021 88 80 00 55

آزمون جامع گردشگری
ثبت نام و نکات آزمون جامع گردشگری اسفند ماه 1402

آزمون جامع گردشگری

ثبت نام و نکات آزمون جامع گردشگری اسفند ماه 1402

ثبت نام و نکات آزمون جامع گردشگری اسفند ماه 1402 از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام شد.

قابل توجه فراگیران محترم دوره‌های راهنمای طبیعت‌گردی، راهنمای ایرانگردی و جهانگردی و دوره مدیریت فنی بند ب، طبق اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آزمون جامع پایان دوره‌های کوتاه مدت گردشگری به طور همزمان و در سراسر کشور از ساعت 08:30 صبح لغایت 13:30 بعد از ظهر روز جمعه مورخ 18 اسفند ماه 1402 برگزار خواهد شد.

فراگیران عزیز می‌توانند از روز یکشنبه 1402/11/01 لغایت پایان روز چهارشنبه 1402/11/11 از طریق ورود به سامانه جامع آموزش به نشانی www.edutourism.mcth.ir اقدام به ثبت درخواست و بارگذاری مدارک جهت شرکت در آزمون نمایند.

 

نکات شرکت در آزمون جامع اسفند ماه 1402

 • مکان برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه هر فراگیر مشخص شده است.
 • همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و اصل کارت ملی یا شناسنامه عکس‌دار برای شرکت در طول آزمون الزامی می‌باشد. بدیهی است از ورود داوطلبانی که کارت ورود به جلسه را به همراه نداشته باشند، جلوگیری به عمل آمده و این دسته از فراگیران امکان شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
 • اثر انگشت و محل امضاء بر روی کارت شرکت در آزمون حتما باید توسط داوطلب در جلسه امتحان تکمیل شده و به مراقب مربوطه تحویل داده شود.
 • حفظ حجاب و رعایت شئونات اسلامی در محل برگزاری آزمون الزامی می‌باشد.
 • آزمون راس زمان مشخص شده شروع خواهد شد؛ لذا از ورود داوطلبان پس از بسته شدن درب سالن‌های امتحانی ممانعت به عمل خواهد آمد.
 • از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف، ساک دستی، کتاب، وسایل الکترونیکی و... در جلسه آزمون خودداری شود.
 • استفاده فراگیر از هر گونه وسایل الکترونیکی اعم از تلفن همراه، تبلت و... و یا جزوه و کتاب، صحبت و یا مشورت در حین برگزاری آزمون تخلف محسوب می‌شود.

 

نکات ثبت‌نام آزمون جامع اسفند ماه 1402

 • نکات و تذکرات مهم و ضروری برای ثبت‌نام فراگیران در آزمون جامع گردشگری که به شرح زیر است را مطالعه نمایید.
 • فراگیران دوره‌های گذشته، جهت ورود به سامانه با کلمه و رمز عبوری که ایجاد کرده بودند، می‌توانند وارد شوند. در صورت فراموشی نام کاربری و رمز عبور، فراگیران می‌توانند با شماره‌های پشتیبانی سایت www.edutourism.mcth.ir تماس حاصل نمایند.
 • فراگیران جدید که تاکنون در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند، برای ورود به سامانه، لازم است از قسمت "ثبت‌نام در سامانه" اقدام نمایند. در این مرحله لازم است تمامی اطلاعات و مدارک مورد نیاز (شناسنامه، کارت ملی، عکس پرسنلی و مدرک تحصیلی) را در سامانه بارگذاری نمایند.
 • لازم است فراگیران توجه داشته باشند بارگذاری مدرک تحصیلی برای دریافت تاییدیه جهت شرکت در آزمون الزامی است.
 • مدرک تحصیلی مورد تایید، حداقل لیسانس می‌باشد. (اصل و یا گواهی موقت)
 • گواهی اشتغال به تحصیل ترم آخر کارشناسی تنها برای فراگیران رشته‌های مرتبط (غیرحضوری) مورد تایید می‌باشد.
 • وظیفه تایید مدارک بارگزاری شده داوطلبان و صحت نام دوره انتخاب آنان به هنگام ثبت درخواست شرکت در آزمون جامع در گام نخست با خود فراگیر و در گام بعدی با موسسه آموزشی مربوطه و مسئول آموزش استان می باشد و دفتر آموزش به هیچ عنوان پاسخگوی مغایرت احتمالی در مشخصات هویتی مدارک بارگزاری شده و اطلاعات مربوط به دوره فراگیران نمی باشد.لازم است تاکید گردد که صدور گواهی نامه پایان دوره فراگیران بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه ثبت نام می باشد و در صورت مغایرت در هر مورد از موارد فوق الذکر اعتراض داوطلبان مسموع نخواهد بود.
 • با توجه به امکان انتخاب محل برگزاری آزمون‌،فراگیران پس از پرداخت وجه تا پایان بازه زمانی ثبت نام از پنل آموزشی مجاز به انتخاب استان مورد نظر خود بوده و به درخواست های ارسالی بعد از بازه مذکور به هیچ عنوان ترتیب اثر داده نخواهد شد.بدیهی است چنانچه استانی دارای فراگیر جهت برگزاری آزمون جامع نباشد درخواست جا به جایی فراگیر لغو و به استان دوره آموزش دیده آن بر می گردد.
 • در قسمت ثبت‌نام فراگیران در سامانه آزمون، طبق تعریف سامانه، فراگیران دوره‌های حضوری و مجازی باید گزینه فراگیر "حضوری" و فراگیران رشته‌های مرتبط، گزینه "غیرحضوری" را انتخاب نمایند.
 • دانشجویان ترم های آخر و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با گردشگری با عناوین مدیریت گردشگری و جغرافیا و برنامه ریزی توریسم ملزم به حضور در دوره های آموزشی مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی نبوده و با انتخاب وضعبت دوره غیر حضوری در سامانه صرفا با شرکت در آزمون جامع و مصاحبه پایان دوره و کسب حدنصاب نمره قبولی از طریق ثبت نام در یکی از موسسات مجری دوره های گردشگری مجاز به دریافت گواهینامه پایان دوره مورد نظر می باشند.
 • ثبت‌نام آزمون جامع دارای چهار مرحله می‌باشد. (در بازه زمانی اعلام شده تمامی مراحل زیر لازم است انجام شود)

مرحله اول: ثبت‌نام در سامانه و درخواست شرکت در آزمون

مرحله دوم: تایید موسسه (پس از تکمیل مدارک آموزشی بارگذاری شده در سامانه)

مرحله سوم: تایید توسط اداره کل میراث استان تهران

مرحله چهارم: پرداخت هزینه شرکت در آزمون و دریافت کارت ورود به جلسه

 • هزینه آزمون جامع مبلغ 350/000 تومان می‌باشد. در صورت عدم پرداخت هزینه آزمون، فرآیند ثبت نام در آزمون جامع تکمیل نخواهد شد.
 • چنانچه داوطلب به طور همزمان متقاضی شرکت در آزمون جامع یک یا چند دوره با ساعات آزمونی مختلف باشد می بایست وجه مربوط به ثبت نام در هر یک از دوره ها را واریز نماید.
 • شرکت همزمان در آزمون جامع در موارد زیر امکان پذیر نمی‌باشد‌:

دوره راهنمایان ایرانگردی جهانگردی با دو دوره راهنمایان طبیعت گردی و زمین گردشگری 

دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری با دو دوره کارشناس ارزیاب طرح تطبیق و مدیر فنی طرح تطبیق تاسیسات گردشگری 

سه دوره راهنمایان ایرانگردی جهانگری‌، طبیعت گردی و زمین گردشگری با دوره مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری 

منابع آزمون جامع به تفکیک هر دوره در پنل آموزشی فراگیران قابل رویت و دریافت می باشد.با توجه به تغییر منابع و سرفصل های آموزشی برای دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی‌،تمامی فراگیرانی که دوره آموزشی خود را در نیمه دوم سال جاری شروع نموده اند و در اولین نوبت آزمون جامع دوره خود شرکت می کنند ملزم به پاسخگویی به سوالات آزمون بر اساس منابع و سر فصل های آموزشی دوره خود بوده و می بایست به هنگام ثبت درخواست در انتخاب نام دوره خود با عنوان دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی (ورودی نیمه دوم 1402) دقت نمایند.بدیهی است در صورت انتخاب نادرست نام دوره آموزش دیده خود به هیچ عنوان اجازه شرکت در آزمون جامع را نخواهند داشت.

 • در صورت وجود نقص، لازم است جهت رفع نواقص اعلام شده پیش از به اتمام رسیدن بازه زمانی ثبت‌نام، سامانه خود را چک نمایید.
 • جهت سهولت در انجام مراحل ثبت‌نام و جلوگیری از ایجاد اختلال در سامانه، بهتر است متقاضیان شرکت در آزمون ثبت‌نام خود را به روزهای پایانی موکول ننمایند.
 • شایان ذکر است کلیه فراگیرانی که قبلا در آزمون جامع شرکت نموده‌اند، طبق اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فقط می‌توانند 3 دوره متوالی در آزمون شرکت نمایند.(در صورتی که سه بار متوالی انجام شده است با موسسه تماس بگیرید)
 • نمره قبولی در تمامی دروس آزمون برای فراگیران حضوری (رشته های غیر مرتبط)‌ 10 و برای فراگیران غیر حضوری (رشته های مرتبط) 12 می باشد.بدیهی است تغییر وضعیت دوره بنا به اشتباه صورت گرفته در ثبت اطلاعات مندرج در سامانه تا قبل از برگزاری آزمون امکان پذیر بوده و بعد از اعلام نتایج آزمون هیچ درخواستی مبنی بر تغییر وضعیت دوره فراگیر پذیرفته نخواهد شد.
 • فراگیرانی که به هر دلیل موفق به کسب حدنصاب نمره قبولی در یک یا چند درس از دروس آزمون جامع دوره های پیش نگردیده اند، می‌توانند با رعایت بازه تعریف شده برای گذراندن دوره و سقف زمانی دو ساله در نظر گرفته شده مجددا در آزمون جامع ثبت نام و در همان درس یا دروس مردود شده بر اساس منابع و سرفصل های ارایه شده ازسوی دفتر مطالعات آموزش و برنامه ریزی گردشگری در آزمون شرکت نمایند. لازم به توضیح است فراگیران شرکت کننده در دو آزمون جامع سال 1402 به شرط عدم کسب حدنصاب نمره قبولی در یکی از دروس آزمون به غیر از درس زبان تخصصی، تنها در اولین نوبت آزمون خود و اتمام فرآیند آموزشی مجاز به استفاده از تک ماده در درس مورد نظر خواهد بود.
 • با توجه به امکان انتخاب محل برگزاری آزمون، فراگیران مجاز به انتخاب استان مورد نظر خود در بازه زمانی ثبت‌نام از پنل خود هستند. در صورتی که استانی دارای فراگیر جهت برگزاری آزمون جامع نباشد، درخواست فراگیر لغو شده و فراگیر موظف به شرکت در آزمون جامع در استان آموزش دیده خود می‌باشد.

        با آرزوی موفقیت برای شما فراگیران عزیز

 

15:00 , 1402/10/27
15:00 , 2024/01/17     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه