری، راهنمای کوهستان، عشق به زادگاهم روستای شایق، قله سربلند دماوند و سبلان.
من پرویز ستوده شایق نویسنده وبلاگ شایق کندیمیز.
پسر حاج محمود ستوده شایق هستم، نوه کربلایی محمد از طرف پدری و از طرف مادری فرزند قزتمام فرزند باباش هستم.
همه اهالی روستای شایق پدر و قوم و قبیله ما را به خوبی می‌شناسند. امیدوارم که بتوانیم با کمک اهالی روستای شایق (خصوصاً آقای اسد سیفیان)، این روستا را به عزیزان معرفی کنیم. اقدامات انجام شده در آن را اعلام و بدینوسیله از ساکنین محترم که تاثیری در روند رشد و شکوفایی این روستا دارند قدردانی کنیم.
الله سنه توکل

07:00 , 1396/04/20
07:00 , 2017/07/11
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه