021 88 80 00 55

در سفرهای خود تولید محتوا کنیم
چگونه بلاگر سفر شویم؟

در سفرهای خود تولید محتوا کنیم

چگونه بلاگر سفر شویم؟

فعالیت به عنوان بلاگر سفر، علاوه بر سفرهای بسیار و آشنا شدن با مردمان مختلف، می‌تواند درآمدزا نیز باشد. اما چطور می‌توانیم یک بلاگر موفق شویم؟ در این مطلب اصول اولیه تبدیل شدن به یک بلاگر یا اینفلوئنسر سفر را مطرح کرده‌ایم.

اینفلوئنسر یا بلاگر؛ حتما تاکنون این کلمات را شنیده‌اید. آیا می‌دانید اینفلوئنسر یا بلاگر به چه کسی گفته‌ می‌شود؟ فعالیت این گروه از افراد دقیقا چگونه است؟ 

در این مطلب تصمیم داریم درباره اینفلوئنسرها و بلاگرهای سفر صحبت کنیم. بلاگر سفر کسی است که به مناطق مختلف سفر می‌کند، درباره تجربه خود به آن منطقه و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی که بازدید کرده است، به صورت متنی یا تصویری تولید محتوا می‌کند و در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارد.

فعالیت به عنوان بلاگر سفر مناسب افرادی است که به سفر کردن علاقه‌مندند، می‌خواهند از مناطق تاریخی و طبیعی مختلف بازدید کنند، آداب و رسوم و سنت‌های مردم سرزمین‌های مختلف را از نزدیک لمس کنند و تجربه‌های جدید کسب نمایند. همچنین بلاگری سفر یک شغل است، شما می‌توانید با فعالیت به عنوان یک بلاگر یا اینفلوئنسر، کسب درآمد کنید. چه چیزی بهتر از اینکه هم سفر بروید، هم از سفر خود پول دربیاورید؟!

 

اما برای اینکه به عنوان یک بلاگر حوزه سفر و گردشگری فعالیت کنید، باید چه کار کنید؟

 • قدم اول؛ به مناطق مختلف سفر کنید و از سفرهای خود تولید محتوا کنید

در هر سفری که به یکی از مناطق دیدنی شهر یا کشور خود دارید، از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن، با گوشی موبایل و یا دوربین عکاسی، عکس و فیلم تهیه نموده، کلیپ درست کنید و در شبکه‌های اجتماعی خود انتشار دهید.

 • تاریخچه‌ای از منطقه‌ای که به آن سفر کرده‌اید را بیان کنید

درباره محلی که به آن سفر کرده‌اید و از آن محتوا تولید می‌کنید، مطالعه کنید و یافته‌های خود را با سایرین به اشتراک بگذارید. افراد عموما علاقه‌مندند اطلاعات جدید به دست بیاورند و حقیقت پنهان پشت یک اثر را متوجه شوند.

 • از زوایای متفاوت عکس و فیلم بگیرید

عکس‌های تکراری و مشابه محتواهای موجود، برای مخاطب جذابیتی ندارند و غالبا بدون توجه از روی آنها گذر می‌کند. زاویه‌های جدید در عکاسی و فیلمبرداری از یک محل پیدا کنید و تصویر خاص و متفاوتی را ثبت کنید.

 • کپشن‌ جذاب بنویسید

کپشن‌های طولانی خسته کننده بوده و عموما مخاطب برای مطالعه آنها زمانی را اختصاص نخواهد داد، کپشن‌های کوتاه و مختصر هم اطلاعات کاملی در مورد مقصد ارائه نمی‌دهند. با استفاده از پرسش‌های هیجان انگیز و جالب، استیکرهای مرتبط با موضوع و... به جذابیت متن خود بیافزایید.

 • مدل خاص خودتان تولید محتوا کنید

هر فردی سبک خاص خود را در تولید محتوا دارد. شما می‌توانید متن محتوای خود را به صورت پرسش و پاسخ طرح کنید، می‌توانید افسانه یا قصه‌ای از محل مورد بازدید خود بگویید، سفرنامه بنویسید و تنها شرح حال خود و سفری که رفته‌اید را بیان کنید و یا هر سبک دیگری که مدل خاص شماست را در تولید محتوا به کار بگیرید. تلاش کنید لحن، متن و زوایای خاص خود را در تولید محتواهای متنی و تصویری پیدا کنید.

 

 • محتوای سمعی و بصری تولید کنید

تصور کنید شما یک فیلم از چند غذای محلی یک منطقه گرفته‌اید، اگر موسیقی متن روی این فیلم یک موسیقی محلی مرتبط با همان منطقه باشد، محتوای شما علاوه بر بینایی، حس شنوایی مخاطب را نیز درگیر خواهد کرد. همچنین شما علاوه بر نشر محتوا و جذب مخاطب، فرهنگ بومی را به طور غیر مستقیم به افراد آموزش می‌دهید و در این حین، در ارتقا سطح فرهنگ و دانش سرزمین خود نیز قدم برمی‌دارید.

 • در شبکه‌های اجتماعی مختلف فعال باشید

در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار همچون اینستاگرام، تلگرام، توئیتر و... عضو شوید و محتوای خود را در تمام این شبکه‌ها منتشر کنید (ترجیحا برای تمامی شبکه‌های اجتماعی خود، نام کاربری یکسان انتخاب کنید تا پیدا کردن شما در دنیای مجازی برای مخاطب راحت باشد.)

 • از نرم افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کنید

نرم افزارهای مختلف عکاسی و فیلم‌برداری را بشناسید، آنها را روی سیستم یا گوشی همراه خود نصب کنید و در تهیه و تدوین محتوای خود از آنها استفاده کنید.

 • آموزش ببینید و دانش خود را ارتقا دهید

برای اینکه تولید محتوای خوبی ارائه دهید، لازم است ابتدا آموزش‌های لازم را پشت سر بگذارید. گذراندن دوره‌های آموزشی همچون دیجیتال مارکتینگ، عکاسی حرفه‌ای با دوربین، عکاسی با موبایل، فتوشاپ و... در این مسیر برای شما مناسب خواهند بود، همچنین برای اینکه قلم خوبی داشته باشید لازم است با اصول نگارش و نوشتار متن آشنا شوید.

 • از تگ و هشتگ‌های مناسب استفاده کنید

با توجه به اینکه تگ، منشن و هشتگ گذاری در متن از ابزار کاربردی شبکه‌هایی همچون اینستاگرام، یوتیوب و توئیتر است، از آنها به نفع خود استفاده کنید. می‌توانید نام و آدرس صفحات مجازی مکان‌هایی که از آنها بازدید می‌کنید را در صفحه خود تگ و منشن کنید، صفحات و مکان‌های مشابه با مقصد خود را تگ کنید و از کلمات متناسب با مقصد سفر در تگ‌ها استفاده کنید تا افراد در زمان سرچ بتوانند به محتوای شما دست پیدا کنند.

هشتگ‌های خود را با دقت امتخاب کنید به طوری که نه در حدی اختصاصی باشند که کسی آن‌ها را سرچ نکند و نه آنقدر کلی باشند که در سرچ‌های خاص پیدا نشوند.

 • با سایر بلاگرها ارتباط برقرار کنید

قطعا در ابتدای مسیر، کسی شما را به عنوان یک بلاگر سفر نمی‌شناسد، شما نیاز دارید که خودتان را به دنیای بیرون معرفی کنید. با سایر بلاگرها ارتباط برقرار کنید و از تجربیات آنها بهره بگیرید، در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و... فعال باشید، برای مطالب مرتبط کامنت گذاشته و نظر دهید و زمینه کاری خود را معرفی کنید.

 • محتوای سازگار با موبایل تهیه کنید

از آنجایی که امروزه بسیاری از افراد، وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را با تلفن هوشمند دنبال می‌کنند، باید شکل نمایش درست متون، عکس‌ها، فیلم‌ها، جداول‌ و... در گوشی‌ همراه را در نظر داشته باشید و متناسب با این فضا، تولید محتوا کنید.

 • نیاز کاربران را شناسایی کنید

باید متوجه شوید افراد بیشتر به دنبال چه نوع محتوایی هستند، چه مطالبی برای آنها جذاب‌تر است و می‌خواهند درباره آن‌ها بدانند. 

 

به یاد داشته باشید:

 1. از کشور و حتی شهر خودتان شروع کنید. زیرا اطلاعات بیشتری از آن دارید.
 2. محتوای خود را ساده و مشخص ارائه کنید تا برای عموم مخاطبان قابل درک باشد.
 3. حواستان باشد که این کار صرفا خوشگذرانی نیست. باید وقت و هزینه بذارید تا بتوانید نتیجه مطلوبی دریافت کنید.

پر واضح است راهنمایان تورهای طبیعت‌گردی و تورهای ایرانگردی و جهانگردی به سبب نوع فعالیت و حرفه خود به طور دائم در سفر هستند و از مناطق مختلف بازدید می‌کنند. برای این گروه از افراد امکان فعالیت به عنوان اینفلوئنسر به راحتی وجود دارد و می‌توانند در این زمینه نیز فعالیت کنند، به شرط آنکه با اصول انجام این کار آشنا بوده و بتوانند به شکلی جذاب، تولید محتوا کنند.

08:00 , 1401/04/08
08:00 , 2022/06/29
صبا جلیلیان
user  صبا جلیلیان
pen مسئول اداری و تولید محتوای موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
زينب اسفندياري
1401/04/08 19:43
خيلي عالييييي
پاسخ دهید...
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه